Kompas, buzola

Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Majkl Night »

Tak já používám jen buzolu společně s mapou KČT. Mám v počítači ještě pár starých vojenských map, ale z nich si tisknu opravdu jen málo.
Mimo jiné mít doma celou republiku v 1:50k určitě není k zahození. Takže když je možnost kupte si mapu, za rok za dva máte všechny. Já momentálně skupuji slovensko a polsko.
Přílohy
Busoly
Busoly
DSC_0105.jpg
Po dědovi
Po dědovi
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Hohepa »

sigmark píše:uvažoval jsem že si udělám sextant :-)
Pokud to není ftip tak doporučuji k prostudování

http://sajri.astronomy.cz/astronavigace/
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6984413/45

Jinak stručně řečeno sextant měří úhlovou výšku slunce nad horizontem,
( rozhraní moře a oblohy )
ale ten právě není ve vnitrozemí vidět
a měřit výšku slunce nad zvlněnou krajinou je nesmysl.
Dá se to řešit umělým horizontem - miska s kapalinou ( rtuť , olej atd.)
měří se pak úhel slunce a odrazu slunce na hladině, výsledek se jen podělí dvěma.

P.S.: V tom odkazu píše, že doma vyrobený sextant měl přesnost cca 3 minuty což je cca 5,5 km v zemněpisné šířce.
Pro zajímavost 1minuta zemněpisné šířky = 1852 metrů = 1 námořní míle
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

není to vtip.
jak se zpívá v jedné písničce: i cesta může být cíl :-)
takže pro mě i zvládnutí výroby takové věci je uspokojující
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

Majkl Night píše: Mimo jiné mít doma celou republiku v 1:50k určitě není k zahození. Takže když je možnost kupte si mapu, za rok za dva máte všechny. Já momentálně skupuji slovensko a polsko.
Před pár lety vyšel Turistický atlas ČR 1:50 000 od Shocartu. Bohužel k mapám Shocartu mám své silné výhrady, byť musím uznat, že generalizaci i grafiku mají dobrou. Nicméně Geodezie a vojáci (Dobruška) mají podklady o dost lepší.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Max »

Mám dotaz ke zdejším majitelům buzoly Recta DP2. Dnes mi dorazila jedna z eshopu a v tekutině je cca 2 mm bublinka. Na funkci to vliv nemá, ale při pořizovací ceně buzoly bych to nečekal. Mám smůlu na vadný kus nebo je to běžný jev?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

Myslím, že DP2 má mít bublinku jako vodováhu standardně. Jistý si ale nejsem. Moje DP6 je bez bubliny. Obrázky Google, ale ukazují že DP2 bublinu má - asi každá: https://www.google.cz/search?q=recta+dp ... 00&bih=771

Chce to mrkout do specifikace.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Max »

Vodováha to není, protože se bublinka nemůže dostat do středu buzoly kvůli uložení střelky. Ale na svých stránkách výrobce uvádí, že malé bubliny se můžou objevit. Takže to asi nebudu řešit.

"Small bubbles in the liquid are of no importance. They may appear and disappear with changes of temperature and air pressure."
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Lachtan »

Max píše:Mám dotaz ke zdejším majitelům buzoly Recta DP2. Dnes mi dorazila jedna z eshopu a v tekutině je cca 2 mm bublinka. Na funkci to vliv nemá, ale při pořizovací ceně buzoly bych to nečekal. Mám smůlu na vadný kus nebo je to běžný jev?
Tuto konkrétní buzolu neznám, ale bublinky v kompasech/buzolách jsou naprosto normální. Pokud to není ošetřeno jinak, tak se tímto eliminuje tlak na kapalinové pouzdro vznikají roztažností kapaliny v závislosti na její teplotě ;)
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od oldschool »

Došlo k přepólování Země, nebo se mi zbláznil kompas :)
Je to takový ten srandakompas za pár korun, přihodil jsem ho do košíku při jednom nákupu v eshopu.
Z počátku ukazoval dobře...pak se asi v tašce pohádal s telefonem a stávkuje.
Jde ho nějak přeladit, aby byl sever na severu a ne na jihu?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Baca »

Odmagnetizovat a zasa zmagnetizovat strelku :-D AK mas silny zdroj magnetickeho pola, kde mas urcene poly (+ a - ) nechaj kompas zo spravne natocenou a aretovanou strelkou par tyzdnov v tom magnetickom poli. Ide asi o nejake makke zelezo. Po case sa krystaly zeleza zorientuju spravne. ;-)
Prežiť !!!
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od oldschool »

Díky, ;)
už jsem zkoušel zmagnetizovat střelku magnetem, ale asi byl slabý (2cm kolečko).
Teď jsem vytáhl větší kalibr (8x8x4cm) a hned si to rozmyslel, stačilo pár sekund.
Nechám ho nějaký čas.... zvyknout si. :)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Baca »

:yes
Prežiť !!!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Stenny »

Sháním nový náramkový kompas. Nemusí být ultrapřesný, ale přeci jen bych rád něco lepšího než bezejmenné čínské kompasy za padesát korun, které se prodávají po armyshopech. Spíš upřednostňuju samostatný kompas s řemínkem než typ určený na řemínek hodinek. Odolnost vůči dešti je nutná, ale pokud tomu nebude vadit koupel, o to líp. Luminiscenční/tritiovou úpravu nepotřebuju. Nárazuvzdornost ocením, ale možnost házet to z několika metrů na kamení není podmínkou.
Předpokládané použití je obecná orientace, natáčení mapy vrškem k severu a sem tam nějaký neformální orienťák. Není pravděpodobné, že bych se dostal do situace, kdy mi mlha nebo sněžení znemožní vizuální orientaci podle terénu.
Zatím se mi nejvíc zamlouvá Suunto M9, ale cena už míň.
Za každou radu budu velmi vděčen.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fabulous »

Super jsou potápěčské kompasy. Povětšinou silné a kvalitní. Čínské kompasy jsem vyházel. Po čase mají sever všude :(

https://www.google.cz/search?q=divers+c ... 68&bih=928
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od pracintl »

Vyzkoušený a kvalitní je Suunto SK-7
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od jameson363 »

Stenny píše:Sháním nový náramkový kompas. Nemusí být ultrapřesný, ale přeci jen bych rád něco lepšího než bezejmenné čínské kompasy za padesát korun, které se prodávají po armyshopech. Spíš upřednostňuju samostatný kompas s řemínkem než typ určený na řemínek hodinek. Odolnost vůči dešti je nutná, ale pokud tomu nebude vadit koupel, o to líp. Luminiscenční/tritiovou úpravu nepotřebuju. Nárazuvzdornost ocením, ale možnost házet to z několika metrů na kamení není podmínkou.
Předpokládané použití je obecná orientace, natáčení mapy vrškem k severu a sem tam nějaký neformální orienťák. Není pravděpodobné, že bych se dostal do situace, kdy mi mlha nebo sněžení znemožní vizuální orientaci podle terénu.
Zatím se mi nejvíc zamlouvá Suunto M9, ale cena už míň.
Za každou radu budu velmi vděčen.

Hodne pouzivany je Suunto M9. Nevyhoda je plastove telo, uz jsem videl, ze obcas nekdo v zapalu boje urve uchyt na reminek, ale pri beznem pouziti nejspis nehrozi. Takze bych do nej klidne sel.


Osobne mam Cammenga tritium wrist compass. Znovu bych si ho asi nekoupil. Tritium je podle me fakt super, ale nechapu proc neni plnenej kapalinou a ani neni vlhko/vodotesnej, takze se obcas zamlzi a kamosovi dokonce zreznul. Dalsi vec je, ze jak neni plnenej kapalinou, tak chrasti. V klidu to vypada dost tragicky, v realu si napamatuju, ze bych to nejak vnimal. Neni uplne drahej, na to ze ma Tritium, ale furt mi to vzhledem k nedostatkum prijde trochu drazsi modni cetka, kdyz s tim nemuzu moc do mokra :-/ Mam ho uz celkem dlouho, kupoval jsem to jako novinku, mozna uz neco vylepsili. Premejslim jestli by to neslo nejak dotesnit doma.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

Rozhodl jsem se dopřát si radost a koupit si pořádnou buzolu.
Dost jsem pátral a ležel v tom a současný vítěz trhu je jasný:
Suunto MC-2 Global.
Proč Suunto?
Poté, co se Suunto sloučilo s Rectou a Silva přenesla výrobu do Číny (potvrzené zhoršení kvality), je to asi nejlepší výrobce.
Buzola je kapalinou plněná, garantováno -40 + 60°C. Deklinace, kterou lze po nastavení šroubku zaaretovat a není pak třeba s ní počítat. A hlavně globální střelka. Proč globální? Ne, že bych se chystal do Patagonie (teda chtěl bych, moc). Ale jednak oblastí, pro které je vhodné mít kalibrovanou střelku kvůli inklinaci je pět (čili není to jen jižní/severní polokoule). druhá velká a zásadní výhoda je, že globální střelka je mnohem méně náchylná na sklon kompasu (až cca 20°ustojí).
http://www.suunto.com/cs-CZ/Products/Co ... r-Compass/
P.S: Dá se koupit levněji...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Tuším někdy v loňském roce se na severní polokouli magnetický pól (aktuálně putující od Kanady k Sibiři) posunul natolik, že z pohledu Středoevropana je v zákrytu za severním pólem zeměpisným. Tím pádem je momentální magnetická deklinace podstatně menší, než bývávala uváděná dříve v literatůře nebo na mapách. I když magnetický pól postupně mine zeměpisný pól na opačnou stranu, ještě nějakou chvíli bude trvat, než bude magnetická deklinace nulová nebo opačného znaménka. Na vině je situace na jižní polokouli, kdy magnetický pól leží dost daleko od póli zeměpisného. Nicméně pro běžné topografické použití v terénu můžete dnes považovat směr, jakým ukazuje střelka vašeho kompasu za sever zeměpisný bez nutnosti korekce. Vzhledem k citelnému slábnutí zemského magnetismu však musíte používat kvalitní kompasy a především si dávat pozor na jeho možné ovlivnění kovovými součástkami výstroje. Za posledních padesát let je kompas na ovlivnění od cizích předmětů podstatně citlivější. Pokud máte hodinky na baterii, pamatujte na to, že obsahují krokový motor a že v něm je magnet. Raději držte kompas v ruce, na které hodinky nemáte a dejte ho dál od těla (přeska od opasku). Pokud něco zaměřujete a držíte jej blízko oka, pamatujte, že i kovové obroučky brýlí mohou do měření vnést významnou chybu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

Ano, tohle platí při pohledu z Evropy. Při pohledu z Nové Země skoro ideálně. Ze severní Aljašky či Čukotky už ne. Každopádně se teď sev. mag. pól blíží k pólu geografickému.
A aby to bylo zajímavější, tak severní magnetický pól je ve skutečnosti pól jižní :-) (z pohledu magnetu)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od kregan »

Rovněž uvazuju o koupi kvalitnejsi buzoly. Jako soucast bezny vybavy ale nosim i silny neodymovy magnet (uz se mi parkrat hodil). Tak patram, zda se muze buzola nosena v jednom zavazadle s magnetem trvale ponicit.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět