Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

Tuto diskuzi sleduji už dlouho, ale nepamatuji si (ani jsem přes vyhledávání nenašel), že byste tu do hloubky řešili následující téma. Pokud ano, nasměrujte mě, prosím.

Pro mě je neuvěřitelné, kolik mých přátel, známých, příbuzných, přitom vesměs inteligentních (VŠ vzdělaných) šíří manipulace, zavádějící informace, hoaxy apod.

Nemám nic proti racionální diskuzi, jaká se tu vede, zda zavřít x nezavřít školy, lockdown ano/ne, hospody ano/ne, promořovat ano/ne, mrtví nebo ekonomika, relevantní studie ano/ne. To je podle mě legitimní diskuze.

Snad bych přežil i hoaxy o čipech v očkování, protože ty se nedají jednoduše vyvrátit.

Jsem však velmi alergický na sdílení lehce vyvratitelných manipulací. Příkladem je třeba článek
http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizd ... emid=38068
od MUDr. Hnízdila. Který je složen z 1-2 měsíce starých citací, je zde řada lehce (google) ověřitelných čísel, které jsou k datu (30.10.) někdy až o řád vyšší.

Snad nejopakovanější ve všech diskuzích a článcích (i v tom uvedeném) je argument typu: "V první polovině roku se nijak nezvýšila úmrtnost v ČR, proto virus není nebezpečný". Ten považuji v základu za naproto nelogický, manipulativní. V první polovině roku tu Covid prakticky nebyl (kvůli možná až extrémním opatřením) a tak se nemohl na úmrtnosti projevit. Ten výrok maximálně dokazuje, že přijatá opatření fungovala, ale nic o nebezpečnosti. Statistiky z jiných zemí ukazují něco jiného. Nechápu, proč tento argument používá i mnoho lékařů.

Každý se může mýlit, ale pokud dotyčného upozorním na zjevná fakta, pošlu odkaz, statistiky apod. Tak to probíhá většinou stejně - odmítne dále diskutovat a dále si "mele svou".

Týká se to velkého množství lidí z mého okruhu od nejbližších příbuzných až po dlouholeté kamarády a známé. Na základě různých diskuzí vidím, že v tom nejsem sám.

Někdo to řeší banem, přerušením kontaktů, někdo časovým omezením kontaktu třeba na 30 dní. Co s tím? Máte člověka, kterého jste si vážili pro hodnoty jako schopnost racionálního logického myšlení a najednou šíří očividné "fake news"? Kdyby to byla prkotina typu (ne)mám rád Rusko/USA/Zemana, ale toto je zásadní věc pro budoucnost světa a ČR (ať je to ve skutečnosti s tím covidem jakkoliv), takže bych podle toho očekával od každého kdo se k tomu vyjadřuje aspoň trochu fundovanou analýzu problému.

Změnil se zásadně váš vztah a důvěra k některým blízkým lidem na základě jejich postoje ke covidu?
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Nejmenovaná pražská nemocnice, do které jel slavný konvoj pěti sanitek z Moravy, mohla nabízet specializovaná lůžka. O předcházejícím víkendu na nich pacienti pomřeli, tak že nastal problém s umístěním těl ..
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Atomista píše: 09.11.2020 17:24 Změnil se zásadně váš vztah a důvěra k některým blízkým lidem na základě jejich postoje ke covidu?
Ano, byť se naštěstí nejedná o lidi blízké, ale o některé kolegy.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

celkem nepříjemná reportáž na TV Nova - projeli pár krematorií a zjišťovali stav - zřízenci přiznávají nárust "klientů" až o 60% oproti minulému roku, budou muset brát víkendové směny, aby poptávku vyřídili
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

Atomisto, ma samozrejme jako každý kamarady, blizke, kolegy a kolegyne atd..s ruznymi názory na lecos. Covid zadnym zpusobem nezmenil nase vzajemne vztahy i když se lisi. Když to tak vezmu tak znam pouze dva pripady kdy jsem se se s osobou me nejak blizkou ci známou rozesel kvůli nazorum, bylo to vždy z jejich strany protože uznavam ze každý ma pravo na svůj názor a také se podle neho chovat pokud me to nejak fyzicky neohrozuje.
Co se tyka Covidu je rada spolecnych nazoru, napr, všichni bez rozdilu si myslime tri věci :
- Covid existuje
- ekonomicke skody jsou a budou silene...
- je nesmyslem mu chodit naproti, takze se chovat rozumne..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

Taky koukate, jak klesa pocet pozitivnich za den? Akorat pocet testu taky hodne klesa. Jsem se zrovna podival na odberove misto, kde mi pred 14 dny nabidli nejblizsi volny termin za 7 dni, tak ted nejblizsi termin je hned zitra dopoledne...
Jake mate napady, proc je tak maly pocet testu? Zadani seshora, aby se mohlo brzo vse otevrit? Vycerpana kapacita proplacenych testu od pojistoven, protoze konec roku? Pri trasovani hygienou lidi zapiraji kontakty?
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Zdravím

Ad hoaxy. Dnes mi to samé poslal můj otec. Tak jsem s ním měl poněkud "vzrušený pohovor". Je ohrožená skupina.

V naší nemocnici cca 90 hospit. 12 na UPV. Z UPV cca 15-20 % domů, ostatní na druhý břeh.

Místa nedocházejí jen proto že cca 5 úmrtí denně (okresní nemocnice), norma dřív cca 5 za TÝDEN.

Ok, jsou staří a nemocní, ale cca tak staří a nemocní jako moji rodiče. (70+, hypertenze, lehká obezita)

Ad testy, výrazně ubývá indikací od praktiků. Samoplátci se už stihli otestovat, a indikovaných ubývá výrazně, cca 1/2, zkracují se termíny. Prostě něco zabralo, nakažených je méně, ale moc bych neuvolňoval.

Ale dle čísel jsme nějak na vrcholu, pokud se něco neposere bude to klesat. Bohužel jakmile se rozvolní..... Nějak nevidím světlo na konci tunelu.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Ona se ta hygiena ani neozve. Když říkali, že jsou schopní trasovat do tisíce denně, tak těm dalším devíti ani nikdo nezavolá. Lidi se už trasují sami a ti slušnější upozorní svoje kontakty.
Uživatelský avatar
TommyV
Příspěvky: 188
Registrován: 02.09.2020 12:51
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TommyV »

Ano, bohužel lidi zapírají kontakty..

V širší rodině tchánovci na covid nevěří.. Tak si jeli přes půl republiky na návštěvu a aktuálně cca 30 lidi covid+, bohužel vsichni se navzajem nenahlasili takže ofiko jen 4 pozitivní, zbytek se ztrátou čichu leží doma..

U známého v práci kdo nahlásí kolegy covid plus tak bez prémii..

Prostě logika hadr :( demence vítězí
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

To není logika hadra, ale demence už ...
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

honzaH píše: 09.11.2020 20:27 Jake mate napady, proc je tak maly pocet testu?
Podle mě kombinace následujícícho:
1. Počet případů opravdu začíná klesat. R<1 kvůli opatřením a promořenosti. Tomu napovídá snad i mírný pokles zemřelých
2. Zkrátila se, vyčerpala fronta na testy, která skokově snížila počet testů.
3. Lidé se méně setkávají, tj. méně kontaktů.
4. Používání antigenních testů obvodními lékaři (nejsou ve statistice?)
5. Jsou stále nastavena přísnější kritéria pro PCR testy, na testy nechodí cizinci, cestovatelé, sportovci a jiní, kteří by počet doplnili.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

60% platu pro zamestnance a 0 pro OSVC behem karanteny tomu taky moc neprospiva...
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

Atomista píše: 09.11.2020 21:29 1. Počet případů opravdu začíná klesat. R<1 kvůli opatřením a promořenosti. Tomu napovídá snad i mírný pokles zemřelých
Ale procento pozivnich je stale kolem 30%, nemelo by klesat i tohle procento?
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

honzaH píše: 09.11.2020 21:42 60% platu pro zamestnance a 0 pro OSVC behem karanteny tomu taky moc neprospiva...
Za 60 % se dá žít. Když se omezí vše zbytné tak dá. OSVČ ..... tam je to individuální. Dle oboru, dle povahy, dle charakteru.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

viktor píše: 09.11.2020 20:10Atomisto, ma samozrejme jako každý kamarady, blizke, kolegy a kolegyne atd..s ruznymi názory na lecos.
Když budu psát, že v Praze žije 100 000 lidí, je to názor? Nebo počet obyvatel ze statistiky beru jako fakt? Když budu psát, že v nemocnicích je 100 lidí, ale ve statistice je 1000 lidí, je to názor nebo nepravda/lež/fake news. To se právě snažím rozlišovat. Nejde mi o názory zda zavřít nebo otevřít něco, ale o čísla, která se dají jednoduše ověřit.
viktor píše: 09.11.2020 20:10pokud me to nejak fyzicky neohrozuje.
Já snad nejsem riziková skupina. Ale jeden příbuzný se musí nutně zbytečně scházet s jinou 90-letou příbuznou, která již do rizikové skupiny patří a kterou to fyzicky ohrožuje.
U ostatních beru, že veřejnými prohlášeními, která se viditelně nezakládají na pravdě ovlivňují ostatní, kteří se chovají kvůli tomu jinak (rizikověji) než by se chovali a v konečném důsledku tak ohrožují všechny ostatní včetně blízkých. Opak šíření poplašné zprávy.
viktor píše: 09.11.2020 20:10pokud me to nejak fyzicky neohrozuje.
Co se tyka Covidu je rada spolecnych nazoru, napr, všichni bez rozdilu si myslime tri věci :
- Covid existuje
- ekonomicke skody jsou a budou silene...
- je nesmyslem mu chodit naproti, takze se chovat rozumne..
viktor
Bohužel to se lidí o kterých píšu netýká.
- že Covid existuje se shodnou asi všichni. Ale dnes jsem se dozvěděl, že jedna příbuzná měla údajně covidový zápal plic v září 2019 (v ČR) a jiný příbuzný prý v půlce ledna. A je to jen nachlazení.
- V ekonomických škodách se shodnou všichni.
- V chování žádná změna
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

honzaH píše: 09.11.2020 21:44 Ale procento pozivnich je stale kolem 30%, nemelo by klesat i tohle procento?
Však klesá. 8.11. bylo 26.36, což bylo nejméně od 19.10.
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Odpoved na zlepsujici se situaci bych hledal tady. Je to mobility index vychazejici z dat mobinich operatoru kteri maji prehled kde se zhruba ktery telefon nacazi a jak moc pendluje po republice. 0% by mela byt hodnota mobility normalni pred covidem.
mobility.png
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Ano, procento pozitivnich neklesa. Takze vsechen pokles absolutnich cisel nakazenych pochazi ze snizene mobility. Z cehoz logicky vyplyva, ze kdyz mobilita stoupne po rozvolneni, rychle se pak zase obnovi rust. Je to tak ?
drigon
VIP
Příspěvky: 2954
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od drigon »

TommyV píše: 09.11.2020 21:14 Ano, bohužel lidi zapírají kontakty..

V širší rodině tchánovci na covid nevěří.. Tak si jeli přes půl republiky na návštěvu a aktuálně cca 30 lidi covid+, bohužel vsichni se navzajem nenahlasili takže ofiko jen 4 pozitivní, zbytek se ztrátou čichu leží doma..

U známého v práci kdo nahlásí kolegy covid plus tak bez prémii..

Prostě logika hadr :( demence vítězí
Tak je potřeba přednostně nahlásit vedení. :devil Třeba se pak pandulaci vyzkratujou. :rofl
Koukej tak, aby jsi viděl.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Počet nakažených klesá.
Co pozoruji, tak většinou jsou to teď rodinné kontakty někoho, kdo už byl pozitivní. A ti byli stejně v karanténě, nebo tam okamžitě putují. Už jsou to zase lokální ohniska, která hygiena trasuje. Významná část zaměstnavatelů i lidí už to asi také pochopila. A děti jsou stále doma.
To bude zřejmě příčinou poklesu. Na testy teď není takový tlak, co bylo třeba, tak se už otestovalo a čekací doba se zkrátila. Nejhorší to bylo během 14 dnů po zavření škol, než se všichni vychytali a pozavírali do izolace, či nařídila karanténa.
Odpovědět