Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Vladimir »

Hliník.
Vladimír
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

Doprčic :-) Letos jsme pořídili Husky s hliníkovýma..
Zřídka používané laminátové z 20 let starého "Sportland for Hannah" pořád - víceméně - drží. Vyměnil jsem v nich ztyřelou gumu a tak se celá rodina může uchýlit pod stany.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Kocour »

V téhle souvislosti dám k lepšímu jeden poznatek k hliníkovým tyčkám:
Svého času jsme dost používali stany postavené na stálo v podzemí. (To je běžná praxe, pokud se někde působí delší dobu a transport materiálu je komplikovaný. Stany jsou hlavně proti skapu a průvanu, plus si v nich člověk může nechat věci, které nechce pořád nosit ven.) Vzhledem k tomu, že se jednalo o docela hardcore akce, byla tendence používat kvalitní stany, pochopitelně s duralovými tyčkami. Postupně začali lidé hlásit, že tyčky jsou polámané, vedlo to ke vzájemnému obviňování, že se se stany špatně zachází a tak.

Kolega v jednom okamžiku pořídil, dotransportoval a postavil úplně nový značkový stan. Hned na příští akci, která byla za pár měsíců, jsme k tomuto stanu dorazili a při pokusu jej rozepnout se ozvala rána a jedna tyčka se přelomila. Začali jsme to kontrolovat a všechny tyčky se i při nepatrné manipulaci lámaly dál. Ukázalo se, že za to mohla bodová koroze a čím byly tyčky značkovější (lepší dural, tenčí stěny) tím snadněji praskaly. Dural má tu nepříjemnou vlastnost, že v jeho struktuře sousedí krystaly mědi s krystaly hliníku - ideální elektrochemický článek. Když se k tomu přidá voda nasycená minerály - elektrolyt - vyžere to do hliníku mikroskopické dírky. Mechanické napětí tomuto jevu taky pomáhá.

Takže jsme začali místo toho používat obyčejné levné stany á la Lidl, Tesco a pod., které mají tyčky z laminátu. Sice se to na začátku pronese, ale v takových podmínkách pak vydrží věčně.

Prasknutí zánovní tyčky s tím může souviset - záleží na tom, jak rychle byla tyčka vysušená po použití, zda například nebyla několik dní zabalená mokrá. S tím mám taky zkušenost, že duralové karabiny zabalené mezi mokrými věcmi v batohu chytají korozi už během několika dnů (což může být i trvání cesty z akce, aniž by se člověk provinil nedbalostí).
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

Díky za zajímavou informaci...
Dá se to/ má smysl nějak ošetřovat? Vosk?
(Že jsem nenarazil na to, že by s tím byl problém u letadel?)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Kocour »

Letadla se zpravidla neskladují mokrá a pokud už se namočí, je to dešťovou vodou, která je v podstatě destilovaná (tj. špatný elektrolyt).

Ono se o tom ví, takže většina duralových předmětů se eloxuje (na povrchu se vytvoří oxidovaná vrstvička, která uzavře póry a odizoluje elektrochemické články). Duralové plechy pro letectví mívají z obou stran naválcovanou tenkou vrstvičku čistého hliníku a pod. I stanové tyčky jsou zpravidla eloxované, ale může být potíž v místech, kde se lisují spojky a ochranná vrstva se odře, případně i kde se odře používáním. Zřejmě stačí poměrně drobná oděrka a koroze se rozjede. Projevuje se na povrchu jako výkvět drobných bílých krystalků, případné z korozního důlku vytéká takový bílý kal.

Myslím, že jako údržba postačí tyčky umýt a dobře usušit, kdykoli je k tomu možnost. Možná by se daly lehce promáznout WD-40kou, ale uvnitř je bohužel ta gumička, která může pod vlivem organických rozpustidel degradovat, takže je to něco za něco. Vosk (ale i např. vazelína) nezaleze dovnitř do spojů, kde se voda drží nejlépe.
souldew
Příspěvky: 1
Registrován: 07.11.2018 18:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od souldew »

Baca píše:Pre prezitie v prirode je nutne niekde cez noc sklonit hlavu tak, aby na nu neprsalo/nesnezilo, nefukal vietor a udrzala by sa telesna teplota.

Ak mate osobne skusenosti so stavanim improvizovanych pristreskov bud na jednu noc (v pripade presunu), alebo dlhodobejsieho tabora (stany, zemljanky, zahraby, chatky) Budem rad, ak sa tu rozprudi vecna debata :-)

Ja osobne niekolko rokov v case rpazdnin chodievam do prirody minimalne na dva tyzdne v kuse. Ide o stabilne miesto, bez presunov na brehu Ruzina - priehrady. Vyskusal som uz zopar nie velmi drahych stanov a uz nemam chut neustale vstavat rano polamany od lezania na tvrdej zemi - karimatke, alebo mat morsku chorobu od nafukovacej postele.

Po tomto lete ked som sa nastval a moj stary stan nechal napospas dalsim tabornikom, som sa rozhodol ze si zaobstaram takzvany rybarsky bivak. Ma niekto skusenost s nejakou znackou a modelom?? Idealne dvojchlapovym :)

Já teda používám bivakovací plachtu, hlavně kvůli odvětrání. Mám péřový spacák a když jsem to zkoušel třeba v zimě ve stanu, tak jednak stan jsem měl zbytečně těžký a hlavně ráno bylo všechno mokré.
Vyhnul jsem se pokusům a koupil si sice dražší plachtu DD Hammocks ale váží pod půl kila, takže místo pro ni hledat v batohu nemusím. Pověsím ji všude, třeba o hůlku, mám z ní rozhled. Svoji mám už asi pět let.
Dal jsem za ni asi 2 a půl tisíce. To není moc na punk, tak sem dám odkaz na jinou od stejný firmy, která je o trochu těžší ale zase mnohem levnější.
https://www.naha-opice.cz/p/147/bivakov ... ojot-hnedy
Když sebou tahám méně vybavení, tak ještě beru hamaku. Nad vším blátem a sněhem se prostě vznáším a ráno se mi nechce ven. Opět nemá cenu šetřit a kupovat nějakou rádoby vojenskou-kterou žádná armáda nezná- za pár stovek z armyshopu. Rozdíl ve vyspání může být veliký.

Spam. Ban. Fab
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

jak plachta zajistí, aby ti pod spacák nevlezl škorpion?
btw na kamenité pláni hamaku nepověsíš
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Hohepa »

Seržo , v Čechách škorpióni nejsou,
když ti do bivaku "vleze" 61 tak už ti nic nepomůže :rofl
na kamenité pláni, popojdeš 500 metrů a pověsíš to mezi stromy

Jsi v Čechách a zkušenosti 90% procent přispěvovatelů jsou z Čech,
bylo to hodně rafinovaný první příspěvek a i tak mně překvapilo, že pod ním chybí
FAB SPAM BAN

p.s : napadá mně nová zkratka: FSB kandidát
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

no, moje kempovací zkušenosti jsou poslední dobou odsud :-) no a tady hamaku fakt nepověsíš :ugeek:
Přílohy
P1010675.JPG
P1010725.JPG
P1010750.JPG
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od štaflík »

Mezi krávu a Jimniho a nezapomenout na ručku. Kde vidíš problém? ;)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

Kráva nemá ručku...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od štaflík »

Kráva co neumí "Zůstaň!" je pěkná kráva.

Jinak používám plachtu DD Hammock 3x3 a jsem s ní dost spokojený. Už pár nehezkých věcí zažila, i mechanická odolnost je překvapivá...
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od lordCorvin »

Serža píše:no, moje kempovací zkušenosti jsou poslední dobou odsud
Tam to vypadá zajímavě, kde to je?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od bivoj »

Já tipuji balkánské hory. Tj. MNE, BiH, ALB atp. (Jsem tam taky párkrát byl...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

jj, Montenegro
mám to na blogu ;)
ale ať nejsme úplně offtopic, tak jedna fotka, jak kempuju já :roll:
btw do stanu nenatekla ani kapka
Přílohy
P1000408.JPG
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Matěj »

Serža píše:jak plachta zajistí, aby ti pod spacák nevlezl škorpion?
Serža píše: ale ať nejsme úplně offtopic, tak jedna fotka, jak kempuju já :roll:
btw do stanu nenatekla ani kapka

To je vodní příkop proti těm škorpionům?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

přesněééé :lol:
je to kemp ve Starigradu (Chorvatsko), kam postavit stan nebylo moc na výběr, večer to vypadalo fajn, jenže v noci přišla bouřka...a hlavní problém byl, že odtokový kanálek, který byl v rohu vzadu za stanem, byl ucpanej. Kdyby nebyl ucpanej, bylo by to v pohodě...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
chosen one
Příspěvky: 33
Registrován: 21.02.2015 0:12
Pohlaví: muž
Bydliště: východní Polabí

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od chosen one »

Jojo, balkánský hory jsou krásný. Jezdím tam skoro každý rok. Větší divočina a mnohem méně lidí než v přelidněných Alpách. Nehledě na peníze. Přikládám fotky z letošního deštivého Fagaraše v Rumunsku, kde lilo denně celou noc a ani kapka.
Mimochodem, tomu stanu je letos 13 let a už toho má dost za sebou. Stál mě kdysi asi 3000,-.Uvítal bych na zimu sněhový límec a aby se zevnitř tolik nerosil, ale to bude v zimě asi pro všechny stany stejný.
Takže to moc neprožívejte, jste rozpadlíci a ne padavky... :hi
IMG_20180826_185609.jpg
IMG_20180826_185624.jpg
IMG_20180826_185634.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

koukám klasika - ať zastavíš kdekoliv, do deseti minut přijde nějakej pes...
:-D
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
chosen one
Příspěvky: 33
Registrován: 21.02.2015 0:12
Pohlaví: muž
Bydliště: východní Polabí

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od chosen one »

Ten pes je můj! Vždyť je i oblečenej! :chuckle A s domorodcema bez nejmenších problémů.
Ono je vůbec lepší chodit se psem, protože místňáci směřujou svoji pozornost na něj a oni se už mezi sebou vždycky nějak dohodnou... Přinjehorším funguje dálkové ovládání (šutr) nebo ovládání na menší vzdálenost (hůl) :rofl
IMG_20180825_201153.jpg
IMG_20180825_120331.jpg
IMG_20180825_120339.jpg
IMG_20180829_121717.jpg
Odpovědět