Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bivoj »

Uff, pánové, páánovééé... Takové moderny sem ani netahejte. ;) Jo takhle Space Invaders (1978) či dokonce Asteroids (1979) - to jsou hry mého mládí které se zapsaly do mého srdce... Fallout a Fallout 2 jsem hrál už jako poměrně "dospělej" chlap... :D :D :D A to se vůbec nebavím o tom, že jsem si nedávno užil i to přiblblý Metro Exodus... Tak kdo je tady starej, že...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od M M »

Noooo ... tak prva hra co som hral bola na nejakej EC1010ke (zvana "Lajos") naprogramovane pristavanie na mesiaci ;). Potom uz to bol SMEP a Star Trek (ktory obcas padal lebo bol zle prepisany :D)). Zhruba tak '79-'80 to mohlo byt. No a potom ZX81, ZX Spectrum, Atari 800 ... a ine "moderny" ;).
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od FarmářJan »

Ok, tak na prvním stupni Penetrator na PMD85, to bylo v počítačovém kroužku na konci, proto tam taky spolužáci chodili a snad i něco na IQ151 :D
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od richard.r »

Starý hry schvaluju. Hned z několika důvodů:
  • dneska jsou v kurzu HD/4k remaky (jak zmíněné Age of Empires, tak třeba i ten Commandos)
  • retro hraní na původním železe: pokud na to máte místo, stará PC a konzole mají sběratelskou hodnotu (která se bude jen zvyšovat...)
  • možná na trávení volného času s děckama?
  • určitě na výuku herního designu či programování (spousta vychytávek v těch starých hrách - mnohdy průkopníci hratelnosti, herních žánrů a technologie)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Bill Masen »

No to jsem nečekal, takovou diskusi o starých hrách. Mě jenom pobavilo, když to dítě objeví na půdě/ve skříni něco historickýho a je z toho nadšený. Teď musím vymyslet, jak ty AoE z roku 1997 hrát na dvou počítačích proti sobě. Máte další tip, na takovouhle vykopávku? Stejně na to Festivalu Fantazie strávíme nejvíc času v tom retro sklepě.
Ještě si vzpomínám, že táta kdysi odněkud přitáhl černou krabičku, co se zapojila do televize se dvěma ovladači z nějakých plastových kořenek. Byl to Pong z roku 1972.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DeadMan »

První hra co mě fakt chytla byl Montezuma's Revenge na Atari 800XE :mrgreen:

Nebo International Karate :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Pamatujete tu nekdo Prince of Persia na DOSu? :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od pracintl »

no jéje, a ten šok, když tě přefikly dveře :o))
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

:lol: Zustavala jsem vzdycky v praci o hodinku, dve dyl a hrala a hrala. Na vlastni PC jsem se zmohla az o dost pozdeji, ale uz tehd, jsem vedela, jak tam tu hru nasosat :-)
Naposledy upravil(a) proforma dne 13.10.2020 12:58, celkem upraveno 2 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od MrPorter »

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

To uz nema to kouzlo - nesekne se Ti to v pulce skoku :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hohepa »

DOOM
První střílečka z vlastního pohledu s velmi chytlavým multiplayerem
Duna2
První realtime strategie

P.S. ještě
Indiana Jones and the Fate Of Atlantis
na té jsem také ujížděl
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 13.10.2020 13:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od DeadMan »

Stačí si nainstalovat DOSbox a můžeš klidně hrát ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Z těch exht starých Bomberman :D to byli boje. Pak si ještě z těch versus her pamatuji Mortal Kombat 2
Ze singlů, byl pro mě nezapomenutelný Descent, MDK. (Prehistorik :D )
No a nesmíme zapomenout na Golden Axe.
A kdybych měl vyjmenovávat zbytek tak u budeme i zítra :D
Nejdřív u máti v práci, jediný PC měl skladník :D tak po jeho pracovní době tam. Už si nevzpomínám kdy se naši vzmohli na první PC domů ale pamatuji si že to bylo první Pentium - brácha na něm měl nějaký CAD kde nefungovala myš a vše se zadávalo přes souřadnice.

PS: Pár čestných zmínek - Wolfenstein 3-D, Duke Nukem, Jazz JackRabbit, The Lost Vikings, Diablo, Neverhood, První jehlanové kozy :devil , Lemings, Red Alert a srdcovka nad srdcovky Jagged Alliance 2 ale to už se blížíme k roku 2000
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Patrol »

Tak já taky zavzpomínám. S kámošem jsme o polední pauze chodili pařit na ZX spectru hru R-type. Jeden joistickem řídil raketu a druhej střílel nepřátale a překážky různejma kombinacema na klávesnici. Měli doma velkou barevnou obrazovku televize, na kterou jsme to připojovali. Já zase co by "sluchař" dokázal naladit hlavu kazeťáku tak, že to nahrál na poprvé. :rock
V učebně měli jen počítače IQ, kde šlo hrát jen hada, ale zase si na nich člověk mohl ohřát svačinu. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od MarS »

Jo tak Jagged Aliance 2 to byla pecka, na tom jsem taky ujížděl.

Já si ještě matně pamatuju, že u nás ve městě byla taková ta videoherna, kde byly všelijaký nádherný hry. Jedna hra stála 10Kč, což vlastně bylo kurevsky drahý na tu dobu. Každej se chtěl zapsat do tabulky rekordů a být nějvětší kápo, takže se tam utopilo docela dost :)

Jeden příklad za všechny, svlělá hra od SEGY Wonderboy

https://www.youtube.com/watch?v=Bvim7O9RvK0
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Patrol: na IQcka taky vzpominam :-) Meli jsme je pripojeny na CB televizi Merkur a double kazetak, to byl vykrik techniky! Meli jsme pomerne laxniho ucitele, kterej na to dlabal, vzdycky nam na zacatku hodiny zadal neco naprogramovat, odesel a na konci hodiny to prisel zkontrolovat. Jednou jsem prinesla kazetu s Bratrickem a pousteli jsme si to. Nemelo to repraky, tak to hralo jenom systemove potichu, v ucebne ticho, ze bys fakt slysel spadnout spendlik. Najednou se otevrely dvere a v nich kantor. Nastesti jsme to stihli "prehlusit" soupanim zidle, jinak by z toho byl vyhazov na hodinu, reditelka byla kovana komunistka. Ale byl to super zazitek :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Count »

Nezapomeňte na Battle Bugs. Kdo nezažil válku kudlanka vs. mravenci o kousek mýdla, musí si to zkusit ještě dnes. :D

Vzpomínání na staré hry je příjemná a obecně rozšířená kratochvíle a trumfování kdo měl starší PC ještě lepší. Takže se přidám. Atari 800XL, PMD 85, Sinclair, Amiga ST a od 1991 všechna možná PC až do dnešní doby. A co bych si nainstaloval při lockdownu? Might and Magic IV+V, tzv. World of Xeen. Nejméně měsíc non-stop zábavy. A v posledních měsících se bavím kupováním starých her na DVD. Je třeba dětem ukázat, že existuje i něco jiného než Internet.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od steve_michalik »

Když jste zmiňovali ty automaty. Tak jako malý jsme slintali před mašinama s Metal Slugem. Vtipná, akční plošinová střílečka proti náckům, zombíkům, mzákům atp. Akorát když to člověk neuměl, tak to bylo děsně drahý. Furt to chtělo další 5Kč a na obrazovce svítilo CONTINUE? a odpočet :lol: .

O dost později jsem si pák stáhl emulátor na PC a pařil to na kompu, čímž jsem dost ušetřil.

https://www.youtube.com/watch?v=hWe0Wg4dyIk
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Patrol »

Teď na mně blikla zpráva, že Jablečnej mobil dnes představí své novinky, hlavně novej mobil "tucet jablek"
živě můžete sledovat již 13. 10. 2020 od 19:00
Jablka nejsou zrovna rozpadlická technologie, ale rád koukám na technologické novinky.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět