Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od xmenm05 »

Mám jako amatér šanci namontovat si na Marlin x7vh lištu se sklonem sám nebo je to bezpečnější nechat na puškaře?
Kdo je připraven, není překvapen ...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

no protože se ptas tak bych to byt tebou odmesl puskari.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Rendo
Příspěvky: 201
Registrován: 15.07.2012 20:03
Pohlaví: muž
Bydliště: Svitavy

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Rendo »

Konečně jsem se rozhoupal a pořídil si pušku v ráži .308 Win. Téměř jsem koupil samonabíječku CETME C ze ZS, ale po překvapivém zvednutí ceny přes noc jsem to přehodnotil. Nakonec jsem skončil u celkem doporučované SAVAGE 10TR LE v 20“ délce hlavně. CIP to má z roku 2016 a ještě pár kousků se po republice pohybuje, ale ta cena už není tak příznivá jako před lety. Váha zbraně je cca 3,8kg a když se na to hodí bipod a nějaký puškohled bude ta váha k šesti kilům. Zatím na tom bude puškohled Vortex Strike Eagle 1-8x24 AR-BDC2, ale v plánu je Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 FFP EBR-7C MRAD na montáži Vortex Precision 30 mm. Hodně jsem přemýšlel o Tikka T3x CTR, ale ta cena je také jinde a to pro ni mám slabost.
SAVAGE za tu cenu nevypadá vůbec špatně a jediné co mě zlobí je nestandartní průměr závitu na hlavni M17x1 a tak zatím nevím co tam dám za úsťovku, ale to je až to poslední co budu řešit. Ještě čekám na PZ a pak vyrazím na nějakou 300m střelnici.
Zatím mám na zkoušku náboje GGG .308 win HPBT 190 gr Sierra MatchKing, Remington Premier Match 175 gr BTHP a GECO Teilmantel 170 gr.
Máte někdo doporučení na lovecké náboje ve .308 Win za rozumnou cenu? Sice nejsem myslivec, ale něco v zásobě asi nebude od věci.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Když máš ty Geca TM, tak už víc řešit nemusíš. V mém Marlinovi XS7 VH střílí velmi dobře a normálně s ním lovím srnčí a mám s ním i krásnou komorovou ránu na 180 metrů, kdy 40 kg prasátko zůstalo v ohni v rámci pár metrů.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

tak po nějakých třech letech rozmýšlení jsem rozsekl téma praktické pušky. Požadavky byly:
do 3kg váhy holá zbraň
do metru délky
zásobník
pevna miřidla
světlovodná muška
na lov až čtyřnohých tvorů na 400m (teoreticky) 150-200m reálně
univerzální ráže na veškerou tuzemskou zvěř
musí mi padnout pažba a spoušť

hodně jsem se vzhlédl v konceptu Scout rifle dle Coopera, ale nakonec jsem se rozhodl jít konvenčnější cestou. Vybrána Tikka t3x Battue v 8x57JS. Jediným mínusem je, že zásobník nejde "takticky" doplňovat přes výhozní okénko, ale to je téměř zbytečný detail
Alternativně jsem zvažoval ještě MVP Scout, ale MVP mi nějak nesedlo.
Půjde na to Leupold VXR Patrol 3-9x50 v QRW2 a Yukon Photon 1. série. Tak jsem zvědavej jak weaver bude držet nulu. Pokud ne, budu experimentovat s montážní sadou Leupold QR nebo rovnou zakázkovým schwenkem
Přílohy
IMG_20200604_155105_7.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Nebyla by vhodnější plastová pažba? Dal by se ušetřit nějaký ten gram... (Mizerná fotka svádí k tomu, že pažba je hnědá, tedy dřevěná)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mam t3 v klasicke verzi a spatruji tam dva rozpadlicke nedostatky- blba povrchovka a vybiravost na strelivo ( nektere prebijenky byly problem zamknout do nabojove komory)
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

ano, je ve dřevě. Původně jsem chtěl provedení v plastu a bez napínáčku, no nakonec dovezli dřevo a s napínáčkem. Ale nakonec jsem rád za ty gramy navíc. Bez řemenu váží 2,9kg, v plastu by to bylo nějakých 2,6kg, Na přebíjené osmičky nemám zdroj, ale počítám, že komory budou stejné. Až budu mít nějaké postřehy z používání, tak se podělím. Jaké máte zkušenosti s Meoptama? Na vsi jsou na ni názory jak na CZUB, pro jedny je to chlouba českého průmyslu, pro druhé podnik klouzající na dříve vybudované pověsti. Stále skloňuju to sklo - jestli dát prachy amíkum, nebo jít do něčeho od meopty.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mam meopro 6-18x50. Prvni kus nenastrelitelny (urvana osnova). V Meopte se k tomu postavili dobre, odvezl jsem na podnikovku k reklamaci, tu samozrejme uznali, dovezli mi novy kus a uhradili naklady za nemozne nastrelovani
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

A tohle není pohádka? ;)
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Woody Crafty »

Ray píše: 22.01.2020 10:33 Mám jednu záludnou otázku, pokud by měl někdo přehled. Prodávají se u nás nějaké bullpup opakovačky v .308 za rozumnou cenu? Našlo mi to jen Desert Tech za bratru 2 kilča a to už je trošičku moc :lol:
A co takhle Kel-tec RFB za 2 000 $ ? Dělá se v 18,5" a 24" (ta je dražší)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

RFB je samonabíječka, nikoliv opakovačka, jestli se nepletu...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Woody Crafty »

Serža píše: 06.06.2020 0:33 RFB je samonabíječka, nikoliv opakovačka, jestli se nepletu...
A stojí to vůbec za to, pořizovat si opakovačku místo nabíječky? Opravdu je ten rozdíl v přesnosti 1-2MOA tak důležitý?
Jak tu výše psali, tak ke zvěři je stejně dobré se přiblížit tak na 150 metrů, žádně snajpování z půl kilometru. Nehledě na to že kdyby nastal drsný rozpad tak do pár měsíců tu nebude ani jeden zajíc, natož srnka, bo to lidi z hladu všechno vypytlačí.

Přičemž opakovačka je značně nevýhodná při obranném boji kvůli kadenci. No vlastně při jakémkoliv boji. I když by člověk střílel ze zálohy, tak prvního sejmeš a než přebiješ a znovu zamíříš, tak ti zbytek skupiny naskáče do křoví a do škarpy. Zatímco se samonabíječkou sejmeš aspoň ty dva, možná tři.

Za mě je ale dost důležitý faktor aspoň částečně skrytého nošení. Šaškovat tu s flintou metr třicet je vošajstlich už dnes, natož ze sebe takhle dělat z dálky viditelný cíl v době krize.
Proto si lidi kupují sklopky a různě zkrácené verze, aby to šlo schovat aspoň pod kabát. Případně do ruksaku nebo nenápadného futrálku. Dlouhou flintu bezpečně identifikuješ v každém futrálu. Protože není moc věcí takové délky a hmotnosti, které by lidi sebou tahali.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

Proc opakovacku?
Vyhody:
Lehci
Politicky korektnejsi
Presnejsi
Spolehlivejsi
Jednodussi
Vykonejsi
(Levnejsi)

Skryte noseni "odstrelovacky" povazuji za irelevantni. Kadenci taky. Ostrostrelec strilejici 2x ze stejneho mista je nejspise brzy vyrazeny ostrostrelec. A osobne na rozpad, kdy se, jak tu popisujes, budou lidi strilet na potkani neverim.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Výhodou taky je, že nespotřebovává vagon střeliva za 5 minut ;) .
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

tohle odneseš v normálním batohu a nikdo nepozná nic...
Přílohy
p1010510.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od bivoj »

Akorát že po jediným výstřelu bez sluchátek (zvlášť s touto úsťovkou) si můžeš rovnou zažádat o kurz znakové řeči...

SHTF puška musí být především použitelná v jakékoliv situaci a tahat k té potvoře výše ještě sluchátka... No, na střelnici asi v pohodě, jinak ale nevím...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

souhlas s Bivojem

Na hlavni by měl být u SHTF pušky závit pro další příslušenství (snížení hluku alespoň na hranici 130dB). Pokud si někdo pár krát střelil bez sluchátek z .308/223 tak ví o čem mluví. A to nemluvím o možném výstřelu v domě.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nicotinick »

Potlačení hluku u pušky na běžný náboj, o které je tohle vlákno, na 130dB je technicky nesmysl. To jde tak s malorážkou.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

mě to jako nesmysl nepřipadá :roll:

.308

https://www.youtube.com/watch?v=ikw9GONvrO0
Odpovědět