SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Sýrie

Příspěvek od hanpari »

Domnívám se, že jsme svědky soumraku amerického impéria. Nepíšu to ze škodolibé radosti, i když někteří z vás vědí, že jsem orientovaný spíš proslovansky a proevropsky, ale proto, že z pohledu historie je jedno století krátká doba.
Pro každého, komu imponoval americký model, musí být hořkou pilulkou spolknout fakt, že americký orel vzlétl, vítězně zakřičel a nakonec zjistil, že mu nejvyšší hora nebude patřit na dlouho. Právě evropští myslitelé, totiž takoví, kteří se dokázali poučit z vlastní historie, mohli snadno osud amerického impéria předpovídat, a také to dělali.
Američané měli studovat nejen úspěch, ale i pád Římské říše. Také se mohli zajímat o úpadek Španělska, nebo když už o nic jiného, o britské impérium, po kterém nakonec převzali svět. Obávám se, že zájem o historii vždy považovali za evropské zpátečnictví - a tak jsou nuceni opakovat tytéž chyby, zřejmě v jednoduché víře, že jejich model je jediný správný a zaručuje jim konečné vítězství.
V tomhle připomínají jakéhokoliv hazardního hráče, který měl ze začátku rulety štěstí a tak je přesvědčený, že úspěch se ho bude držet, protože právě on kápnul na systém, který dokáže překonat i samotnou matematiku. Stejně ale jako v ruletě, tak i ve skutečném světě nic netrvá věčně.
Obama se v Sýrii nemůže rozhodnout jinak než špatně. Jenomže to nás nemusí trápit.
Co mne osobně mrzí nejvíc je skutečnost, že i když nám historie v přímém přenosu ukazuje pád velké říše, sotva si z toho vezmeme jakoukoliv lekci. Byť si umím představit, že stejně lehce, jako jsme se k USA přivinuli, se od nich i odvrátíme, dost dobře nevěřím tomu, že se nyní o to horlivěji budeme zasazovat o dodržování mezinárodního práva, rovného pro všechny.
Když si nová velmoc vezme na mušku jiný malý stát, budeme ji podporovat? Až si vezme jiná velmoc na mušku nás, budeme křičet o bezpráví? Ostatní malé státy se nás zastanou asi stejně, jako my jsme se v minulosti zastali jich.
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Sýrie

Příspěvek od MRAK »

napsals to poměrně hezky .....

To že amerika (a s ní i zbytek "západního světa") opouští vůdčí roli je jasné. Kapitalismus se vyčerpal. Demokracie se ukazuje jako snadno zneužitelné uspořádání. A celá jedna společenská epocha spěje ke svému konci .....


problém ale je, KDO se natlačí na jejich místo , kdo vyplní ten uvolněný prostor.... a jak se nám v tom jiném uspořádání a pod dohledem jiného dravce bude žít ...


EU to asi nebude, že .....
Rusko? ... hm .... rozhodně si nejsem jist, zdali mám začít výskat radostí ...
Čína?
Arabské státy?
....


ale to je už výrazně mimo problém Sýrie, takže asi založíme nové vlákno .....

dovolil jsem si to tedy založit a přesunout
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od hanpari »

MRAK: S tím přesunutím jsi mne hezky zmátl :)

O nástupnické státy ani tak nejde. Spíš o to, že by malé státy (jako my) měly co nejvíc protestovat, když jde o porušování mezinárodního práva. Právě proto, že jedna velmoc končí a místo ní nastoupí jiné. Právo, zejména mezinárodní, by se mělo uplatňovat rovným metrem, a ne tak, jak se komu právě hodí. Z krátkodobého hlediska je možná výhodné držet basu se stávající velmocí, z dlouhodobého hlediska to znamená obdobu našeho Divokého východu, kdy každý, kdo si troufá, může všechno.

Zaznamenal jsem dokonce i názory, že OSN se přežila. Přitom je to přímo děsivá představa. Znamenala by totiž, že pokud OSN přestává fungovat, stává se celý svět pískovištěm toho silnějšího.

Je poměrně snadné hlásat doktrínu "zákona džungle", pokud stojí takový věrozvěst hezky v závětří. Když ale u pobřeží kotví válečné lodě, najednou má kdekdo na dodržování mezinárodního práva jiný názor.

