Sebeobrana a bojové sporty

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od tygrsdrakem »

Hezký den, rozpadlíci. Bojové sporty, resp. bojová umění jsou nepochybně jednou ze zásadních věcí, která může pomoci k přežití nejen v těžkých dobách. Jaké sebeobranné, či bojové umění provozujete? A jaký z těchto sportů byste doporučili naprostému začátečníkovi?

Díky za vaše názory:)

Drak.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Maximus »

Pokud je dostupný solidní instruktor, tak Krav Maga ;).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Karlos »

Pokud je dostupný solidní instruktor, tak právě to jeho ;)
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od karloscz »

Začni v 5 letech nejpozději s brazislkou variantou ju jutsu, nouzově kodokan judo. Vydrž 3-4 tréninky týdně a za dva, max tři roky si sáhneš na první dan (technicky, formálně ho takovému štěněti nikdo nedá). To ti dá skvělý základ v obratnosti, pohybu na zemi a gymnastice. Ta je důležitá pro timing a koordinaci pohybů. V osmi až devíti letech přejdi na klasické ju jutsu, abys plynule absorboval posun do boje ve stoje. Opakuj tréninkový postup 3 - x týdně a nejpozději ve dvanácti jsi technicky i formálně na 1. dan. Pokračuj 2x týdně a přidej 1x týdně boj s nožem a 1x týdně escrimu. Vydrž další dva roky (2. dan). Nejpozději v patnácti přejdi na thajbox 2x týdně, 1x týdně ju jutsu, 1x týdně střídej escrimu a boj nožem. V 17 (3.dan) si najdi velmi dobrou školu MMA, 3x týdně, 1 týdně střídej escrimu a boj s nožem. V jednadvaceti je z tebe terminátor :mrgreen:
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Marglin »

...a v pětatřiceti invalidní důchodce. :lol:
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Dagobert »

@Karloscz

sakra, to už nestihnu :-D
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od tygrsdrakem »

@ Dagobert

No právě... taky se obávám, že jsem v tomto směru něco zmeškal :lol:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Hohepa »

@Karloscz

Hele ty jsi to vše takhle odtrénoval , nebo je to platonická teorie načtená na netu ?
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od karloscz »

Víš, já se narodil na konci sedmdesátek v moravskym malomeste. Za komaru tu bylo pouze kodokan judo, shotokan karate a zápas. Box byl 25 km daleko, na trikrat tydne trenink to tehdy bylo stejne daleko, jako na muaythai do Bangkoku. Dostal jsem se až ve dvanacti na fullcontact, kde jsem musel lhat, že je mi 15. Prokoukli me, tak jsem skemral tak dlouho, az ten kluk povolil. Zhruba v tech 15 jsem poprve pricichl k BJJ, trosku pozdeji k escrime a nozi. S MT jsem se potkal az na vysoke. Kdyz to tak spocitam, tak nekdy na zacatku zari jsem prosvihl vyroci 22 let od prvniho treninku. Skoda, byl by to luxusni duvod se ozrat:-D Nejakou praxi tedy mam, i kdyz ani hodne zdaleka ne to, co jsem psal vicemene v zertu. Nicmene, muj syn podobnym zacatkem jako jsem naznacil v prvnim prispevku prochazi. Do konce zakladky ho podrzim, pak to bude na nem. Kdyz trochu snizis intenzitu na vydrzitelnou uroven a budes cvicit skutecne BU a ne tupy posilovani a strecink, ktery dela pul treninku v beznych ceskych skolach, ani z tebe ten invalida nebude. Tahle osa je podle me pro zacatecnika to nejlepsi pro poulicni boj, sebeobranu a pokud by mel soutezni ambice, tak pro MMA.
Se vsi virou ve svou praxi rikam, ze vsechny systemy jako Krav Maga, Musado a pod. jsou pro uplne zacatecniky k nicemu. Resp. pri soucasne penetraci BU v populaci je to nejlepsi cesta, jak se od nekoho nechat ztriskat. Ale to by bylo nadyl. Takze moje rada jednou vetou. Jestli jsi starsi peti az deseti let, proste si vyber jedno komplexni BU co ti vyhovuje zpusobem boje, najdi si KVALITNI skolu a cvic a nesrovnavej, je to k nicemu. Pro mladata 5-10 plati vyse navrzeny postup.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Hohepa »

No celý mládí trávit týdně čtyři dny z pěti v tělocvičně ? :head
Ve dvaceti bude použitelnej jen jako guma do Afgánu, SWAT, ochranka pro mafiána , politika, Warlorda atd. :ne
Žádné dětství a "kamarádi" jen co mu "rozbíjej hubu". :sad
Mám pár známých co mládí věnovali, byť nebojovým, sportům a není co závidět.

