Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Patrol »

Jo, mám doma spray proti mlžení. To jsou právě ty drobné chyby, které musím vychytat. Pokaždý je něco ke zlepšení. Ale díky za TIP se zubní pastou, kdyby došel spray.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Staré triky potápěčů proti mlžení - mýdlo nebo obyčejný plivanec ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

Zubní pasta bývá abrazivní tu bych na brejle radši nedával.
S úspěchem jsem ji používal na leštění poškrábaného plexi.
Mýdlo, saponát (Jar), šampon atd. kapičku a "rozleštit" (rozpatlat) do sucha
Uživatelský avatar
P. K. R.
Příspěvky: 36
Registrován: 20.02.2013 14:37
Bydliště: jižní Jih

Re: ad. brýle

Příspěvek od P. K. R. »

dík za tipy !! + pěna na holení ? : https://www.prozeny.cz/clanek/mlzi-se-v ... riky-63027
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od gemini »

Zubní pastu jsem vyzkoušel a není to nic moc. Mlží se to stejně, jen se to rychleji odmlží (subjektivní pocit). Zkusil jsem i glycerinové mýdlo a to je výrazně lepší. Netvrdím, že je to naprostá bomba, ale zlepšení je poměrně výrazné.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Count »

Máme dvě auta a tak jsem zavedl systém "čisté" a "špinavé". Špinavým jezdím na nákup a na jiná místa, kde bych mohl přijít do styku s cizími lidmi a případnou nákazou. Protože jezdím jednou týdně, tak v něm ty ludry virové můžou vychcípat, než do něj sednu znovu. Samozřejmě že i vněm desinfikuji místa dotyku jako volant, kličky, klíče, apod. Ale sedím v něm v oblečení, ve kterém jsem v obchodě a na desinfekci celého prostoru auta nemám prostředky a chci minimalizovat riziko. Čistým pak rozvážím desinfikovaný nákup rodinám.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hdm »

Patrol píše: 22.03.2020 22:49 Jo, mám doma spray proti mlžení. To jsou právě ty drobné chyby, které musím vychytat. Pokaždý je něco ke zlepšení. Ale díky za TIP se zubní pastou, kdyby došel spray.
Na plavaní jsme používali obyčejný sprchový gel. Skla se zevnitř brýlí umyly vodou a pak prsten na ně namatlal sprchový gel. Před dalším plaváním se to rozleštilo třeba tričkem a vydrželo to nemlžit celý trénink, tj asi 1,5 hodiny.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Count »

Dnes jsem zkusil sapón na nádobí - konkrétně Ecover. Napatlat a pak bavlněným hadříkem rozleštit. Za hodinu a půl nošení žádné orosení, nebo mlžení. Před tím jsem zkoušel tuhé mýdlo, ale to vydrželo jen pár minut. :yes
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
yRej
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2017 15:35
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od yRej »

Já jsem před pár lety zkoušel pěnu na holení na čelní sklo u auta. Trochu nanést a leštit to hadrem/utěrkou dokud to není na skle vidět. Fungovalo to skvěle, ale během zimy se vytvořil takovej mastnej povrch a tvořil na skle mapy. Potom celkem problém omýt (drbání okenou nakonec pomohlo). Nicméně si myslím, že častější otírání by to asi vyřešilo :yes
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Paul »

Díky za tip na Ajatin Plus Extra, dalo se to sehnat.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Paul »

@štaflík_new: Ve středu večer jsem to našel přes Heureku, na gigalekarna.cz měli asi 20x 1l balení, ale už je to zdá se fuč. Zkus je ale kontaktovat.
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od SkritekP »

Zdravím. Mám dotaz na chemicky zdatnější jedince. Chci vyrobit dezinfekci mám alkohol mám glycerol ale místo peroxidu mám jen toto:

"Oxidant na vlasy 6% (emulze) Složení: Aqua, Hydrogen Pyroxide, Cetearyl Alcohol, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Hydrolyzed Keratin, Dimethicone, Parfum, Oxyquinoline Sulfate, Pentasodium Pentetate, Phosphoric Acid, Tetrasodium EDTA

https://makeup.cz/product/120267/

Mohu to použít? Mám to naředit 1 ku 2 s destilkou?
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Stenny »

SkritekP: na podobný dotaz mi záchranář s výjezdy do zanedbaného zahraničí řekl, že peroxid se do toho přidává pro "lékařskou" variantu dezinfekce, aby výsledek pozabíjel opravdu všechno, ale pro výrobu efektivní "evropské" dezinfekce na ruce se zřetelen na SARS2 stačí jen ředěný alkohol a glycerol.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bacil »

Stačí ředěný alkohol 60-90% hmotnosti nikoli "OBJ.", glycerol je tam kvůli kůži na rukách.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Cep »

Někde tady byl odkaz na toho chemika, jak psal o desinfekci z nemrznoucí kapaliny. Ten ohledně peroxidu uváděl, že teprve s oxidačním činidlem je alkohol ta pravá desinfekce. Ne že by alkohol sám o sobě nefungoval, ale s peroxidem je to rychlejší - působí to i na ten vir z více stran.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Podle WHO je tam toho peroxidu příliš málo, aby to mělo nějaký rychlý efekt na viry. Peroxid je tam proto aby to likvidovalo spóry a nějaké další obludnosti, ale pro tento druh vírů ten peroxid není podstatný.

MUDr. Kubač má samozřejmě pravdu v tom, že aby to byla poctivá širokospektrální desinfekce, tak tam musí být nějaké oxidační činidlo. V kontextu covidu a běžných bakterií stačí ten alkohol a peroxid není třeba.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Cep »

Osobně jsem si ho tam dal trochu víc, než předepisuje WHO. A glycerolu taky.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

Takže jsi tam vlastně jen dal méně alkoholu
homocomfortus
Příspěvky: 8
Registrován: 04.03.2020 19:29

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od homocomfortus »

"Koncentrace glycerolu 1,45% jak je doporučená v receptu WHO snižovala antimikrobiální efekt alkoholu při laboratorních pokusech"

Glycerol content within the WHO ethanol-based handrub formulation: balancing tolerability with antimicrobial efficacy (studije anglicky)
https://aricjournal.biomedcentral.com/a ... 019-0553-z

"Doporučená koncetrace glycerolu pro TROPICKÉ klima je 0,5% jako kompromis mezi antimikrobiálním efektem a tolerancí pokožky"

takže tip na léto, míň glycerolu :F :idea:
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Cep »

Hohepa píše: 30.03.2020 9:23 Takže jsi tam vlastně jen dal méně alkoholu
Ano. Místo ředění vodou jsem ředil něčím jiným.
Odpovědět