AR-15 family

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Co si mám představit pod " flashhider tuze nebezpečný pro civilní trh" a co je za problém s mil-spec pažbou (kterou, stejně jako flashhider "nejde" vyměnit)?
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Nejsem žádný fanda AR, ale o spolehlivost u AR nemám strach, stejně tak nevidím nějakou náročnost v čištění.
Problémy se spolehlivostí jsou, podle mě, tehdy, když to někdo už na začátku blbě poskládal anebo do toho dodatečně někdo hrabal. Díly na AR dělá, kdo má do prdele díru, a skládat se to dá doma v obyváku, to je smrtící kombinace.
Hned na začátku mi prasknul čep v natahovací páce (toho jsem si všimnul hned) a po možná 10 000 jsem zjistil, že je v háji čep plynové trubice a pružina pod vyhazovačem (obojí se na funkci neprojevilo). Je tam dost malých čepů a pružinek, které by se vyplatilo mít náhradní a kontrolovat to, pokud z toho někdo hodná střílet tisíce ran. To je asi reálná nevýhoda proti AK. Anebo kdybych chtěl mít AR jako primární/jedinou pušku a mít úplnou jistotu, tak si jednoduše pořídím 2 ks, jednu na sypání při treninku a jednu "nedělní" do PA.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR-15 family

Příspěvek od Maximus »

Nevím co máš za hledí - na zbraní mám originální plastový Magpul, ale osobně je to jediné, co mám ještě v plánu měnit (origo plasty jsem si vyměnil za ergonomičtější řešení, ale ty přece nestřílí). Používám kolimátor a sklopné hledí mám jen otestované a čistě jako záložní. Chci tam nějaké kompaktní kovové hledí, které zabere méně portů na horním railu, protože potřebuji více prostoru pro magnifer.

Pokud jsem viděl závadit AR, tak většina šla na vrub špatně přebitému střelivu a zásobníkům za "4,50". Pak ještě napadení kutilem domácím ala hrátky z gas blockem či spouští a jen minimum šlo na vrub nějaké technické vadě konkrétního kusu.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Přesně jako Maximus...
Óðinn á yðr alla
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Pravda v roce 2014 už colt taky nabízel flashider, telestock a třicetiranej zásobník. Nutno dodat že v reakci na bushmaster před tím to bylo A2 pažba devítiranej zásobník a absenci závitu. Nevim jestli jste tou dobou AR z USA kupovali a máte představu jakej to byl oser zvlášt když člověk chtěl konkrétní typ. Když se řešil twist tak na něj koukali jak na martana. Stejnou pušku bych koupil klidně ještě třikrát, taky jsem se celkem dlouho smál těm co se srala evropská produkce. AR ale nakonec dožene každýho a nedá se k ní chovat jak k čemukoliv ostatnímu. Stačí Bidenův BAN na náhradní díly a začne komedie. Nutno dodat že colt z posledních 4-5 let taky není tak uplně colt a dá se říct že tam byl určitě jejich lower.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR-15 family

Příspěvek od Maximus »

AR 15 od Colta bylo dobré koupit v době, kdy začal Colt dodávat do civilu standardní výrobní provedení odpovídající vojenské specifikaci (škoda té 16" hlavně), ale zas má má střela o nějaké ty m/s navíc a uchycení bodáku jsem vyřešil s FAbem :hand

Jinak díky Štaflíkovi za typ, když jsem řešil "přezbrojení" z kosy :yes

Jen jsem netušil, že za čas budu mít doma zbraň, kterou vyrobila firma spadající pod podnik "přibližného strojírenství" z Uh. Brodu, který nijak nevyhledávám :mrgreen:
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Ten chybějící flash hider, pevná pažba apod. jsou v důsledku legislativy. Jeden čas byly zakázané "útočné pušky", přičemž se útočnými stávaly flash hiderem nebo úchytem na bodák, někde doteď pistolovou rukojetí apod. Stejně tak krátké pušky (SBR) jsou na povolení + poplatek, tak proto hlavně 16" (popř. úsťovky napevno u 14.5").
Jinak pokud není twist větší než 1:9 je to celkem jedno (spíš asi ten 1:8 nebo i 1:9 lepší), protože svítící nebo super těžké střely z toho asi střílet nebudete.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od mukl »

Nedokážu pochopit tu vaši posedlost krátkými hlavněmi. "16" je základ. Když je delší, tím lépe.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AR-15 family

Příspěvek od Haluziak »

A už ses se 16 snažil vymotat v baráku? Já si škrtnul o zeď a futra i se 14,5. Vystupoval si z auta se 16"? ;) Já z Cherokee a ta 14,5 byla tak o 20" delší než bych potřeboval.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Když se to naučíš s dragunovem nebo s m1a tak ti příjde v poho i s 20". Je to spíš problém koordinace než pušky.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: AR-15 family

Příspěvek od Tazi »

A proto se dělají krátké hlavně, protože nikoho ještě nenapadlo naučit střelce lepší koordinaci se zbraní :lol: .
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Nojo, ale potom s těmi mikrorážemi v krátkých hlavních vojáci brečí, že s nimi černoušcia arabáši nechtějí hrát "vole padni".
Prostě tyhle ráže jsou o rychlosti.
Óðinn á yðr alla
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: AR-15 family

Příspěvek od Tazi »

:lol: :lol: :lol: vole padni, to mě pobavilo.
Je to začarovanej kruh. Kratší je skladnější, "rychlejší v omezeném prostoru", zase je méně přesná, u těchto mikroráží vlivem rychlosti projektilu i mnohem méně účinná,...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR-15 family

Příspěvek od Matěj »

Ulfhednar píše: 27.01.2022 16:42 Nojo, ale potom s těmi mikrorážemi v krátkých hlavních vojáci brečí, že s nimi černoušcia arabáši nechtějí hrát "vole padni".
Prostě tyhle ráže jsou o rychlosti.
Já kdysi zaznamenal informaci, že 5,56 má s černouškama problémy z trošku jiného důvodu, mají v těle méně vody a prý z toho důvodu při průletu jejich tkání nejsou tak vhodné podmínky pro vznik hydrošoku. Ale po letech fakt nebudu dohledávat zdroj tvrzení, tak to berte jako JPP. Navíc dělení na různé rasy stejně není dnes politicky korektní, takže to musí být jistě nesmysl.

Mimochodem, není zde přítomný "Uzivatelské Jméno" náhodou nějaká alternace toho pseudoSEALa, co rozumí všemu? Některé jeho názory mi jej velice připomínají.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Bavíme se o 13cm to není ani délka penisu. Ale je to kolem 70m tříštivýho efektu k dobru. U výhradně CQB specialu to bude vadit ale nepředpokládám že se většina uživatelů AR zrovna požene do CQB se zfetovanejma arabáčema. Mj i Falludža se čistila 20".
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

CAR-15 z Gothic Serpent měly 14,5"
Každopádně pro nás, co se nedostaneme ke "zlym" nábojům by pro případ PA měla být delší hlaveň mikroráží správnou volbou.
Óðinn á yðr alla
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od dr.know »

To jsou zas pohádky. Na internetech jsou k dohledání hodně ošklivé obrázky, jak to vypadá, když to nikdo schytá tou mikroráží...

Rozdíl mezi 16" a 14,5" jsou necelé 4 cm.
Naposledy upravil(a) dr.know dne 27.01.2022 17:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak to asi vojáci, co si stěžovali na malý stop efekt zkraácených AR (zejména ve spojení s běžnými SS109) nekoukali na ty správné obrázky na internetech.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Osobně beru jako univerzál 14.5". Jelikož to je univerzál, tak je to po všech směrech nic extra, z auta se s tím blbě leze ven, bez sluchátek to je masakr a pod 2500 fps to spadne na cca 130 m (M16 cca 175 m, 10.5" cca 75 m).
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od dr.know »

Ty obrázky na internetech jsou velmi ošklivé a 223 už nějkej ten pátek zabijí po celém světě.
Chvilku jsem hledal, nic jsem nenašel o stížnostech na stop effect z krákých hlavní. Ale netvrdím, že nebyly.
Z logiky věci ano, delší hlaveň = rychlejší = větší velký špatný.
Do 100 metru to myslim každému soudruhovi bez pořádné balistiky muze být celkem jedno, zda dostane zásah z kraťase nebo z 18". Dlouhá flinta je do baráku nebo do auta lehce nešikovná. A kdyby byly krátký ARka tak na prd, asi by je američtí a jiní soudruzi nepoužívali.
Za mě je ideální kompromis 14,5".
Odpovědět