Díky ne, to radši synátora, až půjde do školy, přihlásím do Skautu, Wúdkraftu nebo k TOMíkům ( jestli ještě existují). To bude víc "rozpadlicky" tréningové.

Při vzpomínce na scénu z Indiana Jonese na bazaru, on a namakanec se šavlí, ho radši naučím střílet.
Pro běžného člověka musí stačit základní tréning sebeobrany.
Na běžného nepřizpůsobivého agresora by to mělo stačit
a pokud narazí na reinkarnaci Bruce Lee tak to bude stejně fuk.
bruce.png
bruce.png (102.43 KiB) Zobrazeno 23711 x
Nakonec vše je v hlavě ne v paži.
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od karloscz »

No dyť řikám, že to neženu tak na hranu:-)
Má teď tři tréninky týdně, tři dny čas na sebe a kamarády a v neděli se mnou jezdí na střelnici. Možná v šesti letech vystřílel víc než někteří zdejší, co je jim 2000 ran za rok moc:-) Nejsem despota. kdyby ho to nebavilo, tak ho nutit nebudu. Zatím je to tak, že jak trénink, tak i střelnice jsou úžasná páka na chování 8-)
"Buschcraft" mu radši ukážu sám, než abych ho pustil mezi pedofily do těch pochybnejch organizací, co píšeš...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od cipis »

Tak teď jsi urazil všechny staré skauty ...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od kregan »

Jako skaut a pedagog bych k tomu měl, že dítě potřebuje interakce a společné zážitky s vrstevníky. Učí ho to toleranci, týmovému duchu, sociální roli a "postavení ve smečce".
Samozřejmě je dobré si vedoucí trochu proklepnout co jsou zač a třeba se i trochu zapojit do chodu oddílu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Fabulous »

Tatínku, mě bolí zadeček.

Že ty jsi byl holomku zase ve Skautu?
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od karloscz »

odpovím na ten základní rámec sebeobrany. Je tu spousta škol, skupinek, různých učitelů sebeobrany a podobně. Stejně jako hromada různých rádoby mistrů BU, kde učí sotva někdo s 1. danem a to ho má ještě mokrej z hrnce s Duhou.
V rámci jednoho projektu cca 5 let dozadu jsme jich po Praze prošli asi 50. Bude to znít snobsky, ale já bych si nevybral. A skoro všech těch cvičících mi bylo líto.
Jako takový etalon neschopnosti učitele a jeho odtržení od reality berte tuhle páku:

Kód: Vybrat vše

http://old.spartak.cz/obrazky/sebeobrana/paka1.jpg
... a její variantu na druhou stranu. Pokud tam učí něco takového, rychle pryč. VYbírejte kvalitu, zaplaťte si soukromé hodiny v užší skupině, a nechoďte pod 5. dan. Chápu, že se tím zužuje výběr a to dost dramaticky, ale je to Ferrari. Jinde budou chtít jen o málo míň za Trabanta.
Můj list doporučení
Wing chun , escrima- Rzounek
MT - Hutníkův gym
Ju jutsu - Gibala
nůž - Cibulka
BJJ - v čr trochu problém. nejlepší zkušenost asi Rybníček
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od the.marek »

To teda, řekl bych, že ty léta stravené ve Skautu mi dali od života opravdu hodně...
Je to navíc i dobré jako taková druhá podvědomá výchova. Foglarovské a skautské kodexy rozhodně nejsou na škodu.

Nicméně k tématu. Jako mládě na ZŠ jsem chtěl strašně moc chodit na karate (nic jiného u nás nebylo, jen karate v rámci Sokola). Nebylo mi to ze strany rodičů dopřáno, s tím, že už dělám plno dalších věcí (v té době volejbal, horolezectví a skaut). Nicméně postupem času jsem pořád pokukoval po bojových sportech, tak jsem si řekl, že se pustím do kick boxu, pro mě to v té době bylo něco nepředstavitelného a představoval jsem si to, jako totální sadomaso na které nemám (ne jako mládež dnes, kdy to dělá každý druhý tanečník diska), tak jsem rok každý den poctivě cvičil a po roce šel na první trénink a pecka, vydrželo m ito rok, pak jsem začal jezdit 3krát týdně hodinu vlakem do tramtárie na Thaibox, protože u nás nic nebylo, jenom to karate :-D. Ten mi vydržel asi rok a půl, pak už se to nedalo skloubit časově se školou a dojížděním, potom jsme ještě trénovali nějaký čas s kamarádem ve sklepě apod.

Nicméně, nepovažuju se za žádného Chucka Norrise, když jsem k tomu víceméně jen čuchnul, ale řekl bych, že bych se o sebe zvládl postarat.

Jinak můj názor je ten, že u ditěte školního věku je úplně jedno na jaký bojový sport bude chodit, jestli bude full, enbo light contact, prostě základy z čehokoliv jsou prostě dobré. Věřím, že v pubertě stejně bude chtít přičichnout k nějakému boxu, kick, thai, nebo normálnímu.

Když se na to teď koukám, nejlepší je podle mě jako základ Judo, nebo BJJ. Ke kterému potom postupně zapojit ruce a nohy v podobě thaiboxu a je to cajk. A ve finále se věnovat jen krav maga, systemě a vyloženě těmto sebeobraným směrům, kde víceméně využijete i prvky ze všeho předešlého a jste připraven na všechno. Boj na zemi, ve stoje ruce i nohy a improvizovaná obrana proti všemu možnému za každé situace.
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od karloscz »

2 cipis et ceteri
Já to vidím jinak. Pár skandálů tu bylo, nejen u nás, a kdejaký odborník na toto téma ti řekne, že podobné organizace, kde má jeden dospělý dlouhodobý vliv na úzkou skupinu dětí, přitahují pedofily jako oheň můru. Nejen skauti, přidej k tomu církve, sbory atd. Stejně tak "proklepnutí" vedoucího ti nepomůže. Tihle lidé žijí v absolutním utajení.
Sociální hierarchii se naučí ve škole, mezi kamarádama, na tematických táborech, kde je skupina vedoucích a riziko tím pádem minimální.
Nechci být na skauty ošklivý, ale začíná to u Foglara... i když jsou to možná jen drby.
Ještě bych doplnil, mě je samozřejmě hrozně líto těch, co jsou v pohodě a v pořádku, a víceméně z čistého altruismu věnují svůj čas dětem. Tedy je mi jich líto ve smyslu, že končí ve stejném pytli s pedofily. Ale přesto - tohle riziko není nutné a proto ho nenechám syna podstoupit. Ať je jakkoliv velké/malé. Už jen proto, že všechno, co ho naučí skautský vedoucí ho zvládnu naučit taky.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od kregan »

Jedna z nejdůležitějších sociálních interakcí je patřit do skupiny, která sdílí stejné (nejlépe intenzivní) zážitky a uznává podobné hodnoty. U dítěte je to o to důležitější, že je ve fázi rozvoje osobnosti. Zážitky a sounáležitost se většinou vytváří na vícedenních akcích a v přírodě (takové podprahové brnkání na strunu nejnižších pudů určených k přežití+odloučení od "sterilního" prostředí).
U skautů, kněžích, učitelů a jiných pracovníků s dětmi je koncentrace pedofilů úplně stejná jako v ostatní společnosti. Jen se jejich aféry daleko víc mediálně rozmazávaj. Je spousta pedofilů o kterejch se to neví a který maj takový sebeovládání, že by se dítěte nedotkli. Větší pravděpodobnost takový osoby bude u skautů než u chlápka potulujícího se před základkou. Čistě statisticky je tedy skautské prostředí bezpečnější.
Navíc jsou oddíly, které vedou ženy či páry nebo skupina vedoucích.
To už sem ale OT.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Marglin »

Karloscz:
Mrzí mě co se ti kdysi ve skautu stalo, ale všichni vůdci nejsou stejní. ;) Kregan má pravdu :yes
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Marglin »

A kromě toho, můžeš my vysvětlit co dělá učitele bojových umění lepšími lidmi, že se u nich o svého syna nebojíš?
Odpovědět