Fyzická a psychická příprava

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Terminated Account »

Foxy, Centurion :yes Zkušenosti nic nenhradí. Nicméně, dokážete si přestavit, že by jste si nyní během hodiny zabalili ranec a zmizeli do lesa třeba na měsíc, s tím, že se nehodláte do svého domova vrátit?
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Centurion »

Zvládnout by se to dalo za předpokladu že už bych se neměl pro co vracet. Žiju na vesnici a mám pro PA celkem slušné zázemí takže se nikam nechystám. Nicméně kdyby už se obzorem hrnuly hordy vyhladovělých kanibalských měštáků tak bych neváhal ani na vteřinu, vzal bych bug-out winter pack a zdrhnul bych. V lesích znám místa, která neznají ani myslivci. Věci bych řešil v tomto pořadí: přistřeší, oheň, jídlo,voda. Postavil bych si něco jako jurtu z jehličí a uvnitř rozdělal trvale udržitelný ohen, aby se dala zvládnout ta zima. Jako jídlo bych vzal všechno maso z mrazáku co bych unesl. V tomhle mrazu se nesmusí nijak konzervovat. Další jídlo bych si už musel obstarat v lese sám. Vodu bych získával ze sněhu. Ted se mi to ale kecá :D. Jestli bych to doopravdy zvládnul, by se ukázalo, až by na jaře začal tát sníh.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od sigmark »

sáně - na dobré sáně můžeš naládovat i ten mrazák...
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od miculas »

Máte někdo praktické zkušenosti s kettlebellem, nebo chcete-li bulinou či girjou? Vypadá to "funkčně" (samozřejmě vím, že k cvičení to nikoho samo nedokope :) ).
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Pepe »

Samozřejmě, je to výborná věc!Sám je mám doma, je to taková charakteristická "činka" crossfitu :)
Pokud chceš kupovat tak doporučuju 20kg a 2kusy. Cviky najdeš na youtube.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od PaF »

sigmark píše:sáně - na dobré sáně můžeš naládovat i ten mrazák...
Je fakt, ze na zimnich prechodech jsme zkouseli jako vlecenou bagaz detske boby. A funguje to, jen se nesmeji nakladat moc vysoko kvuli tezisti. A clovek musi mit na vleceni postroj, aby mohl mit v rukach hole. Taky vas to zpomali a to dost vyrazne, zejm. v tezsim terenu. Co je pro PA nejhorsi, jde vas stopovat jako po masle, zamaskovat stopu bobu proste nejde. :cry:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od sigmark »

moc se mi líbí skandinávské sáňky. jsou velmi nízké, a pěkně kloužou...
hodně zajímavý v tomhle ohledu je pořad Ray Mearse Real Heroes of Telemark z roku 2003 - norští commandos a jejich útok na Vemork, továrnu na těžkou vodu. Jak o psychické přípravě, tak o jídle, transportu. doporučuji
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od urbanwarrior »

...ten útok provedli Britové v Norsku, po něm pláchli do Švédska... ;)

Oni to byli norove vycviceni v Britanii, ale to je jedno - dost OT. Goral
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Pepe »

V Brně je nově otevřen CrossFit box.
http://elitegymbrno.cz/
Taky mě tam můžete potkat.
Bobby
Příspěvky: 3
Registrován: 02.11.2013 20:25
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Bobby »

Pokud jde o psychickou přípravu na SHTF, zapomínáme na několik důležitých věcí. Stále se bavíme o výcviku, tréningu, cvičení, ale uniká nám následující:
1. V případě rychlé, náhlé katastrofy, ať už přírodního nebo antropogenního původu, dojde dříve nebo později k výpadku sítí. V tu chvíli začnou umírat ti, kteří jsou na sítích nejvíce závislí: nemocní a postižení, kteří potřebují k životu přístroje poháněné elektřinou (vozík, umělá ventilace, umělá ledvina apod.) Pokud máte v rodině takového člověka, zemře velmi brzy a vy mu nedokážete pomoci. To je první věc na kterou je třeba se psychicky připravit.
2. S výpadkem sítí souvisí výpadek zásobování léky. Zemřou všichni kdo jsou závislí na lécích nebo drogách. Pokud máte v rodině takového člověka, zemře až vyčerpá zásobu látky, kterou potřebuje k životu. I na to je nutno se mentálně připravit.
3. Nejde jen o rodinu. Budou umírat sousedé, přátelé, kolegové z práce, letmí známí. Umírání bude tolik, že je otázka, zda jsme vůbec schopni se na to nějak psychicky vybavit, abychom to zvládli.
4. Řada lidí je dnes závislá na antidepresivních lécích. Tito lidé budou šílet. Propadnou depresím, budou si sahat na život. Někteří z nich budou i z našeho blízkého okolí.
5. Ve městech, zejména velkých, vznikla po roce 89 nová společenská vrstva, která za totáče téměř vůbec neexistovala. Nazvu je pracovním termínem yupees. Jsou to lidé velmi úspěšní v zaměstnání, dobře platově hodnocení, lidé žijící v dostatku a značném pohodlí. Nevyrábějí a ni nevytvářejí žádné hmotné hodnoty. Vedou, řídí, organizují, "olizují lejstra". Jsou zvyklí si všechno kupovat, mají-li zahradu, je na ní anglický trávník, mají-li chatu, slouží jim jen pro relax, nic tam nepěstují. Neumí nic z toho, co dnes stále zvládá běžný kutil-chalupář, majitel domku na venkově, nebo survivalista. O SHTF ani neuvažují. V případě SHFT budou spoléhat na státní struktury, pomoc zvenčí, organizaci, policii, zásah armády. Zemřou brzy. Neschopní se vyrovnat se zcela novou situací, závislí na strukturách, které právě při SHFT brzy selžou, nezvyklí fyzické práci nebudou schopni udělat nic, co by je dlouhodobě udrželo naživu.
Všichni tito lidé zemřou velmi brzy. Všichni jsou i v našem okolí a my je uvidíme umírat. Psychicky zvládnout toto velké umírání považuji za jeden z největších problémů, když uvažuji o SHFT dnech následujících.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od achopsalista »

ja si zas myslím že je to trochu inak.
je samozrejmé že ak sa stane niečo tým najbližším tak sa stým zrejme velmi ťažko dá vysporiadať.
keď však premýšlam nad hromadným vymieraním okolia, myslím si že sa telo /myseľ/ prepne automaticky do iného módu a tieto veci idú mimo teba. tak nejak otupíš zo dňa na deň...
nebude to vecou psychickej prípravy, proste sa človek zrazu zmení a hotovo. :(
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Leon Chamel »

Při opravdovém rozpadu společenských struktur by jistě bylo umírání kolem více než dost. Nemuselo by se ani jednat o epidemii či válku, úplně bychom si vystačili třeba s takovým celoplošným blackoutem ;)
Skoro si ale myslím, že přivyknout si na něj by byla ještě ta snadnější část. Lidská mysl se prostě postupně emocionálně vyčerpá a otupí... Horší by bylo, že všichni jmenovaní kandidáti na rychlou smrt (palec nahoru za zmíněné "young urban professionals"!) by nezalezli někam do kouta, aby tam pasivně a neškodně vyčkávali na zubatou. Jakmile lidé pochopí, že stát zkolaboval a že už proto žádná záchrana (ale ani trest!!) nehrozí, nastane klasická dog eat dog situace. Připravit se na ni v dnešním stále ještě poměrně sluníčkovém světě moc nejde, můžeme jen u sebe a nejbližších rozvíjet předpoklady potřebné k jejímu zvládnutí. Žádné záruky ale ani tak neexistují, celá příprava je "jen" o zvyšování šancí. A naštěstí je to také docela zábava :)
Bobby
Příspěvky: 3
Registrován: 02.11.2013 20:25
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Bobby »

Jo, dog-eat-dog je věc o které je nutno také uvažovat předem a počítat s ní. Po počátečním šoku, který bude tím intenzivnější, čím primární událost SHFT bude rychlejší, propadnou zbylí lidé panice, po které bude následovat právě dog-eat-dog období. Chvíle, kdy budou všichni proti všem, protože každý, kdo to přežije až do teď se bude chtít udržet naživu za každou cenu.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Reiser »

V tomhle vlákně bych čekal trochu víc života. :) Příjde vám něco důležitějšího než vlastní zdraví a kvalitní fyzická příprava?

Zkusím nějak sepsat co dělám já. Třeba to někomu pomůže.

Co se týče cvičení úplně jsem přestal cvičit na objem. Důvodů je hned několik. Potřebujete neskutečný množství suplementů, který stojí opravdu hodně peněz. V momentě kdy se přestanete přežírat a brát suplementy velice rychle spadnete zase zpátky na začátek. Posilování s extrémními váhami poškozuje klouby a bez dobré kloubní výživy velice rychle skončíte a navíc prakticky s trvalými následky. Na objemovku budete pravděpodobně muset chodit do posilovny = další výdaje a nemálo času stráveného čekáním až se uvolní to na čem chcete cvičit. Pokud cvičíte jen objemovku a vynecháváte kardio zjistíte časem, že sice vypadáte "dobře" jste velcí a vážíte 90kg nebo i víc, ale zkuste si vyběhnout 6 pater schodů a budete to rozdýchávat opravdu dlouho. Budete velcí, pomalí, neohrabaní a zvlášť pokud naberete hodně hmoty v krátké době odnesou to zase klouby a celkově tam bude dopad na zdraví, protože tělo se nestihne adaptovat na tak rychlý nárůst váhy.

Já se snažím spíš o silový trénink nebo kombinaci silově objemového tréninku. Cvičím systém 5+2 = 5 dní tréninku a 2 dny odpočinku. Někomu může víc vyhovovat 2+1 nebo jiný systém. Tady je důležité respektovat limity těla, pochopit kdy máte dost a kdy to co děláte už je na úkor zdraví. Když jste přetrénování dejte si pauzu navíc klidně den, dva. Když výkon dlouhodobě klésá nebo se objeví bolest ať už kloubů nebo jiná, permanentní únava, otupělost apod je pořeba jednak to samozřejmě řešit (kloubní výživa apod - to vůbec považuju za základ když už chcete do něčeho investovat peníze) ale hlavně dejte si delší odpočinek. Třeba týden a pak zase můžete pokračovat. Cvičení je něco co už s vámi zůstane dokud vám to zdraví / věk dovolí. Pokud to nevidíte takhle nemá ani smysl začínat, protože to brzo vzdáte, znechutíte si to a skončíte zase tam, kde jste byli na začátku. Cvičím zásadně s váhou vlastního těla. I to může být pro někoho s vyšší váhou docela problém a v tom případě je potřeba nejdřív zhubnout. Běhání, kolo, švihadlo cokoli aerobního u čeho se tělo prohřeje a zpotí. Má to taky tu výhodu že nepotřebujete posilovnu. Zacvičíte si prakticky všude.

Můj ranní trénink začíná ledovou sprchou. Hned jak vstanete vlezte do sprchy otočte pákovku na max na studenou a pusťte to na sebe. Chce to nad tím nepřemýšlet, prostě to udělejte. Žádný pozvolný přidávání nefunguje. Ze začátku to není příjemný ale zvyknete si na to. Sprcha má kromě zdravotních účinků ještě jeden efekt. Zažijete si svoje ranní "tady a teď", probere vás to a jste připravení odcvičit si svůj trénink na plno. Následují kliky. Dělám celkem 3 série kliků do maxima a to následovně. V jedné sérii se dělají hned po sobě bez přestávky tyhle druhy kliků: "diamond push-ups" (to jsou úzké kliky, ruce jsou na zemi skoro vedle sebe, palce a ukazováčky se dotýkají), pak tricepsové kliky na šířku ramen, široké kliky na hrudník a široké hrudníkové kliky s tím, že střídáte levou a pravou ruku a vykláníte se vždycky jen jednou rukou (děláte klik jen tou jednou rukou a druhá je cca v 90° úhlu). Tímhle končí jedna série. Zkontrolujte si, že neprohýbáte záda a že se hlava dívá dopředu a ne na zem. Dělejte to úplně pomalu (bolest je potřeba si vychutnat :) ) a dýchejte u toho. Dolu nádech nahoru (do záběru) výdech. (To platí obecně v té fázi cviku, kde jdou svalu do kontrakce a kde provádíte výkon je výdech, v té lehčí fázi je nádech. Dýchání je důležité. Existuje cvičení speciálně navržené tak, aby se svaly naučily dobře využívat zbytkový kyslík a pak třeba klikujete na zádržku, ale to je zase něco jiného pro extrémní situace jako třeba když vás někdo škrtí apod.) Během střídání kliků pořád držte tělo a měňte jen pozici rukou. Žádné klekání nebo jiné odpočívání. Snažte se udělat od každého druhu cca stejný počet a celkově v sérii svoje maximum. Pauza mezi sériemi je 5 min. S cvičením souvisí jídlo. Po cvičení si většinou dám banán nebo jiné sladké ovoce, aby tělo mělo sacharidy na spálení. Snídám většinou bílý jogurt 500g plus ovoce, případně corn flakes apod. Když už od tom píšu kvalitní jogurt zraje v kelímku a když ho otočíte tak v tom kelímku drží. Např. Hollandia apod. Ten zbytek jsou vyhozené peníze o pseudo mlíku ani nemluvím. S kvalitou potravin je obecně problém. Kvalitní potravina vás ale zasytí na mnohem delší dobu a není pravidlo že nutně musí být dražší. To platí třeba u masa, ale luštěniny a některé další základní potraviny jsou poměrně levná záležitost. Chce to jen trochu fantazie a naučit se z toho vařit. Navíc třeba cizrna, čočka, některé druhy fazolí se dají nechat naklíčit a je možné je jíst syrové. Někdo razí osvědčenou trojkombinaci maso, rýže, voda. Můj názor je, že strava by měla být co nejpestřejší jinak to časem stejně vzdáte, protože vám to prostě poleze krkem. Nebudu se tu už víc rozepisovat o stravě, je toho plnej internet a nějaké cenově dostupné řešení je tu pro každého. Chce to jen něco si o tom přečíst.

Další trénink je kolem oběda. Tady využívám část obědové pauzy na cvičení přítahů. Celý tréninkový program je pěkně vysvětlený na tomhle videu. https://www.youtube.com/watch?v=NnN8ksvVRIQ Doporučuji projít si celý kanál, je tam spousta tipů a zajímavých programů na cvičení venku s vlastní vahou. Pro ty co neumí anglicky jde v kostce o tenhle trénink:

DEN 1
=====
5 sérií s maximálním počtem opakovaní

DEN 2
=====
pyramida - v prvním setu udělejte jedno opakování, v dalším dvě opakování a v každém dalším setu zvyšujte počet opakování o 1. Pauza mezi sety 10s
Když set už nedocvičíte, 10s pauza a 1 set navíc do maxima

DEN 3
=====
Treninkový model - přesně 9 setů (3 od každéno cviku), ne více, ne mene! (60 s pauza)

Udělejte v každém setu ten samý počet opakování a to tolik abyste zvládli udělat 9 setů

3 sety s úchopem na šířku ramen
3 sety s úchopem na úzko podhmatem
3 sety s úchopem na široko

DEN 4
=====
Stejně jako DEN 3, stejný počet opakovaní, udělat tolik setů, kolik jsme schopni. Pokud překročíme 9 setů, příští týden v DEN 3 přidáme 1 opakování ke každému cviku.

DEN 5
=====
Zopakujte ten DEN, který byl pro vás nejtěžší


Po práci cvičím ještě nohy a břicho. Dřepy, švihadlo a cviků na břicho je celá řada. Snažím se to různě obměňovat. U břicha je ten problém, že když cvičíte břišní svaly břicho paradoxně pořád roste, protože rostoucí svaly vytláčí tukovou vrstvu nad nimi. Právě proto je potřeba zařadit i kardio trénink. U mě je to kolo, švihadlo, brusle, běhání. Ne nějak pravidelně (snad kromě švihadla) prostě pro zábavu a když je čas. Střídáním se vyhnete stereotypu.

Můj tréninkový týden začíná v sobotu (protože o víkendech stavím barák a před začátkem víkendu potřebuju mít za sebou ty dva dny odpočinku) a končí ve středu.

Mimo to chodím 1x týdně ve středu boxovat. Vrátil jsem se k boxu po nějaké době. Věnoval jsem se dřív Systemě, kterou považuji za asi nejvyspělejší bojové umění z toho co jsem měl možnost vyzkoušet. Bohužel už ale nemám žádné vedení a tady v Brně jsem nenašel žádný jiný klub, který by cvičil Systemu na úrovni.

Cvičit se dá podle mě skoro celý život. Je potřeba to jen nějak skloubit s prací a soukromým životem. Je mi 30, brzo budu otec dvou dětí a víkendy trávím na stavbě. Je to jen otázka vůle a motivace. Spousta lidí hledá výmluvy proč to nejde ale ono to jde. A kvalitní fyzická příprava může být jednou z těch klíčových věcí, které vám zachrání život.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Pepe »

Pěkně napsané a s tvým názorem se ztotožňuji. Chodíš cvičit i ven na hřiště? Já občas na Lesnou nebo pak do posilky (MišMaš). Momentálně cvičím podle Česlíka performance training
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od kregan »

Zrovna tohle mi přijde jako solidní záhul na klouby.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Reiser »

@Pepe, cvičím teď už jen venku, já jsem z Vinohrad tak tam improvizuju po různých hřištích, klepačích apod. V práci chodím na hřiště v králově poli co tu je kousek. V zimě cvičím taky venku. Uvažoval jsem, že si pořídím nějakou hrazdu nebo takový ty hrazdy kombinovaný s bradlama, ale to asi až pak na barák. U mě je ten problém, že musím hodně koukat na peníze a časově to musí zabrat co nejmíň. Potřebuju mít za co stavět a teď čekáme druhýho kluka, ženě je furt zle a někdy nemůže ani hlídat malýho, do toho se ještě učí na státnice tak je to časově hodně náročný. Jinak začínám mít problém s tím, že ten trénink už pomalu přestává stačit a dostávám se do fáze, kdy už svaly potřebují daleko víc, abych to druhej den cítil. Tím pádem pak nestihnu procvičit celý tělo efektivně v jednom dni a budu muset rozdělit svalové skupiny do dvou dní a střídat to. S tím mám zkušenosti z posilovny ale co cvičím s vlastní vahou ještě jsem to nedělal. Až budu mít návrh tréninku můžu to sem dát.
Uživatelský avatar
Heisenberg
Příspěvky: 27
Registrován: 27.12.2013 22:54
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Heisenberg »

Osobně mi přijde, že fyzická příprava je důležitá ale pokud má člověk alespoň nějakou fyzičku a čas od času si jde zaběhat/zacvičit, tak nebudou jeho šance na přežití po VP nijak extra nižší, než toho, kdo trénuje např. 5x týdně.

Jako mnohem důležitější stránku bych viděl psychiku. Většina rozpadlíků má doma zásoby vody, jídla, léků, všemožných zařízení, zbraní atd., což může vést k mylné představě, že přežití po VP nebude tak hrozné, protože "přeci mám zásoby všeho podstatného na 3 měsíce".

Uvedu jako příklad takový "průměrný celosvětový kolaps", kdy v prvních dnech budou mít venku faktickou moc složky IZS + armáda (stát se bude ještě trochu držet) a následně po totálním kolapsu se tyto složky rozpadnou a moc přejde do rukou různých ozbrojených skupin/gangů. Tenhle scénář může dost rozpadlíkům přijít "v pohodě", protože přesně na tohle se připravují.

Je tu však každopádně mnoho dalších věcí, které se podle mne často přehlíží. Počítejme, že během několika prvních týdnů zemře víc jak polovina obyvatel planety (např. velmi závažná epidemie). Jste připraveni na to, že budou umírat vaši kamarádi, přátelé a hlavně členové rodiny? K čemu vám v tuto chvíli budou zásoby pro manželku a dítě, když zůstanete sám? Vyhlídky na budoucnost budou velmi špatné - totální rozpad společnosti, nedostatek jídla, čisté vody a léku, máte strach kamkoliv jít aby vám nějaký ozbrojený gang nevzal i ty poslední zásoby. Věřím, že takováto situace dokáže zamávat s psychikou i toho největšího tvrďáka. Bohužel jsem však uvedl jen jeden příklad z mnoha. Může se stát, že se ke svým zásobám nedostanete, případně o ně nějakou nešťastnou náhodou přijdete - další rána. Také se může stát, že v případě kdy "to" vypukne budete stovky kilometrů od domova. Po určité době se vrátíte a naleznete prázdný dům - bez zásob, bez rodiny. Nevíte kde jsou, zda jsou na živu, nevíte nic. Jste naprosto sám, bez jídla, bez vybavení a snažíte se najít svoji rodinu. Přitom bojujete o holý život a cestou vídáte tisíce mrtvých - zvládnete to psychicky? Dál vám může psychiku podkopat uvědomění si, že světu bude trvat např. několik desítek, spíše stovek let, než se zpět postaví na nohy. Vaše děti, pokud je dokážete ochránit a přežijí, budou vyrůstat ve světě plném nemocí, hladu, strachu o život...

Aniž bychom si cokoliv nalhávali, tak napříč internetovou komunitou prepperů je určitá část těch, kteří podvědomě rozpad chtějí. Důvodem je, že jsou v dnešním světě neúspěšní, mají různé problémy a chtějí začít nanovo od začátku. Rozpad civilizace berou jako jakési vysvobození a doufají, že když se na něj materiálně dostatečně připraví, tak že se jejich život otočí o 180° a oni najednou budou těmi úspěšnými. Dost často však zapomínají na výše zmíněné "nemateriální" problémy a věřím tomu, že by se pár dní po kolapsu chtěli vrátit zpět. Zpět do času, kdy sice nebyli tak úspěšní v některých oblastech ale měli střechu nad hlavou, jídlo, jejich rodina a přátelé ještě byli na živu, nemuseli se venku bát o holý život a výhled budoucnosti vypadal mnohem růžověji.

Chtěl bych rozvést debatu na téma - myslíte si, že je možné se na podobné psychické vypětí nějak připravit? Nebo bude záviset čistě na štěstí, komu se co přihodí? Dá se odolnost na toto nějak "natrénovat" nebo prostě někdo od přírody vydrží víc a žádná příprava nepomůže?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Terminated Account »

Pod to, co jsi napsal se s radostí podepíšu. Nicméně 99% příspěvku je shrnutí a konstatování toho, co se zde probíráme napříč fórem. Hranice mezi zdravým rozpadlictvím/prepperstvým je velmi tenká. Jsem nesmírně vděčný za každý příspěvek "zdravého" rozpadlíka (za který výše uvedený příspěvek jednoznačně považuji), který dokáže působit pozitivně i na ty méně zdravé.

Výzva k debatě je správná, ale osobně tuto otázku považuji za již mnohokrát zodpovězenou.

Připravit se lze jen vlastními reálnými zkušenostmi, poznáváním a rozšiřováním vlastního obzoru, což v konečném důsledku nemusí znamenat pro přežití v budoucnu zhola nic. Platí zde přímá úměra větší zkušenosti nám dávají větší šance situaci vyřešit. Náhodu a neurčitost však nemůžeme nikdy vlastními zkušenostmi a vůlí ovlivnit absolutně. Jedině člověk smířený s tím, že žije tady, teď s tím co má, který netruchlí nad minulostí a nebojí se, či si nemaluje budoucnost, opravdu žije. Dostat se do tohoto stavu není vůbec jednoduché, ale podle mě zcela klíčové.

Shromažďování materiálu a budování zázemí je to nejzákladnější a zároveň nejjednodušší, co člověk může dělat. Materiál má oproti zkušenostem zásadní hendikep - hmotnost, objem a ještě k tomu je často spjat neoddělitelně se zemí. Zázemí ve vlastní hlavě by tedy mělo být prioritou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Fabulous »

Je to OT, ale když tady tak mudrujeme: já do prázdného baráku nikdy nedorazím, neb mám několik "schovek" na výbavu a potraviny, ale i pro členy rodiny ;)
Odpovědět