Fyzická a psychická příprava

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Reiser »

S tím co napsal Heisenberg souhlasím. Je to tak trochu návrat do reality. Otázka je jestli se vůbec dá na některé věci psychicky připravit. Lidská psychika se zatvrdí (nebo zlomí) pod tlakem nových prožitků. Pokud příjdete o rodinu možná že se s tím časem srovnáte. Otázkou ale je jaká bude kvalita vašeho života potom. Pokud je rodina smyslem vašeho života jaký smysl má život bez ní? To co dělám se snažím dělat bez ohledu na to, jestli někdy nějaký rozpad příjde nebo ne. Když dělám zásoby potravin, jsou to zásadně potraviny, které běžně využíváme a které se bezpečně stihnou spotřebovat před jejich případnou expirací. Zásoba má řešit primárně ekonomické výkyvy v domácím rozpočtu, situace jako je ztráta zaměstnání apod. Podobně je to s cvičením. Je to můj životní styl a baví mě to. Přidaná hodnota je v tom, že lepší fyzická kondice mi může pomoct ubránit rodinu v extrémních situacích jako je přepadení apod. Nebo taky nemusí. Můžete si udělat kurz školy smyku, první pomoci a celou řadu dalších a snad tím zvýšíte šanci, že jednou zareagujete tak jak to situace vyžaduje a zachráníte něčí život. A nebo taky ne. Co tím chci říct je že je jedno jestli cvičíte 5x denně nebo jen udržujete fyzičku. Děláte něco čím zvyšujete svoje šance..na přežití, na pevnější zdraví, na lepší figuru..každý ať si doplní to svoje. Všechno je v tomhle smyslu chápání v podstatě jen o zvyšování vašich šancí a nic z toho vám nedá záruku že uspějete. A co se týče psychické odolnosti to se dá podle mě jen těžko cvičit. Můj názor je ten, že psychika se cvičí prožitky a následnou vnitřní rekapitulací toho co se vlastně stalo. Ochota srovnat se s tím co se stalo vnitřně dělá psychickou odolnost. Aspoň u mě to tak funguje.
martinhej
Příspěvky: 54
Registrován: 28.08.2014 13:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Vychodne Slovensko

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od martinhej »

Zdravim. Vacsinou sa tu riesi scenar kedy dojde k uplnemu kolapsu systemu. Moj osobny nazor je ten ze pravdepodobnejsi scenar je ze veci sa budu zhorsovat postupne a vysledok bude smerovat k vacsej kontrole obyvatelstva, vacsej zadlzenosti, obmedzeniu slobody, atd. Jednoducho bude snaha vytvorit z obyvatelstva homogennu lahko ovladatelnu masu, ktora bude cely zivot otrocit na "elity". Aspon toto je trend ktory v dnesnom svete vidim.

Ano, mame tu aj ozbrojene konflikty a oblasti kde doslo k uplnemu kolapsu. Su to vsak len lokalne zalezitosti kde velky hraci si navzajom ukazuju svaly, pricom uz davno pochopili ze globalny ozbrojeny konflikt im nevynesie tolko zisku ako poslusne stado ktoreho jednotlivci v kazdej faze zivota im prinasaju istu formu zisku. My (SK, CR) sme sice vychodna europa, ale mame to "stastie" ze naraznikove pasmo bolo presunute na ukrajinu a nasou ulohou uz je byt tou poslusnou homogennou masou, co slovaci aj cesi evidentne dobre zvladaju. Preto nemyslim ze by tu malo v blizkej buducnosti dojst ku kolapsu systemu.

Co caka nas je defakto to co uz v usa prebieha, kde skoro polovica populacie uz nie je schopna zarobit ani na jedlo a su dotovani vladou skrze stravenky. Na druhej strane je "elita" ktora ma v rukach tolko majetku a moci ze su schopi tuto situaciu drzat na uzde. A nad tym cely visi dolar, ktory je sice iba obrovska kopa zasraneho hajzloveho papiera, ale vsetci sa tvaria ze to hovno na nom je zlato.

Su reci ze prave krach dolara je ten moment ktory urci zaciatok globalneho kolapsu. Pytam sa ale, mate pocit ze tie "elity" su az tak sproste ze to o tom dolare nevedia? Veru vedia a su na tento moment dobre pripraveni a urcite ho vyuziju na to, aby ziskali este vacsiu moc a este vacsi majetok.

Co teda mozeme ocakavat? Zrejme nieco take ako upadok rimskej rise. Asi rychlejsi, nebude to prebiehat storocia ale povedzme len desatrocia. Budu varit zabu v studenej vode, a ta ani nezisti ze voda vrie a spokojne sa necha uvarit.

