Dioptrické brýle

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
vrb
VIP
Příspěvky: 891
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od vrb »

Nevím jestli jít na LASER - výrazně zhoršuje vidění za sníženého světla.
jaké máte zkušenosti vy s laserovou operací? a zhoršením vidění za šera?

Nebo pořídit zásobu brýlí, řekněme 10ks brýlí + 20sad čoček, upevnit už je lze i do kůže nebo rohoviny. to by snad pár desítek let vydrželo.

V nouzi lze použít štěrbinovou metodu. Kdo máte brýle, zkuste si do papíru udělat malou dírku špendlíkem nebo menší a koukat skrze ni bez brýlí, uvidíte ostře na dálku i na blízko. problém je ve výrazně snížené světelnosti. opět nelze použít za šera.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

vrb píše:Nevím jestli jít na LASER - výrazně zhoršuje vidění za sníženého světla.
jaké máte zkušenosti vy s laserovou operací? a zhoršením vidění za šera?
Já jsem po opeaci cca půl roku a vidím velmi dobře i za šera.
Co se mi trochu zhoršilo, je vidění na blízko. Nemyslím četbu, nebo PC, to je pohodě, ale úplně na blizoučko - například takovým tím pidimidipísmem psané obchodní podmínky na smlouvách :mrgreen:
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Až Vám bude přes 30, udělají se Vám v oku cucky, jak ta náplň oka houstne a budete mít pocit, že máte čočce smítka.
Stojí to pěkně za hovno a to vidím dobře.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

mě je přes čtyřicet , a nějak mi to nehoustne ...

(zaplaťpánbu ani neřídne - zatím nikde :chuckle )
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Josef »

Jo, štěrbinová metoda, jak o ní píše Vrb, funguje velmi dobře. Je to známo i u foťáku. Čím vyšší clonové číslo (menší otvor) tím vyšší hloubka ostrosti a tím méně se projeví nepřesné zaostření. Stejný trik využívá dioptr na puškách. Pohled přes malý otvůrek zajistí ostrý pohled na mušku i na terč, ačkoliv pouhým okem bez dioptru by byla ostrá jen mechanická mířidla nebo jen terč, nikdy ne oboje současně. Stejně funguje i lidské oko. Většina lidí s dioptrickou vadou vidí podstatně hůř při špatném osvětlení, zatím co při dobrém osvětlení si nestěžuje. Ale to není slabým okem nebo nějakou vadou sítnice. Na sítnici je promítán už špatný a neostrý obraz. Při slabém osvětlení je zornička rozšířená, světlo prochází celou plochou čočky a tím pádem i všemi jejími vadnými místy (myšlena místa, kde její tvar neodpovídá správné optické geometrii). Hloubka ostrosti oka je pak malá, obraz na blízko i na dálku mizerný. Při silném osvětlení se zornička zůží, světlo prochází jen malým otvorem. Na menší ploše čočky je logicky i menší počet vadných míst a obraz na sítnici bude i při relativně špatné čočce ostrý.
vrb
VIP
Příspěvky: 891
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od vrb »

GloryToSunTsu: ty cucky myslíš po laseru nebo prostě věkem?

mě už v očích plave svinstva dost od 17 let, občas mi to dělá problémy při řízení modelů, protože vidím na obloze více letadel a musím si pamatovat které řídím. Já to mám po nehodě.

Spolužák byl na operaci laserem, vidí sice lépe na dioptrie, ale žádný zázrak, po tmě ovšem vidí jako ženská. Zkuste někdy vzít svoji drahou do lesa v noci kdy moc nesvítí měsíc a bude totálně ztracená. Muži mají více světločivých buněk v oku, ženy více barvocitlivých, proto někdy vnímají barvy jinak než muži. Jako myslivci by mi to snížení vidění potmě dost vadilo i kdyby nepřišla apokalypsa.

