BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Mám tři měniče Victron Multiplus II - 5kW. Budou zapojeny jako tři fáze a stačí dobíjet přes měnič SLAVE (oni to ale nazývají LEADER) který řídí ostatní dva. Tím se mi vyřeší problém s čerpadlem, které potřebuje tři fáze. V baterkách bude 21kW to by mohlo pár dní s 200l benzínu vydržet. Blackout beru v současnosti jako nejvážnější hrozbu. Zítra ale otestuju jenom centrály přes přepínač sítí, abych měl alespoň něco. Měniče už visí na zdi, ale cely to nebude zapojeny dřív než v únoru, je toho moc.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Vymyšlené to máš pěkně.
Jenom dvě technické poznámky.
1) řídící měnič je master (leader), řízený je slave.
2) doporučená kapacita baterií vůči výkonu měniče (měničů) je trojnásobkem jejich součtového výkonu (5000VA victron má 4,5kW. 4,5x3=13,5kW to krát 3 je 40,5kWh. Doporučená kapacita pro tyto tři měniče je tedy alespoň 40kWh.
Minimální kapacita baterií je dvojnásobek výkonu měničů. V tomto případě tedy 27kWh.

Tyto kapacity baterií jsou zvoleny s ohledem na životnost baterií. Měniče lze samozřejmě provozovat i s nižší kapacitou baterií, avšak při vyšším zatěžování se bude snižovat životnost baterií.

Stejné poměry platí i pro vztah výkon z panelů/ kapacita baterií.
Minimálně dvojnásobek, doporučen alespoň trojnásobek. Horní hranice neomezena.

Edit: zdroj mypower.cz, solarforum.cz, vlastní zkušenost.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Jo, jo, na mypower jsem pořád a sosám informace. Ale neregistroval jsem se, protože se tam dá všechno dohledat a všechno už tam je mockrát probrany (tak jako tady:-) Momentálně mám šest baterek Pylontech 3000c a do racku se jich vejde celkem osum. Ty dvě přikoupím až koncem roku 2022. Už mi došli peníze :-) 8x3,6kW už bude muset na nějakej čas stačit. A ani nemám místo na další rack. Přes zimu to stejně fungovat nebude a pojedu na DS. Ale těch minimálně šest měsícú bych chtěl jet jako ostrov, a když to půjde tak i chvilku dýl.
kawa5
Příspěvky: 223
Registrován: 24.01.2016 19:59

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od kawa5 »

pánové vidím že co se týče elektřiny tak jste připraveni víc nez dostatečně,tak hlavně nezapomente na to možná nejdůležitejší....zatemnění :D sousedi a kolemjdoucí jistě tak dobře připravení nebudou,bude jim zima a hlad je taky bestie.....
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak proběhla ostrá zkouška na blackout. Všechno fungovalo tak jak má a to při tom běžela pračka a topný žebřík v koupelně (a dvě ledničky - malá a dvoudveřová americka, ale spíš menší model). Elektronika bez problémů, dokonce jsem stihl přepnout sítě tak rychle, že se ani nerestartoval desktop.
Pro Faba - sfázování centrál naprosto bez problémů - funguje to perfektně. Ale nezkoušel jsem odběr na hranici výkonu centrál, to bude až při příštím testu. Odsávání výfukových plynů jsem musel předělat a ukončení trubek pr.110mm musí být co nejblíž výfuku aby to ventilátor bez problémů odsával a nešlo to do místnosti. Při vstupu do místnosti není vůbec nic cítit a mám to odsávání ještě posíleny druhým ventilátorem, který přisává z venku.
Ale zjistil jsem že teplo z centrál je celkem intenzivní a po pěti minutách stoupla teplota z 12°C na asi 20°C a tam se ustálila. Přisávaný vzduch z venku má 6°C a tak v létě by to mohla být zajímavé když bude 30°C. Budu muset nastudovat v manuálu rozmezí pracovních teplot.
Celá instalace je na dva až tři měsíce než se dodělá instalace měničů a baterek a centrály budou všechno valit do baterek, protože zatím nemám dořešenou vodu - čerpadlo je na tři fáze a s měničema to pojede bez problémů. Pokud by byl blackout tak jedině ruční čerpadlo a makat :-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

Tak před chvili to zacalo u nás, jen doufam, že je to jen obligátní vetev na dratech. Centrála uz je nachystaná :devil
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Jaderný fyzik: Nikdo v Evropě neví, co je blackout. Až to zjistí, bude to naprostá katastrofa
Celé Evropě kvůli energetické krizi a Green Dealu hrozí blackouty. Jaderný fyzik vykreslil, jaké dopady by mělo, pokud by došlo k blackoutu neboli plošnému výpadku elektřiny v české kotlině, byť na pár hodin: „Byly by to kruté dopady. Málokdo z krizového řízení radnic a krajských úřadů si dovede představit i šestihodinový blackout. Po šesti hodinách by ale začaly nastávat problémy v hygieně – odtok splašek, zásobování vodou, to by byl obrovský problém. Stejně tak by byl problém v zásobování obyvatelstva potravinami atd.
Společnost neví, jaký katastrofický scénář může nastat, protože si to ani neuvědomuje, tak to zlehčuje, téměř o tom raději ani nemluví. A to je to nejhorší,“ všímá si Novák, že se přehlíží čím dále reálnější hrozba tzv. blackoutu.
„Kdyby si civilní obrana udělala cvičné blackoutové ostrovní cvičení třeba na Prahu, tak by teprve byli všichni v šoku, jak by byl negativní dopad rozsáhlý a co všechno by to přineslo. Nejenom oběti na životech, ale hlavně i obrovské ekonomické ztráty,“ naznačil, jak smrtonosná může být ve výsledku česká energetická politika.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ofa-689228
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

ElectricityMap je živá vizualizace, kde se vaše elektřina pochází a kolik CO2 bylo emitováno z něhož se vyrábí. (strojový překlad textu.)

https://app.electricitymap.org/map

electricityMap aplikace do mobilu.
https://play.google.com/store/apps/deta ... tricitymap
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Joe Azbest píše: 12.01.2022 6:39 „Kdyby si civilní obrana udělala cvičné blackoutové ostrovní cvičení třeba na Prahu, tak by teprve byli všichni v šoku, jak by byl negativní dopad rozsáhlý a co všechno by to přineslo. Nejenom oběti na životech, ale hlavně i obrovské ekonomické ztráty,“ naznačil, jak smrtonosná může být ve výsledku česká energetická politika.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ofa-689228
Praha si udělala cvičení na blackout před cca 7. lety,... a až na vychytání pár drobností byli s cvičením spokojeni, a údajně by "to" Praha zvládla.
V šoku jsem z toho výsledku byl leda tak já :( .
Jancog
Příspěvky: 9
Registrován: 18.01.2021 14:49
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Jancog »

Vyhodnotenie Blackout cvičenia v Prahe 2014 sa dá nájsť:

Kód: Vybrat vše

http://vypadekelektriny.cz/vyhodnoceni-cviceni-blackout-2014/
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Cvičení, tak jak ho prováděli byl nesmysl. Kdyby prostě tu část kde to prováděli vypnuli natvrdo a nechali vypnuty 24 hodin, tak by to snad smysl mělo, ale takhle cvičení neprobíhalo. Nikdo nedokáže odhadnout všechny následky, zejména pokud by výpadek trval víc než 24 hodin.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Cvičení Blackout Praha bylo štábní, lehce z něj vynechali existenci 1100 000 lidí. Všichni jsme se tomu smáli. Problém jsou právě ty objemy lidí. Nebudu dál rozebírat. A že by někdo řešil, co bude po 48 hodinách, když nepřijedou vlaky a autobusy s infradtrukturními zaměstnanci,..... 😆😆
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Ale víme, co uděláme my.... 😆
Udělám co musím
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Tak třeba to Cvičení Blackout Praha vydají jako stolní deskovou hru alá Pandemic. :chuckle
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Asi to fakt přestává být sranda
Byznys podle Jaroslava Maška: Před Vánoci jsme byli jen kousek od velké krize. Skoro nikdo o tom nevěděl
Na pozadí návštěv obchodů, rozsvícených vánočních stromů a domácího tepla se přitom bez pozornosti drtivé většiny lidí odehrávalo drama. Prožívali ho energetici. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno. Byli jsme v Evropě jen kousek od velkých problémů,“
https://byznys.hn.cz/c1-67022640-byznys ... om-nevedel
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Některým lidem stačí poklepat na rameno, a některé, aby tě začaly vnímat musíš praštit po hlavě palicí.
Evropa potřebuje dostat palicí. Potřebuje blackout, aby se vzpamatovala.
Já, a moje rodina jsme připraveni, tak jen ať to přijde ;) . A doufám, že to bude v době silných mrazů, ať je ta palice opravdu pádná.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Joe Azbest píše: 15.01.2022 17:44 Asi to fakt přestává být sranda
Byznys podle Jaroslava Maška: Před Vánoci jsme byli jen kousek od velké krize. Skoro nikdo o tom nevěděl
Na pozadí návštěv obchodů, rozsvícených vánočních stromů a domácího tepla se přitom bez pozornosti drtivé většiny lidí odehrávalo drama. Prožívali ho energetici. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno. Byli jsme v Evropě jen kousek od velkých problémů,“
https://byznys.hn.cz/c1-67022640-byznys ... om-nevedel
Tak to asi byla dezinformace, už se nedá věřit ničemu a nikomu ...
Česko bylo před Vánocemi na hraně blackoutu, tvrdí Tykač. Data ze sítě to ale vyvrací
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ce ... 47ab5f122/?
kawa5
Příspěvky: 223
Registrován: 24.01.2016 19:59

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od kawa5 »

Zima je zatim pomerne mirna,muselo by zacit mrznout napric celou evropou,nechame se prekvapit :D byt takove zimy jako byly jeste pred 15 lety tak uz jsme po tme davno :D
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

Lehké OT:
Na podzim meteorologové napříč Evropou vyhrožovali tuhou zimou, a já se na to docela těšil. Ne kvůli blackoutu, ale že napadne hodně sněhu a vydrží celou zimu. Jsem zklamaný. Takže pokud budou meteorologové hlásit suché léto, tak přikoupím rezervní deštníky a holínky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panoram ... .seznam.cz

V Taskentu (2,2 mil. obyv.) dnes cely den nejde proud. Moc pekny popis, jak ve velkomeste postupne odchazi systemy. A jeste lepsi info, jak teprve odpoledne obyvatele vyrazili do obchodu neco nakoupit, kdyz to zacalo vypadat, ze vypadek asi bude delsi. Vzhledem k tomu, ze vecer sli do ulic se pobavit, protoze co doma..., maji to asi dost na haku. O to zajimavejsi informace je, ze jim trvalo temer 12 hodin, nez se rozhodli se o sebe nejak postarat.

Zajimave srovnat s nasi mentalitou :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět