Praní v PA době.

Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Praní v PA době.

Příspěvek od Wagoneer »

Jen pro zajímavost, dobrý článek..

http://hobby.idnes.cz/domaci-uklid-bez- ... -domov_bma
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Pampalíny »

No to vše je dobré vědět, já ale preventivně plánuji i velkou zásobu jádrového mýdla. Až to dám do kupy, nabídnu to zde ke společnému nákupu.
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Poustevnice »

SUper, to bych se ráda přidala k nákupu. Mýdlo používám stále, miluju i tu jeho vůni, je to vůně dětství a necek na praní u babičky.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od felix5 »

Pampalíny píše:No to vše je dobré vědět, já ale preventivně plánuji i velkou zásobu jádrového mýdla. Až to dám do kupy, nabídnu to zde ke společnému nákupu.
Tak to se hlásim. bral bych tak 5kg . pokud se nás sejde víc tak by z toho mohla bejt dobrá množstevní sleva.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od dracekvo »

Ja bych si vzal takt. Nedavno sem na nej koukal a odradila me cena za 1 ks.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od urbanwarrior »

Před dávnými lety jsem ze zrušené drogerie koupil deset beden dětského mýdla, jedno bylo po koruně. Původní bolševická receptura bez chemie a parfémů, s obrázkem miminka. Ani nebudu počítat, kolik jsem ušetřil. Dneska už vypadá divně, trochu to změnilo barvu, ale je pořád funkční a v nejhorším se v něm dá prát.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od felix5 »

dracekvo píše:Ja bych si vzal takt. Nedavno sem na nej koukal a odradila me cena za 1 ks.
to netušim na co si koukal. 175g splašíš za nějakejch 13kč . teď sem dokonce našel za 11,40
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Pampalíny »

No mýdlo s Jelenem už skončilo, ale mám už nalezenou náhradu.
Budu to řešit koncem ledna tak pak dám vědět.
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od matoa »

Praní prádla s kaštanem koňským...
http://www.paukertova.cz/view.php?cislo ... 2009070009
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tina »

praalien : Množstevní sleva? Já to mýdlo dnes kupovala, 200g za 11,90. Pokud chceš 5 kg, to máš 25 mýdel, tedy celková cena 300,- peněz, to se nevyplatí žádná sdruženka, leda by jsi toho chtěl kamion.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od vlk972 »

Prabáby praly i bez mýdla - valcha, tlučení prádla v potoce. Bílé věci bělily na slunci. Výsledek asi nebyl jako s arielem, ale stačil....
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tina »

Tak jsem ten Jelení sliz vyzkoušela a přináším poznatky z praxe.

- Mýdlo je potřeba strouhat opravdu najemno, i tak se v kyblíku rozpouštělo skoro hodinu. Tyčový mixér jsem na to nebrala, rozpustilo se to po čase samo.
- uvedené 4 litry vody jsou málo, v receptech na netu jsem našla až 8-10l vody. Mě se toho „navařilo“ asi 5,5 litru a je to pořád dost tuhé, má to konzistenci jak želé. Příště naředím minimálně na 6 litrů. A rozhodně nalévat do skladovací nádoby ještě za tepla, dokud je to tekuté. Jak to chladlo, tak to houstlo a pak už se to jen třepalo jak sulc.
- Z důvodu té konzistence doporučuju neskladovat v PET lahvích, jak doporučuje recept (nejde to z nich vyklepnout), ale najít si zavíratelný plastový kbelík s víkem (ideálně dva menší) a z toho to prostě nahrábnout.
- Do pračky dávat přímo do bubnu, násypkou to neprotlačíte, cca 2 deci. V pračce se to chvíli motalo mezi prádlem, ale pak se ta bílá hrouda rozpustila a vypralo to pěkně. Prádlo bylo měkké, voňavé, na závěr jsem nedávala aviváž, ale ocet, přesto se prádlo tvářilo jako po aviváži. A nesmrdělo po octu.

Cena naprosto úžasná. - Jádrové mýdlo 200g = 12,- kč
Soda 1 kg = 20,- kč (použila jsem 250g, tedy množství za 5,-)
Ocet 1l = 8,- kč (použila jsem 2dcl, tedy množství zhruba za zaokrouhlené 2,-)

Vodu a energii na ohřátí nepočítám. Sedla jsem si s tím večer u televize, strouhala, míchala, přilévala vodu a dnes jsem v tom prala.
Při vyrobeném množství 5,5 litru, kdy se dává zhruba 2dcl, by mi množství tohoto pracího gelu mělo vydržet na zhruba 27 praček. Cena za jedno praní je tedy 0,70 Kč, včetně aviváže.
Stejné množství Ariel gelu jsem našla nejlevněji za 459,- Údajně je to 80 pracích dávek, což mi nikdy nevyšlo, ale budiž. I tak to vychází bez aviváže, bez čehokoliv dalšího na 5,70 za pračku. Což se mi ale fakt nezdá, 80 praček mi to nikdy nevydrželo ani náhodou.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Taky se pokusím doma protlačit toto alespoň na zkoušku, tak jen pro pořádek, aby jsem si ujistil postup:

1) Mýdlo nastrouhám, nasypu do kyblíku s asi litrem horké vody a za stálého míchání nechám rozpustit
Neslepí se to mýdlo zase k sobě když bude hromádka? (něco jako když nastrouhám hermelín)
Máme doma nevyužitýho robota tak, že jsem to na něm z lenosti strouhnul. Ale mám strach, aby jsem ho celej nezalepil a nedostal držovou že jsem to zmazal :lol:

2) Po rozpuštění mýdla přidám sodu
Nebo se soda dává jako první? V receptech na netu to je různě. Nebo je pořadí úplně jedno?

3) Přilévám horkou vodu a míchám
Jak prakticky řešíš dolévání horké vody? Rychlovarka nebo hrnec na sporáku?

4) nechám vychladnout a hotovo

Zkoušela jsi prát i bez octa? Nějaké šedé fleky, šmouhy?
Kdyby jsi byla ochotná sem hodit i pár fotek z výroby slizu a hotový studený sliz bylo by to úplně super.

Taky jsem zachytil v jedné diskuzi, že je možné nedělat sliz, ale namíchat jen nastrouhané mýdlo a sodu. Celé je to pak na objem mnohem menší. Nic se nekazí a pere to velmi dobře. Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tina »

Ok, ujišťuj :-)

1) Ano, nastrouháš, zaliješ litrem (já dala litr a něco, protože to právě bylo v konvici a protože nikde nikdo neuváděl gramáž mýdla a já měla 200g) a mícháš. Ano, slepuje se to, proto mícháš. Ono to časem povolí. Sedni si s kbelíkem k TV jako já, občas míchni a po hodině máš rozpuštěno. :-) Robota nech odpočívat, naopak, jestli máš doma nějaké starší struhadlo, vem tohle. Neumeješ to pořádně a budeš pak mít bramboráky nebo zelí s jelení příchutí. Já struhadlo drhla 2x a to jsem si poprvé myslela, že jsem ho umyla od mýdla docela důkladně. Nastrouhané je to raz dva, rozpouštění je delší.

2) Pořadí není jedno, ta soda to zahustí. Kdybys ji dal jako první, už to mýdlo nerozpustíš. Ale vodu přidej ještě před přidáním sody. Já ji přidávala někdy u tří litrů a bylo to po chviličce jak pudink. Pak už jsem jen ředila a ředila.

3) Rychlovarka, co uvařila, to jsem dolila.

4) Naliješ do uskladňovacích nádob a pak je hotovo. Teprve pak nech chladnout, jinak budeš mít v kbelíku 8 litrů sulcu :-)

Bez octa jsem nezkoušela, ocet neutralizuje tu sodu s mýdlem a pomáhá ji dostat při máchání z toho prádla. Šmouhy jsem žádné nepozorovala, ani fleky.

Fotky z výroby jsem nedělala, ale hotový sliz (konzistenci) sem hodit můžu. Půjdu to nafotit, pak to sem šupnu.
Strouhané mýdlo + samotná soda určitě taky jde použít, ale nevím, jestli bych chtěla, aby mi k té slizovaté reakci docházelo přímo při praní, myslím, že by se to hůř rozpouštělo. Vím, že babička občas přidávala mýdlové vločky k pracímu prášku, když bylo prádlo silně zašpiněné, takže jako alternativa to jde určitě. Ale ten sliz je mi jaksi víc sympatický, jakože hotový gel, ekologický k tomu.
Navíc ta sranda při výrobě slizu za to stojí :-)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tina »

No, tak nevím, jestli z těch fotek bude něco vidět. Dala jsem toho trochu na talířek, pak sklepla do misky.
Tuhle konzistenci měkkého pudinku to má při 5,5l, proto jsem psala, že bych to ještě naředila, aby to bylo víc tekuté. Takhle se to v pračce chvíli mlelo, než se to rozpustilo. Tekutější verze by se rozpustila dříve.

Nenechte se zmást tím, že je to po naředění vodou naprosto tekuté. Tohle taky bylo a pak to takhle ztuhlo. Vyloupáno lžící.
sliz1.jpg
sliz1.jpg (41.61 KiB) Zobrazeno 23488 x
sliz2.jpg
sliz2.jpg (52.89 KiB) Zobrazeno 23488 x
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Díky za odpovědi.
Takové vychytávky jako třeba přidání sody až nakonec jsou k nezaplacení. Já plánuji to míchat v kbelíku (má i víko) a nakonec by jsem to v tom nechal vychladnout a bral to z toho. Místo na celou dávku v prádelně problém není.
Cena dávky co jsi vypočítala je nepřekonatelná, nyní pereme za něco přes 3,- Kč na pračku.
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od matoa »

Ja som akurát dneska zamiešal ten sliz...
Na nete som našiel nejaké návody, ale hmotnosť mydla a sódy bola rozdielna... raz bolo 200g mydla potom 175g... sódy bolo 200g alebo pol kila až kolo podla tvrdosti vody...

tak som nastrúhal 175g mydlo, zalial najteplejšou vodou aká išla z vodovou ( jedným litrom), prešla jedna časť simpsonovcov a bolo to rozpustené, potom som tam dal asi tretinu kilového balenia sódy, a rozmiešal...

celkom to bolo husté, tak som dolial 6l teplej vody, lebo viacej sa mi do kýbla nezmestilo, ale spravil som jednu chybu, že som to priebežne nerozmiešaval a spravili sa také hrudky... ale časom sa trocha rozpustili... vychladlo to, necelá dva deci išli do práčky, 2 lyžičky octu a zatiaľ to vizerá v pohode, uvidíme keď to uschne...
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Dělal jsem včera sliz a tady je přesný popis jak jsem to udělal:
(1)
Připravil jsem suroviny. Jádrové mýdlo 150g a Krystalickou sodu 1 kg balení.
Suroviny na výrobu a nádoba
Suroviny na výrobu a nádoba
(2)
Celé 150 g mýdlo jsem nastrouhal na struhadle na jemno.
Nastrouhané mýdlo (150 g)
Nastrouhané mýdlo (150 g)
(3)
Přelil jsem to asi 1l horké vody a míchal 20 minut. Za tu dobu se mýdlo stačilo úplně rozpustit.
Mýdlo je rozpuštěné
Mýdlo je rozpuštěné
(4)
Dalších 15 minut jsem dovářel v rychlovarce vodu a příléval a občas míchnul. Celkem (včetně prvního litru) jsem nalil 6 litrů horké vody.
Jako vychytávku doporučuji zamazané struhadlo přelévat nad nádobou tou přilévanou vodou, krásně se to nahrubo smeje.

(5)
Jakmile bylo 6 litrů vody nasypal jsem tam 200 g krystalické sody. Míchal jsem divoce připraven, že budu rozmíchávat tuhnoucí směs, ale kupodivu to vůbec netuhlo.

(6)
Po dvou hodinách občasného míchnutí a chladnutí to začalo od hladiny velice pomalu tuhnout.Tuhnout to začalo při teplotě zhruba 35 stupních C.

(7)
Po dalších dvou hodinách to vychladlo na pokojovou teplotu a sliz se udělal.
Hotový sliz
Hotový sliz
(8)
Přes noc to ztuhlo natolik, že sliz udrží klacík stát. Kdyby jsem, ale chtěl šlo by to znovu rozmíchat na tekutý sliz.
Ztuhlý sliz udrží klacík
Ztuhlý sliz udrží klacík
(9)
První test v pračce byl s 250 ml slizu a 2 lžíce octa do přihrádky na aviváž. Vyprané prádlo voní po mýdle/slizu bez známek pachu octa. Pračka také v bubnu po octu nesmrdí, pouze přihrádka na aviváž trochu pachu drží.
Skvrny od hlíny se úplně nevypraly, ale nedával jsem žádné namáčení ani bělidlo navíc.


Závěrem, až budu dělat další dávku slizu, zkusím dát víc sody. konkrétně na 150g mýdla a 6 litrů vody dám 250 g sody. Předpokládám, že takto "vylepšená" směs bude více čistit skvrny.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Doplnění testu o zkušenosti z praní ve slizu.

1) Prádlo je bez použití octa po vyprání ve slizu bez nějakých známek zbytků slizu a pračka je čistá, takže ocet už nedávám. Možná to může být jiné při různé tvrdosti vody.

2) Zátěžový test slizu byla psí deka, která smrděla jak psí kšíry ;)
Po vyprání krásně jemně voní po slizu a žádný smrad ala "mokrý pes" není cítit.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tommy »

Zajimavé, vyzkouším ten sliz vyrobit :)

Na internetu jsem narazil na nastrouhané mýdlo:

http://www.hafoshop.cz/hafoshop/eshop/1 ... ouhane-1kg
Odpovědět