Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Domácí výroba mýdla

Příspěvek od matoa »

pokiaľ by ste si chceli vyrobiť aj inú kozmetiku tak tu nájdete všeličo... ale najviac je tam asi o mydle
http://evikevik.blogspot.sk/
Mydlinka

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Mydlinka »

Podívejte se na naše mydlinky děláme skořicové ,kávové, levandulové, medové a mnoho dalších. Pokud vás zajímá i design našich přírodních mýdel koukněte na naše nabídka je zde

Spam. Ban. Fab
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od kregan »

Pár kamarádů tyhle přírodní mejdla vozej. Že je to prej ekologicky šetrný a univerzální. Člověk se s tim umeje včetně vlasů a dá se s tim prát. Ale efektivní odstranění špíny nehrozí. Trimin je Trimin. Na ruce Detol a zbytek vydrží i měsíce jen s obyčejnou vodou (vlastní zkušenost).
Čím víc víš, tím míň neseš.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Bych moh vyprávět.... ta naše evikevik se vybarvila je to dnes už prachmizerná továrna na prachy směr její šrajtofle
a jak vás krásně oškube....
bych moh vyprávět....
Miki
Uživatelský avatar
ARTHUR
Příspěvky: 3
Registrován: 12.07.2013 16:32
Pohlaví: muž

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od ARTHUR »

Zdravím Rozpadlíci

Jak už tu byl zmíněný hydroxid sodný NaOH (krtek na čištění opadů), je na výroba mýdla vhodný jde to poměrně snadno, několikrát jsem to už dělal jak z živočišného tuku tak z rostlinného, ale pochybuji že v PA, bude NaOH k mání pokud bych ho získal raději bych ho použil pro nouzoví ohřev (když se nasype do vody dokáže jí ohřát na 90 stupňů vznikne sice velmi žíraví louh, ale pokud bude třeba v petce a vám bude hrozit umrznutí určitě zahřeje, !!!!! tím nemyslím že se louhem polijete nebo ho vypijete !!!!!) a nebo bych ho použil jako nouzovou zbraň a při napadení bych útočníkovi suchý rozdrcený NaOH hodil do obličeje rohovka očí by nebyla vůbec šťastná a pravděpodobně natrvalo poškozená.

Ale k tématu:

Louhy jsou alkalické látky, které z hlediska pH jsou na opačné straně stupnice než kyseliny. Pro mydlářství jsou podstatné dva a to hydroxid draselný KOH (dá se získat z popela dřeva) a hydroxid sodný NaOH (zmíněný krtek). Zásadité látky, kterými se zmýdelňovalo, bylo tzv. draslo neboli potaš. Tato látka, sloužila i ve sklářství. Draslo se vyrábělo v podstatě jednoduše. Nejdříve se spálilo dříví, kůra, listí a tráva a vzniklý popel (pozor popel není dřevěné uhlí) se přesypal do sudů, které se naplnili do 3/4. Poté se popel poléval vodou a otvorem při dně ze sudu vytékal louh. Louhem se plnil kotel (hrnec), pod nimž se topilo. Na dně kotle se vařením a neustálým doplňováním tvořila draslová sedlina, která ještě obsahovala asi 15% vody. Sušením zmizela voda a vzniklo draslo, i když nečisté.
Mýdla vyrobená za pomoci takového drasla bývala měkká a páchla. Taková byla mýdla až do poloviny 17. stol.

To se změnilo až v roce 1791, kdy francouzský chemik a lékař Nicolas Leblanc objevil výrobu sody (uhličitanu sodného z kuchyňské soli (chloridu sodného) za pomoci kyseliny sýrové. Z uhličitanu sodného za pomoci hydroxidu vápenatého (hašené vápno) lze vyrobit hydroxid sodný.

!!!!!! Louhy jsou velice nebezpečné látky mohou poleptat vnitřní trávicí trakt při požití nebo kůži o očích nemluvě !!!!!

Z hydroxidem draselný a draslem nemám zkušenosti, také na vojně jsem v jakési příručce o přežití četl že provizorní prostředek pro umytí lze vyrobit smícháním popela a tuku, také jsem nezkoušel.

