Černé labutě a jejich investiční potenciál

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od richard.r »

Nassim Taleb popsal ve svojí teorii černé labutě (+ zde kniha), že v případě nečekané události (dotcom bubble, 9/11, housing bubble, COVID19) se všichni jedinci zapřažení ve vyznávání životního stylu "business as usual" strašně začnou divit. Je to klišé, je to fráze, a jejich strašné divení se je strašně předvídatelné, ale je to to, co to je. A přišlo to se zpožděnou pravidelností, až po dvanácti letech od r. 2008 - takže opravdu načase!

Navíc jde o první velkou černou labuť, která se odehrává v době sociálních médií. Kdejaký nýmand s IQ 80, dotýká se umaštěnými, mozolovitými palci dotykové obrazovky svého chytrého telefonu, vyhotoveného z padesáti drahých kovů. Na sociálních sítích se poté dotyčný nezdráhá podělit o "své" názory (resp. o regurgitaci toho, co mu média nakukají); a žádný lidský mozek nebyl evolučně vybaven na to, aby se každý den vypořádával s takovým přívalem informací, resp. žblaptů. Velice vtipné.

K večeru 17.3. pozoruji, že (česká) ekonomika jde do há...ječku.
EUR vůči CZK vzrostlo z nějakých 25.5 na 27.2
USD vůči CZK vzrostlo ze cca 23 na 24.5

A já, idiot, mám své úspory v CZK. Nicméně, není všem dnům konec - prostupující ekonomický medvědí trh se bude nějak vyvíjet. Otázkou je jak. Co myslíte?

Toto je moje první událost černé labutě, na které mohu ekonomicky profitovat. Zeptám se vás, zkušenějších: jak budete postupovat, co doporučujete?

Zvažuji zkusit forex.
Ze střednědobého hlediska, malí a střední zaměstnavatelé budou propouštět, zadlužovat se, či krachovat.
Jak se ochráníte vůči devalvaci měny?
Z dlouhodobějšího hlediska, co očekáváte na českém trhu s nemovitostmi?
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od guntroll »

Asi už se budu opakovat - ale kovy, pokud to nedržíš v ruce tak to nevlastníš. Dle jednoho ošklivě konspiračního youtube kanálu (X22 report) je tahle celá šaráda co se děje, jen způsob jak se zbavit centrálních bank a jejich elit (a začne se na západě) a vrátit se k nějaké formě zlatého standardu - protože tenhle expermient co odpálil Nixon v sedmdesátkách se chýlí ke konci. A keynesiáni budou plakat. 8-)
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Paul »

Jít na spekulativní trhy typu Forex nebo na standardní burzu obecně je i v normálním čase sebevražda pro drtivou většinu lidí, natož v době kdy jsou trhy volatilní a úplně mimo.

Smysl převést své úspory na jinou měnu nemá valný smysl a navíc můžeme být za naši vlastní měnu rádi, za týden to může být naopak. S úspory se opravdu neobchoduje.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od PeFi »

Devalvace měny bude brutální benefit pro ekonomiku a domácí výrobce, takže by nám to (české republice) mohlo urychlit zotavení. Vydělá na tom každý kdo exportuje nebo produkuje z českých zdrojů. Důležité je aby nepadly české matky. Nevíte někdo, zda se podařilo ČNB udržet to, aby úspory střadatelů zůstaly v ČR a exportovaly se z ČR pouze zisky bank? Byly velké tlaky, aby matky mohly vytáhnout úspory z ČR k sobě domů, ČNB tomu jednu dobu intenzivně bránila.
EUR i USD padnou docela tvrdě, nicméně USD se podle mě zotaví rychleji než EURo
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Maric »

Nejsem ekonom, ale podle mého názoru to Euro nemá šanci přežít v současné podobě. Itálie, Španělsko a Francie měly problémy i dříve, ale tato epidemie je ekonomicky srazí na kolena. ECB už nemá žádné nástroje jak ekonomiku eurozóny, a především jižních států oživit. Poslední co jim zbývá jsou vrtulníkové peníze, ale to Němci nikdy nedovolí, protože by to šmahem poslalo k zemi i je. A s pádem Eura bude spojen i rozpad EU. Tohle bude ještě velice zajímavé, protože Eurolevičáci si svoje hračky jen tak sebrat nenechají.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od guntroll »

Trochu napoví že italský regulátor trhu prodloužil zákaz prodeje akcií na italské burze o dalších 90 dní.

No a itálie je v eurozóně. V systému TARGET 2 (taková účetní rozvaha kolik kdo v eurozóně dluží komu) - dluží cca 500mld. eur, Španělsko na tom nebude o moc lépe.

Samozřejmě ECB bude tisknout seč to jde. Jako se včera rozjel FED a už potichoučku rozjíždí bailouty bank. Zatím jen za 700mld. usd.

No a jak ECB udělá aby neklesala hodnota eura ? Použije k tomu své otroky. Jako např. ČNB - proč má v rozvaze 123mld eur?

Jen pro zamyšlení kolik zlata mají CB okolních zemí :

1. Německo 3378 tun
2. Rakousko 279 tun
3. Polsko 107 tun
4. Slovensko 31 tun
5. Maďarsko 31 tun
6. ČR 7,9 tun
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od guntroll »

Omlouvám se za další příspěvek, ale jen pro info - třeba se to bude někomu hodit.

Volal jsem na dva největší prodejce zlata/stříbra v ČR (silverum a zlataky) a potvrdili mi že to co se online tváří jako skladem, skladem není. Takže kdo chce nějaký ten stříbrňák/zlaťák - doporučuju aukro a hledat české pamětní po r.93

např. 200kč stříbrná mince (je jedno jaká, tím že to vydala ČNB a má to nominaci v kč je to oficiální platidlo) je k mání úž od 350kč. Samozřejmě, není to unce, jen 11g stříbra, ale lepší než nic a i když je to mince spíš numismatická, prodává se po celou dobu +/- stejně, nebo dokonce trefíte nějakou co se čassem znásobí nehledě na vývoj kovu jako takového. V současné situaci jste v tom jen o 33% dráž oproti obyč investiční minci bez numismatické přidané hodnoty v přepočtu na gramáž. Zlaté jsou 2500kč a jsou k mání za ještě normální peníz, ty jsou zase 1/4 unce.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od dr78 »

1/4 oz zlata za 2500,- ? To bych bral. Neseknul jsi se o nulu?
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od guntroll »

To je nominalni hodnota vyrazena na minci. Aktualne nejbeznejsi 2500kc stoji okolo 10tis kc.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od richard.r »

Ty mince, drahé kovy... nacházím k tomu ještě jednu myšlenku. Nedává mi smysl teď něco kupovat - je to buď vykoupené, anebo předražené (ebay). A jestli je v ČR něco k mání, tak to bude tradičně, i bez nouzového stavu, s vysokohorskou přirážkou.

Jak tadu tu bublinu jménem COVID doklepeme, vrátíme se do nějakého (skoro)normálního stavu a ceny drahých kovů klesnou na standardní hodnotu, koupím hromadu stříbrných čtvrťáků (ražba před r. 1964). Budu na nich nějakou dobu sedět... a jestli nás potká další únosná bublina (6-12 let), tak část prodám - třeba na tom ebayi. Mohlo by to z toho pak na místě kápnout 30%.

Škoda že mě to nenapadlo dřív, a musím čekat na další cyklus.

Pro zajímavost: nominální cena čtvrťáku je cca 70Kč, tak nějak (~75Kč) se na ebayi i prodával... dnes ale už cca za stovku. Obsahuje 5.6g stříbra.
Zdroj:

Kód: Vybrat vše

http://www.coinflation.com/coins/1932-1964-Silver-Washington-Quarter-Value.html
Paul píše: 17.03.2020 20:45 Jít na spekulativní trhy typu Forex nebo na standardní burzu obecně je i v normálním čase sebevražda pro drtivou většinu lidí, natož v době kdy jsou trhy volatilní a úplně mimo.
Nevím. Já hledám příležitosti, jak na vzniklé situaci a lidské blbosti vydělat. Jestli mi chceš říkat, že něco nejde... pak to není ta konstruktivní diskuze, v kterou jsem doufal. Doufal jsem v to, že si tu posdílíme nosné nápady. Tak!

Ano, Forex v sobě představuje riziko. Ale to riziko se dá zmírnit poskytovatelem signálů (technická analýza), analytikem (fundamentální analýza), nebo rovnou manažerem konta, který obchoduje za tebe (bere si procenta na zisku) a ty se sám nemusíš o nic starat.

:yes
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Candide »

richard.r píše: 17.03.2020 20:07 Nassim Taleb popsal ve svojí teorii černé labutě (+ zde kniha), že v případě nečekané události (dotcom bubble, 9/11, housing bubble, COVID19) se všichni jedinci zapřažení ve vyznávání životního stylu "business as usual" strašně začnou divit. Je to klišé, je to fráze, a jejich strašné divení se je strašně předvídatelné, ale je to to, co to je. A přišlo to se zpožděnou pravidelností, až po dvanácti letech od r. 2008 - takže opravdu načase!

Navíc jde o první velkou černou labuť, která se odehrává v době sociálních médií. Kdejaký nýmand s IQ 80, dotýká se umaštěnými, mozolovitými palci dotykové obrazovky svého chytrého telefonu, vyhotoveného z padesáti drahých kovů. Na sociálních sítích se poté dotyčný nezdráhá podělit o "své" názory (resp. o regurgitaci toho, co mu média nakukají); a žádný lidský mozek nebyl evolučně vybaven na to, aby se každý den vypořádával s takovým přívalem informací, resp. žblaptů. Velice vtipné.

K večeru 17.3. pozoruji, že (česká) ekonomika jde do há...ječku.
EUR vůči CZK vzrostlo z nějakých 25.5 na 27.2
USD vůči CZK vzrostlo ze cca 23 na 24.5

A já, idiot, mám své úspory v CZK. Nicméně, není všem dnům konec - prostupující ekonomický medvědí trh se bude nějak vyvíjet. Otázkou je jak. Co myslíte?

Toto je moje první událost černé labutě, na které mohu ekonomicky profitovat. Zeptám se vás, zkušenějších: jak budete postupovat, co doporučujete?


Zvažuji zkusit forex.
Ze střednědobého hlediska, malí a střední zaměstnavatelé budou propouštět, zadlužovat se, či krachovat.
Jak se ochráníte vůči devalvaci měny?
Z dlouhodobějšího hlediska, co očekáváte na českém trhu s nemovitostmi?
Konečně potkávám spřízněnou duši - člověka, který v případě problémů nevidí jen na svět se řítící katastrofu, ale i potenciál ke změně/zlepšení/profitu :hi
Za mně vůbec bych se nebál mít úspory v korunách. Žiješ v ČR, většinu příjmů a výdajů předpokládám probíhá v CZK ai ČR nabízí zajímavé investice, česká burza patří globálně k dividendově nejzajímavějším trhům. K FX Ti nedokážu moc říct, sám na něm obchoduju, jen když si potřebuju nakoupit dolary, abych si mohl koupit US akcie. Takhle se mi povedl jeden obchod, byť zhodnocení peněz nebylo jeho cílem a nakonec jsem jej ani nevyužil - koupil jsem USD v době, kdy už začala klesat CZK spolu s dalšími "rozvojovými" měnami. Jelikžo dolar i nadále posiloval, peníze se mi tak zhodnocovaly (vznikl mi nerealizovaný zisk). Růst dolaru je řekněme "standardní" reakce trhů v době krizí, panik apod. Lidé kupují dolary, eura, švýcarkské franky, jeny či britské libry (ne nutně v tomto pořadí důležitosti, USD však s přehledem vedou) aby ochránili své peníze. Na této "očekávatelné" reakci se dá vydělat, pokud má na člověk koule a umí na Forexu. Není to však můj případ, sám jsem se ještě nikdy do FX nepouštěl.
Za mně, pokud jsi malý, individuální investor a chceš vydělat na burze, je třeba dělat něco jinak, než to dělá mainstream. Sám jsem se třeba nyní výrazně naložil do ropných akcií v době té největší paniky. Teď čekám jak se to vyvrbí (navrch opakovaně upisuju opce, kdy slibuju prodej těchto akcií, čímž postupně snižuju své riziko). Nebo samozřejmě pokud se nevyznáš, jít cestou indexových fondů nebo nějakých veřejných fondů. Banky ale nemám rád, sám s nimi neinvestuji.
Co se týče zlata - to beru jako spoření, ne investici, nevyznám se v něm a v pohybu cen, obchodování se zlatem apod. nad rámec běžných znalostí. Uznávám však jeho užitečnost jako ochránce hodnoty, sám v budoucnu chci nějaké postupně přikupovat pro strýčka Příhodu.
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Candide »

richard.r píše: 11.04.2020 22:34
Ano, Forex v sobě představuje riziko. Ale to riziko se dá zmírnit poskytovatelem signálů (technická analýza), analytikem (fundamentální analýza), nebo rovnou manažerem konta, který obchoduje za tebe (bere si procenta na zisku) a ty se sám nemusíš o nic starat.

:yes
Zeptám se Tě - už jsi sám někdy investoval nějakým způsobem? Na burze, do akcií, komodit, dluhopisů apod?
Ptám se kvůli tomu manažerovi/technické a fundamentální analýze a hlavně té myšlenky na konci - o nic se nemusíš starat.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Paul »

richard.r píše: 11.04.2020 22:34Nevím. Já hledám příležitosti, jak na vzniklé situaci a lidské blbosti vydělat. Jestli mi chceš říkat, že něco nejde... pak to není ta konstruktivní diskuze, v kterou jsem doufal. Doufal jsem v to, že si tu posdílíme nosné nápady. Tak!
Můj nosný nápad je, že šance kdy vyděláš na něčí blbosti na burze je něco okolo 0, zatímco šance, že ostatní účastníci trhu vydělají na té tvé je naopak 99%. Když teda máš tak pod kloboukem nechápu, že už nejsi miliardář díky Bitcoinu třeba, to bylo naprosto "jednoduché". A nebo proč si své úspory už dávno nedal například do zlata.
richard.r píše: 11.04.2020 22:34 Ano, Forex v sobě představuje riziko. Ale to riziko se dá zmírnit poskytovatelem signálů (technická analýza), analytikem (fundamentální analýza), nebo rovnou manažerem konta, který obchoduje za tebe (bere si procenta na zisku) a ty se sám nemusíš o nic starat.
Jo o nic se nemusíš starat a za měsíc budeš bambilionářem, přesně takhle to funguje :beer Forex je absolutně nejhorší pseudo burza. Měny se dají obchodovat přímo na burzách skutečných, ale to stejně nikdo normální nedělá. Technická analýza, fundamentální analýza.. tohle říkají lidem na kurzech typu prodavači hrnců nebo se to píše v knížkách od těch stejných lidí. Lidí, kteří na burze nevydělali absolutně vůbec nic a jediné z čeho žijou je právě ono rozdávání chytrých rad a prodej nesmyslů. Nebo další várka expertů ti doporučí robota. Roboti sem na burze tam fungují, ale ty dopředu nevíš, který z nich to bude :)
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od richard.r »

Candide píše: 11.04.2020 23:30 Růst dolaru je řekněme "standardní" reakce trhů v době krizí, panik apod. Lidé kupují dolary, eura, švýcarkské franky, jeny či britské libry (ne nutně v tomto pořadí důležitosti, USD však s přehledem vedou) aby ochránili své peníze. Na této "očekávatelné" reakci se dá vydělat, pokud má na člověk koule a umí na Forexu.
To je dobré vědět! Dále si myslím, že se může hodit udržovat si druhý účet v dolarech, třetí v eurech (stejně čas od času něco platím, a lepší řešit takto, třeba přes roklenFx, než přes českou debetní kartu s bankovním kurzovním lístkem pro převod). Případně, občas část těch pěněz dle predikce točit. Teda, teď už je na převody do EUR/USD pozdě...
Candide píše: 11.04.2020 23:30 Za mně, pokud jsi malý, individuální investor a chceš vydělat na burze, je třeba dělat něco jinak, než to dělá mainstream. Sám jsem se třeba nyní výrazně naložil do ropných akcií v době té největší paniky. Teď čekám jak se to vyvrbí (navrch opakovaně upisuju opce, kdy slibuju prodej těchto akcií, čímž postupně snižuju své riziko). Nebo samozřejmě pokud se nevyznáš, jít cestou indexových fondů nebo nějakých veřejných fondů. Banky ale nemám rád, sám s nimi neinvestuji.
To je právě ono! Nevyznám se v tom (akcie, opce už vůbec ne), nemám ekonomické vzdělání. Člověk si pak krásně uvědomuje, že má mezery. Ten Forex je mým prvním "investičním" počinem, jestli se tomu tak dá říkat. Kromě standardních příchozích signálů (buy/sell, take profit, stoploss, risk...) si trochu píšu s forexovým obchodníkem. Něco málo mi vysvětlil :) , poslal mi nějaké materiály... teď pročítám tu technickou analýzu.

Možná mi místy ujede nějaký ten neznalý blábol. Ale stejně, podle mě lepší počin než sedět, a čekat, až stát člověku úspory znárodní.

V případě těch akcií, jakou platformu bys doporučil? Jsem u ČSOB a vím, že provozují jakýsi investiční portál (asi primárně český trh?) Ještě jsem tam ale nezavítal...
Paul píše: 12.04.2020 0:25 Můj nosný nápad je, že šance kdy vyděláš na něčí blbosti na burze je něco okolo 0, zatímco šance, že ostatní účastníci trhu vydělají na té tvé je naopak 99%.
Já ti nevím. Teď se třeba EU nedokázala dohodnout na dalším postupu v dotování ekonomiky a řešení okolo pandemie. Kupoval jsem tedy, na doporučení, zlato vůči euru.
Paul píše: 12.04.2020 0:25 Když teda máš tak pod kloboukem nechápu, že už nejsi miliardář díky Bitcoinu třeba, to bylo naprosto "jednoduché". A nebo proč si své úspory už dávno nedal například do zlata.
Pěkný hastroš (strawman). Cílem diskuze není mě setřít. Nemusíme se bavit. Ne takto.
Paul píše: 12.04.2020 0:25 Forex je absolutně nejhorší pseudo burza. Měny se dají obchodovat přímo na burzách skutečných, ale to stejně nikdo normální nedělá.
Mi to přijde celkem šikovné, na krátkodobé obchody, když mám forex v mobilu, a můžu zadávat, upravovat, či uzavírat svoje pozice vůči vývoji cen.
Paul píše: 12.04.2020 0:25 Lidí, kteří na burze nevydělali absolutně vůbec nic a jediné z čeho žijou je právě ono rozdávání chytrých rad a prodej nesmyslů.
Za tři týdny obchodování jsem 2% v plusu. Jsem s těmi obchody dost konzervativní v případné ztrátě, protože si uvědomuji, že právě kvůli svojí neznalosti bych byl jinak dobrým kandidátem na to, abych udělal nějakou zásadní, nesystematickou, emotivní, gamblérskou chybu, a ty peníze propálil. Myslím, že má smysl, jako při všem podobném, si stanovit nějakou stopku - jestli propálím peníze pod tuto hranici, balím krám a končím.

Viděl jsem, jak zkušený obchodník s agresivní strategií od počátku roku profitoval o 50%, i víc. Samozřejmě stojí za to okouknout, jak si vede v dlouhodobějším horizontu - jestli je aspoň trochu konzistentní.
Paul píše: 12.04.2020 0:25 Roboti sem na burze tam fungují, ale ty dopředu nevíš, který z nich to bude :)
Roboti zní jako zajímavá bokovka. Běžně bych je musel rešeršovat a testovat (kontrolovat statistiky obchodů reálných robotích účtů, pouštět zkusmo na starých datech...), ale vlastně, když si člověk vytvoří kontakty mezi obchodníky, může se zeptat tam. A je to. Buďto mi nějakého doporučí, nebo mi řekne, ať se na to vykašlu...

Pak to tu můžu nainstalovat a nechat běžet na starém notebooku se stabilním internetem. Nový účet pro robota, Metatrader4, vstupní vklad 250$, a třeba z něj nějaké drobné kápnou. Třeba peníze na kafe, nebo ten internet by mohl zaplatit :)
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od Candide »

Richarde, napsal jsi sem ohledně možných příležitostí vzniklých aktuální situací. Vlákno jsi založil pod jménem "Černé labutě a jejich investiční potenciál." Vzhledem k směřování, kdy už řešíš opravdu spíše specifické věci, související s velmi s jedním, velmi konkrétním odvětvím na burze, nemyslím si, že píšeš na správné místo. Jestli tomu správně rozumím, jsi někde na začátku (uvádíš 3 týdny, tak Ti sem něco málo napíšu. Jsem vlastně také začátečník, byť těch týdnů, co jsem na burze už je výrazně více.
Při zakládání vlákna jsi mluvil o N. Talebovi a jeho černých labutích. Nevím, zda už jsi to udělal, ale doporučuju přečíst si i jeho další díla - Antifragilitu a s Kůží na trh. Pokud jsi je už četl, klidně můžeš znovu, sám autor doporučuje druhý a n-tá čtení. Řekněmě, že s těmito 2 myšlenkami sám pracuji při mém fungování na burze. V Tvém případě vidím přinejmenším obrovský problém v možnosti, které se tu objevily - fungování pomocí poradce či kohokoliv třetího (asymetrie odpovědností a přístupu k informacím) a využití robotů.
Říkáš, že jsi 2% v plusu. Nevím, jak na FX, ale v akciích (kterým se věnuji já) jsou 2% nic. Pokud sleduješ burzu, určitě jsi zaznamenal, že i největší indexy běžně udělají intradenní pohyb v mnohem výraznějším rozsahu. Natož jednotlivé akcie.
Dále ke čtení určitě doporučuju Le Bona, Kostolanyho nebo Keynese v jejich dílech, které se věnují chování davů a psychologii obchodování na burze. Sám jsem přečetl přinejmenším desetitisíce stran o obchodování,investování, makro a mikro ekonomii, analýzách akcií, prošel statistiky o akciích a burzách, načetl se hromady blogů lidí skutečně fungujících na burzách atd. atd. Obsah informací (počítám nyní jen opravdu ověřené materiály a díla či informace praktiků, která v mnoha případech prošla testem desítek let) by mi bohatě vystačil na sepsání diplomové práce, kdybych ji snad chtěl znovu psát. A přesto Ti v klidu můžu říct, že kolem a kolem vím houby a mám ještě hodně co se učit.
Sám v Tvých řádcích úplně vidím sebe. Když jsem nasbíral nějaké informace, udělal první obchod a on krásně vyšel dle plánu. Když mi přistály u brokera první peníze. A pak ten pocit, když jeden z dalších obchodů v řadě nevyšel. Ne, neměl jsem ztrátu, jen nevyšel podle plánu. Ten pocit, který jsem na začátku měl bych přirovnal k ráně do břicha. Nemluvím už ani, o současné situaci, kdy mi portfolio během 2 týdnů spadlo o 75% a já už viděl, jak veškeré úsilí a peníze jdou vniveč. Měl jsem opravdu co dělat, zabralo mi to několik doslova (!) probdělých nocí, než jsem se uklidnil,, dokázal se vrátit v klidu k analýze, znovu si projít veškeré informace a nezpanikařit, neprodat, abych zachránil aspoň něco. Už za několik dní a týdnů po tom nejhorším se ukázalo, že jsem od počátku měl pravdu a má strategie byla správná. Ale kdo nezažil nepochopí. Pokud budeš číst Kostolanyho, určitě narazíš na pasáž, kde popisuje panické chování jednotlivých burziánů a celé burzy. Sám jsem si při čtení říkal, vida, na tohle si musím dát pozor, nepodlehnout, dodržet v kritickou chvilku disciplínu. Ale dokud mne to samotného nepotkalo, nevěděl jsem vůbec, vůbec o čem s mluví, jaké to je.
Za mně, pokud chceš radu a vést konstruktivní debatu dále, nedokážu Ti jakkoliv poradit co se týče obchodování měn na FX. Nemám s tím žádné zkušenosti, má strategie je naprosto někde jinde a mé obchody nejsou (technicky ani nemohou) být kratší než týden. V praxi však trvají zpravidla minimálně měsíce. Určitě Ti budu moci říct něco málo k "mému" oboru.
Ještě jedna rada závěrem - v klidu si sedni a popřemýšlej, zda sám sobě nejsi v tomto směru největším nepřítelem (já sám sobě po určitou dobu byl) a zda je opravdu trading Tvá volba. Je to přinejmenším práce na částečný úvazek, ať si tvrdí kdo chce, co chce. Drobní investoři jsou zpravidla sami strůjci své zkázy. Je to dáno především naším nastavením, způsobem jakým lidé uvažují. Dá to obrovskou práci si s tím poradit a překonat to. Burza je jedna z nejtvrdších oblastí co do konkurence. Bez přehánění ji lze srovnat se sportem a vrcholovým sportem obzvláště. Pod každou reklamou na FX traderské platformy svítí upozornění, kolik klientů je ve (dlouhodobé) ztrátě. To číslo málokdy bývá pod 80%. A všichni co do toho šli to věděli a nikdo si na začátku nepřipustil (pokud to nebyl sebevrah nebo úplný blázen), že právě oni prodělají. Každý si šel pro peníze s přesvědčením, že mně se to nestane, já nebudu jako ti pitomci přede mnou, já neprodělám. A přesto se to znovu a znovu stalo! Vím, rychlé, snadné prachy neskutečně lákají. Ale jen v opravdu mizivém zlomku případů je lze získat bez nějakého velkého talentu, obrovského štěstí, geniálního nápadu nebo ideálně všeho dohromady.
Je toho tolik co se dá napsat, před čím varovat. Tenhle příspěvek je hrozně dlouhý, ale vydalo by to na knihu, kdybych měl sepsat vše, před čím můžu varovat a co si stejně každý musí projít (a "vyžrat") sám.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od richard.r »

No, ale je vidět, že nejsem jediný, kdo tu píše dlouhý, složitý příspěvky :?

Abych to nějak rozsekl:
  • Dlouhodobější hodnotu v tom, co jsi napsal, snad postupně najdu, až počtu...
  • Na vlastní kůži prožité zkušenosti druhému nepředáš.
  • Bavíme se zrovna o tom, o čem se bavíme, protože na to přišla řeč. Jestli diskuze není moc plodná, překryv zájmů či znalostí není markantní, no tak co, stane se.
  • Neviděl bych to tak černě, s tou prodělečností a složitostí - zvláště když děláš dlouhodobé obchody. Posečkat a koupit propadlý Dow Jones, S&P 500 či jejich odvozeniny, to přece může stačit.
  • Stran časové náročnosti, ne nemám prostoru se tomu věnovat jako dalšímu zaměstnání. Nicméně, dobrých, verifikovatelných obchodníků je dost, a k nějakému se přece můžu připsat - buď do internetové komunity, nebo jej rovnou nechat obchodovat za tebe.
  • Asymetrie zodpovědnosti - nevím, proč by mi to mělo vadit. Specializující člověk koná kompromisy každý den. Nemůžeš být reálně přeborníkem na vše.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Černé labutě a jejich investiční potenciál

Příspěvek od mahroch »

Tem, kdo si mysli, ze to "preci nemuze by tak slozite" doporucuju udelat si nejake demo konto (treba u admiralmarkets, fxstree nebo jine), nainstalovat si metatrader a proste to zkusit. Metatrader neni nijak slozity a prodat/koupit je opravdu sekundova zalezitost. Demo ucet vam da nejakych 100 000 Eur k dispozici, ale na to kaslete, tvarte se, ze delate realny obchod. Kuprikladu hospodarte realne s treba 500 Eur, ktere by jste realne vlozili. Pak si dovolite koupit EUD/USD tam 0.01 lotu a pri opravdu dobrem obchodu vydelate 3-4 Eur. Je to demo, je to uplne jine nez realny prachy, to vam potvrdi kazdy, ale na zacatek je to fajn zkusenost. Kdyz uz si budete vice jisti, klidne si tam zalozte real konto, treba s tema 500e nebo kolik si muzete dovolit ztratit (a to "ztratit" je opravdu podstatne slovo).

Druha moznost je zalozit si konto v etoro.com, vlozit prachy a muzete kombinovat vlastni obchody a take kopirovat jine lidi. To je fajn, pokud si sami neverite. Taky se tam da udelat virtualni portfolio a hrat si tam.

Mne osobne kombinace techto dvou metod uplne staci. V metatraderu si krom toho jeste sleduju vyvoj kryptos a dle toho dokoupim nebo prodam do/z krypto penezenky.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Odpovědět