Termovize

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Termovize

Příspěvek od hulvath »

Pozor na Krakena, to bude pekny ptacek : Podle mne neprimerene chvali vyrobky znacky FLIR, ktera zaspala dobu, jsou na trhu kvalitnejsi a levnejsi pristroje teto tridy. To se nam to testuje, kdyz nam firmy zadarmo pujcujou neco :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Termovize

Příspěvek od Hohepa »

že tě huba vlastně ruka nebolí :devil

ty vůbec netušíš, kdo je Kraken .....
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Termovize

Příspěvek od hulvath »

Ne, ale umim cist. Kdyz do nebe chvali pulkilove hebedo s 320x240, 19 mm objektivem, ktere stoji temer dvounasobek proti ceskemu vyrobku s 400x300 a s 25 mm - tak neco nebude v poradku.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Termovize

Příspěvek od bacil »

Snad se mi tímto podaří zastavit flame.

Před asi 5 lety se objevila nová levná technologie výroby čipů, kdy ty čipy nejsou výrobně dražší, než čipy do obyčejné mobilové kamery - vyrábí se zcela stejným procesem CMOS. Tudíž se očekávalo zcivilnění a snadná dostupnost pro každého. Už začaly vznikat i studie a aplikace na teplotní scan těla a odhalení problémů orgánů. První vlaštovka byl zadní dekl na iPhone za cenu 200$ a nějaký nástavec na spodek telefonu s podobnou cenovkou. Ano, ty ceny odpovídají realitě vstupních nákladů a nižšímu objemu výroby. Nicméně toto všechno přestalo být "jako když utne" propagováno, neboť

- je to zneužitelné "zlými silami"
- je to zneužitelné pro zábavu nedospělými jedinci

Takže na trhu jsou 2 technologie - stará a nová, přičemž ta starší je lepší. Vlastně všechny obyčejné termokamery, které lze koupit pod 2000$, mají nový čip a tudíž nedosahují kvalit snímání starým čipem. Samozřejmě původní FLIR čip je i nadále jako díl nedostupný, koupit lze jen novou technologii, která si samozřejmě nese negativní vlastnosti CMOS "foťáků" - tedy zejména vysoký vlastní šum a nízkou dynamiku, což se pak následně softwarově kompenzuje, ale znáte to - jakákoliv kompenzace má i sekundární negativní vliv.

A to jsem se ještě nevěnoval parametrům optické trasy, kdy u firmy s desítek let zkušeností bude zřejmě zcela jinak optimalizovaná, než u firmy, která prakticky dělá assemblera (česky skládače puzzle).

A zcela pomíjím následné digitální zpracování, které by vydalo na knihu. Tam jsou opravdu potřeba zkušenosti "desítekleté" a opravdu se o reálné problematice nic užitečného ve škole nedozvíte, všechno si musíte vyzkoumat sami a nést si to jako firemní tajemství.

Pokud tedy někdo s "desítekletou zkušeností" vyrábí půlkilové vemeno s menší čočkou a menším fyzickým rozlišením s původní technologií a druhý nováček vyrábí čtvrtkilové s větší čočkou a větším rozlišením novou technologií, je to podobné, jako srovnávat focení na film a digitální kamery.

Pokud by to po půlroce používání hodnotil nějaký voják, nebo firma zabývající se teplotním "focením", pak teprve je možné brát jejich hodnocení jako mající váhu. To ale článek v časopise rozhodně nebude a takové hodnocení si armáda i ta firma nechá pro sebe. Tudíž lze jen nepřímo dovozovat z toho, co používá profesionál.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Termovize

Příspěvek od hulvath »

No ano, chtelo by to bezprostredni srovnani. Ale je mozne, ze ten nedostatek nove technologie se kompenzuje prave vyssim rozlisenim a vetsim objektivem, takze jsou oba vyrobky priblizne na stejne urovni - akorat ze ten nas je mnohem levnejsi, lehci a mensi. A i to je treba zapocitat do uzitne hodnoty.
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Termovize

Příspěvek od morho »

A kterém českém výrobku mluvíte?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Termovize

Příspěvek od hrd »

A co odolnost, životnost, spotřeba apod., jak vyjde srovnání pokud jde o tyto vlastnosti? (možná, že stejně, nevím, ale také třeba není blbost si koupit Aimpoint M4 za 20, když je možné mít Vortex Crossfire za 4).
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Termovize

Příspěvek od hulvath »

Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Termovize

Příspěvek od bacil »

No nevím. Já tam vidím typicky čínské konstrukční detaily. Tak nevypadá český produkt, ani "vytuněný" pro americký trh. Podívejte se na Gladiatora, to je typický český výrobek. Nebo ČZ. Stejně tak i Průšovy tiskárny, to taky, ač je to jinak po konstrukční stránce hrůza, ale přímo z toho čpí český původ, ty staré škodovky... (už si dělám srandu)
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od Woody Crafty »

bacil píše: 16.04.2020 11:13 Už začaly vznikat i studie a aplikace na teplotní scan těla a odhalení problémů orgánů. První vlaštovka byl zadní dekl na iPhone za cenu 200$ a nějaký nástavec na spodek telefonu s podobnou cenovkou... ...Nicméně toto všechno přestalo být "jako když utne" propagováno, neboť
- je to zneužitelné "zlými silami"
- je to zneužitelné pro zábavu nedospělými jedinci
Přídavné termovizní kamerky Flir One
Obrázek
i Seek Thermal

Obrázek
(pro Android a Iphone) v cenách 6 000 - 12 000 a rozlišení až 320x240 se pořád prodávají. Dokonce i na Alze. A na Ebay z druhé ruky jsou za dost zajímavou cenu. U té druhé jmenované se mi líbí výměnné objektivy. Takže nízké rozlišení lze vykompenzovat objektivem s užším úhlem a pátrat třeba po zvěři nebo lidech po krajině kilometry daleko (hypoteticky, já to v ruce zatím neměl).

Pak je tu monokulár Dali S1 za 20 000,- 240x240px, taky docela dostupné, výhodou je možnost skrytého pozorování, bo to nejde přes obrazovku telefonu
Obrázek
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
JOBU
Příspěvky: 1785
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Termovize

Příspěvek od JOBU »

A odkiaľ ten objektív s užším uhlom naberieš? Nič iné okrem origo príslušenstva (isto za "skvelú" cenu) ti tam fungovať nebude. Cez obyčajné sklo s termokamerou neuvídíš okrem vlastného odrazu nič. A je jedno či to je za 200€, alebo za 200 000€..
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Thermion XP50

Příspěvek od pylorus »

Ahoj rozpadlíci,
protože jsem přesedlal z pulsar TRAIL XP 50LRF na Thermion XP50, dovolím si sem hodit krátkou recenzi / porovnání. :ugeek:
Největší rozdíl je v konstrukci těla – zatímco TRAIL vypadá jako krabice, blíží se Thermion klasickým optikám.
Váhově jsou na tom plus mínus stejně. Protože používám na thermionu 30mm rychlomontáž, je celá sestava (montáž+optika) subjektivně lehčí / subtilnější (reálně jsem to nevážil :oops: ). Tuším, že váhově je Thermion mírně těžší, ale zase pulsarácká rychlomontáž pro TRAIL ač dobrá, dost masivní a těžká (204g), takže se to vyrovnává.
Další podstatný rozdíl je v bateriích – TRAIL používá pulsarácký B-Pack, Thermion používá 2 baterie. Jednu integrovanou a jednu výměnnou. Při četbě prvních specifikací jsem se těšil, že Thermion bude fungovat na standardní 18650, ale bohužel je 18650 strčená v plastovém bazmeku, takže je třeba pulsar nabíječku a ani do optiky 18650 standardně nepasuje. :( Výdrž je u Thermionu trochu slabší než u TRAILu. Naštětí lze baterie pohodlně měnit a celonoční čekaná není problém. Standardní výdrž u Thermionu (integrovaná a vložená baterie) činí zhruba 8-9hodin, Trail vydržel okolo 10-11h. Čím větší zima, tím kratší, samozřejmě.
Dalším rozdílem je chybějící dálkoměr u Thermionu. Dálkoměr je při používání termosky velmi praktický, protože odhad vzdálenosti chce velkou praxi (i za denního světla), natož v noci. Thermion má sice jakýsi softwarový dálkoměr podle velikosti zvěře (a lze jej pro velmi hrubý odhad využít, ale laserový dálkoměr u trailu byl velmi přesný a velmi usnadňoval odhad vzdálenosti.
Asi to nejdůležitější – kvalita obrazu:
Kvalita TRAILu nebyla špatná, čip měl 640x480px při velikosti pixelu 17 µm. LCD bylo rovněž 640x480px. Pocitově byla grafika celkem jemná a nebyl problém s rozpoznáváním detailů (např. struky u bachyně na 50m)
Thermion má čip podobných parametrů, ale jemnější LDC (1024x768). Subjektivně je obraz jemnější, zejména detaily. Pořízená videa z obou optik vypadají zhruba stejně, ale pokoukání je v Thermionu výrazně lepší.
Dosah / rozpoznání:
- stádo krav / koní - na 3 km lze spočítat jednotlivé kusy (viz foto)
- osamocená vysoká / člověk – snadno na 1km
- srnčí / černá – 500m
- zaječí / liška – 250m
- myš 50m
Mlha – špatná viditelnost. Před pár dny přišla za bezměsíčné noci mlha a zatímco klasické noční vidění s přísvitem (ATN X-Sight) vidělo na zhruba 10mm tak termoska dohlédla i na 300m vzdálené srnčí (samozřejmě obraz není tak jasný a ostrý, ale viditelnost byla pořád obstojná).
Provedení / kvalita. Na první pohled vše vypadá skvěle, ale na druhý už to tak slavné není:
TRAIL jsem reklamoval kvůli problémům s LCD (silné zrnění za nízkých teplot) a výměnou jsem dostal Thermion.
U thermionu se objevil po prvním použití jeden vadný pixel (není důvod pro reklamaci :-(), naštěstí jej lze SW vypnout a zatím zaplať Bůh drží.
Srovnání s NV – nejlepší NV, které jsem měl možnost vyzkoušet je Klara od Meopty (za mě spíše zklamání), dále ATN X-Sight 4K (bez přísvitu naprosto nepoužitelné a s přísvitem za dobrých světelných podmínek lze použít, ale je to velké, humpolácké, těžké). Ostatní zařízení gen 1. a podobné nemá cenu zmiňovat ani srovnávat – jsou nepoužitelné.
Použití jako pozorovák: díky rychlomontáži používám k plné spokojenosti jako puškohled i pozorovák. Drží nástřel. Pohodlné přepínání profilů mezi flintama. Pro majitele termosky doporučuji střelbu na střelnici na plastové panáky plné horké vody z opravdové termosky. Ten pohled na zásah a rozstřik do okolí je k nezaplacení hehe.
Použití místo psa / stopování – na základě zkušeností si dovolím tvrdit, že se se jedná o výmysl / urband legend. Barva (krev) poraněného zvířete velmi rychle chladne a již po pár sekundách není téměř vidět. Stopa (kromě bosé nohy na betonu / kameni) není vidět vůbec.
Srovnání s konkurencí – samozřejmě existují lepší civilní kousky (např. famózní český EAGLE TSV14, nebo osvědčený IR Hunter MKIII), ale dvoj až trojnásobnou cenu. Pulsar za 105k (bez DPH) považuji za určitý kompromis. Osobně jsem se rozhodoval i z pohledu než investovat 40 za digi NV (pro mé použití k ničemu), je tohle vstupenka do plnohodnotného nočního světa.
Doporučení / rada na závěr: kdybych před rokem kupoval znovu, vezmu model XP38 kvůli širšímu zornému poli, srovnatelným parametrům a nižší ceně. Velký zoom nyní nepokládám za tak důležitý, protože pro lov / rozpadlické použití nepředpokládám střelbu nad 300m (ostatně málo kdo je toho prakticky schopen, natož na živý cíl). Optiku používám 80% jako pozorovák a 20% jako zaměřovač, což jen podtrhuje doporučení pro model XP38.
Závěrem přikládám pár fotek a jestli se povede, tak i video ;)

Stádo krav na kopci cca 3km
img_266.jpg
Kavkazák na cca 15m
img_269.jpg
Zajíci zhruba 20m
img_272.jpg
Měsíc
img_276.jpg
Lovec 80m
img_291.jpg
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

Hezkej popisek, hezky fotky, ale ty cisla mi prijdou docela nadsazeny. Mas to zmereny presne? Popripade muzes si to potvrdit treba pres mapy.cz ci jinym dalkomerem. Sice jsem pres termo koukal jen parkrat, ale nak se mi to nezda. Je to super technologie, co se tyce vykonu ve tme, to kazdopadne. Prislo mi vsak, ze co se tyce obrazu/rozliseni, vzdalenosti a identifikace cile to neni uplna hitparada. Ze na kilometr detekujes cloveka/zive stvoreni, pokud je vhodne kontrastni pozadi a idealne se hejbe, tomu bych jeste veril, ale ze poznas, jestli to je zvire nebo clovek, tak to se mi nechce verit. Muzes udelat vic fotek?
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Ahoj, je to moje druhá termovize - první jsem měl Trail XP50 LRF s laserovým dálkoměrem, takže vzdálenosti plus mínus pár metrů sedí. Trvá to, ale už to mám docela v oku. Nezapomeň, že je v základu zoom 2x
Zkus nahodit, co by tě konrkétně zajímalo.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

pylorus píše: 10.11.2020 9:36 Ahoj, je to moje druhá termovize - první jsem měl Trail XP50 LRF s laserovým dálkoměrem, takže vzdálenosti plus mínus pár metrů sedí. Trvá to, ale už to mám docela v oku. Nezapomeň, že je v základu zoom 2x
Zkus nahodit, co by tě konrkétně zajímalo.

Muzes s tim udelat foto cloveka/zvere na vetsi vzdalenost a nejak vzdalenost zmerit, nikoliv odhadnout?
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Fotky udělám až se dostanu do revíru.
Jinak na lov / obeznání zvěře je termoska problematická. Sice jsi schopen vidět rudl na mnoho set metrů a podle pohybů (nikoli vzhledu) poznáš, co to je za zvíře. Podle pohybu hlavy jsi schopný rozlišit srnčí od černé na více než 500m. Horší je to s identifikací pohlaví a síly kusu a to na míň než 50m. Paroží není vidět téměř vůbec, u mufloní zvěře jsou sice toulce částečně prokrvené, takže jich tak 1/3 vidíš.... střapec, ráže a další markanty je termoskou problém. Proto se teď poohlížím po NV gen 3+ (fotonásobič)
Mnou uvedené vzdálenosti zhruba sedí. Krávy jsou určitě na více než 3km. Když není mlha (která samozřejmě trochu vadí) vidíš Thermionem myš na 100m.

PS. Kdybych do týdne nepostnul fotky... hoď mi SZ... jsem sklerotik
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
xajan
Příspěvky: 148
Registrován: 16.06.2016 12:16

Re: Termovize

Příspěvek od xajan »

Doporučíte pozorovací termovizi do 40t? Nebo aspoň zkušenost s nějakou značkou, je toho na výběr hodně, viděl jsem jen Hikvision15xf, ale pouze na prodejně bez možnosti vyzkoušení v terénu. Objevila se spousta značek a znám jen Flir, které jsou cenově výše. Díky.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

zdravím, do té ceny nic rozumného / použitelného není. bohužel
EDIT: nebo to neznám
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

https://www.termovizedali.cz/slevy/

Mám, pár jsem jich i přeprodal. Funguje.
xajan
Příspěvky: 148
Registrován: 16.06.2016 12:16

Re: Termovize

Příspěvek od xajan »

Díky za tip, mrknu na to.
Odpovědět