Termovize

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Skoro každá termovize s rozlišením 300x400 rozezná i myš na pár desítek metrů. Ceny v této kategorii jsou už dostupné.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od MarS »

Dostal jsem tip na InfiRay xeye-e2n tak to prostě asi zkusim a uvidim resp. žena zkusí. Dron by byl dobrej, pořád čekám, kdy si ho pořídí místní spolek myslivců, ale zvěře asi dost... :roll:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Čínský sráč s miniaturním rozlišením. Nepoužitelné.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Nejde o to, zda to rozeznáš, na strništi jistě ano, ale ve vysoké trávě uvidíš maximálně hlavu zalehlého srnčího. Ležící srnče nevidíš - málo tepla, moc rušení. Možná si jenom nerozumíme.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

Termovize neni rentgen, takze krz hustou vysokou travu neuvidi, i kdyby mela kosmicky rozliseni. Opravdu bys musel koukat z vrchu.

Fabulous píše: 13.06.2021 21:55 Čínský sráč s miniaturním rozlišením. Nepoužitelné.
Ty tvoje nazory jsou obcas perly. Obhajovals digitalni nv, ktery je imho hrozna blbost skoro nicemu, ale u termovize musej bejt parametry buh vi jak velky, nechapu...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Termovize

Příspěvek od Fabulous »

Tak se skrz to podívej. Píši zásadně osobní zkušenosti.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od devlop »

jameson363: tak zajíce sedícího v husté trávě 100m od tebe možná neuvidíš, ale takhle např. vypadá pohled z
INFIRAY XEYE E3 MAX V2.0, v levém rohu vidíš srnu, před kterou je křoví. Ono kdyby ty termovize fungovaly jen "z vrchu", tak budou pro myslivce jaksi nepoužitelné ne, to by kromě flinky museli s sebou vzít ještě drony :)
Screenshot_114.jpg
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Devlop, nevypadá to špatně. :yes Ale fotka na hromadě na sněhu jsou pro termosku ideální podmínky. Jsem teď na Kanárech, až se vrátím, hodím sem fotku vysoke trávy / obilí. Ve vzrostlém obilí nevidíš černou, natož srnče.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

devlop píše: 18.06.2021 13:53 jameson363: tak zajíce sedícího v husté trávě 100m od tebe možná neuvidíš, ale takhle např. vypadá pohled z
INFIRAY XEYE E3 MAX V2.0, v levém rohu vidíš srnu, před kterou je křoví. Ono kdyby ty termovize fungovaly jen "z vrchu", tak budou pro myslivce jaksi nepoužitelné ne, to by kromě flinky museli s sebou vzít ještě drony :)
Screenshot_114.jpg
A pochopil si, ze se bavime o senoseci cili velmi husta vegetace?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

Fabulous píše: 18.06.2021 11:12 Tak se skrz to podívej. Píši zásadně osobní zkušenosti.
Dival jsem se pres terma s ruznym rozlisenim a je to lepsi nez digitalni nocni videni. Radsi uvidim neco v kostickach nez fullhd tmu 😉
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od MarS »

přijde mi uvěřitelný co píšete, kord v létě, kdy teplota okolí je relativně vysoká, ale doufal jsem alespoň v nějakou použitelnost.

http://www.vuzt.cz/web/novinky/vyhledavani-srncat2.pdf
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Jo, pomocí té mega selfie tyče by to šlo :yes
Teoreticky. Prakticky se mi víc líbí dron, ale je to za řádově jiný prachy :?
Samozřejmě z vysoké kazatelny a s využitím terénu to někde půjde i z ruky, ale na placce je to mizerný.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Ahoj,
jak jsem slíbil, tady je jedno video, které ilustruje schopnosti termosky (Thermion XP50)

https://files.fm/f/s5qcyd5g5

Situace: bez mlhy, dobrá viditelnost, minimální měsíc, šoulání, kolem půlnoci, dobrý vítr.
Nejprve se přihastrošil jezevec. Má doupě kousek odtud.
Načež mě vyrušily hlasité kroky - vysokým obilím přicházela srna.
Názor, zda by bylo vidět srnče, či jiné menší zvíře si každý udělá sám :D

