Cenzura aneb Držte hubu a krok

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Vtipy

Příspěvek od golem »

Vlastně ani nevím, jestli je to vtip:
zasadykomunity.jpeg
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Vtipy

Příspěvek od Quido »

Chápu, co tím chtěl autor říct, ale ne jen že mi to nepřijde vtipné, ale naopak nebezpečné.

Srovnávat Miladu Horákovou se starým, mstivým a zakomplexovaným dědkem, kterej málem vyvolal občanskou válku v zemi, kterou měl spravovat a příkladně vést, je trochu mimo mísu. Trochu dost.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Vtipy

Příspěvek od Ivana »

Vtipné to není zcela určitě.

Ale to někde opravdu visí na baráku nebo je to fake z fotošopu?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vtipy

Příspěvek od proforma »

Ja bych rekla, ze je to Photoshop - na vetsine toho bigboardu prosvitaji okna baraku, na kterym je to poveseny, jenom pod tim napisem je cerno. Hodne blbej vtip.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vtipy

Příspěvek od Bill Masen »

PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Vtipy

Příspěvek od PeFi »

Quido píše: 11.01.2021 15:16 Chápu, co tím chtěl autor říct, ale ne jen že mi to nepřijde vtipné, ale naopak nebezpečné.
Vzhledem k cenzuře, jaká se na internetu rozjíždí, mi to naopak přijde jako zcela adekvátní varování, protože současné digitální nástroje dávají jakékoliv totalitní ideologii do ruky celkem děsivé možnosti. Měli bychom se z toho, co se tu dělo v 50 letech poučit a nepřipustit digitální totalitu, protože cenzurou názorů na internetu to začíná, celospolečenskou šikanou to pokračuje a politickými procesy s nepodmíněnými tresty to končí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vtipy

Příspěvek od proforma »

Ano, v tom mas pravdu, na to je treba upozornit. Ale zneuzit pro to Miladu Horakovou se mi prici. Stejne jako se mi prici ty zlute hvezdy "Neockovan". Proste jsou urcite hranice, za ktere ja bych nesla (a ze je mam hodne posunute :-) )

Ale i pres to si myslim, ze stejne tak je spatne, kdyz nehoho vyhodi z prace za to, ze mel na demonstraci tu hvezdu. Proste za nazor (i blby) by se trestat nemelo. Tim spis mne stve, jak to autor toho vtipu pojal, protoze tou formou uplne zahodil upozorneni na jinak dulezite tema.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

Samostatné téma a svobodě slova, jejím omezování, limitech (etické vs. právní, individuální vs. společenské) apod. Prosím adminy, aby sem přesunuli příspěvky z téma Vtipy - fotovtip s Miladou Horákovou a následující reakce, které vznik tohoto vlákna inspirovaly.

Příspěvky mimo téma budou přísně cenzurovány.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

Takze nadhazuji:
1) Jak moc je pro vas dulezita svoboda slova a ma mit hranice?
2) Co povazujete za "fuj" a jak byste to resili ze sveho pohledu?
3) Vzory svobody/cenzury slova v zahranici nebo historii, podminky vzniku a dusledky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od Germanik1 »

Ad1. Svoboda slova je neomezená. Moje svoboda slova je pro mne omezena jen pravidly slušného chování, s obtížnou aktualizací na dnešní poměry.
Ad2. Fuj je prospěchářská cílená lež, nepravda. Fuj je cestou slova manipulace blbce.
Ad3. Za první známou cenzuru považuji Sokratův proces. Psychologie to prodává jako Právo volby, ale ve skutečnosti šlo o cenzuru Sokratových myšlenek vyslovenych nahlas.
Cenzura a autocenzura jsou lidským postojem k vlastní dustojnosti
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od Ivana »

1. Svoboda slova je velmi důležitá. Ale má mít hranice. Například http://zakony.centrum.cz/trestni-zakoni ... ragraf-364.
2. Chovat se fuj je svobodné rozhodnutí každého jedince a jako takové do svobody patří. Pokud nepřesáhne meze (viz 1). Řeším ignorováním (DFDT). V ojedinělých přpadech, které jsou za hranicí a mám tu potřebu, tak se vyjádřím. Ale to je podle situace.
3. To je nadlouho a teď musím dopsat článek, příležitostně později.

Dík moderátorům za úklid.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

Jo, mam to stejne. Podle mne by svoboda slova mela byt neomezena. Nemaji se trestat slova, ale ciny. Tedy pokud napr. nekdo bude hrimat, ze urcita skupina lidi by mela byt vyvrazdena, je to fuj, ale nemelo by to (podle mne) byt trestne. Teprve v okamziku, kdy nekdo na zaklade toho vystrili skolu/mesitu/synagogu/kostel..., mel by byt potrestan jak pachatel strelby, tak ten, kdo ho k tomu navedl. A v takovem pripade by mel dostat stejny nebo i vyssi trest nez pachatel, protoze bez jeho inspirace by toho tresrneho cinu nebylo.

Stejne tak je pro mne problematicke, kdyz je nekdo pro svuj nazor omezen na socialnich sitich, vyhozen z prace nebo jinak perzekvovan. Protoze takova perzekuce limituje az neguje spolecenskou diskusi. A o problematickych tematech by se diskutovat melo. Tim, ze je vytesnime z komunikace, neprestanou existovat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

@ Ivana: Pro mne je problematicky i ten trestni zakonik, ktery jsi citovala. Proc podpora nacismu je trestny cin, ale komunismu ne? Jakmile mame v zakoniku nejake omezovani, je vzdy tendence to dal rozsirovat, viz snaha o novy paragraf "hanobeni prezidenta". Proste NAZOR by trestan byt nemel.

Jina vec je samozrejme pomluva, poskozovani cizich prav apod. Tam uz pracujeme s nepravdivou informaci a to lze jednoznacne rozlisit jako pravda x lez, ujma nebo ne.

Cili meli bychom se velmi dobre naucit rozlisovat fakta od nazoru. To tu hodne chybi. Mozna kdybychom nemeli takovy problem s fakty (v obecne populaci), byli bychom otevrenejsi i tem nazorum...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od Ivana »

Ten vyhazov z práce je podle mě v pořádku.
Protože aby antirouškařka a popíračka, která má daleko vyšší pravděpodobnost že se nakazí pracovala se seniory?

A asi je pro mě OK i vyhazov bez tohoto důvodu, jen kvůli zneužití symbolu. Protože velmi mnoho lidí potřebuje nějaká vodítka od ostatních k hranicím toho, co je přijatelné a co ne - prostě vždycky zajdou tak daleko, kam je ostatní pustí. A toto je jedna z reakcí celé společnosti, která těmto lidem říká "Pozor, tady je hranice, sem už ne".

Paragraf hanobení prezidenta tu byl za komoušů. To první co Havel udělal, bylo že ho zrušil. Pročpak ho asi tak chce někdo zpátky?
A jak tady už padlo, dneska se nenosí kritické myšlení. Málokdo dneska umí rozeznat co je ověřitelný fakt a co názor. A málokdo se obtěžuje si fakta ověřovat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

Ne, nemela byt vyhozena z prace. Zakonik prace definuje presne vymezenou mnozinu duvodu, kdy zamestnavatel muze nekoho vyhodit. Ucast na demonstraci mezi nimi neni; a ani byt nemuze, protoze by to odporovalo paragrafum o zakazu diskriminace (logicky). Bud hrubym zpusobem porusila pracovni kazen, nebo byla ve zkusebni dobe (tam lze ukoncit i bez duvodu), nebo ji zamestnavatel vyhodil protipravne. Ze nekoho MUZE nakazit, si muzeme myslet, je to vysoce pravdepodobne, ale neni to duvod k vyhazovu. To uz by byl Matrix.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od Ivana »

Neprodloužili jí smlouvu. Opravdu, podle mě OK i z hlediska zákoníku práce atd.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od cipis »

Neprodloužení smlouvy nerovná se vyhazov z práce!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od proforma »

Pokud ji neprodlouzili smlouvu, tak to je jina, to je OK. Na prodlouzeni smlouvy neni narok, pokud to neni nejak sjednano (jako napr. automaticke prodluzovani najemni smlouvy, kdyz radne platite najemne). Ale v novinach jsem cetla o vyhozeni, takze mylna informace :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Vtipy

Příspěvek od Wdog »

Quido píše: 11.01.2021 15:16 Chápu, co tím chtěl autor říct, ale ne jen že mi to nepřijde vtipné, ale naopak nebezpečné.

Srovnávat Miladu Horákovou se starým, mstivým a zakomplexovaným dědkem, kterej málem vyvolal občanskou válku v zemi, kterou měl spravovat a příkladně vést, je trochu mimo mísu. Trochu dost.
Vtipy byly vždycky nebezpečné. Proto se u nás kvůli vtipu v době za nacistů i za komunistů chodilo do vězení.

Mě to naopak přijde jako velice dobrý vtip, ta paralela je moc dobrá. Jako se komunisti rozhodli zlikvidoval Miladu Horákovou, a nějak si to už zdůvodnili, tak to teď udělali US big-tech korporace s Trumpem. A pěkně důkladně, po komoušsku, zlikvidovali rovnou i síť Parler.

To, že je někdo starý, mstivý a zakomplexovaný dědek, který málem vyvolal občanskou válku, to ještě neopravňuje k jeho likvidaci. Jen připomínám, že jeho předchůdce, nemstivý, progresivní mladík, hrdý nositel Nobelovy ceny míru, ten vyvolal dvě války reálně, v jiných zemích, a v dalších válkách aktivně pokračoval.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Cenzura aneb Držte hubu a krok

Příspěvek od Ivana »

Hahaha. On myslel jiného dědka. Jednoho z těch našich.
Odpovědět