SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

?Prani otcem myslenky?, "soumrak zapadu" neni preci vubec CZ tema, ale naopak import ze zapadu.
Objektivne to jde do hajzliku to je proste fakt, ekonomicky, spolecensky, kulturni, ..
Respektive presneji zapad stagnuje hlavne poslednich 30-40let, zatimco je pomalu/rychle dobihan zbytkem globu,
nebo-li se srovnavaji drive dramaticke rozdily, ktere nezustaly konstantni, jak si to mnozi blahove lakovali.
Nyni mozna nastava doba fazoveho prepolovani, kdy treba jen behem 1-3let muze byt vse uplne jine a na dlouho..

Mno, toto forum je alt., ktere frekventuje silne %xy jadro, ktere se domniva, ze "soumrak zapadu" = nove rozdani karet, byť za cenu radikalne odlisne spolecnosti, mensi komplexity, zivotni urovne, kde si -padlik relativne ustoji na svem, pripadne si polepsi.. Zda toto je falesna iluze, kult, blaznostvi, chladokrevny kalkul s realistickym vynosem, tot otazka pro dotcene a budoucnost. A klidne to muze byt v intencich pozitivniho mysleni i kdyz to dopadne spatne..

ps jinak souhlasim s popisem psycho determinismu CZ populace, ktery zas bude mit pro pred/PA velky vliv na mistni deni, uz to vidime dnes, jak lidi zas padaj na hubu pred novym-starym bumazkozlem na Hrade a dalsima libustkama co jsou v laufu
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 09.09.2013 13:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Terminated Account »

Ano přání je otcem myšlenky, protože tohle fórum kumuluje především lidi, kteří chtějí být připraveni na určité eventulity. Diskusi o tom, kdo to bere zdravě a kdo nezdravě, bych pominul o to tady nejde. Jde o to, že když je jedinec přesvědčený předem o nějakém výsledku či tezi, tak si pro svoje přesvědčení filtruje fakta podle toho co se mu hodí nebo nehodí.

Optimizmus či pesimizmus v sobě samých nezměníme, ale objektivitu diskuse vyvážíme pouze pohledy z obou stran spektra.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

ok, to beru, ja tez vidim pozitivni cestu/y ven, ale bohuzel ji dnes vyhodnucuji uz jen jako promilove pravdepodobnosti.. proste o ty kamna nadejnych vyhlidek se muze clovek spalit 1,2,5,20x ale po 100te uz to proste neni jen otazka filtrovani info, pro a proti 50:50, trend je prilis zjevny, pokud se to podari zvratit nejakym zazrakem ala za 5min 12 ci spis 12:15, taky fajn me se svet nezhrouti, nebudu kolapsuv domaci oltar palit na hranici.. :twisted:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MRAK »

Pro McG

ten název vlákna jsem udělal já ....

a možná v tom hledáš víc, nežli v tom je .... že je "západní" způsob života v krizi snad vidí každej, to není o tom, zdali jsem pesouš nebo opťouš, to je konstatování .... proto jsem to takhle nazval .... a popravdě jsem nad tím nikterak dlouho nedumal



Možná jen se mi to zdá a po těžký noci přijde, přijde hezký ráno ...
jaký bude nevím sám, taky jsem si zvyk na všechno kolem nás ...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od SaraH »

MG:
moc ráda bych Ti napsala, že Ti rozumím, ale to by mě Tvá žena (nějakým přáním, otcem myšlenky) poslala do kytek.

Přání, otcem myšlenky má ve Tvých příspěvcích dvě alternativy a nevím, kterou myslíš:
1) myšlenka na nejhorší, která bude realitu ohýbat k tomuto výsledku (tzv. sebenaplňující proroctví).Ano, to je možné. Ale nejvíce ovlivníme náš vlastní život. Na celkové ovlivnění je síla jedince minimální. Takže k něčemu, čeho se bojíme, dojde, pokud jsou naše obavy oprávněné, tak jako tak. Pokud jsou naše obavy liché, nestane se nic. Ale máš strach může způsobit, že na nás osobně situace dopadne hůře v obou případech.

2) zabřednu do myšlenky na nejhorší tak, že vyhledávám jen informace, které ji podporují. Přihlásím se na rozpad a utvrzuji se dál a dál ve svých myšlenkách. Je to bludný kruh. Jak z toho ven? Jak by řekl Eckhard Tolle: žijeme buď minulostí nebo budoucností (při neustálem prožívání potenciálního rozpadu v minulosti zcela vyšumí náš současný život). Řešením je začít žít tady a teď. Pak náš strach ztratí smysl.

Rochnit si ve strachu, tu fázi mám už za sebou. Nazvat situaci správným jménem ale slouží k vyjasnění situace, to není strach. Domnívám se, že soumrak západu probíhá (nezávisle na tom co si přeju a co ne). Taky jsem si zvykla na všechno kolem nás, ale ať bude ráno jakékoliv, dnes už z něho nemám strach.
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Jirka »

... jen pár postřehů ...

Zrovna dnes a zítra si připomínáme výročí bitvy u Vídně (1683), zatím jsem o tom v médiích nezaznamenal zmínku a to je symptomatické. Poláci spolu s Italy a Američany natočili v roce 2012 stejnojmenný historický film a jeho uvedení před diváky se neobešlo bez problémů a stížností z různých stran, hlavně muslimů... Mrkněte a uvidíte.

Přiznám se, že soumrak západu, ačkoliv si myslím, že je to velmi závažné téma, mne tak netrápí, jako soumrak zemí Koruny České.

Když už jsem zmínil onen film Bitvu u Vídně, na kterou jsou Poláci patřičně hrdí, protože jejich král tam sehrál klíčovou roli, zůstanu u nich ještě chvíli ...

V roce 1999 například natočili historický velkofilm (čtyři díly) Ohněm a mečem. Předlohou je román Sienkiewicze: s Polským královstvím to jde už v daném období, kdy se román odehrává, pomalu skopce a skutečné jsou jen hlavní postavy a některé události, to ale vůbec nevadí. Hlavně že Poláci jsou hrdiny, film podporuje národní cítění. Je to špatně? My jsme si Jiráska, který si taky vymýšlel a jeho díla podporovala to naše národnostní cítění, dali na index. Ačkoliv jako čtvrtinový němec po předcích (polovina rodiny - děda moravák si vzal němku - si zažila v roce 1945 kruté chvíle; zabavení majetku, děda ve vězení a podlomené zdraví babičky, která se už z nemocí nevzpamatovala), mám raději Dny zrady od Vančury než Habermannův mlýn.

V době, kdy si Poláci připomínají vítězství u Varšavy (rok 1920) a mají 15. srpen státním svátkem, dnem armády, my si pomalu začínáme připomínat rok 1968. Tím, že si jej pořad připomínáme, oslavuje jen zase další porážku... . Vím, že se dopuštím velkého zobecnění, ale soumrak Polska se nekoná, myslím, že se nekoná ani soumrak Ruska (např. ruský homofobní zákon není vůbec homofobní, ale týká se zákazu propagace homosexuality mezi mládeží = s čímž naprosto souhlasím).

Soumrak západu moc neovlivním, ale trochu světla do soumraku Česka vnést může každý z nás (teda pokud někomu nebude vadit, že oddálí rozpad, na který se snad těší :| ).

Tak třeba: Poslouchám polské sdělovací prostředky a čtu ruské noviny - okolí "ohromuji" (není to záměr) informacemi, které se výrazně liší od toho, co oni slyší a čtou. Nutí je to více přemýšlet. S kluky se koukám na ruské a polské filmy, třeba i s titulky (např. teď máme připravený ruský film Brestská pevnost, no uvidíme; ale Bitwa pod Wiedniem se jim moc líbila). Prostředni kluk za mnou přišel, že se chce učit azbuku. S manželkou čteme po večerech společně román O Doubravce české a Měškovi polském a už jsem tu knihu mnoha lidem doporučil. Připravuji pro žákky druhého stupně pracovní listy o regionálních dějinách a v oddíle se letos budeme celoročně věnovat třicetileté válce opět v našem regionu (žel žádný pan prstenů anebo lovci vetřelců se nekonají) ...

Vím, že každý z nás děláme spoustu věcí! Nepíši to tady proto, abych se chlubil, ale chtěl jsem to tady tak trochu posunout tím pozitivním směrem, že se dá dělat spusta dobrých věcí proti soumraku, který už cítím v zádech ...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od hanpari »

Jirko, díky za výborný příspěvek. Kdyby se o tom hlasovalo, poslal bych ho na první místo. :clap
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vlk972 »

Jirka píše:... jen pár postřehů ...

Soumrak západu moc neovlivním, ale trochu světla do soumraku Česka vnést může každý z nás (teda pokud někomu nebude vadit, že oddálí rozpad, na který se snad těší :| ).

Tak třeba: Poslouchám polské sdělovací prostředky a čtu ruské noviny - okolí "ohromuji" (není to záměr) informacemi, které se výrazně liší od toho, co oni slyší a čtou. Nutí je to více přemýšlet. S kluky se koukám na ruské a polské filmy, třeba i s titulky (např. teď máme připravený ruský film Brestská pevnost, no uvidíme; ale Bitwa pod Wiedniem se jim moc líbila). Prostředni kluk za mnou přišel, že se chce učit azbuku. S manželkou čteme po večerech společně román O Doubravce české a Měškovi polském a už jsem tu knihu mnoha lidem doporučil. Připravuji pro žákky druhého stupně pracovní listy o regionálních dějinách a v oddíle se letos budeme celoročně věnovat třicetileté válce opět v našem regionu (žel žádný pan prstenů anebo lovci vetřelců se nekonají) ...

Vím, že každý z nás děláme spoustu věcí! Nepíši to tady proto, abych se chlubil, ale chtěl jsem to tady tak trochu posunout tím pozitivním směrem, že se dá dělat spusta dobrých věcí proti soumraku, který už cítím v zádech ...
Jirko, :yes
Pokud jsem pochopil dobře, jsi učitel a vedoucí jakéhosi oddílu. Podle toho, co píšeš, patříš mezi lidi, kterých si vážím. Ale myslím, že tě brzy někdo zhora bude prudit - Ty totiž hlásáš české vlastenectví, nedej bože snad slovanskou vzájemnost a není hnusnější trestného činu v ČR :-(

Bohužel je příznačné, že od roku 1938 se předposranost této republiky stala běžnou a navíc se vkrádá do národní povahy, podporovaná státní mocí. Ze všech stran se nám cpe, že jsme národ Švejků....
Jenže naši předkové byli všechno možné, jen ne švejkové, nebo předposranci jako my.......... Stačí se pídit v historii a rychle zjistíme, že se máme čím chlubit ve své minulosti, jen se to jaksi nenosí........
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

Jenom musím podotknout, že pohled na Švejka, jak se předkládá, je neúplný. Totiž, dílo končí před tím, než se Švejk zapojil do boje (Hašek během psaní umřel). Není vůbec jisté, zda by nebojoval jako lev! Přinejmenším hospodských rvaček se účastnil obratně a nikterak se jim nevyhýbal. Stačí si to přečíst a nespoléhat se na cizí výklady.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Koniáš »

Kocour:

Máš pravdu Švejkovství jako symbol proplouvání a zbabělosti nám bylo "vnuceno" po roce 1948.

A okřídlená věta " Já jsem polní kurát Otto Katz vy gipsové hlavy" mi proběhla hlavou po "přehlédnutí" některých policejních zákroků při potlačení protiromských demonstracích v ČB. Tam GIPSáci (Generální inspekce policejních zborů) opravdu zafungovali jako sádrové (gipsové) hlavy.

Jirka :yes
Hezký článek.
K polsko - českým dějinám. V posledním vzájemném konfliktu o Těšínsko jim dal Josef Šnejdárek pěknou nakládačku než ho zastavili rozkazem z Prahy. Později Josef Šnejdárek vytlačil maďary od Zvolena až za Dunaj na stávající Slovenské hranice. O tom se taky nikde neučí.

Máme dobré vojáky i velitele. Odvážné a chrabré. Jen si vybíráme zbabělé politiky.

