Volby 2021

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Koho budeš volit?

Anketa končí za 21.03.2021 15:30

Neschopné a zlodějské ANO
8
5%
ČSSD na cestě zapomnění
1
1%
ODS/koalici co peče s Piráty
18
12%
Trikolóru/koalici co skončí pod 5%
35
23%
Zloděje a vrahy KSČ
2
1%
Nové zloděje a vrahy Piráty
7
5%
SPD - Tomio O. bussiness plan
67
45%
Ostatní šmouly
11
7%
 
Celkem hlasů: 149
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

Tak uz jsem to dohledala - byl to Alexandr Vondra. https://www.mocr.army.cz/informacni-ser ... ovi-58949/
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tulák
Příspěvky: 75
Registrován: 19.03.2021 9:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Volby 2021

Příspěvek od Tulák »

proforma píše: 22.03.2021 8:49 Rozhodnuti komise musi z velke casti posvetit parlament. A snaha o regulaci internetu prochazi vsemi organy - tlak na FB a Google je pouze z organu EU, nezaznamenala jsem snahu o regulaci pouze nekterym statem. Na druhe strane jsou v CR velke samostatne snahy postihovat myslenky a nazory - viz navrh na zavedeni noveho tr. cinu hanobeni prezidenta, ktery nastesti neprosel, nebo rozsudky za schvalovani terorismu. To uz jsme na tom skutkove uplne stejne jako pri schvalovani atentatu. Tyhle ceske snahy jsou hodne nebezpecne a to by melo - podle mne - byt dalsi sito pro posuzovani programu stran: jak se stavi ke svobode informaci a nazoru.

BTW: kdyz tu mame ty rozsudky za schvalovani terorismu a trestneho cinu - Masini ve sve dobe take pachali trestne ciny, podle tehdejsich zakonu jednoznacne. Presto byli nyni vyznamenani. Nemel by ten, kdo je vyznamenal, byt souzen za schvalovani trestneho cinu/terorismu? ;)
Ale rozhodnutí se dělají v Komisi (a v Radě), které nemají vůči parlamentu žádnou zodpovědnost. (Já vím, já vím - interpelace, možnost odvolání dvoutřetinovou většinou atd. - realita je zanedbatelná).
Internet, zajímavé téma. Vynález písma umožnil ukládání informací a jejich přenos mezi elitami. Vynález knihtisku umožnil elitám ukládat informace a přenášet je k masám (tisk knihy je nákladný proces, buď musíš být bohatý anebo nalézt sponzora - tzn. že jen zřídka se do tisku dostal úplný blábol - ekonomicky se nevyplácel). No a teď přišel internet. Internet umožnil ukládat a šířit bláboly komukoliv. Elity ztratily kontrolu nad informacemi a nad jejich šířením. Slova jako "odborník", "znalec" se staly hanlivými výrazy. Každý rozumí všemu (přece to četl na internetu, tak to musí být pravda). Problém je v tom, že lidé ve skutečnosti nehledají informace, ale potvrzení vlastních názorů. Nelze se elitám divit, že hledají cestu, jak získat kontrolu nad pravdou zpět. Já osobně bych byl za nějakou formu zpoplatnění přenosu informací. Ne že bych se počítal mezi elitu :rofl :rofl :rofl , jsem úplně stejný internetový všeználek jako ostatní, ale vidím nebezpečí jednoduchých odpovědí na složité otázky.
Každá společnost musí nějakým způsobem kontrolovat to co je pravda, stanovit hranice co je košer a co ne. Potřebujeme policajty v reálném světě a kyberprostoru ne? Protože jinak bude pravdou cokoliv a to ohrozí jednotu společnosti. Jen se podívejte, jak krásně pracují s jinými pravdami v Rusku či Číně. U nás jsou ty zásahy subtilnější, ale už se dějí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

"Kontrola pravdy" je zakladnim kamenem kazde totality. Toho bych se fakt nechtela znovu dozit (ne ze by to k tomu nesmerovalo milovymi kroky...). Pravda je zavisla na historickem kontextu ("vitez vyklada dejiny"). Existuje jen menšina informaci, jejichz pravdivost je overitelna empiricky - predevsim vedecke poznatky. Kontrolu pravdy na netu fakt ne-e...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tulák
Příspěvky: 75
Registrován: 19.03.2021 9:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Volby 2021

Příspěvek od Tulák »

To že se nám to nelíbí je úplně nepodstatné. Je jen otázka kdy, kdo a jak. Bude záviset na tom, z jakého úhlu pohledu a v jaké šířce bude toto sjednocování pravd prováděno. Zatím na internetu u nás vládne informační anarchie (v dobrém i ve zlém) a to si společnost stále více závislá na tomto médiu nemůže dovolit. Jsou dvě možnosti, buď tato cenzura bude zavedena státními aktéry anebo to provedou korporace. Korporace jako Google totiž mají zájem na stabilitě. Stabilita je dobrá pro byznys.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

Jenze to je prave to, co se mi nelibi. Myslim, ze FB a Google pristupuji k tomu orezavani informaci a pestrosti taky pod tlakem statu a nadstatnich celku. Pokud by tenhle tlak nebyl, naopak kdyby staty tlacily na maximalni svobodu slova, bylo by nejake korporatni omezovani informaci vnimano jako vysoce negativni jev. Kde neni poptavka, neni nabidka. Jako uzivatele muzeme zvolit jine platformy, ale jako obcane statu a EU moc kam utikat neni. Chtela bych videt, kdyby se jenom 1 mil. Evropanu chtel nacpat do Afriky :-)

Pro mne jsou kriteria pro vyber k volbam nasledujici (dle dulezitosti):

1) role statu ve vztahu k obcanovi ("servisni organizace" x "rodic") Od toho se odviji vsechno od povinnosti pres slozitost a vymahatelnost legislativy, dane a duchodovy system az po ekologii.
2) postoj ke svobode slova (maximalni volnost vs. omezovaci tendence)
3) postoj k clenstvi CR v EU (ano x pred Lisabon x ne)

Bohužel nevidim zadny subjekt s realnou sanci dostat se do parlamentu, ktery by naplnoval vsechny moje preference. Proto se holt budu muset rozhodnout podle vyse uvedeneho zebricku.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od Maric »

Takže stabilizovat internet = cenzurovat internet. Takových eufemismů měli komunisté i nacisté plnou hubu, a i EU jimi v posledních letech moc nešetří. Cenzurovaná svoboda slova není svoboda slova, stejně tak jako regulovaná demokracie není demokracie. To co v Americe na plný plyn rozjíždí BigTech je korporátní fašismus ve velkém stylu, se kterým se zatím může rovnat jen Čína, ale všeho do času. Nebo spíš do roka a do dne. A EU tak do dvou až tří. A ČR s Piráty v čele začne v tomto západ dohánět mílovými kroky.

A nesouhlasím s tím, že korporace jsou někam tlačeny politiky. Politici (jejich kampaně) jsou tlačeny korporacemi, a tím se reguluje politické klima v každém státě. Kdyby Babiš nebyl majitelem Agrofertu s miliardovým majetkem, ale měl obchod se zemědělskými potřebami v okresním městě, tak by byl jen velmi těžko premiérem. Za vším stojí peníze, a peníze mají obří korporace, a ne politici.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od axiom »

Proforma: Vidím to dost podobně. Jenom bod tři si osobně dávám na první místo. Role státu, svoboda slova atd. je až příliš definována na úrovni EU a čím dál méně námi, v naší (ještě snad alespoň trochu) vlastní zemi.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Tulák
Příspěvky: 75
Registrován: 19.03.2021 9:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Volby 2021

Příspěvek od Tulák »

Hitler se dostal k moci díky svobodě slova. Komunisti se dostali k moci díky svobodě slova. Chavéz se dostal k moci díky svobodě slova.
Já chci mít co nejvíc svobody slova v opravdovém životě (nechci se ohlížet přes rameno, kdo poslouchá co říkám), chci co nejvíc osobní svobody v reálném životě. A to teď mám! Jestli kvůli udržení této úrovně budu muset přijmout určité omezení v kyberprostoru - sere na to pes. Svět internetu je pro mě místo práce, vzdělávání, poznávání, zábavy - ale byl jsem před ním a budu klidně i bez internetu, když budu muset nebo chtít. Pokud bude anarchie na internetu znamenat ohrožení mých fyzických svobod - tak na internet sere pes. Omlouvám se za trošku hrubší jazyk, k tomuto poznání jsem přišel právě teď, docela jsem sám sebe překvapil. Dík Proformo, od toho je užitečná diskuze. Nikdy nevíš, co z toho vyleze :angel
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

@Axiom: Jo, ono to dost souvisi, ale podle mne z bodu 1 a 2 ten treti vyplyva. Neni-li mozno nektere varianty 1 a 2 realizovat v ramci EU, pak je bod 3 dost predurcen. A stejne tak kdo by u 1 a 2 mel vice protektivni preference, to zase urci bod 3.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Volby 2021

Příspěvek od Wdog »

Internet, tedy ve své původní, necenzurované podobě, je dobrý sluha, ale zlý pán.
Je to (býval) vysoce demokratický informační prostor, kde každý mohl poskytovat nebo čerpat informace.
Nevýhoda ale byla, že takto byly docela dobře viditelné i extrémní, menšinové, nepohodlné názory, a to se vládnoucím elitám nelíbí. Dříve, v klasických formách komunikace, byly tyto extrémní / nepohodlné / menšinové / názory potlačeny prostě tím, že jejich hlasatelům nebyl poskytnutý prostor k jejich masovému šíření.
Nyní ten prostor mají pohodlně v internetové siti. To vyvolalo poptávku po regulaci.
Ta může být na jedné straně v pořádku, například asi nikdo nechce dávat prostor třeba zločincům, na druhé straně může vést k totalitě, přes umlčení jakýchkoli odchylných názorů - začátek tohoto vidíme v současných US, v EU, ale i u nás. Posunujeme se směrem k čínské cestě cenzury. Myslím, že regulovat chtějí státy i korporace, navíc je tu velký vliv aktivistů (nátlakových skupin).

Tulák:
no cenzurou na internetu (na kterou podle tebe sere pes) to začíná, cenzurou ve skutečném životě (na co už podle tebe nesere pes) to pokračuje.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od Argonaut »

To Tulák: ne kvůli svobodě slova, to je blbost.

Hitler a ostatní se dostali vždy k moci díky pasivitě lidí, nedostatku představivosti a předvídavosti.

Lidi jsou pořád stejní, masa jsou ovce a pere se o ně pár tlup vků, jednou vítězí jedni, podruhé druzí...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

Tulák píše: 22.03.2021 11:13 Hitler se dostal k moci díky svobodě slova. Komunisti se dostali k moci díky svobodě slova. Chavéz se dostal k moci díky svobodě slova.
Nikoliv, vsichni 3 panove se dostali k moci kvuli laxnimu statu a nevymahatelnosti prava. Hitler v r. 1933 byl zvolen demokraticky, ale byly to jeho bojuvky, ktere terorizovaly obcany a nebyly za to trestany, ktere pote ve vysledku umlcely odlisne nazory. Drive, nez byly prijaty dotycne zakony. Komunisti se dostali k moci kvuli chybnemu politickemu usudku tehdejsi vlady, ktera rezignovala a myslela si, jak tim vse vyresi. No, vyresila... Komuniste ani po volbach 1946 nemeli vetsinu na sestaveni vlastni vlady. A Chavez? Ten regulerne vyhral volby (56 %) s protikorupcnim programem. Po svem nastupu nechal zmenit ustavu - tam uz bylo nejake zatykani nepohodlnych poslancu (to melo byt samozrejme podle tehdy platnych zakonu stihano, ale jaksi nebylo) apod., kde v tom vidis "diky svobode slova"?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od axiom »

Tuláku: K tobě jsem se nechtěl vyjadřovat, ale prostě MUSÍM udělat tuhle jedinou výjimku. Za sebe říkám, že ze všech Tvých příspěvků mám opravdu husí kůži a aniž to umím vysvětlit ježí se mi chlupy na celém těle. Neznám Tě, ale snad poprvé v životě mám pocit, že s Tebou bych na jednu loď nevlezl. Tvoje příspěvky mi přijdou fakt divné. Nechápu to, pluralita názoru je mi jinak vlastní a nemám problém přijmout člověka s rozdílným pohledem. Naopak. Dál fórum plevelit nebudu, rozpadlíkům se omlouvám.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od Maric »

K Hitlerovi. Opět za ním stály peníze od velmi bohatých dárců. Kde by se jinak našly prachy na vlajky, fešácké uniformy a masivní volební kampaň v době, kdy nikdo neměl ani vindru, a Hitler už vůbec ne? Zde je pár jmen hitlerových štědrých dárců: generálaFranz von Epp, Helena Bechsteinová s manželem (výrobce klavírů), rumunská kněžna Elsa Bruckmannová, velkokněžna Victoria, manželka exilové hlavy rodu Romanovců velkoknížete Kirilla, Winifred Wagnerová, snacha slavného hudebního skladatele Richarda Wagnera, Ernst Hanfstaengl (nakladatel), Fritz Thyssen (ocelář). Tohle je seznam do roku 1928.
Poté Hitlera milionovými částkami sponzoroval Mussolini, Henri Deterding (Shell), guvernér Bank of England Montag Norman, a další.
Opět, kdyby byl Hitler bývalý malíř a buřič bez finančních prostředků, nikam by to nedotáhl.

Ovšem, před volbami 1933 již většinu darů tvořily peníze od nižší a střední třídy, ale to byl už Mein Kampf už pár let mezi lidmi, a Hitler o sobě dával velmi hlasitě vědět, a jednotky SA již křižovaly Německo.
Tulák
Příspěvky: 75
Registrován: 19.03.2021 9:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Volby 2021

Příspěvek od Tulák »

proforma píše: 22.03.2021 11:27
Tulák píše: 22.03.2021 11:13 Hitler se dostal k moci díky svobodě slova. Komunisti se dostali k moci díky svobodě slova. Chavéz se dostal k moci díky svobodě slova.
Nikoliv, vsichni 3 panove se dostali k moci kvuli laxnimu statu a nevymahatelnosti prava. Hitler v r. 1933 byl zvolen demokraticky, ale byly to jeho bojuvky, ktere terorizovaly obcany a nebyly za to trestany, ktere pote ve vysledku umlcely odlisne nazory. Drive, nez byly prijaty dotycne zakony. Komunisti se dostali k moci kvuli chybnemu politickemu usudku tehdejsi vlady, ktera rezignovala a myslela si, jak tim vse vyresi. No, vyresila... Komuniste ani po volbach 1946 nemeli vetsinu na sestaveni vlastni vlady. A Chavez? Ten regulerne vyhral volby (56 %) s protikorupcnim programem. Po svem nastupu nechal zmenit ustavu - tam uz bylo nejake zatykani nepohodlnych poslancu (to melo byt samozrejme podle tehdy platnych zakonu stihano, ale jaksi nebylo) apod., kde v tom vidis "diky svobode slova"?
Takže Hitler před převzetím moci neřekl ani slovo Židech, nesepsal a nepublikoval Mein Kampf? Gottwald nikdy v parlamentu nehlásal nic o zakroucení krkem? To co jste popsali je samozřejmě pravda, ale první přišlo zneužití svobody slova. To připravilo půdu pro konečné převzetí moci. Protože svoboda není nikdy absolutní. Buď musí fungovat autoregulace nebo regulace vynucená.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Volby 2021

Příspěvek od proforma »

Nikoliv, svoboda slova ma byt absolutni. Taky kdyz se podivas na vysledky voleb, az do voleb 1929 vcetne mel naprosto miziva procenta, cili ty jeho blaboly nikdo nebral vazne. Co se zmenilo, byla hospodarska krize, kdyz prisel s navrhem jejiho reseni statnimi zakazkami (budovani "hladovych zdi") a zbrojenim (tam zapojil tu ublizenou nemeckou naturu platici nekrestanske reparace). Hospodarsky program byl to, co mu prineslo hlasy, leckdy zrejme I PRES TO, co hlasal ideove.

Edit: Tim chci rict, ze neni dobre volit strany podle jejich reseni jednoho problemu, ktery v dane chvili povazujeme za nejpalcivejsi. Vzdycky je treba zohlednit cely jejich program. V tom smyslu ve mne Okamura nebudi moc duvery, protoze si nejsem jista, co by udelal, kdyby dostal vetsi moc. Strana 1 muze je vzdycky nebezpecna.
Naposledy upravil(a) proforma dne 22.03.2021 12:16, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od Maric »

Svoboda slova není všemocná. Po změně v politice musí být v první řadě společenská poptávka. Kdyby Piráti neměli Babiše, tak se preferenčně pohybují někde pod SPD. A ve druhé řadě se musí najít někdo, kdo ideologii strany dostane mezi lidi. Například masmedia. A to udělá málokdo zadarmo. I když doba se mění, a různých politických hujerů a "pachatelů dobra" s nulovou schopností kritického myšlení je čím dál více.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Volby 2021

Příspěvek od Maric »

A také, Hitler si zvolil veřejného nepřítele číslo jedna, a to jsou Židé, a ideologického nepřítele - komunisty. Dokonale zacílil kampaň a s nepřáteli hodlal s nimi bojovat všemi prostředky (piráti taky mají "volební" vězeňský autobus). Piráti se netají tím, že veřejný nepřítel číslo jedna je pro ně Babiš, a ideologický nepřítel je SPD, a ejhle jak to hezky funguje.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Volby 2021

Příspěvek od Germanik1 »

Re Tulák : Hitler sám nic NEVYMYSLEL, Mein Kampf je nesourodý blábol, přeskakující z tématu do tématu. Doporučuji jména Gottfried Feder, Friedrich Nietzsche, Ludwig Wittgenstein a další, jejichž myšlenky namíchal do guláše.
Udělám co musím
Tulák
Příspěvky: 75
Registrován: 19.03.2021 9:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Volby 2021

Příspěvek od Tulák »

Maric píše: 22.03.2021 12:22 Piráti se netají tím, že veřejný nepřítel číslo jedna je pro ně Babiš, a ideologický nepřítel je SPD, a ejhle jak to hezky funguje.
Ale pro mě je to naprosto stejně. Jen jsi ještě zapomněl na Zemana. Komunisté SNAD konečně odejdou kam patří. A důležité je slovo ideologický. Protože pro mě je politika o ideách, o způsobu pohledu na svět. Zloději se najdou všude. Kradlo se, i když se sekaly ruce a hlavy.
Odpovědět