Obávám se, že dvacet let pomáhala ČR rozkopávat celý systém OSN. Až se role obrátí, můžeme zjistit, že to není tak skvělé, když člověk nestojí na straně vítězů.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 19:43

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od sigmark »

Han: a ono OSN někdy fungovalo?
dokud jsou nějací stálí členové rady bezpečnosti, kteří si můžou vetovat a tím paralyzovat co se jim líbí, je OSN k prdu. Dokud OSn nemůže dát mandát ktomu, aby byl ten, kdo porušuje flagrantně mezinárodní právo, použije ZHN nebo se dopouští humanitárních zločinů byl zašlapán do země a jeho hrob prosolen, tak je to jen impotentní klub
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MRAK »

hanpari: tak postupně ...

to, že by malý státy měli protestovat proti porušování práva ... o tom sporu není
blbý je, že si velký státy ... a to bez pardonu všechny ... z takového křiku naprosto nic nedělají


OSN se přežila podle mě v tom, že není ani trochu akceschopná .... s její rezolucí si každej druhej vytře tak akorát prdel a celá OSN s tím nemůže vůbec nic dělat .... stále je to jen šachovnice, na který si mocní hrajou svoje partie


co se týče "zákona džungle" ... tak tam jsem úplně přesně nepochopil, k čemu jsi to vztáhnul ....

a nakonec .... o tom, jaké to je, když si s tebou pohrávají mocní proti tvé vůli jsme se jako stát už několikrát mohli přesvědčit, nemyslíš? (namátkou mnichov .... srpen 68)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 15:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od EBE »

OSN nefachá, je to už ozaj "klub" ako v britskom čajovom či kávičkovom spolku kecania, rokovania, zasadania a vyhlasovania..obyčajne bludov a nariadení, ktoré sa veselo obchádzajú, je nepružná a patrila do 20.stor.

Čína s Ruskom by to prebrala, keď sa US. ekonomicky a vojensky neudrží..ekonomika je tam v kolapse. No vidím to rovnako, nikto si z Ríma neberie príklad, ani naši v EU. História sa začína opakovať čo je dosť smutné.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Leon Chamel »

Hanpari, s tou částí o úpadku západu nelze nesouhlasit... Jen mi přijde, že dost přeceňuješ míru nezávislého rozhodování marionet v západních vládách. Neříkám, že mají ovládací provázky celou dobu úplně napnuté, ale přesto si mohou jen těžko dovolit vážně narušit (třeba i válečné) plány svých loutkovodičů.
Bezzubá OSN je samozřejmě k smíchu už celá desetiletí, když se na těch největších sviňárnách podílejí stálí členové Rady bezpečnosti s právem veta (případně jimi podporované režimy či subjekty), takže akce proti nim nemá v RB logicky šanci na schválení.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 18:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cover72 »

"Bezzuná" OSN není k smíchu -- protože není bezzubá, zato velmi nebezpečná.

Jednou z agend OSN je celosvětové odzbrojení civilistů, protože zbraně mají mít jen státy. Pilně se na to snaží předělávat mezinárodní právo -- prve obstrukcemi obchodů se zbraněmi mezi státy, pak nejlépe i dovnitř.

Další z agend OSN je UNESCO, které zašťiťuje pokusy obnovit Eugeniku: v knize, vydané k založení UNESCO, se píše, jaká je hrozná škoda, že Hitler eugeniku a násilné eugenické programy zdiskreditoval a že je třeba, aby ji OSN postupně "očistila" a umožnila jí zase vylézt na světlo a získat moc a vliv.

Atd.
Poměrně dobře se o kolektivistické morálce OSN píše ve článku http://www.reformy.cz/zpravy/dve-etiky- ... adni-svet/
Naopak, kolektivistické politické systémy naopak přijímají pohled, že práva jsou přidělována státem. To zahrnuje nacisty, fašisty a komunisty. Je to také podstata OSN. Článek čtyři Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech říká:

„Státy, smluvní strany Paktu, uznávají, že při požívání těch práv, které jsou poskytovány státem, stát může podrobit tato práva pouze takovým omezením, která stanoví zákon.“

Opakuji: pokud přijmeme, že stát má moc dát práva, pak musíme souhlasit i s tím, že má moc je odebrat. Všimněte si formulace charty OSN (UN Covenant). Po prohlášení, že práva jsou poskytnuta státem, říká, že tato práva mohou podléhat „omezením, která stanoví zákon.“ Jinými slovy, kolektivisté v OSN předpokládají, že nám udělí naše práva, a když jsou připraveni nám je vzít, všechno, co musí udělat, je přijmout zákon, který to autorizuje.

Porovnejte to s listinou práv v americké ústavě. Říká, že kongres nesmí schválit zákon omezující svobodu slova nebo vyznání, pokojného shromažďování, právo nosit zbraň atd. – ne s výjimkami definovanými zákonem, ale žádné zákony. Ústava (USA) ztělesňuje etiku individualismu. OSN ztělesňuje etiku kolektivismu a rozdíl, jaký to představuje.
USA totiž v 18. století zakládali individualisté, kteří zažili tyranii a snažili se ze všech svých sil zajistit, aby se neopakovala. To se samozřejmě zajistit nedá, ale fungovalo jim to dosti slušně do roku 1916.
To OSN, to je od začátku průšvih. OSN je dobrá jedině k tomu, že se někdy umožňuje vyhnout válkám, ale jinak je velmi nebezpečná a pokud si kdo libuje v tom, že "duch ameriky" upadá a "duch OSN" roste, nepovažuji to za moc moudré. Kór ne pro rozpadlíka.
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 14:13

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Bezhlavy »

Pár nikterak originálních poznámek k vláknu, ačkoliv si teď nejsem jist, odkud jsem je kdy vyčetl.

Co je přesně tak "špatného" na tom, že se lidská historie opakuje? Není to vlastně jen klamné zdání? I život jako takový je neustálým koloběhem s drobnými a v krátkém časovém úseku vlastně neviditelnými, evolučními proměnami. Třeba i vesmír/y prochází/ejí stejným vývojem - ty neúspěšné se hroutí a náhradou za ně vznikají nové, vitálnější. Z čistě subjektivního hlediska na různých úrovních to není zrovna potěšující zpráva, ale vezme-li se to jako daná zákonitost všehomíra, tak nezbývá, než to přijmout jako fakt.

Nejsem velký znalec historie, ale jeví se mi, že nejživotaschopnější model společnosti z těch současných existujících, je čínský. Podíváte-li se na několik tisíc let starou historii čínské civilizace, tak jejich Říše středu byla skoro polovinu té doby ovládána z větší části okolními barbary. Byli to skoro vždy bojovnější kočovníci - Kitanové, Tanguti, Džurčeni. Mongolové a Mandžuové dobyli a ovládli dokonce celou Čínu a vytvořili si tam své vlastní dynastie. Nejlépe si vedli ti poslední jmenování, neboť se do velké míry poučili z toho, jak dopadli ti před nimi. I přesto je neminul tentýž osud. Nikdo z těchto "barbarů" si nedokázal uvnitř čínské kultury podržet dlouhodobě tu vlastní, zlenivěli, přejali nakonec onu kulturu "vyspělejší" a byli pak vyhnáni či asimilování. Dodnes takto Číňané postupují - pohlcují postupně etnické menšiny, které žijí na rozsáhlém území ČLR, přičemž zdaleka nejde čistě jen o nějaký násilnický způsob a donucovánání. Kombinují to s jakousi vychytralou dobrovolností, kdy si ti jiní během několika generací osvojují řadu čínských kulturních zvyklostí a přicházejí tak postupně o svoji výjimečnost a svébytnost.

Nevyznám se dokonce nijak zvlášť ani v čínské kultuře, ale skoro bych řekl, že dlouhodobý úspěch jejich civilizace je dán filozofií, která má kořeny právě tam - taoismu a konfucianismu. Svůj kulturní model společnosti neustále vylepšují a nebrání se úplně ani cizím vlivům, pokud jsou pro ně výhodné. Za typický příklad by šlo považovat současný socialistický kapitalismus. S počtem obyvatel přes milardu je liberálně demokratický model státu ryzí utopií. Tím se samozřejmě nezastávám represivních, totalitních stránek současného čínského režimu. Je potřeba si však uvědomit, že bez nich by se jim jejich říše nejpíš záhy rozpadla a jejich aspirace stát se novým světovým hegemonem by tak byla vážně ohrožena.

Číňané sami však stále s určitým obdivem vzhlížejí k Západu, což se je dost pravděpodobně pošle ke dnu rovněž. Už teď jim pomalu a jistě dochází dech ekonomického zázraku. Také oni mají své tržní bubliny, které nade všechny pochyby splasknou.

