Potravinová soběstačnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Piston »

Kapičkovou závlahu vymysleli, myslím, v Izraeli, bohužel naše podmínky se mu začínají blížit. Máme ji na zeleninu ve skleníku a v jeho blízkosti. Funguje velmi dobře, eventuální sušší místa se prostě občas zalijí z konve. Reklamy jsou však příliš optimistické co se týká spotřeby vody, sestavení chce jistý cvik, a voda by měla mít alespoň nějaký tlak (máme vyřešeno IBC kontejnerem na metrovém soklu, a tlak by stejně mohl být vyšší). Ventil s časovačem máme od Gardeny, napájení na jeden 9 voltový článek, vydrží v pohodě sezónu. Na zimu se vše uklidí, stejně by to překáželo při obdělávání skleníku. Ale tohle je řešení jen pro opravdu hodnotnou zeleninu typu rajčata či papriky, ke každé bramboře se to dát nedá.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od TomSmith »

Normálni kapková závlaha akurát čerpadlo (nebo ventil v případě napojení na domovní rozvod vody) je napájen solárem.
https://www.google.com/search?client=fi ... sol%C3%A1r
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bacil »

Dobrý nápad, ale poněkud předražené.

12V 5W panel
12V malinké čerpadlo na fontánku
2 dráty
hadičky
spojky
škrtící klapka z infuze
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od MarS »

krasne to ted vsechno prosperuje, jak prsi a neni horko, uplny nebe a dudy. clovek jenom tahal konve a stejne to moc nerostlo. ne nadarmo se rika: "studeny maj ve stodole raj". prirodu neochcijes.. :!:
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Germanik1 »

Okurky jsou trochu zaražený, melouny taky lezou jak když nechtěj. Zato trávy... 🙂Jablka dobrý, třešně dobrý švestky a ringle bída, meruňky 0 a s mrtvicí, brambory mooc dobrý, broskve tak akorát, rajský a zelenina obecně dobrý. Maliny zatím bída, malinoostružiny nádhera. Ještě týden chladu a budou hrozit plísně. Vody habaděj
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Quido »

Času nebylo nazbyt a dostal jsem se k tomu až teď:

Je ještě něco, co by se dalo letos zasadit i sklidit bez předchozích zkušeností?
Vrchol zahrádkářství je pro mě to, že poznám mšice a vím, že se za horka nemají zalívat listy, ale sazenice u kořene. Dále když je v záhonku plevel, tak se ho co nejrychleji zbavit a že na kompost nepatří cokoli, protože třebas ořechové listí je peklo.
Zahrádka je na severní straně od domu, takže přímý sluneční svit je tak cca od poledne do večera, než zapadne za les. Ten je od baráku cca 100m, tak je tu celkem vlhko. Co jsem zatím zápasil se zahradou, tak jsem konečně pokosil trávu a vyplel bodláky, tak přemýšlím, jestli i porýt a pustit se do toho letos, nebo to nechat na příští rok.

Ideálně bych se rád za rok dostal k tomu, že zvládnu vypěstovat pár brambor a nějakou kořenovou zeleninu, možná i pár rajčat a na "okrasu" rybíz, až budou keře, které snad někdy zasadím, dost velké na to, aby plodily.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Hohepa »

ředkvičky , cibulku na nať (mladou), ono i nějaké rajče ještě stihne dozrát ..........
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od MarS »

to Germanik

jo mel jsem na mysli zeleninu na zahonech, ovoce neresim, to vsechno pomrzlo..


Quido

pri soucasnym klimatu ti tvou lokalitu v polostinu a ve vlhcim prostredi skoro zavidim, to by mohlo fungovat ,ale zaklad je dobra puda nebo aspon ne uplna hlusina. taky nejsem extra zkusenej, ale nebal bych se dat temer cokoli, pokud ovsem sezenes sazenice, coz bude asi problem. pri nejhorsim to bude cenna zkusennost ;)

kdybych mel vybrat par plodin bez nutnosti sazenic: tak brambory, mrkev, hrach, repa, fazole
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od MarS »

cipis píše: 03.04.2020 11:30 Dělat půjdou všichni, kteří mají alespoň trochu rozumu. Až budou potraviny stát několikanásobek, tak takové kecy "to se nevyplatí" už doufám neuslyším. Místo válení se u televize a dalších neproduktivních činností si těch pár květináčů s rajčaty může nachystat každý. Ale ne, to zatím člověk furt jen slyší, to se nevyplatí ...
ta rentabilita je dost relativni, zalezi co se do ceny zahrne. osobne to delam primarne kvuli tomu, ze nemam v oblibe ovoce a zeleninu s pestrym koktejlem rezidui buhvi ceho. to ze v supermarketech splnujou nejaky hygienicky normy je sice hezky, nikdo ale poradne nevi, co to dlouhodobym konzumovanim vlastne dela. je to jenom kompromis, aby tenhle system mohl fungovat s nejakym "prijatelnym" zdravotnim rizikem. koneckoncu je to videt na poctu vyskytu treba rakoviny. kdyz adekvatne ohodnotim zdravi sebe a blizkych a srovnam to s cenama BIO potravin, tak to ekonomickej nesmysl nebude. a vypestovat se v BIO kvalite da vetsina veci.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Poraďte mi prosím, co vše se dá pěstovat teď na podzim a přes zimu venku nebo v pařeništi? Napadá mě cibule, česnek, špenát, polníček a řeřicha :D
Kdo je připraven, není překvapen.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Germanik1 »

Kerblik, salát, růžičková kapusta
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Germanik1 »

Mangold.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Germanik1 »

Když dáš do záhonu listí, trávu apod, tan 25-30 cm, prekryjes 15 cm hlíny, občas zalejes a uděláš na tím foliovnik, tlení bude vyrábět teplo. Nebo udělat totéž na kompostu. Výrazné mrazy to samozřejmě zastaví růst. Na jaře rychle doroste.
Udělám co musím
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Del-in »

Kadeřávek
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Venet »

Jenny - kozlíček polníček rýchlo vyrastie, malá náročnosť, chutný, vďačný...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Patrol »

Hledal jsem nápad na nějakej dárek pro ženu k Vánocům a narazil jsem na
chytré květináče
.
Přijde mi to jako bezva nápad, žena ráda a dobře vaří, bylinky v kuchyni by i dobře vypadaly, kuchyňská okna máme na sever, takže přísvit by pomohl, automatické zavlažování by bylo bezva, jen by se občas doplnila voda.
Taky se nám velmi dobře osvědčily velké samozavlažovací truhlíky, ve kterých přes léto pěstujeme rajčata.
Zarazila mě ale cena těch květináčů, protože za pár LED diod a čerpadýlko s časovačem dát cca 5tis mi přijde moc.
Máte s tím někdo zkušenost, nebo TIP, kde to pořídit za rozumnější cenu cenu?
(Viděl jsem i levnější modely, ale ty zase byly Aeroponické a tedy vyžadovaly nějaké specální drahé roztoky a speciální sazenice.)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od dracekvo »

Světlo koupíš na aliexpres pod heslem grow light.
Nebo i o něco dráž např tady. https://www.grow.cz/a-light-s20-komplet ... 0VEALw_wcB
Je na doma nutné to automatické zavlažování?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Patrol »

No, asi i jo. :roll: Pod oknem je radiátor, a několik pokusů ověřilo, že ani já, ani žena nejsme schopni pravidelně květiny zalévat. Proto jsem na rajčata chválil ty samozavlažovací truhlíky s knotem, kde hladinu vody ukazuje plovák. To je tak jediný, co u nás ještě fungovalo, jinak květena trpí, až uschne. :cry:
To je právě důvod, proč mi to přijde jako bezva nápad na dárek. Technologie ohlídá a nahradí nepravidelnost péče a nedostatek slunce. Ještě je varianta koupit jen nějakou tu lampičku, nebo žárovku do lampičky, a pod to šoupnout ten knotovej samozavlažovací květináč s plovákem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od dracekvo »

Tak zavlažovač se dá taky koupit. A jako bonus si tam můžeš dát těch květináčů téměr kolik chceš.

EDIT: odkazy dávám první co jsem našel přes google. Rozhodně to neber jako doporučení na konkrétní výrobek.

Jediná výhoda toho inteligentního květináče je, že to holt vypadá o něco lépe jak když si to člověk poskládá sám.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Ray »

Měl bych zájem o širší spektrum názorů na mé plány ohledně alespoň částečné potravinové soběstačnosti (plné bohužel nedosáhnu). V SHTF můžu ale anektovat i sousední zahrady. Důchodci kolem na těch jejich kytkách a trávě tam stejně dlouho nevydrží. Díky drobnému "farmaření" kolem domu budu mít alespoň praxi a know-how, které v případě potřeby a možnosti pak jen rozšířím na větší plochu.

Moje současné možnosti = podsklepený 2gen dům se zahradou.

A) Využitelná zelená plocha kolem domu do tvaru hranatého písmene J + nějaké kousky kolem garáže a 4m nadzemního bazénu = nějakých max 200m2 užitné plochy.

- otázka je co tam zasadit. Rozhodně chci na prvním místě brambory, kvůli poměru výtěžnost/energie a menší část nechat na nějakou zeleninu (skleník).
Co ale dalšího? Chci i nějaké ovoce takže by mě zajímalo, co má dobrý poměr výtěžnost/vysoký obsah cukru atd.

Asi raději keře, nebo něco. Stromy jsou takové všelijaké, jednou to rodí a druhý rok třeba úplné hovno. Ale vůbec nemám přehled. Napadá mě třeba vinná réva, jelikož hroznový cukr je jeden z nejlepších z hlediska energie, roste to do výšky atd. Ta ale asi bude mlsná na půdu.

B) Sklep 3 místnosti s okny, pod úrovní terénu. Dvě s betonovou podlahou, jedna bez - jen hlína.
Největší je na dřevo, tam využití není.
Druhá se dá částečně využít.
Třetí s hlínou je úplně prázdná (4x5m cca).

- můj záměr ve sklepě je něco jako "myko-entomofagická mikrofarma" 🙂 Tam kde je beton chovat na jídlo cvrčky apod a tam kde hlínou volně vzlíná vlhkost pěstovat třeba hlívu, nebo žampiony (třeba i v truhlících na zatlučených pozink patkách).

Ještě mě úplně bokem napadlo v té hlínové místnosti udělat vrtanou studnu, ale to je fakt výstřel naslepo 😁 Netuším, co by to udělalo se stavbou (vlhkost, vzestup vody atd.).

Nějaké názory a doporučení? Díky.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět