Zlaté a stříbrné mince

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od MarS »

Podle mě se inflace v USA už sama nezastaví, roztáčí se tam pěkná spirála, zvášť když FED nadále hodlá držet úroky na nule.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od MarS »

Jen pro zajímavost kupujete i menší nominály ve stříbře? Myslim 1/2, 1/4 unce? Přeci jenom, pokud by do budoucna stříbro ještě vylezlo, tak platit pak v případě rozpadu za každou krávovinu uncovkou se možná zbytečně prodraží. Je tam ta nevýhoda, že výrazně roste premium.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Montezuma »

Nekupuji. Předpokládám, že menší "částky" jsem schopen uplatit například sklenicemi medu, náboji, bateriemi nebo jiným drobným vybavením.
gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od gadžo »

MarS píše: 21.12.2021 15:39 Jen pro zajímavost kupujete i menší nominály ve stříbře? Myslim 1/2, 1/4 unce? Přeci jenom, pokud by do budoucna stříbro ještě vylezlo, tak platit pak v případě rozpadu za každou krávovinu uncovkou se možná zbytečně prodraží. Je tam ta nevýhoda, že výrazně roste premium.
Nekupujem lebo sa to zbytocne predrazi. Najlepsie vyjde kilovka alebo dvojkilovla, ale to sa uz horsie predava mimo profesionalnych obchodnikov. Uncovky su taky stred, menej predrazene ako napr. 1/4 a este predajne na bazosi.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od vratnikp »

stříbro minimálně kilovkách. pro kritický barter mám pár uncových mincí
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od eotto »

Dovolím si nesouhlasit.
Kilová cihla není osvobozena od DPH takže je o 21% dražší než uncová mince s nominálem ta je zase o spoustu procent dražší než cihla kvůli procesu výroby. (pokud tedy nejsi podnikatel, plátce DPH, tam má cihla opodstatnění)
Takže vycházejí kč/g takřka stejně.
Např: k dnešku zlataky.cz
cihla 1000g - 24.942kč = 24,94kč/g
mince 1oz=31,1g - 767kč = 24,66kč/g
"Mors certa hora incerta"
gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od gadžo »

Od DPH je oslobodene len investicne zlato. Investicne striebro nie je oslobodene od DPH. Nezalezi na tom, či ide o 1 oz, 1/2 oz alebo kilovy zliatok. Aspon na slovensku je to tak.
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od oldschool »

U stříbra je situace z hlediska DPH variabilnější. Investiční stříbrné cihly, slitky a některé mince podléhají základní sazbě daně 21%. Pro vybrané mince lze však dle harmonizované evropské legislativy aplikovat zvláštní režim dle §90 zákona o DPH. Platná direktiva EU umožňuje odvedení DPH v místě vstupu do Evropské unie. V dalších členských zemích, v našem případě v ČR (SR), se pak již místní základní sazbou dodaní pouze rozdílová část ceny (marže obchodníka). Vystavený daňový doklad žádnou DPH neobsahuje. DPH v tomto režimu nemůže odečíst ani plátce daně.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Montezuma »

Ze seriózních obchodníků se stříbrem se dneska dá koupit investiční stříbrná mince na paragraf 90 jen u Silverum.cz. Občas sem se dá sehnat akce i jinde, ale je to spíš výjimka. Ostatní obchodníci už investiční stříbrné mince prodávají jenom s DPH.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od vratnikp »

daně si jsem vědom. Ale stříbro jsem kupoval za 12 tis / kg i s dph... očekával jsem růst. Buduju rodinnej poklad no. Někdo začít musí.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Fabulous »

Mám dvě nebo tři kilové cihly stříbra, kdyby měl někdo zájem. Cena v čase obvyklá, minus 5%.

https://zlataky.cz/investicni-stribrne-slitky
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od oldschool »

Montezuma píše: 22.12.2021 13:04 Ze seriózních obchodníků se stříbrem se dneska dá koupit investiční stříbrná mince na paragraf 90 jen u Silverum.cz. Občas sem se dá sehnat akce i jinde, ale je to spíš výjimka. Ostatní obchodníci už investiční stříbrné mince prodávají jenom s DPH.

Poslední dobou beru většinou od Belgičanů, Němců a Estonců, ale minulý týden dva tuzemské balíčky (investicnizlatopraha a auportal) a oba bez daně.
Ale dívám se, že třeba zlataky.cz asi fakt jedou s DPH.....nerozumím tomu.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od cipis »

Já to pochopil tak, že když si to koupím já, tak je to bez DPH, když někdo na kšeft (obchodník/IČO), tak s DPH. Protože na zlataky.cz jsem stříbrnou minci kupoval a bylo to bez DPH ...
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od oldschool »

Tam jsem bral naposledy v lednu 2020, tak nevím jak aktuálně.
Každopádně teď tam u některých mincí uvádějí prodej v režimu na paragraf 90 a u některých ne, ale na konečné ceně to poznat není. Že by třeba Philharmonic byl o 21% dražší ... bo DPH...to ne.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od cipis »

Spíš je to vlastnost eshopu jako takového, viz. problémy u řady prodejců, když dali nulu na respirátory ...
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

Kdo znáte Vacabi combi bar 100g, tak jistě víte jak je populární a jak se pohybuje cena. Proto, pokud někomu po vánocích zbylo něco likvidity :

https://zlatodomu.cz/stribro/251-valcam ... litek.html

A nebojte, ten obchod vypadá fake, ale není, koupil jsem tam pár tygrů nedávno (za 695) a došly, jsou ze stříbra a mají vše co mají mít.

Nevím jak ty ceny tvoří, jestli to někde kradou, neplatí daně atd. ale je mi to jedno, mají ceny bezkonkurenční.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mart0 »

...jestli to někde kradou, ale je mi to jedno...
Pokud to nekradou doma těm, kterým to předtím prodali. :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Fabulous »

Stříbro po jednom gramu mi nedává smysl. S tím nikdo obchodovat nebude.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od guntroll »

To možná ne, ale v téhle formě je to halt chtěné. Sám jsem kupoval ze zlataku za 4400kč ve chvíli, kdy se stejný den na aukru vydražila za 5400 - vím dražba má svá specifika, ale i tak. Však to nikomu nenutím, jen tip pro šetřivé sběratele drahých kovů 8-)
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Tomáš »

guntroll píše: 30.12.2021 11:32 Kdo znáte Vacabi combi bar 100g....
Chtěl jsem u nich zkusit nakoupit, ale mají tam dost u mincí, že se musí objednávat min po 5ti kusech a víc.
Zrovna se mi nechce dělat první nákup za tolik, když je nemám vyzkoušené...
Je tu někdo jiný kromě guntrolla co by mohla potvrdit, že jsou v poho?

Ceny mají opravdu zajímavé a ten web vážně vypadá fejkově :D
Odpovědět