Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

"leštil" jsem je na soustruhu jemným smirkem. Spíš si myslím, že se ta střela na něj nalepí při smrštění. Druhá věc je, že tam v dutině vzniká podtlak který brání " spadnutí" střely.
Ty vytahovače by byly jednoduše hřebíčky s osoustruženou hlavičkou na menší průměr a hlavička by zapadala do vybrání v trnu. Byly by dole delší-čouhali by kus pod spodní matice, že by stačilo klepnout kleštěma o nějaký hranolek a vyhazovač by střelu shodil z trnu.

Musím ještě srovnat ten horní plech, páč je prohnutej a na špici mi zůstává malý nálitek. A pořešit teplotu lití. Kleště mají dost velkou plochu kterou utíká teplo a trvalo dlouho než začali opadat střely bez kazů. Na pícce už teplotu zvedat nemůžu. Možná budu muset kleště odkládat na plotýnku elektrickýho vařiče.

Nevím. Budu muset zkoušet.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Měl jsem půjčené jedny tovární kleště na střely s dutinou v bázi, a také, střely po odlití zůstávaly nalepené na trnech. Velmi pevně. Prostě opruz. Podle mne to způsobuje asi kombinace slitiny a teploty lití, asi se pro slitinu trn tváří nějak "přívětivě" k nalepení. Bude to chtít studovat zahraniční zkušenosti.

Každopádně, ocelové kokily musíš před litím pořádně prohřát. Mají velkou tepelnou setrvačnost. Když je pořádně prohřeješ, tak zase vydrží déle nahřáté.

Ty "vyhazovače" v trnech jsou velmi dobrý nápad, ale musel bys je perfektně zapustit, aby nevytvořily spáru, kde se ještě více nalepí.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

ještě mě napadlo. Někde na půdě mám z vojny kleště na instalaci roznětek. mají takovou kleštinu. Kdybych měl štěstí, tak by mohli sedět průměry a já bych si nepomačkal povrch.

Už dřív jsem zkoušel všelijaký oleje, silikony, molybdeny, a jiný sračky. Nepomohlo nic kromě kouře ze svíčky. Ale ten vydrží chvilku
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ještě zkus grafitový pudr.
Lze koupit na www.fichema.cz
Vždycky před odlitím bys ho štětečkem jemně nanesl na ty trny. Ale je to práce navíc. Grafitový pudr se dá použít i na vnější mazání střel, pokud třeba nejde mazat jinak.

Nebo si na sundávání střel vyválej z měkkého olova dvě půlkulaté vložky do čelistí, které nějak přiděláš na nějaké upravené staré kleště kombinačky.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Germanik1 »

Omlouvám se za případné OT, střely neodlevam. Ale odlevam roky spousty komplikovaných rybářských oluvek. Vyplatí se dělená forma z hliníku s odvzdušňovacimi kanálky. Obdobný vzor k prohlédnutí v každých rybářských potřebách. Nic nikde nelepí, tvar přesný.
Udělám co musím
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Co mám kokilu od Lee ať už 459-405-HB nebo i na Mínie, tak mají ten trn hliníkový a střely vypadávají ven pěkně.
Vypadá to cca takto:
Obrázek
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Germanik1 »

Přesně 👍
Udělám co musím
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

Potvrzuji pozorovani TomSmitha. Z vyfocene kokily padaji strely vzdycky dobre, bez ohledu na typ (tvrdost) slouceniny. A pak jsou kokily, kde se strela vzdycky lepi na trn u jakekoliv odlevaci smesi, tvrde nebo mekke. Za mne je to spise dizajn, spracovani nebo material kokily nez olovo.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Hohepa »

To není problém složení slitin ale čistě fyzikální rozdíl teplotní roztažnosti materiálů
Hliník 24, železo 12, olovo 29 [ .10-6 K-1]
http://kabinet.fyzika.net/studium/tabul ... aznost.php
Prostě ten hliníkový trn se při chladnutí rozměrově smrskne skoro o stejný mikromilimetry jako olovo,
kdežto železný jen míň než o polovinu než to olovo a střela se tak vlastně na trn "nalisuje"
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Hohepa:
to je zajímavý nápad, mohlo by to tak být, a nebo naopak při otevřené kokile při rychlejším smršťování olova by se mohlo naopak vysouvat z kuželového trnu. Těžko říct.

Ptal jsem se zkušenějších, jedna z hypotéz byla, že olověná slitina obsahující určité procentu cínu má tendenci se přiletovat na železný trn. Proč se nepřiletuje i na tu ocelovou kokilu, to ale nevím.

jerry.mysak:
zkus ty trny vytočit z hliníku, a uvidíme, zda se budou ještě lepit. Pokud nebudou, bylo by to jednoduše vyřešené.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

hliník mám 7075 T6 (letecký), pěkně se obrábí tak to z něj můžu zkusit udělat.

V neděli jsem zkoušel poprvé střílet na 50 m. Našel jsem laborace pro vitauri a převed je na D60. Navážka vycházela dost vysoká, až 44 gr. Zkusil jsem pár nábojů s touhle navážkou a různýma střelama. Na 50 m to lítalo cca 30 cm vejš a 15 cm napravo. Rozptyl byl velkej, asi 15 -20 cm. Rána silná, ale toho prachu je tam moc. Nábojnice jsem musel vyrážet vytěrákem. Mezi jednotlivými střelami jsem nepozoroval zásadní rozdíly, trochu lepší se zdál soustřel těch prostředních. Zkusím ubrat prach na 40 a 37 gr a dostřílím zbytek nalitých kulí. Další testy ale až udělám dioptr a vyvýšenou mouchu. Což znamená tak za 14 dní.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

No já ti nevím, 44grs prachu D060 je už příliš moc. Pro jistotu se vezmi na střelnici balistickou přilbu.

