Termovize

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od Argonaut »

Mohl bych poprosit o radu na monokulár - termo? Potřebuji ho na posed, kdy honitba je blízko Prahy a všude se někdo motá, od pěších, po lidi na koních a samozřejmě s přibívající teplotou i mlaďoši... A zvěř je někdy docela otrlá, takže nemůžu spoléhat na to, že vyleze k krytu a nikdo se nemotá kolem a je bezpečné střílet.

Takže na kulovnici je PARD, ale na základní přehled po oblasti bych použil termo.

Co jsem koukal, nabídka je nyní dost mizerná. Zvažoval bych Night Pearl Scops 13 HUNT Wi-Fi (cena cca 20tis.) vs. https://www.nightpearl.shop/termovize/n ... pro-wi-fi/ (kolem 30tis) a nebo https://www.tenolix.cz/znacky/pard-ta32-19/ (jenze to je uz 36tis).

Loni jsem na Natuře Vivě měl v ruce kde co, ale jiné cenové relace a jsa limitován rozpočtem, hledám slušnou muziku za peníz lidový:) Navíc v bazarech toho taky moc není...
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Termovize

Příspěvek od xgordon »

Ked som pokukoval po termoviziach, mal som v ruke v predajni toto : https://www.ibo.sk/optika/tetrao-optika ... -na-1353-m

Na prvy test v predajni celkom dobre. Zaposobil pomer cena/vykon. Samozrejme co zaplatis do dostanes. Toto je asi najdolezitejsie si uvedomit co sa da cakat v danej cenovej hladine. V terene netusim, ale su rozne videa na YT, kde sa da vytvorit obraz o kvalite. (Ja som skoncil pri hikmikro 35, cena bola ale dvojnasobna)

Co som zistoval tak vacsina termovizii ma jeden chipset, ktory sa vyraba v cine. Takze tie parametre roznych znaciek su v podstate rovnake. Ked clovek prelustruje eshopy, moze najst nejaky vypredaj alebo akciu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Termovizní zaměřovač Night Pearl ORACLE 35 PLUS Weaver

Obraz: solidní

Provedení: velmi špatné

1. Gumovou očnici lze z čočky stáhnout nevelkým bočním tlakem, tj. uchycení naprosto nespolehlivé
2. Krytka baterie drží pomocí otočného kolečka, které lze poměrně snadno povolit, tj. opět vše špatně
3. V prostoru baterií jsou volně nastrkané dráty. Co to může udělat po pár ranách asi netřeba popisovat.
4. Uzavření víčka s vloženými bateriemi jde vééélmi ztuha. Co tam asi jednou praskne?
5. A teď asi to nejhorší. Víčko baterií nemá vůbec žádné těsnění a gumová krytka konektorů je vysloveně šmejdská. Takže v návodu inzerované vodotěsnosti IP67 samozřejmě nelze dosáhnout. Termovize zkrátka nemá vůbec žádnou odolnost proti vodě. Tudíž jí řadím do kategorie hraček na koukání po obýváku. Což je za nějakých 65 000 Kč poměrně drahé :)
046AB7E4-7CE3-4DA5-BB3A-FA8726383AB2.jpeg
46A7C7CE-B75B-4D89-B716-F3FBCD041D6C.jpeg
5FA271EA-549F-4CF8-B8ED-C91E26939163.jpeg
2DEF1D5F-E63D-45C7-B567-DBA3360B8EE2.jpeg
7BFA8362-BF15-4C0F-AF78-BD21ECDBE484.jpeg
1F97A1CA-4797-4E8B-9497-69B53FA3CF96.jpeg
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Termovize

Příspěvek od Radek07 »

Díky za recenzi - chtěl jsem ji koupit. Je nějaká kvalitní náhrada?

co třeba tohle? (i když jen do ruky)

https://www.nightpearl.shop/night-pearl ... -35-elite/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Podobnou jsem měl od jiného dodavatele. Funkční čína, bez problému.

Osobně doporučuji mrknout sem: www.tenolix.cz

Mám od nich Hikmicro a zatím vypadá dobře :)
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od Argonaut »

Uz od vice lidi co brali cinske komponenty mam info, ze s covidem hrozne klesla kvalita. Rozbily se ty vyzkousene dodavatelske retezce a delaji to napr. Jine firmy.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Dnes jsem vyzkoušel termovizi Senopex. Firma se chlubí military standarty a asi na tom něco bude. Dvojité aku, 14 hodin provozu a ten rail… Přichycený pěti!!! šrouby M5. Nejodolnější řešení, co jsem v civilním sektoru kdy viděl.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

V přímém porovnání Hikmicro PQ50L (velmi dobrý přístroj), byl Senopex S5 ve zpracování obrazu o světelný rok lepší. Přestože technicky jsou přístroje zhruba podobné, Senopex díky postprocessingu umožňoval v jednom z několika možných módu pozorovat prakticky jako za denního světla. A např. na psovi zobrazil doslova každý chlup. Neuvěřitelný obraz…
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Termovize

Příspěvek od vrb »

Jaký je prosím rozdíl mezi Senopex A a Senopex S ?

Z popisků jsem toho moc nevyčetl.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

S - rozlišení termovizního čipu 640x480 - momentálně špička
A - rozlišení poloviční, tj. 384x288 - velmi slušně použitelné

Jinak jsou oba přístoje prakticky identické.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Kdyby někdo toužil po termovizi za cenu, která se neodmítá, tak mohu sehnat. Dali je dobrá značka a tento konkrétní model je slušně použitelný pro pokuk do cca kilometru.
Snímek obrazovky 2022-09-07 v 11.34.38.jpg
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

384px za 20tis, to je hodne slusny. Ted jeste aby se trochu posefoval design a na to navazany dalsi uzitny vlastnosti 😁
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Kukatko zpětný ráz nevydrží :tmi
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Termovize

Příspěvek od JOBU »

Aký spätný ráz?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

JOBU píše: 08.09.2022 10:35 Aký spätný ráz?
Rekl bych, ze myslel zpetny raz pusky. Holt nekdo by vsechno montoval na kver :lol:

Samozrejme zalezi na konkretnim pouziti, nekdy je to vyhodne, nekdy ne.

K tomu byla i moje poznamka nahore - k designu a dalsich vlastnostech. Libej se mi nejvic univerzaly, co jdou jak do ruky, tak na pusku, evetuelne i na hlavu. Ve vojenskym prostredni bezna vec, v civilu zatim moc ne. Nicmene Infiray uz neco vyrabi. Samorejme dosah do dalky je horsi nez uz specialu na pusku s velkym objektivem/priblizenim, ale je otazka, jestli to chces na myslivost nebo vseobecnou takticko-bezpecnostni cinnost.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Jameson: alespoň ses přiznal k těm dalším vlastnostem. ;) :yes
Z praxe: Thermion XP50 na Tikka T3. Na přečtení terénu a zvěře příliš těžké. Takze flinta je v 5.11 zadovem bagu, termoska v ruce. Když nasoulam rudl prasat , tak rozbalim fidlatka a hraje muzika :angel
Kukatko je skvělý doplněk, ale nechal bych ho v ruce , nikde jinde…
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

pylorus píše: 08.09.2022 22:13 Jameson: alespoň ses přiznal k těm dalším vlastnostem. ;) :yes
tuhle poznamku jsem vubec nepochopil
pylorus píše: 08.09.2022 22:13 Kukatko je skvělý doplněk, ale nechal bych ho v ruce , nikde jinde…
Strasne zalezi na pouziti. Na beznou myslivost? Nejspis mas pravdu. Nicmene pro takticke pouziti a pripad velkyho pruseru? Vojaci by nesouhlasili, jinak by se nevyrabely predsadky, COTI a dalsi hracky. Jak budes v pripade krize strilet v noci? Budes koukat termem a pak si na pusce na digitalni hracce pustis prisvit a budes svitit baterka? Nebo mas prachy gen3 scope nebo clip-on? Samozrejme bavime se o konicku a hypoteticke situaci, ne o bezne myslivosti.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Termovize

Příspěvek od Maximus »

Termovizni pozorovak do ruky je super věc - když jsem měl jen NV na kulovnici, tak se člověk hodně nadřel a mávaní puškou i v noci je docela demaskujici (pro prase urcite).

Nové digitály jako je nový PARD 008S mají i bez prisvitu docela solidní vykon jen při hvězdách a kousku toho měsíce. Záleží na tom kde a co chce člověk “lovit”.

Osobne mám kombinaci termomonokularu do ruky a digitálního NV na pušce. Jen ten můj prehistorického kousek Photon Yukon XT hodlám pravé vyměnit za plnohodnotný digital pracující v režimu barevný den/čb noc s optickým zvětšením 6,5x (zamerovaci termovize mívají maximum 4 až 4,5x, ty levné klidně jen 3x nebo i 2x - to je opravdu jen “na hromadu”).
Termovizni monokular umožňuje si včas vyhledat a obeznámit se s cílem a připravit se včas a v pohodě ku střelbě.

Termovizni zaměřovač má nad moderním digitálem výhodu především v hustém podrostu, kde prisvit nefunguje (odraz z blízkých listu presvítí čip a není dobre vidět dal mezi stromy). V absolutní tmě nefunguje bez prisvitu ani NV III. generace. Používání IČ prisvitu NV v PA době či ve válce není také moc dobry nápad.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Termovize

Příspěvek od vrb »

Tak jsem si dnes otevřel časopis Myslivost a koukám, že někdo uskutečnil můj sen, co mám už pár let a namontoval HD IR senzor do lovecké termovize.

Jmenuje se to InfiRay RICO RS75. Stojí to na maloobchodě cca 20 000 USD.

Nejhorší na tom je, že to nevzešlo z tradičních špiček v termovizi jako USA nebo Francie, ale jedná se o Čínský výrobek. Nevím jaký je tam senzor, jestli USA, Francie, nebo už umí Číňani vyrobit vlastní.

Každopádně když to vyrábí a dodává Čína, tak to nebude spadat pod tradiční USA ITAR, nebo nějakou jeho evropskou obdobu. Takže to můžou dodávat komukoliv.
Nechápu, proč to Ruské jednotky nenakoupily a nepoužívají ve velkém.
Kdyby vzali před válkou 1% prostředků, co mají nyní vázané na sankčních účtech bez užitku, tak to je 200 000 špičkových termovizních optik - téměř pro každého, kdo tam dosud vlezl.

BTW nějak nejasně si vybavuju, že na Ukrajině byl taky výrobce termovizí, používal tuším Francouzké senzory. Nevíte jestli ještě funguje a dodává?
Je to už pár let, co jsem si termovizi vybíral. Nakonec jsem skončil u osvědčeného FLIR.

Po tomhle očekávám upgrade těch bohatších myslivců na HD a zvýšenou dostupnost optik 640x480, tak možná přikoupím něco novějšího.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

"Standardni" kombinace pro tacticke pouziti (u jednotek, ktere si to mohou dovolit) je nocni videni na hlavu a termovize na pusku. Ty se potrebujes primarne 99.99% casu pohybovat, orientovat se v terenu a "videt si pod nohy". Strelba je dulezita, ale je to jen tresnicka na dortu.

Popripade se rozsiruje, ze "obyc" strelec ma fuzi a termo na pusce velitel/starsi strelec atd pro detailnejsi pohled.

Kdyz se budeme bavit o absolutni tme, ktera bude v nejakym sklepe, jeskyni atd, tak te zklamu, ale tam poradne neuvidi ani termovize, pokud tam nebude pruvan. Jasne uvidis cloveka, ale driv se prerazis nebo spadnes do nejaky diry. Na orientaci uvnitr naprikla sklepa a vyhledani cile, pokud tam termo uvidi, ti staci jako doplnek ke kvalitnimu pnv zakladni termo za 12tisic, ktery ti pokreje spoustu situaci i v lese.

Infiray je co jsem pochopil z prispevku z usa kvalitativne realdeal. Proc s tim neprisly i firmy jako flir? No tak oni tezej ze znacky a govt kontraktu, takze uvolnujou lepsi vybaveni postupne.
Odpovědět