Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nicotinick »

Tvl, měřit zvuk na polokryté střelnici, v boxech a za střelcem, to může napadnout jenom Geršáka. Že si to nedal ke vchodu na střelnici, tam by měl 119 dB a na parkovišti i méně. :roll:

Ono ne všechno na Trubce, Fejsbůku a dalších "těchhletěch internetech" je "směroplatné". :D
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od bivoj »

Utlumit sílu (prudkost) rázové vlny povýstřelových zplodin z ústí hlavně tak, aby byla pro střelce pod 130dB jde prakticky u jakékoliv ráže, záleží jen na velikosti zařízení na konci hlavně (velikost je úměrná množství spalných plynů a jejich tlaku) a není to žádný technický nesmysl.Jak už je konec konců vidět i z videa co postnul Radek07. 158dB bez tlumítka, 126dB s tlumítkem, což je více jak 1000x méně! (Decibely jsou, jak jistě každý dobře ví, logaritmickou stupnicí se základem 10).

Pozn 2 Nicotnik - vzdálenost měřáku na tom videu od uší střelce je minimální a to, jestli by se střílelo venku nebo z boxu by mělo na měření minoritní vliv (a spíš ku prospěchu kdyby to bylo venku). Prostě si přiznej, že si plácl pičovinu a nejen 308 jde v pohodě zatlumit pod 130 dB...

Samozřejmě, že u nesubsonické munice stále zůstává sonický třesk střely, ale ten je v tomto případě minoritní a rozhodně nedokáže trvale poškodit sluch.

Nicméně ne každý chce na hlavni nosit takovou obří konzervu. Ale i jen takový lineární kompenzátor (lidově řečený "prase") dokáže udělat strašně moc! S devítkou se s dobrým prasetem dá střílet klidně celý den bez sluchátek (samozřejmě na venkovní střelnici), 223 se dá přežít v pohodě a u 308 to bude také lepší než holá hlaveň či nedejbože brzda nebo kompík.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Woody Crafty »

Serža píše: 06.06.2020 22:42 tohle odneseš v normálním batohu a nikdo nepozná nic...
To je proboha co za kanón? Nějaká lapua magnum?

Na druhou stranu, proč si pořizovat drahý a komplikovaný bullpup, když stejný účel splní puška se snadno oddělávatelnou hlavní a pažbou. Nevím proč výrobci nedělají něco na způsob toho Scouta se zkrácenou karabinovou hlavní, co by mělo plnohodnotnou pažbu, ale snadno oddělávací.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nicotinick »

Bivoj: Ale jo máš pravdu. Utlumit lze prakticky všechno. :) Bral jsem celkem běžný náboj, kupř. .308 se standardní balistikou a standardní použitelné rozměry úsťového zařízení a utlumit tohle pod 130 dB je zatím technicky mimo, respektive komerčně to nikdo nenabízí, respektive malou konev na mlíko by si asi nikdo nepořídil. Objem spalných plynů a rychlost jejich expanze se prostě obejít nedají. A ani tak bych to v pohodě určitě nenazval.

Jinak srovnatelné hladiny akustického tlaku u zbraní se obvykle měří v rovině ústí a věř mi, že umístění mikrofonu, překážky rozhodně jen minoritní vliv nemají (stejně jako teplota, nebo vlhkost).

Z praxe si troufám si odhadnout, že v rovině ústí by to bylo kolem 135-137 dB s tlumítkem . Chápu ale, že to video je hlavně pro střelce a jejich komfortu za flintou, než o skutečném utlumení a hluku v okolí.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

Woody Crafty píše: 07.06.2020 15:13 To je proboha co za kanón? Nějaká lapua magnum?
normální REM700 v .308 s 16,5" hlavní ve sklopné pažbě AICS
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

bivoj píše: 06.06.2020 22:47 Akorát že po jediným výstřelu bez sluchátek (zvlášť s touto úsťovkou) si můžeš rovnou zažádat o kurz znakové řeči...

