Péče o ruce

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

Pro možnou inspiraci k svépomocné výrobě:
Zlínská univerzita si kvůli koronaviru vyrábí vlastní dezinfekční gely. Chce je darovat i prodávat...

...Oproti běžným gelům, které se prodávají v drogeriích, a které obsahují kolem 40 až 50 procent lihu, obsahuje ten ze zlínské univerzity minimálně 70 procent. Je to podmínka pro certifikaci dezinfekce pro zdravotní účely..
..
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zl ... paign=null
*
Celkem by mě zajímalo jak to mají ošetřené s tím lihem. Legislativa, celníci, kamerový dozor, daňový sklad apod. když líh je jedna z nejvíce zdaněných, hlídaných a těžce dostupných komodit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Hohepa »

Výroba jedné várky v tzv. homogenizátoru trvá asi 2 až 2,5 hodiny a výsledkem je cca 120 litrů gelu,“
tady je pro domácí pokusy odpověď - míchat dvě a půl hodiny
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

No, tak nějak jsem to myslel. Výšeprocentní líh, jen jsem nezdůraznil nutnost delšího míchání a ňahňaní.
Mimochodem, OT z jiného oboru, ale fyzikálně podobné.
Emulzní, váječné apod. likéry to taky při výrobě potřebují.
Anebo příklad z kuchyně - sníh z váječných bílků...
*
Ale jak to efektivně udělat doma moc nevím. Kuchyňský mixer?
(Stavební míchačka, stará historická ždímačka, míchací vrtule na vrtačce apod. by už asi byla manufaktura pro větší komunitu...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

Ano, veškerá nanotechnologie je hodně dlouho puštěný mixér, případně ultrazvuková čistička, v případě nanovláken pak stroj na cukrovou vatu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od surikata »

Povedlo se někomu gel vyrobit?
Zatím zásobu mám. Jen né na x měsíců. V nejhorším mám zásobu 75% alkoholu, jen to nechci nechat dětem k dispozici u umyvadla. Peroxid se taky najde... A prckům by se pokus líbil, jinak tu mají sadu na výrobu slizu :P
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

My máme míchadlo vyrobené z motorku ze stěračů od favoritů😃

Nebála bych se to ani míchat v kuchyňském robotu. Nicméně ona složka, která to gelovatí v těch komerčních gelech je polymer...., A zatím nic z toho, co jsem zkoušela ten vysokoprocentní alkohol neudrží.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

Osobně mi stačí kyblík s cca 80% lihem a pak nějaký mastný krém typu Indulony.
Ale do civilizace a mezi lidi vycházím jen zřídka a v nevyhnutelných případech....
(Ne kvůli viru, ale pohybovým problémům, takže gel nepotřebuji...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

U těch elektrických míchadel nezapomínejte hodně větrat, aby vám elektrická jiskra nezapálila výbušnou směs a vy neměli desinfikováno teplem a plamenem podstatně víc, než jste zamýšleli. Já jsem se s elektřinou k vysokokoprocentnímu alkoholu radši vůbec nepřibližoval.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

Nestraš!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

Pefi má pravdu, nestraší. Já bych navíc doporučil se s amatérsky vyrobeným elektrickým zařízením nepřibližovat vůbec k žádné tekutině.

Vzal jsem v Lidlu tekuté mýdlo s dávkovačem, mají tam takovou šikovnou "kostku", odlil jsem z ní lehce přes 3/5 (má to štráfky cca po 100ml) a dolil isopropylem. Chvilka štěrchání - a funguje to. Je to řídké, ale ne tolik jako samotný isopropyl, krásně se tím dají mastit ruce těch 20 vteřin, případně si trošku přidat.

Do vstupního prostoru (uzavřeného) teď dám UV-C žárovku 3W, která bude zapnutá jen když budou zavřené vnitřní dveře. Ozon se bude používat později, až toho bude kolem moc.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

No tak já míchám nejprve tu látku pouze s vodou čili není problém s elektřinou, Po té co to dostatečně zgelovatí přidávám ethanol.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Péče o ruce

Příspěvek od uaz469 »

Poučen z vašich nezdarů vyrobit stabilní gel jsem od této myšlenky ustoupil a vydal cestou nejmenšího odporu.

Do standardních dětských či cestovních vlhčených kapesníků jsem nalil 0,5-1dcl 85% lihu, to podle velikosti balení. :geek: Přesněji 60ml tech.lihu+12ml H2O2.

Tekutina nevytéká, nevysychá, kapesník je dostatečně vlhký a od výroby opatřený glycerinem... Howgh
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

Doplňuji - glycerín se ve flašce vysrážel a leží utopený dole. Asi to chce míchat té 2,5 hodiny...

Peroxid kolikaprocentní? Z rozetřených pár kapek 35% jsem měl úplně bílé ruce
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Redneck »

3%
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od surikata »

Bacile máš vyrábět dezinfekční prostředek ne HMTD na to je ještě čas :D
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Equestrian »

surikata: :lol: asi nechce nic nechat náhodě, 35% je docela raketa na gel pro ruce, ale jako, zas to je fakt na jistotu :devil

BTW. čekám na glycerol, v týdnu by měl dorazit, tak pak zkusím taky nějaký připravky co tu mám a když se zadaří, tak se zkusím podělit :rock
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

bacil píše: 14.03.2020 23:44 Peroxid kolikaprocentní? Z rozetřených pár kapek 35% jsem měl úplně bílé ruce
Člověče, s 35% peroxidem se pracuje v rukavicích a ideálně i s brýlema, aby ti to ani při nějaké tvé chybě nemohlo stříknout do oka. To fakt není žádná sranda. Je to stejný jako bys dělal s koncentrovanou žíravinou.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

když ona tekla flaška a já myslel že je to rosa, nechal jsem to v autě přes noc
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Grunt »

Ok, tak se mi podařilo narazil u nás v obchodě na Francovku Lesanu (za nějakou tu dvactikačku - bezkonkurenční), jestli čtu dobře tak je to z 70% obj denaturovaný ethanol. Stejně tak se mi podařilo vyhrabat 96% lékárenský ethanol (na kterém čumím na datum spotřeby - co na něm sakra může projít?) a jestli dobře počítám, tak 25ml, tzn. plná stříkačka by měla koncentraci zvednout cca. na těch 80%, že?
alpa.JPG
To by IMHO mohlo stačit. Jediný problém je že je to opravdu potentní takže se to hodně rychle vypařuje. Ani bych z toho nepotřeboval dělat gel, ale něčím z toho udělat olej nebo to zmýdelnit nebo co. Pak to nacpat do atomizéru, doplnit nějakou indulónou a sedlácká desinfekce za pár kaček je na světě. Dodám že Alpa samotná prodává Francovku na cesty v parádním atomizéru za 30 kaček a kdo chce být stylový tak v Tescu je atomizér na oleje do kuchyně komplet ve skle a nerezu. Pokrýt ruce jemnou vrstvou, tzn. udělat film a drhnout min. těch 15 sekund, kdo chce být pečlivý tak provést 2× až 3×. Zůstanou suché ruce a jemná vůně mentolu a borovic. Furt lepší jak smradlavý upatlaný Travel Hand-Gel. A nebo má někdo ještě lepší nápad?
Aljoša
Příspěvky: 6
Registrován: 20.10.2015 22:20
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Aljoša »

Ahoj, zatim jsem tu byl jen par let jako ctenar, mimo dotaz v bazaru...
Ted se chci vas znalejsich zeptat na dezinfekci - po domluve s tatem jsme namichali technicky lih (zrejme 93%, na etikete jsem to nevycetl, klasicka oranzova flaska) s glycerinem v pomeru 92% lih a 8% glycerin. Ano odparuje se to rychleji, ale jinak by to mohlo trochu fungovat ne? :)
Nebo ubrat glycerinu a pridat trochu vody?
Diky za odpoved :)
Odpovědět