Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

P3 filtry do masek nemají FFP3, protože nemůžeš filtr (bez masky) testovat podle normy na masky. Každý slušný výrobce filtrů P3 s rezervou splňuje P3.
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Ja myslim, ze Ti co sledujou celkovou situaci jiz vedi, ze je tu otevreny spor, ta informace probehla jiz vcera ( ne-li jeste drive ). Jsem zvedav jak účinné nakonec ty jejich respiky budou, na druhe strane ucinnost vetsiny cinskych FFP 2 (KN 95) je take sazkou do loterie a o FFP3, ktere jsou po milionech vraceny ani nemluve, sam jsem videl netesnici vydechove ventilky, bohužel bezny clovicek to ani neprohlizi a vira jeho pak ho neochrani, jen stesti a stesti - stesti je muska jenom zlata.
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

A o tom ze respirator jakekoliv tridy s ohledem na netesnost, kdy mnozi uzivatele ani neresi pruduchy jako hrom, ktere se ani nesnazi odstranit poradnym vytvarovanim na obliceji ... ma ucinnost hodne vzdalenou tomu, jaka je ucinnost materiálu ze ktereho byl vyroben netreba mluvit 😁
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Ok, takže přišli Sanytoly na prádlo, takže jsem jak jojo utíkal do drogerie, kde zbyly poslední tři kusy. Drahý je to jak sviňa, ale budiž vzal jsem jednu mrchu s obsahem 1,5L a ono to má virucidní účinek až po 60 minutách. Ach jo.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1480
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od DanBlack »

Nevím co máš za Sanytol, ale na tom co máme doma (viz obrázek) píšou "virucidní / baktericidní / fungicidní dle normy XY po 10 minutách"...¨

Obrázek
https://www.balshop.cz/data/cache/thumb ... l_back.jpg

A stál 130Kč za litrovku, to mi nepřišlo nijak drahé.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Tak už se mluví o ozónu:

Prouza podotkl, že maska umožňuje použití výměnných filtrů, včetně filtrů P3 R, které přesahují ochranu třídy FFP3. Tyto filtry podle výrobce, firmy AVEC Chem, vydrží zhruba týden nepřetržitého provozu v nemocnici. Výzkumníci z AV a SIGMA Výzkumný a vývojový ústav nyní také vyvíjejí metodu dezinfekce, která by životnost filtrů ještě prodloužila.

„Je to sterilizace ozonem. Máme vysoce výkonný generátor ozonu, který je schopen filtr vysterilizovat naprosto dokonale - bez zvýšení teploty,“ vysvětlil ředitel. Prototyp zařízení má být hotový do několika týdnů.

Samotnou polomasku je možné opakovaně sterilizovat. Podle AV by měla přežít nejméně 100 cyklů v autoklávu (přístroj pro sterilizaci) a neomezený počet dezinfekcí.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/ces ... zdravi_ape
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

No a klasicky Sanytol - univerzalni čistič s postrikem a na podlahy, prodavalo se to i jako komplet obou ma virucidni ucinek 5 minut, ten na pradlo jestli jak pises ma 60 minut tak to je fuck voser.

Jasne u tech skladanych filtru, ktere jsou v P3 pokud ozon nic nemeni je to super, jen doma by clovek musel mit vyreseno jak to delat aby neozonoval celou mistnost. Tak jako se dela UVC box mohli by delat i ozon box ... nevim treba to nekdo dela, ja to nevidel, bylo by to lepsi nez samo robo a cinak by to mohl mit za par korun
Přílohy
15872897119968004015673503284387.jpg
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

? Číňan? A jak sem budeš tahat ty obrovské krabice?
Právě že samo robo je to nejlepší a nejrychlejší. Vyplynovat to stačí 30 minut, takže upravit koupelku, záchod, sprcháč, špíž, prostě cokoliv, aby to trochu těsnilo, zapnout přes časovač, po té půlhodině zapnout odsávání či vyvětrat a hotovo.
Nevím, jestli ten příspěvek exkomunikovaného člena byl smazán, ale tam popisoval, jak vše potřebné narve do největší papírové krabice, co doma měl, zaházel to oblečením z venku a pustil to tam na chvilku (malý prostor má nutnou koncentraci okamžitě a jestli to dobře utěsnil, tak na těch 30 minut ani neklesne).

Anebo toto: https://www.nakuptedoma.cz/scripts/podr ... 83f4829a32
plus nějaká ta práce k tomu ...
Tohle mám tedy nachystáno na úpravu na UV-C, na plynování mám jednu místnost, která v průběhu rekonstrukce baráku slouží jako odkladiště nářadí a materiálu (plasty tam žádné nejsou).
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Jo jasne .... to ja jsem premyslel udelat tak, nejakou dobrou krabici ... bohuzel nemam baracek, nemam spiz a ty mistnosti mi to dost dobre neumoznuji, jinak by to slo. No ty UVC boxiky normalne posilaji postou, myslel jsem neco takoveho ... mam mimo UVC zarivky na strop take tenhle UVC box a kdyby to byl ozon box bylo by to super, ostatně i v tomhle boxu se tvori ozon, ale jen kdyz ke pustene UVC a to zas neni dobre na nektere materialy, navic netusim jaka koncentrace ozonu se tvori tam, ale respirator, kdyz tam das cnuchni pak pekne :)
Přílohy
15872908249384559959899830301866.jpg
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

Ad Sanytol - když jsem vybíral, který koupit, našel jsem si obchod, kde uváděli i koncentrace účinných látek v tom kterém (na prádlo, na podlahy atd.). Zrovna u toho na prádlo byla koncentrace nejvyšší (27000 mg), podstatně více než třeba u toho na podlahy (5000 mg).
Jinak sterilizaci ozonem v krabici mám vyzkoušenou, velká papírová krabice, stačí zapnout např. na 2 minuty, pak to v tom nechat třeba hodinu. I poté se po otevření projeví intenzivní zápach ozonu, takže myslím ok. Během té hodiny jsem necítil, že by to nějak pozorovatelně unikalo okolo do bytu (pro jistotu jsem v místnosti i tak nebyl).
Ale už krabici nepoužívám, strerilizuji nákupy a další věci rovnou v autě, s generátorem připojeným do zásuvky od zapalovače.
Naposledy upravil(a) hrd dne 19.04.2020 13:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Krabice super 👍- jen bacha aby ti pri castem uzivani v aute neco neodeslo, uz tady takovy prispevek byl - a je to celkem logicke, ozon je dobry sluha ale zly pan. Prave proto jsem psal, ze by se mi libil maly boxik, ktery uz by byl na to udelany i s ozonovacem, nemusel by na tak maly prostor byt extremne silny a filtr apod a male predmety by se tam krasne vesly. Ono az bude po asi bude obecne vice veci na dezinfekci a dekontaminaci, v tomhle odvětví ochrany pred bakteriemi a viry je otevřený prostor pro podnikavce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

S tím autem jsem váhal. Ale nakupuji cca 1x / týden a doufám, že nebudu sterilizovat dalších 6 měsíců, tak to snad vydrží.
Jinak vyrábět nějaký box nepovažuji za nutné, opravdu stačí velká papírová krabice, pro jistotu jsem ji trochu oblepil páskou, udělal dírku na napájecí kabel. Bál jsem se, že bude ozon unikat přes víko, které dokonale netěsní, ale nepozoroval jsem to.
Jinak tomu časovači, co je u generátoru, (jak už tady někdo psal) nejde věřit, čas si musím hlídat sám a vypnout ho (tj. klidně bych teď koupil i model bez časovače).
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Díky za praktické informace, tyhle věci se nám všem možná do budoucna hodí, protože zatím ještě nemáme vyhráno, protože nevíme co to přinese dál a jak se to bude ubírat, ostatně docela znepokojující informace jsou o druhé vlně korony, která může být ještě horší a otázka získané imunity či ne-imunity, navíc se ani neví, zda po prodělání nemoci nám vir nezůstane - tak jako tř. u oparů - to by byla hlína
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

Grunt píše: 19.04.2020 11:22 Ok, takže přišli Sanytoly na prádlo, takže jsem jak jojo utíkal do drogerie, kde zbyly poslední tři kusy. Drahý je to jak sviňa, ale budiž vzal jsem jednu mrchu s obsahem 1,5L a ono to má virucidní účinek až po 60 minutách. Ach jo.
Zase vedle - máš prací gel, proto to může mít tak dlouhej čas. A je v tom alkohol, takže na Rshieldy smůla.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Ad casovac - to jsem psal ja, je treba opravdu hlidat. Uz jen prvni pohled na knoflik ukazuje problem - nekonci na nule.
Ad ozon - na auto jsem zapomnel.
Ad prostor v byte - zachod snad ma kazdy, ne? A ten musi byt stavebne oddelen, byt treba spolecny s koupelnou. Takze jaky je problem prijit domu, vsechno narvat do te koupelny, vycurat a vysprchovat se, pustit generator, zavrit dvere, pripadne je utesnit (silikonove D tesneni maji vsude), ke spodku dveri, pokud netesni, zvenku nacpat hadru, tubelex, proste cokoliv, co to ucpe, pockat 30 minut, pak zapnout odsavani a jeste poradne vyvetrat.

Ad R-shield - uvadi rucni prani v teple vode, takze hodinovy program na rucni prani v pracce s obyc. prostredkem musi byt vic nez dostatecny. Pokud totiz staci na ruce tepla voda a mydlo 20 vterin, tak tech 60 minut v pracce musi stacit bohate i bez spesl dezinfekce.
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Ono není vždy vše jednoduché, a ne vše pasuje na vše, naše koupelna je atyp i s toaletou, a poměrně velká, ale hlavně má shrnovačky - ty utěsnit by byl docela voser a dost dobře to kvalitně nejde, navíc tam je plno věcí z materiálů, které by se mi pokaždé dávat pryč nechtělo, nemluvě o kytkách - takže pak je opravdu ideální řešení nějaký box, ostatně mít baráček ( který máme, ale jen rekreačně ), tak bych to neřešil ;)
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Otázka je, jestli pro správnou dezinfekci filtrů P3R nemusíš ten ozon filtrem "profouknout", nejsem si jistý, jestli se ozon opravdu sám od sebe dostane i dovnitř mezi všechny vrstvy fitračního materiálu. Pravděpodobně by měl stačit např. motorek na akvarijní vzduchování, zapojený do víčka filtru, který by uvnitř dekontaminační bedýnky zajistil průchod ozonu skrz filtr po dobu odmořování. Vzduchovací motorek s hadičkou a ozon generátorem by byl celý uvnitř třeba velkého kýble od primalexu a k tomu by se uvnitř připojil ten filtr, tím by měla být zajištěna rovnoměrná distribuce ozonu. Stačilo by zapnout na minutu dvě generátor a pak už nechat běžet jen ten vzduchovač. Vhodný by mohl být i termobox nebo plastový úložný box , stačí vyvrtat díry na kabely, zatěsnit je tmelem, spoj víka pro jistotu přelepit při použití lakýrnickou páskou a můžeš dezinfikovat i v koupelně nebo na balkóně.
termobox.jpg
termobox.jpg (13.57 KiB) Zobrazeno 4340 x
box.jpg
box.jpg (13.08 KiB) Zobrazeno 4338 x
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

No s tim protahovanim filtrem to neni tak jednoduche, nektere filtry jsou totiz i na ozon ...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

V protahování filtrů vidím smysl pouze u třídy < P3. U P3 filtrů ne.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

MrPorter píše: 19.04.2020 13:14 Zase vedle - máš prací gel, proto to může mít tak dlouhej čas. A je v tom alkohol, takže na Rshieldy smůla.
Se na to už normálně můžu vys…
Odpovědět