SHTF puška musí být především použitelná v jakékoliv situaci a tahat k té potvoře výše ještě sluchátka... No, na střelnici asi v pohodě, jinak ale nevím...
problém je, že bez úsťovky mě to při střelbě postrkovalo dozadu :-D
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od golem »

Nicotinick píše: 07.06.2020 15:36 Z praxe si troufám si odhadnout, že v rovině ústí by to bylo kolem 135-137 dB s tlumítkem .
A bez tlumítka?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od bivoj »

Nicotinick píše: 07.06.2020 15:36 ...Jinak srovnatelné hladiny akustického tlaku u zbraní se obvykle měří v rovině ústí a věř mi, že umístění mikrofonu, překážky rozhodně jen minoritní vliv nemají (stejně jako teplota, nebo vlhkost)...
Ano, je na to dokonce i nějaká norma (tuším ČSN EN ISO 17201-1). Ale to je norma pro měření hluku vydávaného do okolí a nikoliv míra hluku v pozici uší střelce. A mě, jakožto střelce zajímá více ta druhá, i kdy nenormativní hodnota (ta první bude zajímat majitele střelnic). Proto je pro mě osobně více vypovídající ono video, kdy mikrofon měřícího zařízení je +- v úrovni pozice (či mírně za a mírně bokem) uší střelce. Protože to mě zajímá a nikoliv kolik bude hlučnost v rovině ústí, kde mít uši při střelbě z vlastní flinty fakt nikdy nebudu. ;) Také míra útlumu (rozdíl mezi nazatlumeným a tlumeným) je hodně důležitý údaj, protože pokud provedu měření se stejnými podmínkami (tedy byť v boxu a s mikrofonem v pozici ne dle normy) a naměřím pro holé ústí 158dB a pro tlumič 126dB, tj rozdíl přes 30dB (!!!) je to pro mě jasnou známkou toho, že mohu bez nebezpečí trvalého poškození sluchu (úroveň pod 130dB) s tímto tlumítkem vystřelit (a také že bez tlumítka budu mít "mírný problém").

Takže resumé, aby bylo jasno - utlumit 308 tak, aby v pozici uší střelce ze zbraně byl akustický hluk menší jak 130dB lze, viz ono video. Pokud by se provedlo měření hluku vydávaného do okolí přesně dle normy, asi by byl údaj mírně vyšší, nicméně pokud rozdíl měření na jednom místě dělal 30dB, tak tato hodnota útlumu je velmi velmi luxusní (zbraň je 1000x tišší).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od devlop »

řeším svoji první opakovací pušku, a nedokážu se rozhodnout kterou, limitem jsou samozřejmě peníze a to 20tis Kč max. a ráže 223rem. Do 308win jít nechci, jednak z důvodu ceny nábojů a toho, že mi rána prostě není moc příjemná, na to abych s tím s chutí každý víkend trénoval a těšil se na každé stisknutí spouště :-)

uchazeči:
1) Savage Axis II XP
2) Remington 783
3) Ruger American Rifle Ranch
4) CZ 527 varmint

CZ 527 - bojím se kvality zpracování a případných reklamací, je to přeci jen CZUB se vším všudy. Plusem je ale zase dostupný servis a náhradní díly
Ruger American Rifle Ranch - kompaktní, kratší hlavěň, recenze výborné. Bojím se dostupnosti dílů a servisu. Také otázka je ona kratší hlaveň, zda to není u 223 rem právě nevýhodou
Remington 783 - je cenově nejlevnější, dostupnost servisu také. Recenze ale nic moc, při testech vždy vyšla jako ta nejméně přesná (v porovnání s Ruger a Savage)
Savage Axis - zatím asi favorit, recenze dobré, i když třeba uložení hlavně má prý Ruger o něco lepší. Vůbec ale nevím jak je to se servisem a díly

do čeho z výše uvedeného by jste šli?
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od skagerak »