Prostě to vše vidím z perspektivy věčného koloběhu přírody i lidské kultury, z něhož se lze zajisté do určité míry poučit, ale nikoliv vyvázat nějakým zázračným kolektivním prozřením. Možná jednou ano, ale ta doba je naší současnosti vezdejší hóóódně vzdálená.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 18:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cover72 »

Proč lidem vadí opakování historie? Mno, nemohu mluvit za ostatní, ale já bych třeba velmi nerad skončil v koncentráku, a občanská válka také není nic, o co bych stál. Takže proto.

Jinak Západ nemůže čínský model použít proto, že "filosofové" tzv. Frankfurtské školy přišli v 60. letech s tzv. "Kritickou teorií", kterou od té doby nakazili snad úplně všechny humanitní fakulty úplně všech vysokých škol na západě.
Kritická teorie zjednodušeně říká, že celá západní civilizace je od základu špatná, prohnilá a zavrženíhodná, a naopak jakákoli jiná kultura je nádherná.
Že naši kulturu bychom měli potlačit, zavrhnout a zrušit, a namísto ní přijmout kulturu islamistů, afrických kmenů, uzbeckých kočovníků nebo obecně naprosto kohokoli, kdo je nezápadní. A nejlépe, když se jedná o kulturu někoho, kdo proti Západu bojuje -- to je pro tyhle masochisty úplně nejvíc cool.
Zdůvodňují to tím, že Západ byl přeci hnusný imperialista a utlačovatel, takže kolektivní vina a měl by se zrušit a ti, kteří byli západem "utlačováni", by nám to teď měli oplatit, to je přeci "sociálně spravedlivé".

Západ tak spáchal kulturní sebevraždu a nikdo se nemůže divit, proč se tu tak daří všelikým podivným a nepřátelským subkulturám: my, kteří jsme svou kulturu zavrhli, jim nenabízíme nic lepšího, jen prázdnou skořápku konzumu bez kultury, a naopak jim tleskáme, když nás válcují radikalizovanou kulturou svou.
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 14:13

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Bezhlavy »

S tou druhou částí máš asi pravdu. Číňané sami sebe vidí jako výjimečné a vyvolené, tudíž jsou i dlouhodobě úspěšní a zároveň schopni se vzpamatovávat i z těch špatných období ve své historii, kdy to tak úplně růžově s nimi nevypadalo.

Jinak v tom filozofickém a přiznávám že dost spekulativním úvodu svého příspěvku jsem to mínil tak, že existuje-li nějaká podmíněnost v rámci života jednotlivce, stejně tak dobře mohou existovat determinanty kolektivní a dějiny se nám pak kvůli tomu jaksi opakují v delších cyklech. Zrození, dětství, dospívání, zralost, stáří a smrt jasně vymezují život jednotlivce. Na úrovni společnosti to může probíhat obdobně. Netroufám si to teď podrobněji popsat, musel bych o tom více přemýšlet, abych neplácal úplné blbiny, ale něco by na tom snad být mohlo, ne? Přičemž nerad bych to zjednodušil na čistě malthusiánskou teorii, že hlad, bída a války jsou dějinnou nutností k samoočistnému řešení problému přelidnění.

Jinak vzpomněl jsem si na zajímavý a pro mne inspirativní blog, jehož autor podobné otázky řeší. Vím o tom, že mluvit před Tebou o ropném zlomu, je jako strkat před býka červený hadr. Pokud bys ale onen blog neznal, zkus se podívat na jiné tam publikované články. Obzvláště doporučuju Malou odbočku k psychologii a Pohled Medusy I. a II.

http://zlomropy.wordpress.com/
http://zlomropy.blogspot.cz/ (adresa starého blogu téhož autora)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

Já bych ty Číňany neviděl z historického hlediska tak optimisticky. To, že se po dlouhou dobu v Číně udrželo stejné (lépe řečeno kontinuálně se vyvíjející) písmo, což je hlavním atributem čínské civilizace, ještě neznamená, že to tam nemohlo z pohledu jednotlivců stát valnou většinu času za starou bačkoru.

Můžeme si to představit asi tak, že Evropu dobudou nějaké hordy, které po překonání pár set let negramotnosti budou opět psát latinkou a používat hrstku výrazů převzatých z bývalých evropských jazyků. Nezapomínejte, že v Číně bylo historicky velké množství národů, které se různě střídaly a vyvíjely, a které by si navzájem nerozuměly bez použití obrázkového písma (proto taky tak dlouho vydrželo). Na tom, že by se tedy v Evropě udržela latinka, není nic divného, protože tohle písmo se kvůli předpokládané největší koncentraci v něm dochovaných textů na tomto území samo nabízí. Chtěli bychom ovšem žít žít v dobách "temna" s vědomím, že po nás zbude latinka a jméno Vltava, které pochází už od Keltů?