Určitě by pomohlo, pokud bych byl na vysoké kazatelně, ale ležící srnče by spíš taky nebylo vidět...
Naposledy upravil(a) pylorus dne 25.06.2021 16:35, celkem upraveno 2 x.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Dovolím si přihodit ještě jedno video, které ilustruje schopnosti termosky za velmi špatného počasí.
Situace: čekaná na sedačcce, déšť, mhla, viditelnost za dne by byla tak 40m
v noci s infra s přísvitem tak 10-15m, pasivní bohužel nemám (fňuk, fňuk)

Popis: nejprve se batolí strouhou kámoš jezevec
pak hrátky liška a krávy - cca 75-80m
nakonec černá v různých situacích a vzdálenostech (40 - 140m, srnčí v dálce bylo hruba 250-300m.)
Vítr jsem měl horší, je krásně vidět zrazená bachyně a později partička lončáků, jak usilovně větří.

https://files.fm/u/x3fcmvh3p
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od jameson363 »

No je na tom videu krasne videt, ze jakmile ma tvor +- stejnou vysku jako trs travy, tak se ztraci. Hustej porost pred sekanim a lezici srnce z boku/z urovme vysky oci videt nebude. Nerikam, ze si toho srncete nevsimne s termem clovek o par metru drive a nakou praci si neusetri, ale nebude to zadnej zazrak.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od MarS »

Místní zemědělec/myslivec mi potvrdil, že to je blbý. Je to mladej kluk, ptal jsem se, proč nekoupěj toho drona a prej to je drahý. Myslel jsem si o tom svý, ve spolku jich je 28, kdyby se na to složili, tak každý dá třeba 3 tisíce. Tam spíš neni ta vůle s tim něco dělat, ale to sem nepatří.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Termovize

Příspěvek od NoobsRush »

MarS píše: 30.06.2021 9:28 ...
Mít drona legálně k výkonu práce je od roku 21 problémová záležitost. Krom pilotní certifikace musí i samotný dron projít schvalovacím procesem pro výkon povolání. Stačí se zeptat třeba Hasičů co se týká nasazení dronů s termokamerou při požárů lesů. Dron musí být registrovaný s certifikací a řídit/pilotovat ho smí jen člověk s platnou licencí od úřadu pro letectví.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Termovize

Příspěvek od xgordon »

Zadovazil som si termovizny zameriavac Hikmicro Thunder 35, jeden z poslednych v zlave. Dvaja predajcovia mi zrusili objednavku, ze sa "prave" predal posledny kus, takze mam smolu. Da sa to pouzivat aj ako pozorovak. Zatial som nadseny.

Pred 10 rokmi som si zadovazil termokameru pre stavebne ucely. V podobnej cemovej hladine je to za 10 rokov obrovsky pokrok v dostupnosti takejto techniky, rozliseni, FOV, odozve, Samozrejme, oproti povodnej termokamere, je to uplne ine odvetvie a ucel pouzitia, funkcie, ale ta kvalita obrazu, moznost zaostrovania ma fascinuju.

Neskusal som este foto exportovat do softweru od Fliru. Ak by to vedelo upravovat fotky a pridat skalu s teplotou, tak stara termokamera pojde z domu.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Termovize

Příspěvek od pylorus »

Zkus nahodit pár fotek díky.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Termovize

Příspěvek od xgordon »

Stiahnute fotky v jpg formate nevyzeraju ostre, ale pri live zobrazeni na displeji je vsetko pekne ostre.

Foto len tak v rychlosti (bez dalsieho zoom).

1. Radiator v obyvacke (5m)
EZVZ0002.JPG
2. Kuchyna (5m)
EZVZ0003.JPG
3. Koniec ulice (170m)
EZVZ0005.JPG
4. Kopec na dedinou (800m)
EZVZ0009.JPG
Termokamera pre stavebne ucely pridava k fotke aj metadata o nastaveniach pre meranie, farebnej skale, hodnotach, takze sa da pouzit pre analyzu a reporty. Zameriavac uklada cisty jpg bez metadat, takze pre dodatocnu analyzu teplot ci tvorbu akychkolvek reportov je to nepouzitelne.

Stevebna termokamera - koleso auta
FLIR0134.jpg
FLIR0134.jpg (114.62 KiB) Zobrazeno 5842 x
Odpovědět