Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Baca »

Mal som postavenu Stvrtku so styrmi radilami kolmo k ziaricu a ako akysi lapac statickej elektriny mi bol odporuceny stvrt lambda koaxial stredom na stred opletenim na radialy a na opacnom konci skratovany. Antena az do casu ked ju zo strechy sfukol velky vietor perfektne vysielala aj prijimala :-) Ten koaxial bol RG 213 stvrtka bez skracovacieho cinitela :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Lyster »

Zdravim, mám jeden dotaz. Omlovám se jestli zde už je, ale o CB je tady vláken celkem hodně.
Je k Alan 42 potřeba dokoupit i SWR meter? Nebo by měla anténa dodávaná s vysílačkou být kalibrována už od výrobce?
nuxxx9
Příspěvky: 3
Registrován: 15.04.2017 13:29
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od nuxxx9 »

Zdravim vsechny zucastnene,

to jsem fakt necekal ze se rozvine takova debata a jsem zato rad! Je to tak jak psal nekdo vyse ze jsem si Alana poridil jako dalsi kousek do sbirky vysilacek/Hytera, Icom/ a mel vcelku velka ocekavani protoze jsem videl video nekde z Nemecka a tam borec na balkone chytal na kazdym kanale cistou komunikaci.Ten Icom je scanner a mam ho kvuli poslouchani a hlavne testovani dosahu mych masinek..
Je to o tom ze chci komunikovat jinak nez pres chat nebo FB...to velmi odmitam. Chtel jsem "navazat spojeni" s lidmi kteri se bavi prave timto zpusobem protoze mi to prijde hodne zajimave a take protoze jiz nejsem zrovna mladik a nepotrebuju mit tisic virtualnich pratel na FB apod...Bohuzel, nejenze jsem nenavazal spojeni ale jak jsem psal na nejvyssim kopci v Brne jsem chytl Italy a Chorvaty a do komunikace jsem si samozrejmne nedovolil jim vstupovat...Takze Vase rady jsou pro mne velmi cenne a zacinam pochybovat jestli CB byla spravna volba..i kdyz s temi antenami mate asi pravdu, ta rucka je proste hlucha...Uvidim, mam moznost koupit Zodiac Kiwi za 500 jako druhou rucku takze pokud bude vporadku tak do nej pujdu a budu mit se synkem dalsi komunikacni set k tem HyteramUHF...Mejte se fajn! Nuxxx
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ja jsem to se stejnou stanici (Alan 42) po úvodních pokusech se ctvrtkou nakonec vyřešil tak, že jsem z dvou kusů obyčejného lanka a jedné čokolády udělal pulkovy dipol a připojil ke stanici kusem koaxialu přes SWR metr. Ladění jsem provedl pomocí toho SWR metru postupným zpracováním antény na požadovanou délku. Tahle sestava se pomocí spagatku vytáhne na prihodny strom a chodí to. V létě jsem s tímhle z Brd udělal expedici na Kleti. Pokud uděláte anténu fyzicky tak dlouhou jak má být, netřeba k tomu bastlit žádnou těžkou elektroniku.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Lyster: gumová anténka ručky nejde ladit :)
Ladí se jen mobilní a velký stacionární antény.

Baca: ano, to samý mám taky a funguje to, někde tu o tom psal Josef.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

Ano, SWRmetr je základ, není to samospásné, ale vypovídající hodnotu přizpůsobení to splní.

Co se týče statické elektřiny, tak u té 1/4 nebo i 1/2 dipolu není galvanicky spojen zem se středním vodičem. Vyřešit se to dá buď napěťovým balunem s transformačním poměrem 1:1 (univerzální neladěný obvod) a nebo tzv. 1/4 lambda zkratovaným pahýlem, pozor na činitel zkrácení koaxu, a taky je to laděný obvod, který funguje jen na daném pásmu, má v tom pásmu vysokou impedanci, pro ostatní pásma pak tvoří nízkou impedanci až zkrat.

1/2 dipól (napájen uprostřed) je anténa, na které nejde nic zkazit, dá se napájet přímo vývody z koaxu, ačkoliv to kvůli symetrii dipólu není optimální, v nouzi se to takto dá použít.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Baca »

Heheh teraz prave pouzivam ten pol v strede napajany dipol, ale mam tam balun 1:1 (vlastnorucne podla obrazka namotany :-D ) A celkom to chodi, vsetci v dosahu tvrdia 5/9+++, len ja som dost hluchy, ale to bude aj strasnym zarusenim na okoli, som takmer v strede mesta medzi panelakmi aj ked antena je na streche a aj velmi starymi stanickami ktore mam k dispozicii.

Ale otazka na tych, ktori mozno mali v ruke stanicu CANVA 318/ Luiton LT 318 (mali by byt identicke). MAl to niekto v rukach a ma s tym skusenosti ?? Rad by som nejaku malu recenziu. Na weboch nazory z oboch krajov spektra. Niekto chvali do neba niekto hani pod ciernu zem.
Prežiť !!!
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

K těm balunum, jsou buď napěťové:

Obrázek


nebo proudové:
Obrázek

napěťový: galvanicky spojuje zem se středem (ochrání před statickou elektřinou radiostanici), ovšem zatěžuje feritové jádro magnetickýcm proudem (nutno použít železo prachové jádro pro větší výkony)

naproti tomu, proudový balun, nezatěžuje jádro magnetickým proudem, možno tedy použít feritové jádro na velké výkony, ovšem galvanicky odděluje střed od země, a tím neochraní před statickou elektřinou, proto pro pevnou instalaci je dobré ho doplnit buď bleskojistkou nebo 1/4 lambda zkratovaným pahýlem.

To jen tak pro doplnění.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od postak »

Jak si pokročil ? Našel si místní CB komunitu ?


nuxxx9 píše:Zdravim vsechny zucastnene,

to jsem fakt necekal ze se rozvine takova debata a jsem zato rad! Je to tak jak psal nekdo vyse ze jsem si Alana poridil jako dalsi kousek do sbirky vysilacek/Hytera, Icom/ a mel vcelku velka ocekavani protoze jsem videl video nekde z Nemecka a tam borec na balkone chytal na kazdym kanale cistou komunikaci.Ten Icom je scanner a mam ho kvuli poslouchani a hlavne testovani dosahu mych masinek..
Je to o tom ze chci komunikovat jinak nez pres chat nebo FB...to velmi odmitam. Chtel jsem "navazat spojeni" s lidmi kteri se bavi prave timto zpusobem protoze mi to prijde hodne zajimave a take protoze jiz nejsem zrovna mladik a nepotrebuju mit tisic virtualnich pratel na FB apod...Bohuzel, nejenze jsem nenavazal spojeni ale jak jsem psal na nejvyssim kopci v Brne jsem chytl Italy a Chorvaty a do komunikace jsem si samozrejmne nedovolil jim vstupovat...Takze Vase rady jsou pro mne velmi cenne a zacinam pochybovat jestli CB byla spravna volba..i kdyz s temi antenami mate asi pravdu, ta rucka je proste hlucha...Uvidim, mam moznost koupit Zodiac Kiwi za 500 jako druhou rucku takze pokud bude vporadku tak do nej pujdu a budu mit se synkem dalsi komunikacni set k tem HyteramUHF...Mejte se fajn! Nuxxx
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od JOBU »

Môžeš to dať prosímťa v normálnej farbe a veľkosti?
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

nově povolené CB pásma

Příspěvek od Woody Crafty »

Nemáte někdo ponětí, jak je to s legálními "bezlicenčními" kanály u CB na 27MHz?
Prý jich povolili víc, ale jsou tam údajně určitá omezení co do výkonu, modulace atd.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od tygrsdrakem »

Nebo jít přímo ke zdroji: https://www.ctu.cz/vseobecne-opravneni-c-vo-r7112016-12

Na kanálech 1 až 80 je povoleno vysílání telefonie s úhlovou (kmitočtovou – FM nebo fázovou – PM) modulací s maximálním vyzářeným výkonem 4 W.

Vysílání s amplitudovou modulací s dvěma postranními pásmy – DSB s maximálním vyzářeným výkonem 4 W a s jedním postranním pásmem –SSB s maximálním vyzářeným výkonem 12 W je povoleno pouze na kanálech 1 až 40.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Serža »

sorry za totální lama dotaz, ač ajťák, tak v radiokomunikaci jsem mimo :-)
mám Puxing PX888K ručky, krásně to funguje a tak...
mám k tomu USB programovací kabel!
umím to naprogramovat z PC = drivery pro řadič v kabelu atd...
otázka zní:
dá se nějak sledovat/scanovat radio provoz z vysílačky připojené tímto káblem v PC pomocí nějaké appky v PC?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od GOD »

dnes moja rekordna vzdialenosť spojenia - Bratislava - Vtáčnik, cca 110km na 0,5W bez uprav v zakladnej verzii na
maxcom wt350 čo je to iste ako sencor smr600.
Kupil som ju, pretože som potreboval VOX a tato to má.

Signal som chytil aj na sencor smr 130, ale pretože som pracoval, pomimo, použil som hlasnejšiu staničku maxom.
nadmorska vyška protistrany 1300m, a moja 300m.

Fakt radosť
Velmi som vdačny za PMR- ultra lacna (par som kupil za 20eur), žiadne papierovačky, urady. Nabiješ, zapneš a ideš.
Akurat som bol prekvapeny, lebo za den expedicii som považoval sobotu. Ale v porovnani s včerajšokom bolo expedicii dnes viac.

poznamka k inemu:
Taktieže som zistil, že v zarušenom prostredí je volba subtonov super vec. Ked komunikujeme malo ale treba aby protistrana počula, tak je to v zarušenom prostredi super.
Informácia je v časopriestore.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od xb.h »

Zúčastníte se také někdo Polního dne? https://drive.cbdx.cz/lpd/propozice.php
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od kuny »

Tento víkend je aj Éter bez hraníc. Možno sa ho zúčastním, lebo som sľúbil deckám, že im ukážem ako sa volá cez veľkú anténu.
Odpovědět