Otazka ostava, ako sa pripravit na tuto situaciu. Nejake napady? ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Terminated Account »

To co jsi napsal, je zde probráno tisíckrát v jiných vláknech ze všech stran a do tohoto vlákna to patří jen okrajově.

Ve vlákně: Úvod aneb pár slov ke vzniku fóra http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=897

Celkem podrobně vysvětlujeme co si pod pojmem rozpad představujeme:

Slovo rozpad, které je symbolem našeho fóra vyvolává u každého jedince jiné představy. Pro každého má jinou úroveň i hloubku.

Rozpad tak jak jej chápou zakladatelé fóra je zde pojat v té nejhorší podobě, což znamená ROZPAD apokalyptických rozměrů. Pro tuto situaci se používá termín PA - Post apokalyptický svět.

Bavíme se zde tedy o rozpadu politického, ekonomického či společenského systému, který nestřídá nový systém, stejné, či podobné úrovně, nýbrž o hlubokém civilizačním pádu na základě velmi silné a neočekávané události. Příznaky či startérem události takových rozměrů můžou být samozřejmě i menší krize, tudíž je záhodno diskutovat o všem relevantním. Je ale potřeba chápat rozměr každé jednotlivé debaty - pomůže to úrovni diskuse a celého fóra.

Na závěr zdůrazňuji, že rozpad není platforma pro konspirační, esoterické, záhadologické a scifi teorie a nadšence. Stejně tak se nejedná o žádnou společnou myšlenku, spolek, hnutí či zájmovou skupinu. Jediné co máme společné je konstruktivní debata "nad zlými časy", která nám dává možnost rozšířit si obzory!

Níže je jeden můj post jiného vlákna.


Současná ekonomická krize, politická dekadence, situace v Jugině, Argentině, dvě světové války není PA. Je to pouze krize ve které organizační složky státu fungují v některých případech lépe než za normálních okolností. Pouze snílci se snaží v takovém prostředí snít o volnosti, kterou jim současný sytém neumožňuje. České prostředí si pouze PA naroubovalo ve smyslu přání je otcem myšlenky. Termín PA se dnes používá na to i když se rozleje na dva dni nějaký potok :wasntme Nicméně je tento PA marketing současné politické situace dokonalý a jsem si jistý, že se o něm jednou bude učit na školách.

PA = post apocalyptic

Apokalypsa (řecky ἀποκάλυψις apokalypsis zjevení, odhalení) je starověký literární druh, jehož přesné prvky je velmi obtížné určit, stejně jako je nesnadné definovat, které spisy jsou apokalypsy, a které nikoli. Většinou se jedná o spisy, v nichž nějakému člověku (prorokovi) je skrze nebeského (andělského) prostředníka zjevena nadpřirozená pravda, obvykle o dějinách a jejich smyslu (s důrazem na boží jednání v dějinách ve prospěch trpících), ale může se jednat i o zjevení nebeského světa jako takového (viz např. 1. knihu Henochovu apod.). Podle klasické definice sem patří i zájem apokalypsy o poslední věci (eschatologii). Obvykle apokalypsy obsahují i výzvu k určitému jednání, to však není obecně nijak určeno - může se jednat jak o výzvu k boji a odporu (Zvířecí apokalypsa v 1. knize Henochově), tak o pacifismus (kniha Daniel).

V přeneseném smyslu se termínu „apokalypsa“ užívá též pro charakteristiku katastrofy či válečného konfliktu, jejichž rozměry vedou k úvahám o možném úplném zničení světa či jeho části.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Apokalypsa koresponduje s odbornými slovníky

Takže krize není rozpad (PA). Krize může být příčinou PA. To co tedy popisuješ výše je krize řekněme lidství, které v první fázi eliminuje slabší jedince. Nárust sebevražd, psychických nemocí atd. Je to jistý očistný proces. Ve druhé fázi zvedne vlnu nepokoje a odporu, který nakonec nevyhnutelně vyhraje nad daným řádem a postupně na jeho troskách či základech ustanoví řád nový. Jsou na to pěkné grafy.

Pokud je tedy člověk psychicky odolný již v současném světě má velkou šanci přestát krizi poměrně snadno. Pokud odolný není a má v hlavě "bordel"ˇočistný proces krize se o něj postará. Stane se z něj troska, vrah, nebo jiná bestie.
martinhej
Příspěvky: 54
Registrován: 28.08.2014 13:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Vychodne Slovensko

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od martinhej »

MacGyver: diki za upresnenie
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Reiser »

V tomhle videu mě několik věcí zaujalo, takže jsem se rohodl zařadit je do vlastního tréninku. Třeba to inpiruje i někoho dalšího. Celkově i jejich další videa stojí za shlédnutí ale to už je spíš do vlákna o bojových uměních.
Tescao explosive strength and power training for …: http://youtu.be/TelMvfMhOZc
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od kregan »

Inspirativní. Ty cvičící prostory maj zajímavě vybavený. Eště víc by se mi líbilo, kdyby to měli postavený venku.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od kregan »

Třeba tady Ukrajinci to maj docela vychytaný
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2 ... cne-sveta/
Uživatelský avatar
Jura
Příspěvky: 16
Registrován: 18.09.2014 15:39

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Jura »

Panové a dámy, dovolte mi prosím otázku.
Dnes jsem shlédl jeden film, který ve mě vyvolal několik rozporuplných dojmů-nebudu jmenovat nestál za moc a ani není podstatou, pouze startovacím mechanismem..
Otázka zní: Jak se připravit na situaci, kdy je někdo blízký v ohrožení? Nemyslím pouze v čase rozpadu, ale i dnes, kdy jsme zvyklí na sucho a bezpečí :)
Konkrétní situace např.: přijdu domů, večer po práci, v bytě tma, nikdo nereaguje na pozdrav ze dveří, po rozsvícení vidím svázané nahé ženské nohy, je ticho narušované pouze vzlykáním, zbytek je mimo zorné pole. V každém to jistě vyvolá silné emoce a první co udělá, tak běží pomoci. Otázka zní, jak odbourat emocionální stránku a poradit si se situací (pokud tam násilník ješte je, jste velmi pravděpodobně mtrvý)-tzj. zajistit nejprve bezpečnost okolí a poté se věnovat blízkým a nevběhnout si pro poslední ránu... Chápu, že drilem např. u policie lze tohoto docílit, ale oni jaksi nezasahují (obvykle) ve svých domovech a výše uvedené se netýká jejich blízkých...Představa mojí přítelkyně či dítě svázaných, nebo mrtvých vypne vše a rozhodně bych se do nějakého zabezpečení nepouštěl, prostě proto, že by mne to ani nenapadlo a ovládly by mne emoce...Lze vůbec něčemu takovému se naučit, nebo to musí mít člověk v sobě, pokud jsou tu nějací profíci (AČR,Policie..)jakým způsobem jsou na to připravování (pokud vůbec)
Děkuji za případné odpovědi, pokud je téma duplicitní, prosím o smazání.
Díky Jura
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od the.marek »

Odpověď zní: Nijak!

Jsou věci, na které se prostě nepřipravíš, o to více jedná-li se o tvé blízké. Prostě to nejde natrénovat a emocionální stránku nelze odbourat, nebo ovládnout. To je jako by jsi chtěl vypnout podvědomí.

Byl jsem svědkem, kdy kamarádka zdravotní sestra dávala "první pomoc" svému příteli po otravě oxidem uhelnatým.
Ona první pomoc vypadala jako jeden velký chaos, nevěděla co má dělat, bulela a panikařila. Troufámj si říct, že bylo velké štěstí, že jsem byl u toho s celkem klidnou hlavou a emocionálně zas tak nezaujatý a vše dobře dopadlo.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Fabulous »

Odpověď zní: lze se připravit. Trochu duševně okorat a trénovat modelové situace. Ovšem někteří lidé chladnou hlavu nezachovají, ale to je velice individuální.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od the.marek »

To sice ano, ale podle mě je tzv. "duševní okorání" dáno věkem a hlavně zkušenostmi a podpořeno specifickým zaměstnáním.

Modelovými situacemi se samozřejmě sniží částečně stres a emoce, ale podle mě zcela zanedbatelně. Jsou věci s kterými prostě moc nezmůžeme a káždý máme v sobě nějaké predispozice a tohle je podle mě jedna z nich.
Naposledy upravil(a) the.marek dne 05.12.2014 8:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od kregan »

Pod vedením odborníků to natrénovat lze, ale jako u všech vyjímečných dovedností je to běh na dlouhou trať, spousta sebezapření, času, financí. Pokud u tebe neni zvýšená pravděpodobnost takových situací, tak se to IMHO ta investice nevyplatí.

V jednom díle 112tky pouštěli záznam z tísňový linky, kde volal kluk, že našel doma mrtvou mámu z který trčelo několik nožů. Zajímavý bylo, že to hůř nesl ten operátor.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Terminated Account »

Natrénovat to jde, ale každý má jiné dispozice vstřebat tréning a v ostré situaci se tak chovat. Zásady v takové situaci jsou stejné jako při první pomoci. Skvělý a jednoduchý návod:

http://www.zdrsem.cz/download/Leporelo_v14.pdf

TŘI KROKY
1. ROZHLÉDNI SE ! Jdi krokem, nevběhni do nebezpečí
2. REAGUJ !
3. ROZMÝŠLEJ !

Ověřit si svoje chování pak lze profesionálně udělanou modelovou situací, nebo praxí.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Reiser »

Po fyzické stránce se můžeš možná částečně připravit dlouhodobým systematickým tréninkem. Po psychické stránce podle mě spíš ne. Myslím si, že i trénovaný profesionál by v případě vlastní rodiny nedokázal takovouhle situaci řešit s chladnou hlavou, protože tam vždycky bude značná dávka emocí. Záleží na typu osobnosti. Někdo prostě v krizové situaci jede jak automat a když je po všem tak si to všechno uvědomí a "složí se". To je pořád ten lepší případ.

Podle mě se vyplatí investovat pár minut a zavolat minimálně policii. Při podezření že je tam někdo zraněný budou pravděpodovně informovat i záchrannou službu. Těch pár minut navíc může taky zachránit život. Co se týče vlastního zásahu podstatně větší šanci asi budeš mít jako vlastník střelné zbraně. Já osobně v tomhle ohledu moc zkušeností nemám, ale předpokládal bych, že např. do bytu nebo obecně do budovy bude potřeba přizpůsobit i typ střeliva tak abys případným odrazem / průstřelem nezmasakroval i ty poslední zbytky rodiny co tam třeba ještě máš. Určitě pomůže trénink na střelnici, různé typy tréninků pod zátěží a ve stresu. Na co bych ale při přípravě kladl důraz je opravdu kvalitně vybavená domácí lékárna a odpovídající zdravotnické vzdělání v tomhle směru. To může tobě nebo rodině zachránit život i v řadě dalších daleko pravděpodobnějších situacích.
Uživatelský avatar
tibet
Příspěvky: 70
Registrován: 10.12.2014 12:24
Bydliště: ✌ ČSR ✌

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od tibet »

zdar, nedělá někdo jógu?

nemyslel jsem samozřejmě tuhle opileckou jogu (drunk yoga) tady v odkazu ٩͡[๏̯͡๏]۶

http://9gag.com/gag/965873/yoga-for-drunk-men

----------------------------------------

kdysi jsem znal jednoho sympatického pána před důchodem z P®ahy, který nehledě na intenzivní

konzumaci cigaret bez filtru a pivního moku byl schopnej se zkroutit do takovejch posedů

a polehů, že bych tomu nikdy neuvěřil,pokud bych to neviděl na vlastní oči.

fantasticky vitální a pohodovej člověk. cvičil akorát jógu, jinak si užíval naplno života...

anebo to všechno bylo třeba úplně jinak (... "STS Chvojkovice Brod,no, zřejmě slušnej oddíl"... )

-----------------------------------------

před časem jsem narazil na ░D░T░P░-░Y░O░G░A░ (se zajímavým příběhem
/ viz video níže.)

( smrdělo mi to na začátku jak nějakej teleshopping, protože jsem na takový reklamy alergickej )

nejde jen o samotný cvičení, ale také o úpravu jídelníčku. takže posuďte sami

video :( AJ) https://www.youtube.com/watch?v=qX9FSZJu448#t=255
(¯`·._.·[Good Coffee Is A Pleasure, Good Friends Are A Treasure]·._.·´¯)
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Kanaďan »

jóga asi funguje, jinak by ji třeba nedoporučovai v sealfitu www.sealfit.com slušný systém, takový funkčně militry a pro normální život.
jinak doporučuji, kromě výše uvedeného, program práce s kettlebell, česky bulinou
koukněte např. na
www.kb5.cz
www.zeleznakoule.cz
:rock
z domácích prací jsou skvělé "cviky" například štípání dřeva, kosení, rytí a nošení břemen (např. pytlů se zrním) Provozuji od mala a funguje to, je to silově vytrvalostní trénink středu těla a úchopů. :yes

náhražkově to můžete udělat tak, že si seženete vyřazenou gumu z traktoru a těžkou palici a zbytek si už dotvoříte sami :-) :yes
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od sigmark »

jóga je fajn na udržení ohebnosti a pružnosti svalstva, nějakej extra silovej trénink to neni samozřejmě.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Kanaďan »

sig. JJ , Asi to i harmonizuje energii v těle. Podobně třeba wingchun kungfu :yes
Image je na nic. Následuj funkci!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od sigmark »

energie a čakry nevim, ze mě to maximálně vypuzuje větry. na asijské tajemno kolem prakticky čehokoliv jsem si nikdy nepotrpěl, stačí mi že to funguje.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od the.marek »

Nevím, jestli to patří přímo sem, ale příhodnější vlákno jsem nenašel.
Vojenský výcvik v Indonésii... :-D. Nejvíc mě dostalo, jak to ten jeden kropí od pasu, asi mají povolený ztráty :-D.

https://www.facebook.com/28697472140667 ... 4/?fref=nf
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Odpovědět