Naopak, to, co máme v Evropě teď, by Číňan označil za období "válčících států". Přitom pro nás to zase tak hrozně nevypadá.

Dějiny Číny se módně popisují jako něco lepšího, než naše civilizace, ale jaká jsou fakta? Čína je tak velká, že když zkombinujeme dějiny Mezopotámie, Egypta, Středomoří a zbytku Evropy, můžeme to klidně taky vykládat jako jedny dějiny. Z vykopávek jsou sice známé čínské artefakty staré mnoho tisíciletí (hlavně bronzy), ale ty máme taky. Pokud někdo namítne, že ovšem na Blízkém východě, tak pro změnu původní Číňani žili spíš jenom v severních oblastech a živili se pšenicí. Když pak museli migrovat na jih před barbarským vpádem, stěžovali si tehdejší vzdělanci, že rýže (která se na severu nepěstovala) se nedá jíst, a tesknili po pšeničném pečivu. Zkrátka, ta civilizace se střídavě vyskytovala v oblastech s diametrálně odlišným klimatem a zemědělstvím.

První prokazatelný výskyt čínského písma pochází asi z 13. století př. n. l. a pochopitelně jde spíš o princip psaní, než že by ty znaky byly pořád stejné. Když to srovnáme s fénickou abecedou (která je prvním přímým předchůdcem našeho písma), vychází doba trvání naší civilizace zhruba na stejný interval. Čínský takzvaný První císař vládl v letech 259-210 př. n. l. Římané sjednotili celé Středomoří a Evropu až po Dunaj a Rýn někdy okolo přelomu letopočtu. Náš první císař, Octavianus Augustus, žil 63 př. n. l. až 14 n. l. Tady máme zdánlivě zpoždění asi tak 200 let. Ale Punské války, první zásadní rozmach římského panství, se odehrávaly zhruba v éře čínského Prvního císaře. Čili spíš než o zpoždění se jedná pouze o jiné politické uspořádání - republiku namísto císařství.

Ono to spíš vypadá, že na celém euroasijském superkontinentu byl vývoj souběžný a pokud nějaká z civilizací v něčem krátkodobě (myšleno desítky až několik málo set let) zaostávala, velice rychle se po obchodních cestách rozšířily podněty, jak změny dohnat.

Edit: jazyková úprava
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4492
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Maximus »

Velkým problémem "západní kultury" je podle mne ztráta sebeidentity (hrdost na svůj národ a jeho dějiny se jaksi nenosí a zmrdi z Bruselu "náhradní" ideu Evropanství totálně potopili).

V podstatě zde probíhá v plném proudu akulturace - pokud kulturou nebudeme nazývat nesmyslný konzum, různé formy Disneylandů, běžnou produkci Hollywoodu či TV stanic, neschopnost udržet jistý standart postavený na morálních, sociálních a kulturních tradicích předků, ... . Akulturace je typická pro zanikající komunity, které mladé generaci nedokáží předat dostatek relevantních informací a hlavně jim alespoň část toho lepšího vštípit jako určitou bázi, na které lze pak bezpečně stavět to nové.

Taktiku Číňanů jaksi zopakovat nemůžeme - jejich historický úspěch tkví v množství obyvatel, které kulturně i geneticky dokázalo všechny útočníky více méně vždy úspěšně asimilovat (takoví žlutí Borgové :lol:).
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

Občanů EU je zhruba půl miliardy. Tak proč házet flintu do žita.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 18:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cover72 »

Kvůli kritické teorii, kterou jsem popisoval já i Maximus.
Západ se své kultury zřekl, protože ji ztotožnil s "útlakem kulturních menšin". Kipling je v Británii zakázaná literatura.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

"Západ" se jí až tak úplně nezřekl. Většina lidí si samozřejmě dál v skrytu myslí, že jsme lepší. Ale jedná se o takové běžné drobnosti typu chuť piva, provedení různých předmětů denní potřeby a tak. Ono je zde všeobecně dost málo fundamentálních starostí a to pak vede k zabývání se různými intelektuálními vzpourami.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 8:50
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vlk972 »

