Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Fabulous »

Založeno na přání
qoyi
Příspěvky: 10
Registrován: 31.01.2016 0:52

Re: Detinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od qoyi »

Ahoj,

už delší dobu si nevím rady s vlhkostí v botech, např. když celý den jezdím někde, vystupuji, nastupuji (za deště, za sucha) a boty to pak dlouho rozdejchávají, takže ikdyž je nechám den odležet a pak nazuji tak jsou stále vlhké, což zapříčiní množení se bakterií (což lze časem identifikovat i bez mikroskopu) a na to už jsem lék nenašel, takže často končí boty za cenu 2k+ v popelnici během pár měsíců. Jediné co celkem slušně fungovalo bylo namočit je do roztoku sava, což sice odstranilo zápach, ale během pár dní se boty rozpadly takže díky vedlejším účinkům nepoužitelné v praxi (zkoušel jsem samozřejmě různé antibakteriální spreje, nepomohlo nic).

Tak mě zajímá, jak boty rozumně vysušit (ideálně do druhého dne), aby byly druhý den znovu použitelné. A také mě zajímá, jak se zbavit "bakterií", jenž zapříčiňují zápach z bot. Kdyby měl někdo nějakou osvědčenou metodu, opravdu bych ji uvítal.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Detinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Dáda »

Před dávnými lety se můj prastrýc ve vyprávění o svém pobytu na frontě 1. světové války zmínil také o tom, jak se zbavovali vší a blech. Bojovali někde v písečné oblasti. Svlékli si například košili, zahrabali ji do písku a malý cípek látky nechali z písku trčet. Obtížný hmyz po určité době vylezl z prádla na cípek. Ten pak zapálili.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Detinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Baca »

qoyi píše:Ahoj,

jak se zbavit "bakterií", jenž zapříčiňují zápach z bot.

Kedysi som cele dni prechodil v gumakoch, zima leto a asi si vies predstavit co sa dialo ked som sa vyzul :-D Sest rokov sme doma nemohli vymalovat, okamzite sa vsetko zosupalo az na panel :-D

Hooodne dlho trvalo kym som nasiel co mi pomohlo. Ziadne predrazene sracky odbornikov na zapach obuvi a noh. V dobre zasobenej lekarni si kupis 300ml spray INCIDIN M. Nastriekas do topanok na nohy a ponozky z oboch stran KAZDY den aspon mesiac. Poriadne vlhke nohy od incidinu pomasiruj a dbaj na to, aby sa incidin dostal aj pod nehty a do vsetkych kutov medzi prstami. Vyliecis si mykozu na nohach, rukach a znicis plesne v obuvi.

Ak maju topanky aspon 5 hodin na odpocinok, nasmeruj do nich prud vzduchu, nemusi byt horuci (mozes poskodit material) staci aj vlazny ci studeny, len musi prudit. Za ten cas musis mat aj krizom premoknute topanky suche.
Incidin zo sebou vlacim aj na pobyt v prirode. Sice nesmie do hlbokej rany (kurefski stipe), ale dezinfekcia obvazov ci ineho krytia, dezinfekcia okolia rany SUPER vec. Este sa minestalo, ze takto osetrene hlboke skrabance, rezne rany (nie velmi hlboke), odreniny (bavim sa ked kolegovia skucia a potia sa ako to stipe) by sa zapalili. Hojenie je po nom uplne v pohode a jazvy su takmer neviditelne. Strupy sa v pohode tvoria, bez hnisu :-) AK sa strup zazerie do obvazu staci postriekat incidinom, chvilu pockat kym nepremokne a tak ako kedysi s peroxidom obvaz sa da odbalit :-)
Prežiť !!!
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od SHABY »

zdravím pardi, nějaké dva postřehy, z čehož by jeden mohl mít nějaký záběr.
1/Když v něčem shnije maso(nejspíše v lednici nebo v mražáku o dovolené při výpadku). Nacpu do toho horské slunko nebo rozbitou výbojku(rtuťovou, jen obal!!!). To samé v kuchyni při totálním spálení masa. Na botu je to nejspíš nepoužitelné, neb by se pod UV rozpadla.
2/Zrovna dva dny zpátky jsem otevřel mražák kde zatekla šťáva z masa a málem jsem vyhodil kopyta. Nemaje po ruce výbojku, vytřel jsem to horkou vodou a octem a nechal tam i malý kastrůlek s octem. Zdá se to OK. Zkusil bych do kusu hadry nacucat cosi octa a vložit do bagančata.
Zkus a dej zprávu.
Přeji lepší zítřky
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Bill Masen »