Máš možnost to střelit přes hradla? ... rychlost by napověděla.

Já jsem vždy různé historické náboje dělal tak, že jsem si zjistil výkonové parametry původního dobového originálního náboje (hmotnost střely a rychlost), a snažil jsem se udělal kopii z podobných komponentů ale hlavně s podobnou energií střely. A z toho jsem pak vycházel a teprve potom ladil přesnost.

"Nábojnice jsem musel vyrážet vytěrákem" ... toto je špatně, moc vysoký tlak. Podle mne by to chtělo snížit pod 30 grs. D060.

https://grtools.de/ ... program na interní balistiku, spočítá tlaky.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

pod 30gr už to nezapaluje spolehlivě. Ta rána je pokaždý jiná. Hradla si někdo půjčil a nevrátil.

osobně si myslím že něco kolem 33-37 gr by mělo být OK. Jinak ale všechny střely šli čumákem napřed a žádná nejevila snahu se přetáčet. Vývrt se taky pěkně vyleštil.
Subjektivně mi ta rána přišla jemnější než s černým prachem. Ono hodně toho prachu neshoří.


V pondělí jsem flintu rozebral na pročinitele a vše promazal a vyčistil. Stav je až překvapivě dobrý. Holt pro to 100 let nebyla munice :-)

tady je střánka kde dávaj na flintu všelijaký mířidla. Něco jsou docela otřesnosti
https://www.tapatalk.com/groups/british ... 0-s20.html
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Z těch násuvných se mi zatím líbí nejvíc ta z Aukra na Vetterlíka
https://aukro.cz/vojenska-puska-vetterl ... 6973061001
Muška.jpg
Muška.jpg (9.76 KiB) Zobrazeno 2959 x
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Řešíte jen flinty ve "sloních" rážích nebo ládujete i opravdové prcky? :lol:
Potřeboval bych nějaký rozum ohledně 32 SW short v černoprachém provedení......v bezdýmu se už tak nějak orientuju a mám tam už i nějaké hmatatelné výsledky,ale z toho BP jsem úplný jalovec :roll:

Především by mě zajímalo,jak je možné,že mi to děravělo zápalky a dokonce i jednu nábojnici úplně podélně prasklo až po dno,když byl prach dost solidně zkompresován a všude čtu,že s běžným BP snad ani nejdou překročit tlaky...s bezdýmem kupodivu naprosto žádný problém,ale samozřejmě držím se tam hodně dole

Ládoval jsem to Vesuvitem LC a jedná se o historický revolver H&R american double action
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

zárožák
tak dej méně BP a nad to krupičku nebo filcovou ucpávku.
Já mám rozpracovaný kolíčkový 12mm lefošky do revolveru. Nábojnici jsem už docela odladil, ted ještě střelu.

A žádný sloní ráže nemám :-(), jen takový "přiměřený".:-)

Kamarád 32 sw přebíjel, ale před 3mi lety umřel. Takže se ho nezeptám.

Ted jsem předělal 3 švédský rolling blocky na středovej zápal a pro jeden vyrobil i vytahovač. Vyhrál jsem v aukci balík 3 flint, jednu si nechám a zbylý 2 půjdou do světa. Byli to nějaký uloženky s perfektním vývrtem a nepotlučený.Chci je vzít na střelnici, ale musím koupit nový nábojnice. protože mají těsnější komory než můj stávající RB a ty moje hilzny jsou na ně moc nafouklý.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tomsmith

to prodává kámoš od nás ze střelnice. Šikovnej kluk. Ten umí taky přebít kde co a často jdu k němu pro radu
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Zarozak píše: 18.09.2020 4:44 ...
Potřeboval bych nějaký rozum ohledně 32 SW short v černoprachém provedení......
...
Zarozak:
no malorážky sice v BP nedělám, ale něco by se našlo - obrázek - uvedená tabulka doporučuje pod 55grs střelu okolo 4grs černého prachu:
32_Short_Colt_01.jpg
Proděravěné zápalky - to není z důvodu velkého tlaku, ale spíše kvůli tvaru úderníku. Při velkém tlaku se zápalky rozlisují okolo svého lůžka ve dnu nábojnice, ale samy o sobě se tlakem neproděravějí.

Prasklá nábojnice podélně - to může být kombinací silné navážky a volné komory.

Samotný BP při správném přebití dokáže poskytnout dostatečně velký výkon, to je bez debat. Oproti bezdýmu nejde ani tak o nějaké rozdíly ve výkonu či přesnosti, ale hlavně o složitější mazání a složitější čistění po střelbě.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od gabo »

Zdravím,

pre .32 S&W (short) som používal .313" 92gn strelu, prach (vesuvit, aj pyrodex) som dával cca 1mm kompresiu, nábojnice originál .32 SW, skrátené long alebo aj .32ACP, matrice Lee.. Bolo to pre revolver .32 SW 1 1/2 single action. Problémy s nábojnicami alebo zápalkami som nemal.
Prepichnuté zápalky som riešil v prípade revolveru Bodeo 1889 - tam mi nesedeli originálne náboje v komore (teda ako píše Wdog--volná komora) a po výstrele sa posunuli smerom dozadu a prepichli sa o úderník. Neviem či tam niekto upravoval komoru, ale skoro ideálne boli 44 Russian...

Ako čítam toto vlákno celkom som sa navnadil na rolling block - otázka je, že kde ho zohnať :) Na bazar huntingu sú dva kusy na predaj husqvarna a iný švédsky kus-nesledujete to tam náhodou niekto ?
jerry.mysak: ak bude niečo na predaj tak by som mal záujem..:)

gabo
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

gabo, máš soukromou zprávu
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět