Noční vidění

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět

Rozpadlík a noční vidění (zohledněte cenu vs. užitek, potřebnost...)

NV považuji za nutnost a to min. II. generaci
72
42%
NV považuji za nutnost, stačí I. generace
25
15%
NV považuji za zbytečnost (peníze raději utratit za něco užitečnějšího)
74
43%
 
Celkem hlasů: 171
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

Patrol píše:A co ten PARD 008, je to taky k ničemu? Známej si to myslím koupil na myslivost, ale ještě jsem s ním od té doby nemluvil, jestli je spokojen, nebo ne.
Myslivci maj jiny pozadavky.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Serža »

tak nebuď tajnůstkář a napiš celou odpověď = jaké jsou ty jiné požadavky! ;-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Noční vidění

Příspěvek od Patrol »

Předpokládám, že Jameson chce citovat mnohokrát omílaný blud, že myslivec nepotřebuje střílet přesně, protože komora je velká jak pivní tácek. To ale nebude tenhle případ, protože ten známej, co si pořizoval toho Parda je správcem střelnice a střílí velmi přesně. Asi nezbude, než si počkat na jeho recenzi.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
čimango
Příspěvky: 391
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od čimango »

Spíš jde o to, že myslivec si v současné pre-PA době může dovolit infračervený přísvit, čili digitální noční zaměřovače a dalekohledy s cenovkou 20-30 Kč pro účely lovu plně postačí. Pro "bojové" použití v PA je nevýhodné, že zapnutý přísvit snadno detekuje jakákoliv kamera s nočním režimem, nebo levné NV s měničem 1. generace, a to na značně velkou vzdálenost.
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: Noční vidění

Příspěvek od Alice »

spíš jde o to, že si dnes myslivec může pořídit termovizi...

mínusy termovize pro myslivost oproti nv:
- je dražší

plusy termovize oproti nv:
- lepší dostupnost podle zákona
- lepší světelnost, jde vidět i za úplné tmy bez použití přísvitu a bez zbytkového světla
- dovoluje větší zvětšení, takže se dá se střílet na delší vzdálenosti
- menší spotřeba energie
- termovize "nefázuje" obraz (zpoždění zvěře na místě, kde bylo před pár ms)
- oproti nv si termovizi můžu zapnout i ve dne, aniž bych si zničila optiku/elektroniku.
- při úplné tmě nepotřebuji infra přísvit, který "prý" černá dokáže vnímat, jestli je to pravda, toť otázka?
čimango
Příspěvky: 391
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od čimango »

Už to zde v minulosti bylo mnohokrát probíráno, tak jenom zopakuji:

- použitelný termovizní zaměřovač 80 000,-, použitelné digitální NV zaměřovač 18 000,-
- z hlediska zákona je to úplně stejné - bavíme se o digitálním NV, viz zde několikrát odkazovaný výklad MV
- digitální NV lze samozřejmě bez problémů používat i ve dne - je to prostě videokamera
- přísvit do určité vlnové délky vnímá veškerá zvěř, nejen černá. Někdy to vadí někdy ne, stejně jako baterka. Nicméně
dnes se používají přísvity s vyšší vlnovou délkou, kterou zvěř nevnímá.

Termovize je samozřejmě mnohem lepší ale pro běžného lovce je poměr cena/výkon výrazně ve prospěch digitálu.

Do PA určitě termovizi hlavně proto, že z věcí které nepotřebují přísvit asi vychází stále nejlevněji. Ale také neumí vše - třeba přes sklo nevidí.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Noční vidění

Příspěvek od Patrol »

Občas používám starší, ale celkem dobré NV, když jdu v noci na černou. Přísvit obvykle nezapínám, protože zesílení zbytkového světla mi stačí a nedráždím tak oko zbytečně silným jasem obrazu. Výjmečně si na okamžik zapnu přísvit, který mám zaostřený jako úzký kruh veprostřed obrazu. Zapínám to jen, když potřebuju rozeznat detaily.
I tak se do toho kukátka mrknu jen jednou za čas a pak se oko chvíli přizpůsobuje.

Pokud by to NV Pard008 bylo alespoň stejně dobré, jako moje staré NV, měl bych ho přímo na flintě, a mohl přes to mířit, tak by to bylo určitě také použitelné i bez přisvěcování pouze se zasílením zbytkového světla.
To, že by byla tma jak v pytli je velmi výjmečné. Bez přísvitu by to tedy bylo použitelné i v té PA na nepřítele s levným NV, ale pochybuji, že by jich takových kolem nějak moc běhalo. Pokud by mě chtěl v noci lovit nějaký nepřítel, neřešil bych, že může zahlédnout můj na chvíli zapnutý přísvit, protože by to byl jistě nějaký voják, který by měl tu termovizi.

Od koupě termovize mě osobně pořád ještě odrazuje moc vysoká cena, kterou za to nejsem ochoten dát. Proto řeším jestli je levné čínské zařízení(NV puškohled) použitelné, protože tuhle cenu jsem ochoten investovat. Plusem termovize by byla hlavně ta rychlá identifikace na velké vzdálenosti, což by se případně v PA mohlo obzvláště hodit v neznámém terénu.

Na přísvit mi zatím zareagovala jen lyška, ale nejsem si jist, jestli jsem jí nezradil nějakým pohybem, pachem, nebo hlukem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

Urcite si nemyslim, ze myslivec nepotrebuje strilet presne. Osobne vidim ten rozdil v prisvitu. Prisvit je proste napikacu a v prvni generaci nebo digitalu je proste bez prisvitu videt hovno, i druha generace nemusi bejt zadnej zazrak. Ono dokonce v tmavym lese muze bejt videt hovno i ve treti generaci.

Spotreba terma je urcite nevyhoda a ne vyhoda, ale oproti klasickymu nv. Kolik zere digital nevim.

Na detekci staci termo za 20, na strelbu nevim, ale videl ksem na shopech predsadky za 65.

Termo jde pouzit ve dne, ale nesmi bejt moc teplo.

Z hlediska zakona je rozdil jestli to je termo nebo nv, nebo aspon teda z hlediska nv na principu zesilovace.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Noční vidění

Příspěvek od PetrNO »

z hlediska "zakona" jde hlavně o to že je "zakázáno" svítit !!! na cíl... bylo to myšleno jako lov s baterkou atd..

jenže podle "extra výkladu" je i přísvit aktivní osvěcování cíle (sice jiná frekvence, ale prostě to "svítí" na zvíře..).. tzn. i digitály s přísvitem jsou na úrovni lovu s baterkou čistě dle výkladu (otázka kdo to vykládá, ale zatím u soudu to nebylo, počítám že by to bylo na znalce.-) - tohle mi řekl jeden PCR plukovník přes zbraně:-)) )

to vše řeší "termo" kde nic aktivně nevyzařuje..

kdyby to někdo chtěl rozstřelit tak bez změny zákona může 90 procent elfů zavřít krám, bez přísvitu "digitál" moc nekouká....

jinak g) zakázané způsoby lovu "zařízeí pro osvětlení terče", případně i "zdrojů umělého osvětlení".. to že každý druhý debyl propadl z fyziky a myslí si že neviditelný přísvit "není světlo" je druhá věc:-)

ovit zvěř s pomocí elektrických zařízení schopných zabíjet nebo omráčit, zdrojů umělého osvětlení, zrcadel, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, reprodukční soustavy s hlasy zvěře, výbušnin,
Naposledy upravil(a) PetrNO dne 30.10.2019 12:30, celkem upraveno 1 x.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Noční vidění

Příspěvek od PetrNO »

jinak osobně jsem se spíš setkal s opačným přístupem..

levnější "termo do ruky" kukátko kterým se elf a kdokoli rychle podívá na 2 km (1 km na obě strany na kopci...), dojde si a na flintě "digitál do 20".. do těch 100m/rána to bohatě stačí, většina dál nestřílí, natož v noci... a cenově je to nejlepší kombo - kukátko do ruky je levnější než odolný puškohled, 20-40....
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

PetrNO píše:jinak osobně jsem se spíš setkal s opačným přístupem..

levnější "termo do ruky" kukátko kterým se elf a kdokoli rychle podívá na 2 km (1 km na obě strany na kopci...), dojde si a na flintě "digitál do 20".. do těch 100m/rána to bohatě stačí, většina dál nestřílí, natož v noci... a cenově je to nejlepší kombo - kukátko do ruky je levnější než odolný puškohled, 20-40....
Uplne si nejsem jistej, jak moc je termovize, ktera vidi na 1km, levna :-)

Staci si vyfotit nakej objekt na 1km, zmensit v PC na rozliseni napriklad 320x240px a clovek uvidi, kolik s tim na 1km ne/uvidi detailu. Rozliseni u termovize dela cenu. Objektiv respektive snimac termovize je vlastne matice miniaturnich senzoru. Pokud ma rozliseni 320x240px, tak obsahuje 77tis malejch termosenzoru, ktery pak dohromady tvorej obraz.
JOBU
Příspěvky: 1785
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Noční vidění

Příspěvek od JOBU »

Senzor je tam iba jeden, ako vo fotoaparáte, alebo kamere... Sníma iba v podstate jeden jediný bod z obrazu, ktorý jednoducho povedané iba posúva po riadkoch obrazu v určitej frekvencii. A čím je tá frekvencia vyššia,tým menší je šum obrazu. Tých spomínaných 77tisíc- to je iba počet bodov, ktorý je schopný prístroj zobraziť .
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Noční vidění

Příspěvek od bacil »

Možná to tak bylo kdysi. Už pár let se to vyrábí jako čipy jako do foťáku s megapixelovým rozlišením. Nejlevnější 8x8 senzor je za asi 30$, jinak pro iphone je už docela dlouho dostupná termokamera jako zadní dekl. Jediný rozdíl oproti čipům do foťáku je, že jsou o dost větší.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

Klasicke LWIR termovize, zalozene na mikrobolometrickem snimaci je proste mikrobolometricke pole, slozene z tisice malych mikrobolometru. Ano, z uzivatelskeho hlediska je to jeden chip, ale ten chip obsahuje malinke mikrobolometry (o velikosti cca 50um) ktere tvori rozliseni toho obrazu.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Noční vidění

Příspěvek od hrd »

Nějaký tip na IR laser na pušku? Je něco normálně dostupného s výkonem nad 0.7mW?
(viděl jsem na netu přísvit, který se dal zúžit tak, že by byl snad použitelný jako zaměřovací, ale v ruce jsem ho neměl)
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od neilz »

zdravim, ma nebo zna tu nekdo nocni videni Fero 51 ?
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od neilz »

Sepisu sem nejake me poznatky o Fero51, pokud se nepletu jedna se o Gen2 NV s Zeiss oprikou a 6nasobnym zoomem ale zaostrit se da nadherne i na metr, mozna i min, netestoval jsem, je to zatim jedine NV co mi proslo rukama, kvalita obrazu a celkove optiky je za me naprosto perfektni pri koukani kdyz se zacina stmivat, bohuzel 2gen jak je zde psano je bez prisvitu v noci vpodstate nepouzitelna, rekl bych ze bez prisvitu vidi clovek tak o 2.5-5% lip nez vlastnima ocima ale ve vysledku je opravdu lepsi koukat jen ocima, prisvit zatim nemam ale bude, zatim jsem testoval je slabonkou LEDku ktera stacila pro prisvit na 5m v byte

Fotka je focena prez optiku mobilem, most na ni je vzdalenej cca 4km, ocima je prez NV videt velice pekne, fotka je proti tomu strasna
97095624_271430470699260_752346771245498368_n.jpg
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Noční vidění

Příspěvek od Germanik1 »

Nádhera, ale tu cenu nefoť🙂
Udělám co musím
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od neilz »

tak to je bohuzel fotka skoro za dne, jak pisu v noci clovek vidi skoro stejny prd jako vlastnima ocima, vpodstate jen lehce ruzne odstiny cerne :-D ja tohle NV ziskal za dobrou castku, na nemeckym ebayi se da koupit kolem 8-10k a jak se bude chovat s prisvitem se teprv uvidi ale pri prisvitu tou lowcost ledkou je to skoro jak z filmu v mistnosti :-D
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od neilz »

tady je srovnani, foceno v cca 21:15, ta fotka mobilem odpovida celkem slusene realne viditelnosti, ten panelak vzadu je cca 1.5-2km daleko
97068034_2894125850677097_2879463645673160704_n.jpg
96691439_2649835668581597_8346822276062117888_n.jpg

Ted fotky o 10 minut pozdejs


97126998_582899255680035_76373039737995264_n.jpg
Přílohy
96541178_244696440117420_2857132470023749632_n.jpg
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Odpovědět