Zkus boty vypláchnout vodou s rozpuštěnou jedlou sodou. Pak jí můžeš nasypat do suchých bot a prokvrdlat, ať se dostane všude.
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od SHABY »

zdravím ještě, nevím jak mám udělat edit. Místo octu bych asi zkusil i nacucat do hadru roztok hypermanganu
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Baca »

Pani odpoviem vam, pretoze ocot aj sodu som skusal. Nefunguju dlhodobo. Navyse ocot aj soda poskodzuju kozu topanky. Ak zostanu nejake zbytky v topanke mozu celkom slusne dodrbat kozu na nohach. Bol kedysi recept ktory pouzival moj otec - silne sriedeny formaldehyd na pol minuty ponorit nohy SILNO NEODPORUCAM. Jeho kolega si urobil silnejsi roztok a praskla mu pata az po patnu kost, skoro prisiel o chodidlo. Ten incidin m naozaj funguje a neublizuje ani materialu ani nohe ;-)
Prežiť !!!
qoyi
Příspěvky: 10
Registrován: 31.01.2016 0:52

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od qoyi »

Asi teda koupím incidin někde.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od kregan »

A už jsi zkoušel nacpat přes noc do bor zmuchlanej novinovej papír? Nebo to řešit ňákym vysoušecim/sterilizačnim zařízením http://www.teplous.eu/cs/produkty/vysousece-obuvi
Někde jsem četl, že by mohla pomoct i čajová svíčka položená do boty na místo paty. To ale nemám vyzkoušený.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Bill Masen »

kregan píše:čajová svíčka položená do boty
ty vole kregane, to je hodně romantickej svícínek. :chuckle :chuckle :chuckle
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od RobertK »

Na vandru si věci udili nad kouřem,( nesmí to být syntetika), funguje to i jako repelet. Jen potom člověk hodně smrdí kouřem :-)
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od bacil »

vystříkat jodisolem - botu, nohu
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Ctesibius »

Na vysusenie obuvi napriklad v stane cez noc sa da pouzit katalyticky benzinovy ohrievac - do kazdej boty jeden. Vyhoda oproti svieckam je okrem lepsej bezpecnosti najma to, ze teplo sala z neho aj do stran, zatial co prud tepleho vzduchu zo sviecky stupa priamo hore von z boty.
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od danny1691 »

Já používám na dezinfekci bot dezinfekci z DM. Že prý je to fajn na koupelny, WC, kuchyně, děcáky, koberce, ložní prádlo a matrace. A konečně taky i boty.

http://www.dm-drogeriemarkt.cz/cz_homep ... sprej.html
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Ctesibius »

danny1691: Pripomenul si mi, ze by som mohol napisat svoje riesenie: (neuvediem znacku) cistic na vane a zachodove misy s mechanickym rozprasovacom a pohlcovacom pachov, navyse s protiplesnovym ucinkom. A nie je to Savo. To by mi boty vybielilo. Ja ich mam rad cierne.

Prepotene (nie uplne prehnite) vnutro obuvi som vystriekal, vlozku vydrhol kefou, vnutro boty aspon vysuchal rukou. Niekolko krat som to preplachol v cistej vode.

Obuv samotna je z vonku kozena, pod tym Sympatex, vnutro a vlozka z nejakej technickej tkaniny. Predpokladam, ze kozene vnutro boty by tak jednoducho vyprat neslo.

Vysledok: vona novo kupenej obuvi bez naznakov smradu ale ani ziadne vyrazne parfemovanie po tom pripravku, dezinfikovane.

(Z inych mojich prispevkov si mozete vsimnut, ze ma chemia dost bavi. Navyse som minimalista, takze nemam rad plnu kupelnu vselijakych pripravkov s jednoucelovym pouzitim)
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od step »

Boty vytřít octovou vodou, zabalit do igelitového pytle na 24 hodin a potom nechat vyschnout. Mělo by to plísně zlikvidovat. Samozřejmě by se postup měl pravidelně opakovat souběžně s léčbou plísně na nohou.

U páskových sandálů z gumy či jiného plastu se mi osvědčil roztok hypermanganu - ne růžový, ale fialový. Nechal jsem jej chvíli působit, kartáčem mechanicky odstranil nečistoty a potom tam sandály ještě na hodinu vrazil. Usušil jsem na šňůře. Vedlejším pozitivním efektem zaschlého manganistanu je, že se asi 14 dnů vůbec nepotily nohy a žádný zápach se nekonal. Pozn. - manganistan pásky na sandálech obarví, u černých to vůbec nevadilo.

U svrabu věci co nejdou vyprat tak na 24 hodin zamrazit v mrazáku.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Patrol »

Jak bylo psáno již výše, prvotní problém je zbavit se mykózy.Problém je, že částečky napadené kůže máš i na všech ponožkách a ve všech botách, které jsi doposud nosil. (Nebo třeba v koberci, pokud jsi chodil doma bos.)

1.Vyprání v pračce nestačí, ponožky i boty vyprané a vyčištěné vymáchej v octu a pak nejlépe na slunci vysuš.
2.Vyber si jedny boty (nejlépe páskové sandály) které každý den vyčistíš,vytřeš octovou vodou a vysušíš třeba tím foukajícím ventilátorem.
3.Ponožky - staré buď vyhoď a kup nové, nebo viz. bod 1.
4. Teď v létě jde chodit i "na boso". Nohám kontakt s hlínou a trávou jen prospěje.
5. Nohy každý den umyj a pokud možno namoč na několik minut do teplého roztoku hypermangánu, nebo octa. Potom je osuš a namaž nějakým krémem proti plísním( Myfungar,Canespor..)
6.Ráno vždy čisté, nebo vydezinfikované fusekle a snaž se držet nohy v suchu.(Druhé ponožky do kapsy.)
7.Stříhej si nehty na nohou, ale nepoužívej raději pilník, nebo ho vždy řádně vymyj a vydezinfikuj.
8. V žádném případě nepoužívej rašpli na starou kůži. Kůže se skládá z několika vrstev a rašplí by jsi zanesl mykózu hlouběji.
9. Po nějakém čase ti po odmáčení nohou půjde třeba nehtem trochu oloupávat stará ztvrdlá kůže z chodidel. Urychlí to proces hojení,ale nesmíš použít nic ostrého, aby jsi nenarušil spodnější vrstvy nové kůže.
10. Máš- li možnost jet na dovolenou k moři, využij toho a každej večer si udělej procházku po pláži s nohama ve slané vodě. Nahradí ti to bod 5. a je to příjemné. :hi

Pokud to vydržíš měsíc zbavíš se mykózy, i zápachu a na nohou budeš mít jemnou kůži jak dítě. Pozor, aby jsi nezapoměl na nějaké boty při dezinfekci, a po této namáhavé procedůře si nezavlekl plíseň zpět. :rock
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Georgee
Příspěvky: 3
Registrován: 16.08.2017 14:43

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od Georgee »

Zdravím, na boty momentálně používám SANYTOL. Dezinfekce / univerzální čistič na vše i na matrace. Měla by ničit bakterie, plísně, viry. Všim jsem si , že se používá i v půjčovnách bruslí atd.
Uživatelský avatar
just4case
Příspěvky: 17
Registrován: 10.03.2015 21:28
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce a dezinsekce bot a oblečení

Příspěvek od just4case »

Ve světle posledních událostí: poradíte, čím vlastně dezinfikovat "věci" (nejen oblečení). Dejme tomu, že si objednám z kosik.cz něco (balenýho do igelitu, rohlíky určitě ne) a budu to chtít nějak dezinfikovat, než si to pustím domů. Zřejmě to teda bude muset být něco v tekutém stavu. Hodí se k tomu třeba isopropylalkohol, nebo máte jiná doporučení?
Who cares, wins.
Odpovědět