Koniáš
Uživatelský avatar
Marcus
Příspěvky: 20
Registrován: 03.08.2013 4:33
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Marcus »

jj, s tim posranectvim souhlasim...
tedka se dopusim maleho OT: kdyz vidim jmeno Konias a Jirka rikal, ze uci, tak jsem si vzpomnel na naseho ucitele cestiny z gymplu, co mel zajimave nazory na dejiny, treba jako, ze zlatej Konias nam pomohl v literature, jelikoz spalil vsechen brak :D

jinak konec zapadu asi neni nutne moc resit... kazde imperium jednou dosahne vrcholu, a pak skonci...
Vrcholem nasich imperii bylo 19. stoleti, USA dopomohli zapadu prezit jeste kus 20. stoleti, ale nyni uz slunce nad "rimskou risi" zapada a povstava nove na vychode...
osobne jsem ale rad, jelikoz kdyz vidim, co amici delaji, tak se nakonec vzdy najdu v pozici, ze radsi souhlasim s PUtinem nez s Obamou, a proto si rikam, ze to, ze pada USA a zapad Evropy jeste nemusi byt konec-.... nase stredni evropa, vychodni evropa, severni... mozna asie, jizni amerika... asi take mame co rici a to, ze nyni jsme jakoby se zapadem je prece jen prechodne obdobi....

PS: na vysvetlenou bych dodal, ze nase historie je tak bohata a to nebyla vzdy spjata s Anglii, Francii apod a presto jsme existovali, proto si myslim, ze i bez zapadu se obejdeme... stejnak, co je u nas zapad?
korupce, nadnarodni banky a podniky a pokracujici moralni upadek...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Foxy »

Marcus píše:...co je u nas zapad?
korupce, nadnarodni banky a podniky a pokracujici moralni upadek...

Jo, to mne vždycky napadá ta úvaha ze Saturnina (Dr. Vlach) o osudu, co nás pro naše vlastní dobro na chvíli vyhodí na mráz. Abychom si uvědomili, že ta kamna doma sice trochu kouřila, možná i smrděla, ale hlavně hřála. Ještě bych si přisadil Mlynářův slogan, že mráz přichází z Východu.

Asi je to tím, že jsem dědek pamětník; moc dobře si totiž vzpomínám, s jakou úlevou jsme my, občánci českoslovenští, přijali změnu situace, kdy byl Východ nahražen Západem.
Pokud někdo dnes s ignorantskou povýšeností srovnává třeba takovou Evropskou Unii s RVHP neblahé paměti (ta zkratka značí Rada vzájemné hospodářské pomoci), tak by mu moc svědčilo být na moment přenesen do let sedmdesátých či osmdesátých minulého století. Do celkové atmosféry těch let s jejich tupě ubíjející každodenností. Onen opovrhovaný Západ je stále ještě neskutečným rájem proti tomu, co jsme tu měli tenkrát.
To, že si naší zem břídíme k vlastní nespokojenosti, není vina nějakého imaginárního Západu, ale čistě naše domácí záležitost. Československo jsme si nechali rozeštvat a k rozpadu přivést sami, sami jsme si nadšeně zvolili ty, kteří nás dovedli tam, kde jsme dnes. Poté, co jsme si, za pasivního přihlížení ovčanské většiny i aktivního přispění mnoha znás rozkradli minulost, pak i přítomnost a teď dokonce i budoucnost, rozhlížíme se, na koho bychom svalili vinu. Na EU, na Západ obecně, na cikány, na imigranty, prostě na kohokoliv, jen ne na sebe.

Nevím jak z toho. Ale doufat v pád onoho opovrhovaného perfidního Západu je velekrátkozraké. Rozhodně až to nastane, bude mnohem hůř, než si lze i v nejbujnější fantazii představit.
Osud dobře učiní, vyhodí li nás na chvíli na mráz. Ovšem zde by už nebylo návratu. One way dead end street...

Soumrak Západu... pták, co trus svůj pouští do hnízda svého, ten nedobře činí.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Prakticky pohled: nejspis jeste potrva chvilku nejaky transformacni-preklenoaci cas ala "eurodisneyland" pro budouci master *rasu z vychodu, to provozuji napr. uspesne zabozrouti, alespon z pohledu tamniho turistickeho ruchu (mene uz byvala chasa ze prumysloveho sektoru dnes na pracaku). Dale je jasne, ze vychodnar-mravenec ma o fous mensi sklon se zaobyvat postavenim jednotlivce, coz se projevi v ekon., soc. a dalsich pravech, jejich naredenim oproti dosavadnim mistnim zvyklostem. Presto bych proto nejakou masivni imigracni vlnu nevidel, nejdrive se vhrnou na okolni asii, afriku, oceanii (AUS+NZ)..

*podvariantu, ze atlant ci "stare penize" elity z kontinentu ted shodi karetni shodek, depopuluji asii, davam male %, jestli to meli-mohli udelat, tak ted uz je holenkove pozde, asi jsou senilni-dementni a chtej jen dozit v klidu, oni si svych zbyvajicich <25-50let doziji v klidu a prepychu i kdyby trakare padaly, po nas potopa, respektive jsou na vychode tez podilove zahackovani..

ps Foxy, atlant si drzel domaci hnizdo vice mene relativne ciste, pac echtsvinstvo provozoval v kolonialnim duchu na okolnim svete, ted se mu riti karmicke tsunami zpet domu, tato premisa dobry vs. spatny je chybna uz platit prestala/ne (nebudu komentovat jak lziva ci naivni), co bylo bylo, ted se pocina nove dejstvi na troskach predchoziho..

ps Marcus, ano videl bych to na enklavy teutoncu a severanu, neco samotamo klidne i jizneji, ktere budou nadale alespon v necem konkurenceschopne a na spici ruznych oboru, trochu obdoba hansy, mestskych statu, ale cely eurokontinent se v dosavadnim obzerstvi nepodari udrzet, to je nejspis definitivne rozhodnute, viz PIIGSari..
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

Marcus: Naše historie nebyla téměř nikdy spjata s Francií či Anglií, ale zato se středověkou Římskou říší pořád. Čili vlastně s Německem (ačkoli to není úplně přesné, protože alespoň formálně k tomu patřila též Itálie a i Francie byla něco jako odpadlé území). Pakliže České země něco v historii dokázaly, tak to bylo vždy jako vynikající součást nějakého většího celku.

Jo a k Rusku: Rusko je v celém světě nám nejbližší civilizace a bylo by smutné, kdybychom spolu měli mít rozepře namísto spolupráce. Ale za "nás", náš civilizační okruh, považuji "Západ".
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

Bitva u Vídně: Tohle je celkem s podivem, že u nás nejsou vojenské úspěchy bývalé monarchie propagované. Asi to nějak souvisí se způsobem, jak zanikla. Přitom Poláci Jana Sobieského odvedli dobrou práci, ale jejich efektní jezdecký útok na turecký tábor byl umožněný předchozím bojem od zákopu k zákopu, který probojovala císařská pěchota pod vedením Karla Lotrinského. Zhruba polovina císařských pluků pocházela z Českých zemí. Teprve když se spojenecké vojsko dostalo do údolí Dunaje, mohla se polská jízda rozvinout.

Jo, a předsedou rady, která řídila obranu Vídně, byl Čech Kaplíř ze Sulevic.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Terminated Account »

Skvělé. Připomínám, že jsme na servru Rozpad a téma se jmenuje Soumrak západu. Pokud chcete rozebírat válku s Turkem, nebo jak vznikla Vídeňská káva, najedete jistě lepší vlákna nebo celé servry. ;) Díky za pozornost
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MRAK »

notěprdel .....

Jirkův příspěvek mě tak zvláštně naladil .... předesílám, že spíš pozitivně, nežli naopak .... nicméně se trošku minul podstatou tohohle tématu ....
I ta slovanská sounáležitost, bude asi líp fungovat na řekněme evropských tradicích, nežli asijských, nebo arabských ...
A tak bylo tohle téma myšleno ...
Tím, že jsou ohrožené "západní hodnoty" je myšleno ohrožení .... dejmetomu .... kultur, vycházejících z křesťanství ... ?
je to pro vás srozumitelnější?

Pokud chcete za pojmem "západní kultura" vidět jen pruhy a hvězdy, tak to sorry ....

nicméně i kdyby to tak někdo viděl, přečtěte si prosím pečlivě FOXYho příspěvek ....

jasně že neni "západ" ideální .... obzvlášť pod taktovkou současný emerický nomenklatury .... nicméně si nedělejte iluze, že hoši z východu jsou nějaká výrazná výhra
a především ..... vládce z této světové strany jsme tu nějakou dobu měli, ne?
kdo v tom žil, by si měl rychle vzpomenout
a kdo ne, měl by si o tom něco zjistit

Přemýšlím, jestli je Markus jen omezenej tupec, nebo to dělá schválně, aby mi hnul žlučí .... každopádně bych mu přál teleporting do takových ... řekněme osumdesátých let, do prdele bych mu strčil mávátko, do ruky lampijon a vyslal bych ho do průvodu .....
miluju, když někdo dřepí za počítačem, chatuje na síti, chlastá kolu, žere burgry, nosí džíny, čumí na kabelovku, je imrvére na mobilu a když ho rozbolí hlavička láduje se práškama ..... a pak má plnou hubu chytrejch keců, jak je ta západní civilizace napíču ..... zlatej východ, co ? ....

nic z toho, co jsem vyjmenoval bys neměl ty chytráku ..... nelíbí se ti být se "západem" ? zajeď si někdy třeba do pákistánu .... třeba by se ti líbilo žít v době kamený ...... :puke


ALE PŘEDEVŠÍM ..... téma nebylo myšleno Západ versus Východ (USA x SSSR) , jak by spousta z vás chtělo .... ale jako nedokonalost demokratických a humanistických principů v dnešním světě ....
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Stale nechapu souvislost mezi tim, ze hegemon-imperium, ktere sosa/lo 25% globalnich zdroju pri nesrovnatelne mensi proporcni populaci a mohlo si tak doma dovolit formalni demokracii, ksefty plne zbozi a zradla, diky podpore ruznych zahr. magoru a despotu ("svych zkurvysynu") s otrockou populaci je ci by melo byt nejak diametralne moralne na vysi oproti treba husakovske normalizaci.. ??

Sorry, proste to nestimuje, bud zde neni nekdo objektivni, nebo si holt musi stale lestit svetonazor v urcite krajni poloze. Objektivni skutecnost proste je, ze ta party na zapade ted pro mnohe konci (vetsinu vcetne stredni tridy).
No a co, jen dalsi reset, jeden z tisicu v historii lidi a jeden z milionu v prirodni risi.. bez emocniho +/- tot pouze konstatovani. Pokud se podivame zjednodusene z filozofickeho potazmo religiozniho pohledu, tak pochopitelne pro zapadni kulturu je smrt ci upadek jednotlivce pohromou a fatal errorem, kdezto vychodnar to tolik neresi, veri na zivocisny obal a transcendentalni vnitrek, ktery se muze stehovat dal. Kratce receno nebudte/me upjati..

Nerikam, ze mnozi nezkousnou to co prijde, napr. olezle nemocnice bez pravidelneho zasobovani, vetsi umrtnost na "banality", caste ohrozeni zdravi a zivota z rukou loupezive luzy, enklavy koncentrovaneho upadku a zmaru. Proste vypujceny a notne prodlouzeny cas dosel.. dalsim generacim, ktere v tom vyrostou to uz tak hrozne neprijde..

Vedatori rikaji, ze komplexni mnohobunecne org. na zemi, tedy to treti hlavni vyvojove stadium, maji uz asi jenom dalsich .5-7G let pred sebou, spis vyrazne mene, cili to na nejakou dalsi explozi inteligentniho zivota nevypada (fosil a nerosty se nestaci "obnovit" ve svrchni vrstve), pokud to nyni zazdime jak to tak vypada,
tahle slunecni soustava uz je zkratka demode.. :moon
Uživatelský avatar
Marcus
Příspěvky: 20
Registrován: 03.08.2013 4:33
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Marcus »

:D
no... mala reakce...
ja prece neadoroval Vychod ve smyslu nejakeho RVHP ci "zlatych komunistu"
to, ze jde zapad dolu je snad jasne a ocividne a ze jde vychod nahoru take, to snad jeste neznamena, ze me tesi, ze zrovna Rusko se nekam dere...
myslenka mela byt takova, ze by bylo dobre se prestat neustale nekam orientovat... vychod, zapad, evropa, asie apod...
proc proste nemuzeme byt male Cesko uprostred, ktere si bere to, co potrebuje, kdyz to potrebuje jedno jestli zleva nebo zprava a bez ideologie a neustale nekomu neleze do... jen, aby se zavdecilo, ze je stale "svetove"

vychod ( ve forme SSSR ) skoncil diky ekonomicke a moralni vyprahlosti... zapad nyni ceka to stejne...
kdo rika, ze jsem nejakej zastance RVHP nebo osmdesatych let, necht si to mysli, ale pak asi nepochopil, jak jsem to myslel...

PLUS bych velmi rad dodal, ze to beru spis ekonomicky a ne nejak ideove... je jasne, ze demokracie Anglie ci USA je lepsi nez nejake arabske diktatury nebo ruske policejni tendence...
ale myslel jsem to ciste ekonomicky....takze, kdo rozumi trosku monetarnim systemum, svetovemu obchodu, clum, dovozu, vyvozu apod mi snad za pravdu da jiste vice nez nekdo, kdo je technicky zameren a pojmy jako fiat mena, ratingove agentury, CDS, CDO apod nezna, pak asi chapu, ze v zapadu vidi jen to, ze ma vic svobody oproti 80 letum ci Pakistanu, ale o tomto snad rec neni

jinak k tezi, ze vse jsme dokazali skrze velke rise je spise otazkou, jestli to bylo diky nim nebo navzdory nim nebo jen realita, jelikoz kdy jsme byli sami za sebe pro sebe? za poslednich tisic let jen par let... jinak jsme byli stale v ramci nejake risi ci pod neci kuratelou....

navic srovnani zapad vychod, rvhp eu je cim dal vice mozny... coz je take celkem desive, drive by to bylo jiste slozitejsi...
ale diktat Moskvy nahradil Washington, pak Brusel a nyni je to zas Berlin... takze asi tak

PS: znova jsem si procetl prispevky a teze typu, bez do 80. let, do Pakistanu apod...ci nekam na vychod...
to mi nyni moc nepomuze... Zapad ( neoliberalismus, globalizace, nadnarodni trhy a firmy, nadnarodni bankovnictvi a investori, honba za danovymi ulevami apod) je totiz UZ I VYCHOD... jen vychod zacal pozdeji a navic si tam zapad presunul vyrobu, proto jde nahoru a my dolu
je to o ekonomice, hodnotach a politice a ne o nejakem SSSR ci osmdesatych letech
v OECD, WHO, ILO, GATT apod je snad kazdej ne, temer
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od big bang »

Musím reagovať, súmrak západu nie je o tom že zrazu tu budeme žiť ako v 19 storočí a vzniknú enklávy kde si horných 10.000 bude užívať 21 storočia a ostatní budú žiť v slumoch ala Afrika, Bronx alebo podobne, ide o to že teraz elity pištia lebo od nejakého 89-91 sa stala Emerika číslom jedna vo svete a viete ako Emeričania nesú keď im niekto povie že sú číslo dva, proste západ nemá(zdroje) na užívanie si strednej triedy a aj na mierové misie po celom svete naraz, takže buď mierové misie a stredná trieda v :moon alebo stiahnuť sa zo sveta a viac riešiť veci diplomaticky a tým získané zdroje ktoré ušetríme(nebude treba toľko bômb, paliva do tankov a lietadiel, rakiet, živiť toľko mierových vojakov po svete, ...) a ušetrene zdroje(peniaze, suroviny, talent a myseľ inžinierov a vedcov,...) investovať do rozvoja strednej triedy(malé a stredné podnikanie, bývanie, eko infraštruktúra, technológie 21 storočia, zdravotná starostlivosť,...), jedno si zapamätajte svet už má Emeričanov plné zuby a Emerika si bude musieť zvyknúť že je NO 2 a spolupracovať s Čínou a Ruskom ináč to dopadne len atómovou vojnou WW3 a zničením USA, EU, Ruska a Číny :lol:

A teraz malú pikošku, peniaze ktoré stala mierová misia v IRAKU a Afgane(celkovo) by stačili na niekoľko nových ISS, na permanentne obývateľnú základňu na mesiaci(pre 10-15 ľudí), na pristátie človeka na Marse, na vývoj jadrovej fúznej elektrárne(ITER) a ešte by kopec miliárd :cash zostalo ;) :lol:
Odpovědět