Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ivana »

Prosím tě za jak dlouho po nákaze se objeví ztráta čichu?
A co těch zbylých 20%, má to nějaký společný znak (např. lehký průběh, těžký průběh...)?
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Nightmare »

Já to měl šestý/sedmý den, pak tři dny úplně bez a dva dny se to vracelo
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ivana »

Myslíš šestý sedmý den po nákaze ztráta čichu, 3 dny bez čichu a návrat?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Maximus »

Co o tom vím, tak ztráta čichu může být už druhý až třetí den po nákaze a nepřítomnost čichu či chutě není indikátorem horšího či lehčího průběhu (pokud někdo četl studii to řešící) budu rád za doplnění.

Jinak u někoho přetrvávají problémy s čichem a chutí třeba i měsíc.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Jason »

Ja jsem nemel cich vubec (ale naprosto vubec cca 2 - 3 tydny) a chut minimalni (sladky x slany ale tim to tak koncilo). Cich se mi potom vracel postupne nekolik tydnu, to stejne s chuti.. prijde mi ze tyto smysly nejsou po delsi dobe porad na 100%
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ivana »

Maximus:
studie: The olfactory and gustatory impairment has been recognized as a distinctive sign of CoViD-19, but should not be considered as a favorable prognostic index.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33078012/

Volně související a zajímavé mi připadá toto:
https://link.springer.com/article/10.10 ... 20-00603-7

Tady je jeden velmi zajímavý preprint https://assets.researchsquare.com/files ... d1bdcf.pdf
Napřed jde ztráta slané a sladké, pak kyselá a hořká a naposled ostrá (sic!).

Nechceš vyhledat ještě něco?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Maximus »

Díky Ivanko, právě končím pro dnešek s prací - mám tu hromadu papírů a to je jediné, co v této situaci mohu zatím dělat bez rizika, že to tu budu roznášet. Zítra se na to podívám.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ivana »

OK, a kdybys chtěl něco vyhledat napiš. Hledání na Scholaru mi tak nějak poněkud mírní stres. Drž se a pozdravuj doma.
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od salám »

Já už nemám chuť ani čich třetí týden, ale test negativní. Na testu jsem byl 4. nebo 5. den po ztrátě.
Necítím absolutně nic a se zavřenýma očima bych nepoznal co jím. Jen podle konzistence.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hdm »

Tak zrovna u salámu není nic divného když nemá chuť ani vůni :D :D
Sorry musel jsem :hand
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Nightmare »

Ivana:
sobota - teplota
čtvrtek - poprvé bez čichu
neděle - bez chuti
pondělí - jé já cítím...
středa - mám oboje
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

u máti:
sobota - kontakt
středa večer - příznaky nachlazení, 38, jeden paralen to sundal dolů
čtvrtek, pátek - únava, žaludeční problémy (ty zatím stále přetrvávají)
sobota - už lepší, že šla i na zahradu, bez teplot, jen zastřený hlas atd.
neděle - známky ztráty chuti
pondělí - únava
úterý - horečka, zase jeden paralen sundal dolů
středa - žádná chuť
čtvrtek - přetrvávající únava

motá se to furt dokola, únava, chvilku teplota na jeden paralen, plus do toho ten žaludek, no a ta chybějící chuť
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

ztráta čichu, chuti, únava - pravděpodobně je to nejlepší varianta onemocnění. Tyto symptomy hlásí především ti, kteří mají lehký průběh, bez kašle a potížích s dechem. Ti, kteří jsou hospitalizováni, na JIP a přístrojích, ztrátu čichu nepozorovali.

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/ztr ... zdravi_pet

nevím jak to vysvětlit, možná tak, že dostatečně schopný imunitní systém vir "odizoloval" v horních dýchacích cestách a neposlal to dál do plic, kde by nastal armagedon, ale asi je to blbost :)

potíž je ale v tom, že po mírném průběhu nemoci nevzniká tak dobrá imunita k viru. Švagr to prodělal, také jen únava a čich off, chtěl jít darovat krev pro Covid nemocné, ale bylo mu oznámeno, že pokud měl jen tyto příznaky, nemá dostatek protilátek.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

kolegyně v práci - 10 dnů nonstop horečky jak prase, po třech týdnech od začátku už negativní test
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od FarmářJan »

Devlop- podle lékařů je to jak předpokládáš, pokud se imunitní systém vypořádává s covidem dobře, podaří se mu napadnout jen nervy u nosu a tam chvili je a šíří se dál na jiné lidi.
Pokud to imunita nedá, jede dál na dutiny, průdušky a plíce atd.

Jinak ohledně nemocnic, spolužák říkal, že velmi výrazně horší průběh než senioři maji obézní. Čím to je , těžko říct.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od MartinSk »

Partnerka asi nakažena 12.10. v pondělí v práci. Za pět dní v pátek večer už nebyla ve své kůži. Od soboty 17.10. ztráta chuti a čichu a příznaky chřipky - bolesti kloubů, zad. Bez teplot. Postupné zlepšování za cca týden. Dala to s dvěma ibalginy denně. Ted už je lépe - ale chvíli něco dělá a musí si sednout. Ten týden předtím toho moc nesnědla...
Jinak už víc jak dva měsíce do sebe cpeme béčko, céčko, déčko, vápník, zinek, hořčík... Teď jsme přidali ještě selen. A pitný režim - ona kyselka, já pivo... :-) :-) Máme něco přes padesát...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Nicotinick »

Jak tak koukám, já musím mít vždycky něco extra.

-1. den zimnice jako prase
- od 2. dne silný zánět spojivek a bolest očí
- co je zajímavé, 6 dní (ani nocí) jsem nespal. Ne nějaké převalování nebo poruchy spánku, ale tělo prostě kontinuálně odmítalo režim spánku. :shock:
jen občas mírně zvýšená teplota, nikdy přes 37,5 C, vždycky stačil jeden paralen.
Téměř žádný kašel, mírná tělesná únava, lehké střevní potíže,
Čich a chuť, že bych mohl dělat degustátora.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Technická, na 37,5 není paralen potřeba, ten se má používat až 38+, no a v našich hmotnostních kategoriích dva ;-)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Technicka k technicke: srazet teplotu pod 40 C je u zdravych dospelych lidi blbost. Teplota/horecka je jednim z ucinnych obrannych mechanismu tela. Srazenim teploty branite telu se branit. Jasne, je to vycerpavajici, je to neprijemne, ale je to ucinne.

U deti nebo dospelych s nejakym zdravotnim handicapem (kardiaci apod.) je to samozrejme jina, ale brat si Paralen uz pri 37,5 C je (podle mne) naprosta volovina...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Germanik1 »

Souhlas s proforma. Zbytečným srážením teploty léčení prodlužujete
Udělám co musím
Odpovědět