Domácí výroba antibiotik

Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Maximus »

Osobně vidím výrobu ATB v podmínkách hardcore PA scénáře dost skepticky, nicméně pokud se podíváme jak začínal Alexander Fleming či jak probíhala například výroba inzulínu za 2. světové války v Indočíně okupované Japonci, tak při vhodné konstelaci lidských i materiálních kapacit a notné dávky štěstí by to snad i šlo ;).

Osobně se ale do toho určitě pouštět nebudu, ale budu takovým jako je karloscz držet palce - ne všichni nadšenci skončí u prošlapávání slepých uliček :ugeek:.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od tygrsdrakem »

Osobně bych se do výroby antibiotik vůbec nepouštěl. Respektive myslím si, že daleko účinnější a efektivnější je naučit se využívat antibiotika přírodní. Ta stávající totiž do deseti - dvaceti let budou stejně k ničemu.
Co říkáte na toto? http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=4408

Mimochodem, nemá tu někdo informace jak je to se stabilitou alicinu v alkoholu? Vyhrabal jsem kdesi recept na česnekovou tinkturu, vyrobeno, je to hnus nicméně zřejmě funkční. Ale taky jsem kdesi (už nevím kde) narazil na informaci, že alicin je látka obecně nestabilní a i v tinktuře se v řádu dní rozpadá... tak by mě zajímalo, jak to ve skutečnosti je.

EDIT: Doplněn dotaz na alicin.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Jenda »

tygrsdrakem píše: Ta stávající totiž do deseti - dvaceti let budou stejně k ničemu.
Já bych naopak čekal že v případě nějakého průšvihu bude dostupnost antibiotik nižší, bude se jich používat méně a díky tomu rezistence vymizí.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od tygrsdrakem »

Rezistence je ireverzibilni, nevratna. Co se bakterie jednou naučí, to uz nezapomenou.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od the.marek »

Není to vyloženě o výrobě antibiotik.

Hrozí postantibiotická éra, léky přestanou fungovat a vzroste úmrtnost, varuje lékařka
dnes | Jsou země, kde jsou antibiotika volně prodejná a rezistence vůči nim je velká, lidé se můžou v zahraničí osídlit bakteriemi, proti kterým není prakticky antibiotikum, říká lékařka Vilma Marešová.

http://video.aktualne.cz/dvtv/hrozi-pos ... 590604f2e/
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tip na přežití: Jak si v nouzi vyrobit domácí penicilin

http://prirodajelek.cz/tip-na-preziti-j ... 016/04/26/
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Ivana »

Ten návod v předchozím příspěvku... Rozeznám to jen podle toho, že je to zelené? To mi připadá velmi hazardní a nezodpovědné, některé plísně jsou toxické a některé fakt hodně. Například Penicillium verrucosum produkuje například ochratoxin. A všechny tyhle věci se všechny musí určovat pod mikroskopem. Nejsem mikrobiolog, ale rada - vemte zelenou plíseň z chleba mi připadá nebezpečná.

Staří olejkári prý pěstovali penicilín na plátku jabka. Když už by nebylo zbytí, zkusila bych na rozkrojené jabko nastrouhat trochu prášku z (předem sehnané) tabletky penicilínu (dneska už se bude shánět těžko a také spousta potvor je na penicilím rezistentní). V co nejsterilnějším prostředí pracovat i uchovávat (jabko umýt, krájet vyvařeným nožem, uchovávat pod poklopem atd.). Samozřejmě i zde však hrozí kontaminace něčím jedovatým.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Jenda »

Nečekal bych, že tableta penicilinu bude obsahovat spory plísně, ještě k tomu životaschopné, z toho by podle mě na SÚKLu někoho šlehlo.

U penicilinu z chleba bych se bál, že bude výtěžek účinné látky zanedbatelný, kdysi jsem četl, jak bylo složité ve 40. letech najít kulturu, která bude produkovat jeho rozumné množství. A že je docela magie to pěstovat tak, aby ho to produkovalo (někdo tvrdil, že se ta kultura nesmí potopit, na Wikipedii zase píšou, že se buňky houby musí uměle stresovat, aby produkovaly…) Tady máte originální paper a stránku z VPŘED! z roku 46 :) V tom paperu taky píšou, že z různých testovaných strainů Penicillium produkuje antibiotika jenom ten jeden jeho.

http://jenda.hrach.eu/brm/21-3flemingchainabraham.pdf
http://jenda.hrach.eu/brm/penicillin.jpg
Uživatelský avatar
lejimada
Příspěvky: 4
Registrován: 02.10.2016 1:08
Pohlaví: žena
Bydliště: pardubický kraj

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od lejimada »

a jinak bych použila přírodní atb jako med, česnek a nebo macerát z lichořeřišnice... na to nepotřebujete žádné velké zkušenosti a lichořeřišnici si zvládnete připravit/vypěstovat doma i v kastlíku na balkoně
peace
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Benedict »

Když se řekne zlatý stafylokok, každý se otřese. Když se řekne zlatý stafylokok odolný antibiotikům [MRSA], jdu se celý vydesinfikovat. V postapo světě, ani nechci domýšlet. Teď jsem narazil na nadějnou informaci, když jsem si googloval na podnět z jiného vlákna. Výtažek z chmele vykazuje silný antimikrobiální a hojivý účinek na rány infikované MRSA. Poměrně rozšířená rostlina, dobře zmapovaná pivovarníky, dokonce včetně účinných látek, β-hořkých kyselin. Autoři výzkumu jsou navíc Češi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8231114/


V článku se dále píše, že β-hořké kyseliny zlepšují i hojení ran jako takových, ne jen těch infikovaných. Je tam i detailní popis extrakce.

Vyhledávání slov lupulon, colupulon a adlupulon ukázalo odrůdy s nejvyšším obsahem (Teamaker) a dokonce i existuje hotový extrakt pro kosmetiku. Myslím, že je to slibné.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Cep »

Na rány (oděrky, drobné řezné, nevytáhnutelnou třísku) se mi osvědčil rýmovník - rozdrcený list přiložit a opakovat.
Minimálně vysuší, jestli funguje i antibakteriálně neumím říct, každopádně se to pak nepodebírá a hojí rychleji.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Domácí výroba antibiotik

Příspěvek od bacil »

Drobné řezné (i větší) řeším vteřiňákem. Nechat trochu vykapat, stisknout, otřít, rozetřít pár kapiček a nechat únikový kousek pro poslední kapičku krve, která by tam jinak tlačila.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Domácí výroba antibiotik

Příspěvek od Ivana »

Kytek s dezinfekčními a antibiotickými účinky jsou mraky. I u nás.

Na drobné rány mi nejlíp funguje aloe, ta pokojová, Aloe arborescens. Rozříznout, ušmikat ostny, dát tím gelem na ránu, přelepit. Do rána je rána zacelená. Nekecám, do rána.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Domácí výroba antibiotik

Příspěvek od bacil »

Čumím. To vteřiňák třetí den natíráš znova...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Domácí výroba antibiotik

Příspěvek od JOBU »

Sekundové lepidlo na rany kúpiš bežne. Rozdiel tam nieje žiadny, len iba asi v cene... Mne sa na rany ( a deravé zuby) osvedčil obyčajný med.
Odpovědět