Dioptrické brýle

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Dioptrické brýle

Příspěvek od Karlos »

Nosí někdo z vás brýle? Tak si říkám že v PA době budou optici nedostupní možná více než lékaři (potřebují spešl stroje, které potřebují údržbu, potřebují polotovary čoček atd.)

Mám jedny slušnější brýle + jedny starý jako zálohu, dnes mi to plně postačuje... uvažoval jste někdo tímto směrem?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od JimmyJazz »

vzdyt lidi nosej bryle uz vice jak 700 let. Tudiz spis to bude chtit obnovit stare metody vyroby. Ostatne, jako se vsim :)
Jinak reseni by bylo nechat si udelat vice stejnych cocek a z nejakeho 'nerozbitneho' materialu.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od SaraH »

Kdysi dávno, ještě na průmce, jsme v dílnách brousili i čočky. Technologicky to není nic náročného, spíš zdlouhavého. Tak snad budou dvoje brýle stačit.
PaF
Příspěvky: 1523
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od PaF »

Pro sichr doporucuju nakoupit v obchodaku nekolikatery bryle do foroty. Sice prefabrikaty, ale za cca 100 Kc/ks. A v PA si nebudeme hrat na detaily.Kazde sklo dobre.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Karlos »

V obchodacich maji co jsem videl pouze + dioptrie (na cteni) ...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od alibaba »

Objeveni cocek je asi od roku 1650 kdy byl objeven dalekohled pro namorniky ,mikroskop a bryle se zacinaji nosit asi od roku 1700 ,nejdrive bohati a pak ke konci stoleti i ti chudi ,zakladatele americke ustavy ,nekteri uz nosi bryle a ta byla schvalena roku 1789 ,revoluce zacala 1776 a boje trvaly 8 let tenkrate uz nosili bryle a na obrazech jsou bryle .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Karlos »

A co jako? To budu v PA obcházet dědiny a dožadovat se čoček s odkazem ze v USA už od roku 1700... :roll:

Mě jde o to zjistit zda někdo z těch co již nyní schraňují na horší časy zásoby jídla a jiných věcí přemýšlel i nad tímto (pokud samozřejmě on či někdo z rodiny brýle nosí, těm se zdravým zrakem odpadá jedna - ne až tak levná - starost)...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

Já to vyřešil lasikem :lol:

Ono taky dost záleží na tom, jak moc špatně vidíš, zdali do dálky, nebo zblízka .....
Může se ti stát, že brýle budeš používat jen na střelbu (lov, obrana) - pokud špatně vidíš na dálku,a jinak hezky šup s nima do pevného pouzdra, aby se nerozbili ... a pokud na blízko, tak zas jen když budeš hledat šroubek, nebo si budeš číst návod, jak sestrojit dynamo ..... a opět potom rychle šup do pouzdérka ;)
Ale i jinak prostě platí, že si na své věci budeme muset dávat setsakramenský pozor .....
zvlášť na ty unikátní - špatně nahraditelné ....
I
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

Ale jinak , jedny dobré a jedny-dvoje záložní (třeba starší), pak pořádné pozdro a dávat bacha
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Brýle půjde poměrně lehce (oproti jiným výrobkům) vyrábět, ale s tím, jak vypadají brýle dnes to nebude mít mnoho společného. Brýle pro 6-8 dioptrií budou vypadat jako popelník. Další problém je leštění, kvalita čoček a tvrdost povrchu.
Nicméně prvních 60 let by mohly stačit zásoby, co půjdou najít.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Maximus »

Já si myslím, že dobré dioptrické brýle jsou v PA době obtížně nahraditelné a ač sám nemám problémy s očima, tak mám několik dioptrických i obyčejných slunečních v NZ.

Dokážu si představit, že jednoduché brýle pro použití někde u stolu či v dílně půjdou nějak "zbastlit" doma, ale samodomo brýle s vícero diopriemi asi nebudou to pravé pro bojové či jiné krajní situace :evil:.

V některých scénářích kolapsu je jejich hromadění zbytečné např. "morová rána" (brýlí se bude všude válet dost :evil:), v jiných scénářích počítajících s rychlým pádem až na samotné dno a jen s pozvolnou obnovou "civilizace" budou brýle velmi strategickou surovinou.

Sám jsem se setkal v rumunských horách s bačou, kterému se rozbily brýle na čtení a za brýle byl ochoten dát celou "horu" sýrů a skopového. Bohužel jsme tenkrát neměli žádné na výměnu :cry:. Od té doby nosím na výpravy do takovýchto regionů na výměnu kromě obligátních Camelek, žvýkaček i malé brýle na čtení v pevném pouzdru.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Karlos »

Maximus píše:Od té doby nosím na výpravy do takovýchto regionů na výměnu kromě obligátních Camelek, žvýkaček i malé brýle na čtení v pevném pouzdru.
...jaké dioptrie jsi zvolil u techto "bartrovych" bryli?
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od revas »

.... tak já brýle mám na dálku a docela dost okolo 5 dioptrií. První co mě napadlo po tom že se musím naučit dobře střílet bylo jak se připravit na dobu kdy nepujdou rozumně sehnat brýle. Tak nejrozumnějí řešení se mě zdá laserová operace, takže už na ni šetřím, už mám na jedno oko :lol: a tak doufám že to stihnu i na to druhý než přijde den "D" :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Karlos »

Ano laser je asi nejlepsi reseni ale já bojim, bojim... :oops:
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Skladovat brýle nemá žádnou velkou cenu, sklo !!!JE PODCHLAZENÁ TEKUTINA!!!! a pomalu teče.
Plastové čočky mohou vydržet 10 000 let.

Čistě náhodou střílení + člověk co špatně vidí - nebude v PA takový problém.
Pokud zrovna nemá nějaký zákal - prostě dostane zbraň s puškohledem a nastaví si jí na svoje oko.

Vyrobit čočky, ze kterých půjde sestavit použitelný puškohled - alespoň se zvětšením 2x - půjde myslím celkem snadno.
Pokud budou mít čočky správný tvar - vyleštíte je, vložíte do puškohledu a tradá, můžete střílet.
Ohniskové vzdálenosti už nějak poštelujete a když je Vám jedno, jestli to bude mít zvětšení 2x nebo 5,5x, učitě z 30 kusů různých čoček sestavíte takovou kombinaci, aby byla použitelná. V puškohledu bude čočkám dobře, nebude jim hrozit poškrábání - což bude asi největší zabiják čoček. A samozřejmě Vám bude jedno, že jsou poněkud větší a těžší.
Možná budete mít 2 puškohledy - jeden s větším a druhý s menším zvětšením.
První puškohled jsem sestavil v 11 a ve 12 jeho lepšího brášku namontoval na vzduchovku.

Na čtení zase použijete velkou čočku, jako to používali mniši a na dálku použijete prostě to, s čím uvidíte alespoň metr.

No a PA typ pro ty, co vidí špatně na dálku:
Obrázek
Při focení mi to obzvláště slušeno :twisted:
Obrázek

To je nádherně slušivý PA komplet :twisted:
(Jestli o něm uvažujete, je nejvyšší čas začít trénovat přikrčenou chůzi, sípání a chrochtavé dýchání.)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

Ten film jsem viděl ;)



GTS, mohl bys mi prosím na koleně sestavit puškohled, který vydrží alespoň 200 ran z 7,62x39 :?:
Myslím, že něco jiného je sestavit kukátko (taky jsem v 10ti letech složil dalekohled, podle návodu v ABC) a něco jiného asi bude sestavit puškohled.
Nevím jestli máš kosu nebo SKS a jestli jsi zkoušel nějaké puškohledy na tento výkon.
Tak jednoduché to fakt nebude ;)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od MRAK »

Obrázek

takhle příjemně to asi vypadat nebude ... teda, ne že bych si nedal říct :lol:
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od GloryToSunTsu »

2 Mrak

:twisted: 7,62x39 není 7,62x54 :twisted:
V roce ~1998, když ještě nebyly E-shopy, dávali kluci na kuše ruské zaměřovače z AKček, takové ty tenké, co se daly pořídit za litr. No a nevydržely ani 300 ran. Rozmlátili na nich i Zeisse sundaného z lovecké pušky. Nic na kuši nevydrželo.
Pak začali experimentovat a vyrobili si pár kusů na koleně. Jistě, čočky nevyráběli, ale taky používali skleněné (a ne plastové). Já s tím střílel a můžu říct, že to bylo o něco lepší než bez puškohledu.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Josef »

Puškohled klidně snese, i když se do něho díváte v brýlích o dvě dioptrie slabších - obraz je v něm stále perfektní. S kolimátorem je to ovšem ve stejné situaci bída. Při větších dioptrických vadách oka (než nějakých 5 dioptrií) bývá také často problém s dalekohledy. Je zapotřebí upravit doraz, aby se dal ostřící šroub vytočit až do potřebné polohy. Ne každý dalekohled to umožňuje.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Dioptrické brýle

Příspěvek od Maximus »

To admin:
Na bartr jsem použil brýle na čtení +2D a nebyl problém je směnit. Do NZ si ale plánuji udělat sbírku různých dioptrických brýlí (nejen nákupy, ale třeba i v rámci "dědictví" - někde staré brýle vyhazují, ale pokud čočky nejsou výrazně poškrábané, tak nemoderní obroučky přece nemohou v NZ vadit :twisted:).
Odpovědět