Problém je v tom, že se jí západ zřekl ústy svých vlád, které jsou, většinou, pseudohumanistického zaměření a tak cíleně potlačují jakýkoli náznak projevů národní hrdosti. To totiž není jen náš český problém.....
A to, že v skrytu duše ovčané věří, že jsme lepší, je prd platné, když se s tím názorem nikdy neodváží vystoupit veřejně, protože je téměř jisté jejich označení za fašisty, s následnou przekucí. Tak to bohužel je, alespoň dle mého názoru.
Ale ani tak není ještě vše ztraceno, každý z nás může začít sám u sebe a nepostižitelně, například ignorací zboží z Asie - to zatím fašismus není ;)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od urbanwarrior »

Hrozba "žlutého nebezpečí" je imho ryze akademický problém. Tipuji, že nenastane (v Evropě) nejméně několik století.
Zato velice akutní hrozbu skýtá infiltrace islámským živlem. To je záležitost vysoce aktuální a reálná až běda.
Tak, jako se za doby mého mládí mládež oblékala stylem vekslák x somrák (z čehož skalní příznivci vytvořili punk), i dnes se intelektuálové z podhoubí bolestínských ušlápnutých somráků a punkáčů vyprofilovali do podpůrců cizích kultur, snad aby vystavili na odiv své intelektuálství, záhadné ve své nepochopitelnosti. Je úplně jedno, jestli jsou aktivní jako zelení ekofašos, filosofičtí podporovatelé záhadných politických n-koalic nebo pracovníci poraden pro běžence a podobné pro společnost zhola zbytečné živly. Zpravidla je najdete zašité v podivných neziskovkách a jim podobných institucích. Společným znakem je jednak masivní podpora státem, a naprosto nepochopitelná a neproduktivní činnost, navenek vždy působící zásadně proti názorům většiny, jako by nepochopená, ale v budoucnu jistě ceněná a neobyčejně přínosná pro revolučnost nosné myšlenky ( viz pochody exhibujících homosexuálů, podpora etablování běženců na našem území, podpora rozvracení tradičních hodnot - rodin, tradic národních států, i obecných hodnot, nahrazování hodnotných zálib vulgární rádobykulturou, omezování kvality vzdělávání a obecně kvality života).
Úpadek naší civilizace je nejlépe vidět na neochotě hájit vlastní zájmy a vlastní místo na slunci. Sebedestruktivní politika našich vůdců je viditelná nejméně padesát let, a nic není platné, že lidi nesouhlasí. Proto se u nás už pořádně neučí dějepis - aby si někdo náhodou nevšiml, že speciálně u nás v Evropě je tvorba dějin zásadně otázkou několika lidí. A čím větší velmoc to je, tím užší okruh lidí ji řídí. Takže poukaz na to, že v EÚ je půl miliardy lidí vůbec není podstatný. Právě naopak... Bohužel pro naše děti a vnuky.
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MRAK »

velmi výstižné

a o to smutnější
Uživatelský avatar
MagCyper
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MagCyper »

Název vlákna v národním stylu, přání je otcem myšlenky, je mi odporné. Západní kultura není dokonalá, ale ani žádná jiná není objektivně lepší. Všechno má své pro a proti. Problém je hlavně v tom, že národ žijící v této kotlině masírovaný za posledních několik desítek let ztratil svoji sebeidentitu. Po staletích "strádání" svítalo několikrát na lepší časy nicméně vždycky přišla studená sprcha a dostali jsme přes hubu.

Proto jsme si zvyklí na přístup, že soused se má vždycky lépe, je šťastnější, má víc peněz a všechnu dostal zadarmo. Zvykali jsme si na to všichni už ve škole, kdy na 90% škol vyhrává kolektivní vědomí. 90% nás opisovalo od souseda, protože ten to má samozřejmě vždycky lépe. Zvykli jsme si srát do vlastní postele a povýšili jsme to naší Švejkovskou a Homolkovskou kulturou na ctnost a národní umění.

Pozitivní zpětná vazba funguje dokonale. Pokud očekáváme, že něco dopadne na hovno, většinou to na hovno opravdu dopadne. Co třeba myslet trochu pozitivně?

Možná by stačilo kdyby jsme si kolektivně uvědomili logiku našeho myšlení:

chodím na blbou školu = jsem blbec
zaměstnání které dělám je na hovno = jsem sračka
žiju ve debilní zemi = jsem debil
...
Odpovědět