Noční vidění

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět

Rozpadlík a noční vidění (zohledněte cenu vs. užitek, potřebnost...)

NV považuji za nutnost a to min. II. generaci
72
42%
NV považuji za nutnost, stačí I. generace
25
15%
NV považuji za zbytečnost (peníze raději utratit za něco užitečnějšího)
74
43%
 
Celkem hlasů: 171
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Noční vidění

Příspěvek od Karlos »

Před pár dny jsem se vracel kolem pulnoci domu a na nasem sidlisti nesvitilo poulicni osvetleni, bylo zatazeno a panelaky take po tmě až na par oken... proste tma jak v :moon ...tak si tak jdu a rikam si ze tak nejak by to asi vypadalo nejen v PA ale i v dobe vetsi krize kdy nebude na elektrinu pro verejne osvetleni... nicmene jeden podstatny rozdil tu bude, zatim co nyni jsem se vubec necitil jakkoliv ohrozeny tak v době byť jen krize to bude jine kafe...

No a protoze kriminalni zivly budou uradovat prevazne v noci tak jsem si rikal ze jakekoliv nocni videni by mohla byt docela uzitecna vecicka. Treba pri podezrelem pohybu kolem domu, pri hlidkovani, presunu atd. Clovek muze byt po zuby ozbrojen ale pokud nic nevidi... a to neuvazuji pripad ze nocnim videnim muze byt vybaven kriminalnik.

Ono i nejobycejnejsi nocni videni 1. generace by cloveku poskytlo neskutecnou vyhodu, ne-li rozhodujici.

Co myslite? Máte nekdo nocni videni?
vrb
VIP
Příspěvky: 890
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Noční vidění

Příspěvek od vrb »

Jám mám dvě noční vidění 1. generace

Staré PNV 57 z tanku - to je téměř k ničemu , i za hodně temné noci je vidět lépe očima než tímhle. Výhoda je, že detekuje i vzdálené infra, takže lze detekovat hodně nahřáté předměty. Puštěnou letovací pájku atd. Další výhoda je, že obarvené předměty mají v infra úplně jiné optické vlastnosti. třebas černá tepláková souprava svítí jako žárovka, protože v infra je naprosto bílá.
Dá se to využít když je totální tma v uzavženém prostoru tak s přísvitem 940nm je vidět na několik metrů, když vezmu reflektor od auta a dám na to přiložený filtr, tak je tím vidět do 100m. Pro myslivost je to nepoužitelné. možná jako detekce něčeho do 100m při opravdi silné tmě.

Pak mám Nightforce 1.gen s přiblížením 2,5. To už je trochu lepší, zesiluje to světlo, ale bez přísvitu taky marné. Problém je, že pracuje spíše s blízkým infra, a to lidské oko detekuje jako temně rudý svit, takže je pozorovatel s přísvitem vidět pouhým okem. Je to dobré, pokud nechcete vyloženě rušit ostatní. Používají to v kinech když potřebují něco zkontrolovat během promítání. Když si chci prohlídnout zvěř z posedu tak si to beru abych neoslnil polovinu honitby. Kdžy jsem to srovnával s ruským 7x50 mysliveckým dalekohledem, tak je zvěř na více jak 50m lépe vidět v dalekohledu.

u nočního vidění je hlavně problém značná zrnitost obrazu, takže podrobnější obeznání objektu je nemožné.

Pro PA krizovky už je lepší použít silný reflektor a útočníky oslnit. Policajti vám taky svítí baterkou přímo do obličeje, když vás zastaví v noci s autem.

Měl jsem půjčenou termovizi, a to už je jiné kafe, detekuje člověka na více jak 200m se značným kontrastem i schovaného když je vidět jen kousek, stejně tak zvěř. Pro systém detekce je to ideální záležitost, podrobné obeznání ale už není s termovizí tak snadné, obraz je tvořen naprosto jiným systémem než jsem zvyklí. Bohužel se zde pohybujeme v cenách nad čtvrt milionu, slušná termovize je přes 600 000Kč. kdo by měl peníze, rozhodně neváhat s nákupem.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Karlos »

Nemáte někdo praktickou zkusenost s timto NV?
http://www.pixmania.cz/cz/cz/5985046/ar ... ePromo=oui
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Fabulous »

Je to levné vidění Gen.I. Nečekej zázraky. Při slabém osvětlení je skutečně leckdy lepší dobře světelný dalekohled než toto. Ale do úplné tmy to s přísvitem svoje odvede. Bohužel Gen.I je citlivá na protisvětlo a čip se dost rychle vypaluje. Proto jsem koupil digitální NV, které by tyhle potíže mít němělo.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Noční vidění

Příspěvek od Pepe »

gen1 jsem zkoušel (značku nvm), je opravdu lepší koukat vlastníma očima. Pokud má ještě zvětšení tak se s tím ani nedá chodit.

Měl jsem možnost chodit i s Klárou a to je jiný kafe, krásná viditelnost a to je myslím jen gen2+. Nehledě na to, že je to malinkej prcek. Pokud bych něco pořizoval tak jedině gen 2+ a více, rozhodně nic slabšího.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Noční vidění

Příspěvek od goral »

Budu znit jako skeptik ale nic pod gen 3 nema smysl... rozhodne ne na plnohodnotne pouziti (ala film - na ksicht a vidim jak ve dne).
Na staticke pozorovnani ci pri nekterych specifickych situacich se da pouzit nizssi generace, ale jinak ne.
Gen1 - to radsi koukat ocima
gen 2 - nemel jsem
gen 2+ (klara, meo50) - desnej kram. Na statiku do vzdalenosti 200 metru dobry, na chozeni uplne na prd (v lese, ci nekde kde neni moc svetla - samozrejem kdyz si to zkusite na louce, pripadne te si jak alenka v risi divu, ale louka neni idealni testovaci prostor)
3 a vice to uz je lambada
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Karlos »

Jenze pokud se nepletu je gen.3 a vice pro civilni trh zapovezena ne?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Noční vidění

Příspěvek od Pepe »

Není, možná v USA.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Noční vidění

Příspěvek od goral »

U nas je legalni uplne vsechno, jen to nesmis davat na kver.
Z USA se neda vyvest (ale vlastnit se tam da vsechno) de facto nic legalne (mozna ta dvojka) a uz vubec ne armadni kousky. Ale to neznamena ze to nejde...
vrb
VIP
Příspěvky: 890
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Noční vidění

Příspěvek od vrb »

jenže ty ceny u vyšších generaci... Pro normálního smrtelníka se vyplatí investovat do jiných věcí.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Noční vidění

Příspěvek od BOGOVIK »

Generace III se dá koupit i v ČR, ale cena cca 120k a více.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Karlos »

No prave, za tu cenu ma clovek BVPcko + jidlo na rok :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Noční vidění

Příspěvek od Terminated Account »

Ale zase na druhou stranu znám lidi co jezdí ve celoročně ve Felicii, ale na zahradě mají bazén za sto klacků, ve kterým se koupou 6 týdnů v roce. Takže všechno jde když se chce a život je otázkou priorit. Admine utáhni rodině trochu opasek v každodenním životě a za chvíli máš našetřeno :)

Trochu odbočím: Možná je dobře, že jsou takové věcičky takhle předražené a zlevní se až příjde "čas". Výrobní cena bude určitě minimální, ale ač jsem liberál, myslím, že není dobré kdejakou technologii dávat do ruky masám. Osobně si myslím, že již dávno existují technologie, které by dokázali dát jednotlivci velký zdroj energie. Jenže jsou drahé proto, že nejsou masově rozšířené. Zároveň jsou některé velmi dobře tajeny. Nikdo nemá zájem na tom, aby někdo dokázal baterkou do mobilu vyhodit do vzduchu rodinný dům nebo svým autem blok baráků...
vrb
VIP
Příspěvky: 890
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Noční vidění

Příspěvek od vrb »

MacGyver: Co máš proti Felicii? :-D pro mě je auto spotřebka, tak do toho nehodlám vrážet více než je nutné. :-D ale bazén nemám. Zato spoustu jiných věcí, které mají mnohem větší hodnotu než jestli si vozím prdel v drahém nebo levném. Navíc Felicie je asi nejméně nápadné auto co znám, ve Felicii jste téměř neviditelní.

Gen 2+ a 3 jsou fakt drahé díky malé sériovosti, hodně náročné technologii a plnění armádních norem. Pokud to chcete používat k něčemu praktickému v normálním životě, nebo máte zbytečných 150k tak si to kupte. Jestli to chcete jen na PA, tak si kupte několik neprůstřelných vest za dnes směšnou cenu a to noční vidění bude mít cenu asi jako neprůstřelné vesty pro jednu rodinu. Nebo zásoba konzerv na měsíc. Já jsem testoval gen1 a je to slepá cesta. Až budu mít vyřešené bydlení a zajištění tak si chci koupit termovizi, ta sice stojí 500k, ale je použitelná i na jiné věci a detekce je tam úplně jinde.

Kdo má prachů zbytečně moc, tak si přimontujte na felicii tohle:
http://www.gs.flir.com/products/land/starsafirelv.cfm

BTW: Zkoušel někdo použít jako noční zobrazovadlo moderní digitální zrcadlovku, s obrovskou citlivostí? třeba u 51200 iso? Jak se to chová ve tmě?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Fabulous »

Na některých US autech byl systém nočního termovidění. Díky sériovosti byl cenově relativně přijatelný. Na Ebay se dá vcelku běžně koupit. Najde se kutil, který by to chtěl zakoupit a dotáhnout do podoby použitelné rozpadlíky?

http://www.ebay.com/itm/Cadillac-Devill ... es&vxp=mtr
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Noční vidění

Příspěvek od Terminated Account »

To vrb: Proti Felicii nemám vůbec nic, ba naopak. Byla to pouze metafora. Chtěl jsem vyjádřit to, že věci mají pro každého jinou užitnou hodnotu. Naštěstí je každého věc za co svoje peníze utratí.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Noční vidění

Příspěvek od goral »

S tim"termovidenim" z auta - je to tam debilne popsany ale nejedna se o prosty zesilovac svetla aka nokto 1/2 generace v kombinaci s prisvitem?? Ta cena mi pripadne zcela mimo...

Termovize, jako opravdu termovize, to je cena v radech desitek milionu. Mam kamarada v jednom civilnim vyzkumnem ustavu, ktery tam ma tuhle hracku a krom toho ze jsem si s ni mohl pohrat, tak jsem byl i zasvecen do zdlouhave cesty ziskavani tohoto pristroje - vice jak dvouleta papirova valka mezi USA a CZ urady, aby jim to pro vyzkumne ucely dodali... (bavime se o civilnim sektoru - armada je jina pohadka)
Navic termovize je strasne precenovana vec. Co jsem mel moznost zkusit tak nevidi pres zdi, ani pres okna, jak to byva ve filmech. A co jsem se bavil sveho casu s pohranicnikama, co meli termovizi na vrtaku z nemecka (tehdy to nemci nejak darovali po shenghenu), tak rikal ze na prohledavani hlubokyha lesa taky zadna vyhra - nekolikrat jim proklouzli utecenci pred vrtulnikem a chytla je az pesi hlidka.

Jinak k noktakum. Pokud se smirite s tim, ze budete mit prisvit, tak i 1+ uz je dostacujici hracka. Problem je, ze dobra prisvitova baterka, ktera neni videt pouhym okem, stoji celkem hodne a hlavne vas detekuje kdokoliv s noktem na velke vzdalenosti.

mmj. ted je u turbanu v mode noseni kamer s nocnim rezimem. Amici jsou bohuzel vidlaci a svy nejlepsi nocni vybaveni nepouzivaji jak maji - vetsinou maji zaply baterky, zamerovaci lasery, stroba, odrazky... a to s obycejnou digi kamerou s nocnim rezimem (=zesilovac svetla, aka nokto 1.gen) bez potizi detekujete na velke vzdalenosti.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Noční vidění

Příspěvek od JimmyJazz »

v radech desitek milionu? To se mi nejak nezda. Za 12 milosu se da poridit dalkova termovize na auto...Ja osobne bych sel FLIR cestou, kdybych si mel neco takoveho koupit. Maly pristroj pro osobni pouziti se da poridit kolem 5000 USD (hledejte FLIR thermal na eBayi). Jak je to ovsem s vyvozem z USA, to nevim.
vrb
VIP
Příspěvky: 890
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Noční vidění

Příspěvek od vrb »

Ruční Termovize se tu normálně prodávají pro průmyslové účely. Mají to hasiči na každém okrese, aby zjistili skryté ohnisko po uhašení. Dál to používá kdejaká firma na měření tepelných ztrát budov, nebo na kontrolu výkonové elektroinstalace, zda se nějaký kontakt nepřehřívá přechodovým odporem. Cena je od 50 000Kč za dost mizernou kameru tuším 120*80 pixelů, až po 750 000Kč, tam je už rozlišení 640*480 se vším komfortem a výměnnými objektivy.

AD sklo: Pro běžné termovize je okno černá stěna. Jak to dělají ty armádní že vidí lidi přes okno na obrovské vzdálenosti to nevím, možná nějaké selektivní spektrum propustné sklem.

Noční vidění US Army se tu občas objeví v inzerci, ale za tu cenu to nepotřebuju a nevím jestli riskovat ty peníze za gen3+ ale z pochybného zdroje bez záruky. Může to být něco po odpisu, co schytalo při přesunu protijedoucí dálkové halogeny naplno...

AD infra blikačky: Je to zjistitelné čímkoliv. I jednoduchou kamerou za pár tisíc. Jesti to amíci používají tak to si můžou rovnou svítit halogenem. Když máte okonavyklé na tmu, tak infra je dost dobře vidět na dálku. Vypadá to jako hodně tmavá červená, až do fialova. Rostliny se v tom jeví bíle, viz infra fotografie. Vyrobil jsem si blízký infra přísvit s výkonem až 250W ale je to fakt vidět. Taky pozor na oči, koukat do infra reflektoru 250W z blízka vás neoslní, ale hrozí popálení oka. Infra pod 900nm vidět už skoro není, ale když člověk hodně dobře kouká a je tma, tak to taky dokáže rozeznat.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Noční vidění

Příspěvek od JimmyJazz »

Zrejme si nerozumime: Ja nemyslim tohle http://www.youtube.com/watch?v=SnQcyyDJLCo , ale tohle http://www.youtube.com/watch?v=HN8cWzovTP4 - to druhe mi prijde vyrazne pouzitelnejsi.
Odpovědět