Do savage v 308
(Jo sorry vim ,308nechces)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Nevymýšlet píčoviny a koupit Remington 700 v .308Win. Cena střeliva není nijak dramatická a s dobrou brzdou je zpětný ráz na úrovni .223. To je moje rada.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Jak jsou na tom pušky od Remingtona dnes s kvalitou? Vyrábí se ještě vůbec ve Státech (ta 700, 783 je snad Japonec nebo něco podobného)?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Kvalita americká, odpovídá ceně :) Takový kvalitativní střed. Na závody to není.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Ono už ta kvalita Remingtonu v posledních letech a bankrotech nestojí moc za to, tak proto jsem se ptal, jk jsou na tom konkrétně ty 700.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Proba »

pokud chces odstrelovacku tak Savage ve .308, ustovka. Skoda že nepribijis, pak se da s tim strelivem hodne kouzlit.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

pokud chcete vystrel bez prilisneho kravalu bez nejakeho ustoveho zarizeni tak plati zakladni pravidlo o co nejmensim tlaku na usti hlavne , tvz, ustovy tlak. TZ logiky věci plati ze cim vetsi raze a delší hlaven, respektive vetsi objem hlavne tim to jde snaze. největší problém je napr 223 s kratkou hlavni..
samozrejme cim vetsi raze a nizke tlaky na usti tim ( u obvyklých razi ) se nam vice zaobluje balisticka krivka. respektive zkracuje se ucinna delka strelby. Tak to proste je a nic se s tim neudela.
Takze pokud chcete vystrel který se da snes bez sluchátek a bez velkych problemu v otevrenem prostoru tak to rozhodne s 223 neudelate. raze 7.62 x 39 na to byla z toho to hlediska daleko lepe. Takze pokud bych o necem takovem uvazoval tak bych sel asi do raze 300. AAC , 357 mag, atd....308 win je obvykle vykonostne vejs :-) a prei hodne snizene navazce jsou zas jiné problémy..
viktor
ti co udelali naboje 9 x 39 vedeli proc to delaj
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

Fabulous píše: 01.07.2020 12:56 Nevymýšlet píčoviny a koupit Remington 700 v .308Win. Cena střeliva není nijak dramatická a s dobrou brzdou je zpětný ráz na úrovni .223. To je moje rada.
to je přesně co jsem udělal
a protože originál pažby jsou dost "gumový", až budou peníze, dokoupit tomu hezkou pažbu
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od John Doe »

tak koukám, že jsou v oblibě spíše krátké hlavně, zcela v souladu s dnešní módou. Já tento názor nezastávám, pro mě je optimální délka hlavně klasických 60cm.
takže moje představa lovecké odstřelovačky: CZ 550 lux v 308w, puškohled Athlon Ares BTR 4,5-27x50, hmotnost sestavy 4,8kg bez nábojů. Ještě to bude chtít doplnit nožičky.
Puškohled mám jen chvilku, takže zatím proběhlo jen první seznámení na střelnici, na 100m jsem zatím s rozptylem mezi 1-1,5MOA (SaB, 168gr HPBT), půjde to líp, časem.
Přílohy
IMG_20200913_145039.jpg
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

To je dobrá volba, jen bych na to necpal tu úsťovku, teda pokud to máš na lov. 308W se dá bez úsťovky v pohodě udržet. Když budeš někde zalehlej v terénu a vystřelíš, tak s úsťovkou se kolem tebe zvedne prach a bordel, nedej Bože, když je někdo vedle tebe, ten se toho nažere. Taky je hned jasná tvoje pozice, takže nejen rána tě prozradí ale i oblak prachu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od John Doe »

úsťovka tam není, to jen klame muška na konci hlavně :D Na 308 ji nepovažuji za nutnou, i když pro terčovou střelbu může mít pozitiva
Odpovědět