Zavírací nože

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Bill Masen »

A k tomu Bokru tíhnu proto, že mám od Bokeru propisku, což je samozřejmě iracionální, ale...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Obecně se mi zdá, že na huntingu bývají horší nože, než na knife. Ale samozřejmě není to pravidlo.
Na knife je teď trcohu subtilnější Ganzo za 400,-. Podle mě ale otvírák má určení spíš: třísky, příprava jídla, stahování, úprava drobné zvěře a ryb, vyřezávání drobných věcí. Za 800 je tam Ka-bar Dozier - rekordně tlustá pevná čepel (4mm!) z AUS8. Dobře brousitelný, pevný, jedovatý (mám, mohu doporučit). Navíc je nedostupný a na ceně neztratí. Čínský Ganzo je a bude tuny. Za 800 je tam i solidní ColdSteel a za 890 RAT-1. A robustní, nerobustní: RAT-1 je fantastický nůž. Skvělý tvar, zpracování, luxusní chod a i já ho umím udělat jedovatý.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Nicotinick »

No, kudel mám (několik) desítek. Mám takový hloupý zvyk každou novou rozebrat, srazit hranky, namazat, případně přelíznout ostří. Skutečně si troufnu říct, že podle použitých materiálů, šroubů, čepů, stop po obrábění, se RAT (i když má na sobě Taiwan) dělá v jedné moderní fabrice v Číně, stejně jako Ganzo, Enlan, Sanrenmu, kopie Chrise Reeva atd..., dokonce některé levnější série Bokeru se mastěj v Číně, stejně jako Spyderco, a to už nemluvím o Gerberu a spoustě jiných "slavných" značek.
RAT je skvělý, ale Ganzo je skutečně naprosto srovnatelný.

Marek: Jinak je dobré rozlišovat oceli 440A, 440B (ta už se dnes moc nedělá) 440C, každá má jiný obsah uhlíku, molybdenu, chromu atd.
Obecně a hrubě se to dá srovnat a zařadit asi takto.
AUS6, 440A
AUS8, 440B, 8Cr13MoV

AUS10,440C,9Cr18MoV jsou srovnatelné oceli, 440C má téměř dvojnásobný obsah uhlíku oproti 440A , ale menší odolnost proti korozi.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Nightmare »

Na huntingu je spousta čínských kopií, knifáci jsou dost nasraný, když někdo neupozorní, že to je kopie.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Mám dva roky starou RAT-1 a je (skoro) 100% z Taiwanu. Podle čárového kódu. Jo, mohou čínské nože cpát do Taiwanských krabiček, ale moc tomu nevěřím. Navíc AUS-8 je Taiwanská ocel.Nebo vozí čepele do Číny a dam dělají příložky a kompletaci. Ale podle mně se to u relativně levného nože nevyplatí. Jo a pozor, RAT-1 je kupodivu dost fejkovaný nožík.
To porovnání co píšeš sice víceméně sedí co do složení ocelí, ale nic neříká o kvalitě kalení, popouštění a celkového zpracování. Prostě u mě Taiwanské AUSx budou vždy nad čínskými 440x. Uznávám, že je to subjektivní, pocitové. Vč. toho, že je mi Taiwan sympatičtější jako země, než Čína a včetně toho, že na Taiwanu tak nějak cítím spřízněnost s japonskou ocelářskou a nožířskou školou. Čína je prostě kopie, byť často se solidní a rostoucí kvalitou.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Nicotinick »

Ale jo, zkurvit se dá jakákoliv ocel. A jestli Číňan, Tajvanec nebo Američan vyrobí ocel a označí ji AUS 8 nebo 440C, co je vevnitř stejně nikdo nepozná a dělat materiálový rozbor na spotřební kudle za pár dolarů stejně nikdo nebude. . RAT mám taky z origo produkce (jestli to někdo může zaručit :( )
Jinak mám na hrubější práci, v podstatě na zničení kolem baráku, čínskou kudlu z čínské oceli 9Cr18MoV, vůbec mi ji není líto a ona ta sfině drží a drží a drží... :shock:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Nightmare »

Imho u těch Číňanů ani není tolik problém v kvalitě, ale nevyrovnanosti kvality. Můžeš narazit na dobrej nůž, ale hodně hodně často serou na kvalitu kalení. Takže bláto střídá vylamovani a pak občas je to v pořádku...
JohnyD
Příspěvky: 251
Registrován: 30.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od JohnyD »

ja nedam dopustit na Mikov Fixir
dodava se s peknym opaskovym pouzdrem, jeste se mi ho nepodarilo znicit..a ze se s nim neparu..

mel jsem jich jiz nekolik, obvykle ho nekomu dam a koupim si pak dalsi ..mezipokusy jako opinel apod , me vzdycky utvrdi
ze tohle je nejlepsi nuz co jsem kdy mel


http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-n ... stkou.html


mimochodem made in czech republic
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Zavírací nože

Příspěvek od pepa_z_brna »

Nema tady nekdo osobni zkusenosti s KONOLem? Libi se me ten jejich novy zavirak. Jen bych musel asi poresit pripravovanou kratsi verzi (pokud bude), protoze to chci do DE. Mam tady sebou Victorinox SwissTool, ktery je sice fajn, ale na obranu zrovna nee. Diky
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Fabulous »

KONOL = poctivé řemeslo a ruční česká výroba :yes
hunter
Příspěvky: 135
Registrován: 10.10.2015 19:47
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od hunter »

Ahoj
Tak stále nožů objevuju různé nože, ale o KONOLu jsem nevěděl. Vypadá to super ocel Poldi ( měl jsem za to, že se nedělá ) je v různých diskuzích o nožích chválený materiál. Takže to určitě špatné nebude. Už nějakou dobu probíhá u mě šetření na nůž do nepohody, který by mi vydržel do konce života. Mě osobně se líbí ta jejich dýka duch. Ale zavírák vypadá taky skvěle.
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Zavírací nože

Příspěvek od pepa_z_brna »

Duch se me libi taky, ale uz jeden nuz mam (S1) a jen se vali doma, takze musim najit neco, co muzu mit normalne u sebe i v DE a je to i skladnejsi. Ten zavirak uz sleduji delsi dobu (jen je dlouhej) a rikal jsem si, ze bych dal na doporuceni a udelal objednavku, ale nakonec preci jen to neni zrovna nejmin penez, takze si ho radsi pojedu osmakat/prohlidnout, teda pokud bude (ten mensi). Kvalita bude urcite vyborna, ale nemusi mi treba padnout do ruky.
hunter
Příspěvky: 135
Registrován: 10.10.2015 19:47
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od hunter »

Ahoj
Ještě k tomu zavíráku novej je ten AETERNUS PZ má poměrně zvláštní způsob otevírání jednou rukou, možná jsem jen dostatečně nevzdělanej ale nebude s tím způsobem otevírání v Německu problém? Udajně je problém i s klasickým one hand způsobem otevírání.
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Zavírací nože

Příspěvek od BiSon »

hunter píše:Udajně je problém i s klasickým one hand způsobem otevírání.
Ahoj,
ja do nemecka one hand radsi nevozim (i kdyz se pak citim jako nahej, bez vsech tech zbrani :-) ), ale co jsem se ptal nemeckych kolegu, udajne by nemel byt problem. Jak se k tomu dostanu tak to zkusim overit.
Hrant
Příspěvky: 24
Registrován: 09.04.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Hrant »

V Reichu pouzivat iba svajciarsky nozik. One hand noze a noze s cepelou dlhsou 8 cm nechat doma. S Nemcami v tomto nie su zarty a uz vobec nie teraz, ked su vsetci nabudeni kvoli hrozbe teroristickych utokov - vid Mnichov.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Zavírací nože

Příspěvek od fransilice »

tak uplně nemáš pravdu....v něměcku můžeš mít u sebe i nůž s 30-ti centimetrovou čepelí,ALE musí být zabezpečen proti zneužití a rychlému použití...což je v báglu a pouzdru,zabezpečený v kufru auta atd....
jinak one hand nůž nesmíš míš u sebe vůbec-pouze zabezpečený v pouzdře a nebo v kufru atd...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Bill Masen »

Ono to je ještě trošku jinak. Správně jsou zakázané nože zavírací nad 8,5 cm a nezavírací delší než 12 cm. Pak samozřejmě one hand, dýka, motýlek a pod. ten delší nůž musíš mít zajištěný a pod zámkem. Výjimka jsou záchranářské nože a řezače pásů, ale tam asi může být různý výklad. Jinak maximální sazbu za nepovolený nůž mají 5 let!
Nevím teď v které to je zemi, jestli ne zrovna v Německu, ale někde mají výjimku, že pokud mám nadměrečný nůž a řeknu "ale já jsem čundrák z Bratrstva kočičí pracky, a u my takovéhle nože nosíme" tak je to fertig. Musím to pohledat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Bill Masen »

Tak sem to našel, je to v Německu, a povoleno užití jinak zakázaného nože je v souvislosti s výkonem povolání, s dodržováním tradic, se sportem nebo pokud slouží všeobecně uznávanému účelu. Ale po užití musí jít zase pod zámek. Takže na prd. Pořád lepší než v Anglii, kde musím mít potvrzení i na šroubovák. :puke
hunter
Příspěvky: 135
Registrován: 10.10.2015 19:47
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od hunter »

Ahojte
Bile Masene tak když jsem četl o těch 5 letech basy za delší nůž, tak mi málem z očí vyskočily bulvy, zešedivěly a následně vypadaly všechny vlasy. To nemůžou myslet vážně, jsou to magoři.
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Butch »

Bill Masen píše:pokud slouží všeobecně uznávanému účelu.
Trochu se obávám, jak si to vyloží někteří nově příchozí do Německa. :head
Odpovědět