Jen pro zajímavost přikládám recept na mé první mýdlo které jsem stvořil z hydroxidu sodného:

takže jsem si připravil 1kg tuku (500g sádla, 500g olivového oleje), 380g destilované vody, 135g hydroxidu sodného. Potom jsem sádlo a olej zahřál v hrnci na 90 stupňů Celsia aby se dobře spojili, pak jsem nasypal hydroxid sodný do destilované vody, ta se díky chemické reakci zahřála na 75 stupňů .Teď přišla fáze čekání něž olej a voda z hydroxidem sodným zchladnou na požadovanou teplotu rozhodl jsem se pro 50 stupňů Celsia. Směs vody a hydroxidu sodného chladla rychleji tak že rozpuštěnému tuku jsem pomohl - hrnec jsem pomořil na chvíli do dřezu s chladnou vodou. Když obě substance měli 50 stupňů Celsia, nalil jsem směs vody a hydroxidu sodného do tuku a začal opatrně mixovat tyčovým mixerem směs se zbarvila do mléčné barvy, rychle jsem přidal lžíci čistého levandulového oleje a lžíci drcených listů levandule, mixoval jsem několik minut až hmota měla konzistenci horkého pudinku a nalil do formiček - krabic od mléka která jsem zabalil do ručníku aby chemický proces mohl pomalu pokračovat. Druhý den jsem mýdlo dostal z formiček :) a nakrájel. Mýdlo musí ještě 4-6 týdny zrání na vzdušném místě aby se Hydroxid zneutralizoval. Mýdlo příliš netvoří bubliny, ale mylo.

Obrázek

Už jsem dělal mýdla čistě z rostlinných tuků a poměry namíchal tak aby bylo pevné a tvořilo pěnu a mísil při 30 stupních Celsia aby neztratilo výživné látky.

Obrázek

Tak pokud najdu čas pokusím se vytvořit draslo a mýdlo z něj :)

Jinak zbytky mýdla byli nalezeny v babylonských keramických nádobách 2800 př.n.l. a z doby 2200 př.n.l. pochází hliněná destička z návodem na výrobu "mýdla", ale bylo používáno jako prostředek pro urychlení hojení ran.
Hezký vesnice hezky hoří.....
Uživatelský avatar
ARTHUR
Příspěvky: 3
Registrován: 12.07.2013 16:32
Pohlaví: muž

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od ARTHUR »

Ještě jsem pátral:

- na zmíněné Babylonský hliněné destičce je napsáno "musí se smíchat voda, louh a kassiový olej" tato směs se užívala na urychlení hojení ran.

- jako první vyráběli z hydroxidu sodného, mýdlo Arabové, mýdla parfémovala a barvila a vyváželi do Orientu a Evropy


Vcelku by mi zajímalo jak NaHO hydroxid sodný vydobyt v "polních" podmínkách, (pokud by jste někdo věděl prosím o laický - polopatický návod ;) )
Hezký vesnice hezky hoří.....
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Omega »

NaOH elektrolýzou z NaCl, obyčejné kuchyňské soli, tedy spíš solného roztoku- solanky.
Něco třeba zde

Kód: Vybrat vše

techno.wz.cz/elektrolyza.doc
, na webu se toho najde dost si myslím, jinak jak na to úplně doma v polních podmínkách já přesně nevím, chemii se moc nevěnuji :)
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Vladimir »

Tak som sa rozhodol oživiť toto staršie vlákno a pridať svoje skúsenosti s výrobou mydla.

Najprv som použil metódu popísanú v dokumente o výrobe mydla od používateľa "miki", za pomoci živošíšneho tuku a sódy pomocou teplej cesty, následne s vysolením. Použil som bravčovú masť a ...:
1. pokus - jedlú sódu a vodu z vodovodu - zdalo sa, že reakcia prebieha, ale po pridaní malého množstva sódy zmes prestala reagovať, mydlo sa nepodarilo, masť ostala masťou
2. pokus - kryštalickú sódu na pranie a vodu z vodovodu - stalo sa presne to isté
3. pokus - kryštalickú sódu na pranie a destilovanú vodu - zdalo sa, že reakcia prebieha lepšie, ale takisto som nespotreboval celý roztok sódy a reakcia prestala, takisto sa mydlo nepodarilo

Pomocou sódy sa mi teda mydlo vyrobiť nepodarilo, neviem kde som spravil chybu, tak som sa pustil do výroby mydla pomocou NaOH, podľa tohoto návodu:
https://www.youtube.com/watch?v=CcjuZ77aU3U

Použil som použitý rastlinný olej z kuchyne, prevažne repkový, NaOH - čistič potrubia a prevarenú vodu z vodovodu. Mydlo sa konečne podarilo, momentálne "zreje".

V lete chcem skúsiť ešte výrobu mydla zo živočíšneho tuku a výluhu z popola, stále mi ale nejde do hlavy, kde som spravil chybu pri výrobe mydla pomocou sódy.
Vladimír
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od sauerkraut »

Mydlo jsem zatim zkousel vyrabet pouze z NaOH. Pouzil jsem na to nejaky webovy kalkulator (v googlu hledat lye calculator), protoze netusim, jaky pomer ruznych tuku ma sadlo, luj, repkovy, nebo slunecnicovy olej a bez toho to nespocitam.

Klicova cast postupu je, ze se smes ohrateho tuku a NaOH musi mixovat tycovym mixerem, vrtackou nebo necim podobnym. Pak je to za pet az deset minut hotove. Michani vareckou nemelo zadny efekt ani po pul hodine snahy. Do druheho dne to ztuhne a po par dnech uz jsme se s tim normalne myli. Pri dlouhem skladovani se muze zkazit (asi zlukne ten tuk navic).

Je dobre tam dat o nekolik malo procent vice tuku, aby byla jistota, ze se spotreboval vsechen hydroxyd. Myje to i s tim pridanym tukem.

Glycerol se neoddelil (mozna kvuli tomu mixovani).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Jenda »

Podle mě když tam dáš víc NaOH, tak se přemění na NaHCO3 během zrání na vzduchu. Výsledkem bude mýdlo, které neleptá a ani nežlukne.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Vladimir »

Mydlo vyrobené z NaOH by sa malo nechať niekoľko týždňov "vyzrieť", práve kvôli vysokému Ph. Ja ho nechám pre istotu zrieť dva mesiace a potom mám Ph meter aj lakmusové papieriky, takže si Ph aj odmeriam.
Vladimír
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zázrak jménem mýdlo … jak vyrobit mýdlo

Příspěvek od Grunt »

Já přidám dvě videa přímo od chemika na téma výroby vlastního mýdla. Studeným a horkým postupem (tím je to za pár hodin), vč. výroby mýdla tekutého:



Ale teď z trošku jiného soudku: Jak s tím perete? Já byl líný a sehnal jsem si Jelena za dvacku, držel se návodu z postapo a trošku si ho upravil.
  • Nastrouhal jsem cca. 10g z Jelena na struhadle na malé mydlinky
  • Odvážil jsem si 10g prací sody alias uhličitanu sodného (Na2CO3)
  • Do lavoru nalil cca 150-200ml vařící vody z rychlovarné konvice, vysypal obě ingredience a začal to dobře rozmíchávat kdy se mi začal tvořit slibovaný sliz.
  • Pouze jsem to dolil cca 1.2L horké vody z vodovodu. Někde jsem četl že ideální pro praní je pH = 10-11 takže v podstatě jsem to rozředil tak než mi to přestalo rozpouštět pH pásky a přitom jsem zůstal v tomto rozmezí. Ostatně do toho budu strkat ruce při praní, že?
  • Prádlo jsem ručně vypral, na obyčejné skvrny funguje mýdlo docela spolehlivě. Dvakrát jsem to propral v čisté vodě (no prostě tak dlouho než voda přestane mydlit a odtéká čistá voda), do posledního máchání jsem nalil trochu aviváže nech to voní, důkladně vyždímal a nechal sušit na sluníčku. Nakonec jsem udělal celý prádelní koš, vyžehlil a naskládal do komínku.
Kolik používáte na jednu prací dávku? 10g mýdla mi přijde docela hodně, klidně by mohlo být i míň třeba 5g a míň vody. Nepotřebuju toho zase prát tolik, občas nějaké tričko, montérky nebo trenky. Nejvíc mě sere že prodávají nějaký krám, marketing jak kráva a návod k tomu nedají idioti. Dál jsem slyšel že babičky místo aviváže používaly škrob (v podstatě to funguje stejně). Sehnal jsem si nějaký tekutý prací škrob, ale popravdě nemám moc odvahu to použít protože se mi všichni smějou.

Dál jsem si všiml že hodně lidí přidává ještě borax do prací dávky. To má jaký účinek? Někde jsem viděl borce co si udělal pračku z klasického 20l potravinářského kýblu na prádlo z dílny. Provrtal ho z vrchu, zašrouboval PVC fitink, provrtal klasický WC zvon, zalil mýdlo-slizem, vodou, naházel prádlo a už frčel. Mám tu nějaké špinavé hadry co s nima pucuju motor, tak mě napadlo že před tím než půjdou do kotle na spálení bych na ně mohl něco takového v garáži vyzkoušet (rozhodně s tím nebudu patlat pračku). Ale vím že mýdlo na olej a různé chemikálie taky není nic moc. Dal by se něčím ještě zvýšit prací účinek? V podstatě jsou to hadry akorát do kotle takže je mi fakt šumák jak dopadnou, akorát to potom musí jít výsledek do odpadních vod, toť vše.

A ještě by mě zajímalo jaký účinek má vlastně prací soda, resp. jestli se dá používat mýdlo i bez něj? Na zkoušku jsem si zkusil par gramů rozmíchat s tou sodou, v podstatě to jde zamíchat až do konzistence husté kaše. Pak se to srazí jakoby do nějakého tuku a vyteče z toho voda. A taky je to zásadité jako kráva. Mezi tím mýdlem a sodou probíhá nějaká reakce? Zkoušel jsem si s tím umýt ruce a docela to funguje ale předpokládám že vysoké pH nebudu na pokožku zrovna to pravé ořechové. Je to vůbec bezpečné k použití? Nebylo by lepší použít normalně sodu bicarbonu? Jaké máte zkušenosti?
Odpovědět