Regenerece rhodopsinu(to co v oku převádí světlo na nervové vzruchy) v tyčinkách trvá v základu 20 minut ale může se zlepšovat až po dobu 24 hodin. Proto pokud očekáváte ostré světlo-rozsvícení baterky, míjení protijedoucího auta atd, je dobré jedno oko zavřít a až světlo pomine, po otevření oka máme stále možnost vidění za šera.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Cucky jsem začal vidět už po 28 roce a žena, potvora, až když jí bylo 35.
Byl jsem s tím u očaře, protože jinak vidím a viděl jsem naprosto výborně i ve velké tmě.
Navíc mám oko zvyklé, takže vidím ostře mířidla i mušku a celkem i terč.
To neumí každý, někdo vidí ostře jen mušku a je rád, že tuší, že ten černý rozmáznutý flek je terč.
Tak mě to naštvalo, že občas vidím ty cucky (hlavně teď když píšu do monitoru) a šel jsem k očaři.

U očaře:
Já: "V oku vidím něco jako červy..."
On: "Aha, no tak to je spíš na psychiatra ne?"
Já: "CO?"
On: "Abyste měl v oku červa, to byste musel pít z kaluže v Indii. A v oku nic nemáte."
Já: "No ale já tam vidím takové jako cucky..."
On: "Aha, nojo, to je normální, jak stářím sklivec houstne, můžete tam za určitých okolností vidět jakoby pohybující se smítka."
Já: "Jo, to vidím, co s tím budeme dělat?"
On: "Zkuste reinkarnaci, aby Vám zase bylo 16."
Já: "Co? To není jiná cesta?"
On: "Nechte se zmrazit a rozmrazit, až se budou lidské orgány pěstovat ve zkumavce!"
Já: "Děláte si ze mě srandu?"
On: "Ne, už Vám není 16, co chcete? Vidíte perfektně a to, že za určitých okolností, kdy koukáte do monitoru, máte pocit, že vidíte smítka, to je přeci směšné! Pane, až budete mít zákal nebo třeba 8 dioptrií, tak teprve poznáte, co to je blbě vidět!"
Já: "....."
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Josef »

...a doktoři s takto "odbornou" kulturou projevu a takovýmhle přístupem k pacientovi by chtěli přidat mzdy? :puke
Nic! Jedině tak přidat pětadvacet rákoskou na zadek za své nedůsledné rodiče, kteří to včas neudělali sami. :lol:
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od FarmářJan »

ty cucky se odborně jmenují floaters http://en.wikipedia.org/wiki/Floater a někdo je má dřív a někdo později. Někdo je nevidí, protože vidí blbě na blízko, tak je nemá tak ostré.

Jinak s brýlemi je nutné počítat, protože brýle na blízko potřebuje tak od padesátky skoro každý. A ti co vidí špatně na dálku teď, budou vidět později ještě hůř a k tomu blbě na blízko, takže se mohou připravovat a zásobovat taky.
Dnes jsou běžné čtecí laciné, ale může se stát, že se z nějakého důvodu nebudou, skončí fabrika, nebo třeba omezí prodej a budou jen na předpis apod. jako to bylo dřív s kontaktními čočkami. Hodně lidí taky má doma staré brýle, ale různě se toho zbavují (v lékárnách je berou na sbírku do Afriky ) a není to tak velká věc aby se musela vyhazovat. Přitom to je pomůcka, která může po kolapsu být docela nedostatková a potřebná.

Ale mám i otázku pro krátkozraké rozpadlíky. Jak to máte s míření na dlouhých zbraních nebo pistolema s pažbou? Já vidím velmi dobře na běžnou pistoli, protože ji držím dál, ale když jsem vyrazil konečně střílet z dlouhé, byl jsem jak nemehlo. Blbě na to s brýlemi i čočkami vidím. Terč ostrý, mířidla v mlze. Bohužel si i pamatuju, že dřív, když jsem ještě viděl dobře, jsem s mířením - i když jen vzduchovky - neměl problém. Máte nějaký trik?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Maximus »

Optika s dioptrickou korekcí by mohla být řešením ?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od DeadMan »

2FarmářJan: jo dělá to problémy ale naštěstí na kose je hledí dostatečně daleko ale i tak mám radši střelbu přes optické zaměřovače ať už kolimátory nebo puškohledy ale kde mi to dělá problém tak je karabinová konverze a mířidla Magpul tam to je fak jen na tu největší nouzi (je třeba se soustředit hlavně na mušku ;) )
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od FarmářJan »

Díky. Maxime, ta optika je ok i bez korekce, s brýlemi nebo čočkami to problém není. Kolimátor taky. Jen mi to blbě ostří na klasické hledí. Zajímala mě proto vaše zkušenost bez kukátek. Asi to chce trénovat. Ten rozdíl v komfortu mezi dosavadním mířením pistolí a dlouhou mě překvapil.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Kocour »

Jedním z důvodů vzestupu západní civilizace bylo rozšíření brýlí už od středověku. Totiž, většina lidí někdy mezi 40. a 50. rokem ztratí schopnost zaostřit na blízko. Bez brýlí je pak výkon určitých povolání (psaní, studium, jemná mechanika) vyloučený. Zároveň se právě v těch povoláních dost často dociluje mistrovství až po čtyřicítce. Dokud nebyly dostupné brýle, bylo velmi riskantní zaměřit na ně svoji životní strategii, protože člověk buď podával plné výkony jen pár let, nebo dokonce přestal vidět ještě dřív.

Důvod, proč člověk zpravidla na dobrém osvětlení zaostří, zatímco v šeru ne, je jednoduchý - je to jako s hloubkou ostrosti u foťáku, když je hodně zacloněno (na světle), rozsah vzdáleností, ve kterých je ostrý obraz, se zvětší do blízka i do daleka. Ale nepočítejte s tím, že v primitivních podmínkách bude možné si na čtení kvalitně posvítit. Kahan, louč či svíčka neposkytuje tolik světla, aby ta hloubka ostrosti zafungovala.

Pro okolnosti rozpadu je zajímavá tato skutečnost: v dnešní době odborníci varují před hotovými brýlemi a upřednostňují proměření zraku a na míru vyrobené brýle. V anglické Wikipedii u hesla Corrective lens se ovšem píše, že v rozvojových zemích si jenom málo kdo může dovolit na míru zhotovené brýle a většina lidí si různé hotové brýle subjektivně zkouší, až jsou spokojeni. Doslova (přeloženo): Ve studii publikované Zhangem v r. 2011 ze 648 mladých Číňanů (průměrný věk 14,9 let) rozdíl mezi subjektivní refrakcí (formálně testováno optometristou nebo očním lékařem) a svépomocnou refrakcí (ponechání dětí zvolit si brýle, které jim nejlépe vyhovovaly) byl velmi malý. Při svépomocné refrakci bylo 97% účastníků schopno dosáhnout ostrosti zraku 6/7,5 či lepší, zatímco při subjektivní refrakci to bylo 99%.

Pokud by se rozpadla civilizace soft způsobem a začaly by tu platit metody a zvyklosti rozvojových zemí, případné omezování prodeje hotových brýlí by skončilo a člověk by chodil k hokynáři, kdy by si vyzkoušel z mnoha desítek různých brýlí, až by mu nějaké fungovaly.

Taky existují webové stránky nebo tabulky, kde se na základě věku, pohlaví, užívané optické korekce na dálku a tak dá vypočítat, jaká pravděpodobná optická korekce na čtení by měla vyhovovat. Dalo by se tedy nakoupit dostatek hotových brýlí na čtení a poznačit si u nich přibližnou dobu v budoucnosti, kdy by měly danému člověku fungovat :)
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od FarmářJan »

ty studie jsou zajímavé. Ostatně vždycky mi přislo, že kdyby mi optik nechal zkoušet ty postupně přídávané čočky samotnému abych to přidával a otáčel sám, tak by byl výsledek možná lepší.

Pro dalekozraké, tj- ty co vidí špatně na blízko, což nás ke stáru čeká všechny, to není takový problém. Staříčci si často brýle půjčují na čtení. Do zásob stačí obyčejné na čtení, silěnjší a extra silné a vydrží do konce, tři kousky za pár korun. Je to v podstatě zvětšovací sklo na čtení. Lahev s vodou pomůže přinejhorším taky. Na dálku to je horší a ti, co mají astigmatismus a jiné vady by měli zvažovat jak se prřipravit.
Uživatelský avatar
ofin06
Příspěvky: 88
Registrován: 27.02.2013 16:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od ofin06 »

Osobně jsem krátkozraký, mám více než 4 dioptrie. Nevím co je na tom pravdy, ale mám celkem renomovanou oční lékařku a ta tvrdí, že není podmínkou že všichni s postupem věku špatně vidí na blízko. Prý někteří krátkozrací lidé nemusí mít strach i z dalekozrakosti ve stáří, sice se jim asi krátkozrakost zhorší, ale na blízko budou stále vidět dobře. Prý jsem ten případ, takže jsem sám zvědav.
Jinak pokud nosím brýle, mám obdobný problém s mířením srze mířidla. Skrze optiku problém odpadá. Jelikož ale již několik let nosím kontaktní čočky, problémy s nosením brýlí všechny odpadly. Dnes jsou už kvalitní kontaktní čočky, před nedávnem jsem přešel na měsíční čočky pro pernamentní nošení (celý měsíc je máte nasazené ve dne v noci) a jsem nadmíru spokojený. Skvělá volba pro ty, kteří jedou na dovolenou, do lesa, na něklik dní pryč a nechtějí se zabývat hygienou očí, která je při nošení kontaktních čoček zásadní. Pro komfort stačí mít při sobě zvlhčující kapky.
Ale jak bylo řečeno, nejlepší možnost je laser a problému se zbavit co nejdříve. Dnešní technologie je šetrná, rychlá a spolehlivá. Sice se vám po nějaké době vrátí třeba 0,5 - 1 dioptrie, ale s tím už můžete fungovat i bez brýlí. Pro ty co nemohou bez redukce (brýlí či čoček) fungovat je to jediné řešení a ty peníze se vrátí (když to nebudete přepočítávat na hodnotu brýlí, to je návratnost tak za 50let :D, já dám za kontaktní čočoky spolu s roztokem cca 2000-3000 ročně, takže návratnost kolem 10-15let, ale v případě AP je to návratnost k nezaplacení).
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 464
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od alpi76 »

Mám dotaz na ty, kteří si nechali odstranit krátkozrakost laserem. I já jsem tak před několika lety učinil. Když jsem ale včera rozbalil svůj první kolimátor (Bushnell TRS-25), tak jsem zjistil, že místo krásné červené a ostré tečky vidím jakýsi několikanásobně větší rozmazaný "obláček". Jiní ale tu tečku vidí. Nic se nezmění ani když si vezmu dioptické brýle s tou cca 1 dioptrií, co mi zbyla. Máte podobný problém?
Naposledy upravil(a) alpi76 dne 21.06.2013 10:42, celkem upraveno 1 x.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Reccol »

Já jsem bez potíží.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Fabulous »

Máš ještě jinou oční vadu. Např. astigmatismus. S "obláčkem" se smiř ;)
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 464
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od alpi76 »

No jo, ale ono se s tím "obláčkem" blbě míří. To už jsou lepší klasický mířidla, tam žádný problém nemám. Asi zajdu k doktorovi a uvidím. Loni jsem absolvoval kompletní vyšetření v ÚVN v Praze a žádnou jinou vadu kromě krátkozrakosti mi nezjistili. A v nejhorším případě to vyřeším klasickou optikou s malým zvětšením.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od DeadMan »

špatně vidím na dálku a to jsem se tak jednou vylekal, když jsem se do kolimátoru podíval bez brýlí a ten bod na který jsem byl zvyklý vypadal tak jak popisuješ, ale s korekcí laserem zkušenosti nemám.
Odpovědět