Měření vzdáleností

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Měření vzdáleností

Příspěvek od Karlos »

Při pročítání informací o dalekohledu Meopta D6 jsem narazil i na tento hezky zpracovaný článek pojednávající o využití optiky pro měření vzdálenosti: http://www.102pruzkumnyprapor.cz/dilce.htm
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od štaflík »

Jojo, chce to odhad velikosti věcí a umět rychle dělit. Dobré na té D6 je, že obraz je krásně ostrý a osnova jemná.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 09.08.2013 19:11, celkem upraveno 1 x.
Radek07
Příspěvky: 1180
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Radek07 »

http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... 36-rt.html

Na jednoduché měření vzdálenosti a na koukání používám Vortex 8x36 rt - za ty peníze dobrá volba, čistý obraz a široké zorné pole.

Záměrná osoba obsahuje obrysy postav 300-600m
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Starken »

Před nějakým časem mě zaujal podobný monokulár MD 8x42 CWP (např.: http://www.megafoto.cz/minox-md-8x42-cwp.html), ale lze narazit i na jiné "výrobce - prodejce". Ale nad kvalitou stále váhám.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Fabulous »

Na měření vzdáleností je samozřejmě jedna z nejlepších voleb specializovaný laserový dálkoměr. Ať ve formě integrované na zbraň, vestavěné do puškohledu nebo jako samostatný přístroj.

Zaujal mě mimořádně kompaktní přístroj Vortex Ranger 1500. Je to téměř rozpadlický ideál. Velmi bytelná, pogumovaná konstrukce, čistá optika a jednoduché ovládání. Žádné zbytečné vyfikundace, žádné zbytečnosti. Přístroj prostě měří vzdálenost ;)

Už název napovídá, že je schopen měřit až na vzdálenost cca 1500 metrů, což skutečně umí :) Ovšem při této vzdálenosti musí být cíl reflexní - např. automobil nebo dům se světlou omítkou. Menší předměty přístroj zachytí zhruba na poloviční vzdálenost.

Více na: http://www.vortexoptics.com/product/ran ... angefinder
image.jpeg
image.jpeg (120.89 KiB) Zobrazeno 18355 x
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Dalkomer je super vec a uz delsi dobu zvazuji jeho nakup. Nejlepsi alternativa je asi integrace do Binokularu. Dela to Leica, Zeiss, Swarovski a ted i Meopta. Nevyhodou je ale cena ktera zacina nekde na 50 tisicich (zase to ale vykompenzuje fakt, ze ma clovek dva kvalitni pristroje v jednom).
To co postoval Fab se mi libi a toto proveden dalkomeru je i diky cene mojim favoritem. Osobne uvazuji kvuli omezenemu rozpoctu o tomto http://www.zbrane-vzduchovky.cz/dalkome ... inder-600/
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od majsner »

Ten laser, předpokládám, není ve viditelném spektru, ne?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Hohepa »

Drobná poznámka pro pořádek, Fabe rozsah je až 1500 yards to je 1371,6 metrů podle netu.
Na věci že to je fajne mašinka to nic nemění ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Fabulous »

Majsner: Ne ;)

Hohepa: No však já vím. Jen jsem řádně zaokrouhloval ;)
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od BlackList »

Porovnání dálkoměrů pro anglicky čtoucí:
http://www.6mmbr.com/rangefinders.html

Je tomu už nějaký pátek, ale dává to praktický pohled na jednotlivé modely a čeho si při výběru všímat.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od pylorus »

Ahoj rozpadlíci,
asi půl roku mám tenhle dálkoměr:
Obrázek
(Neumíte prosím nastavit velikost obrázku? :oops: )

Kupováno za 101 USD na alíku

Testoval jsem přesnost cyklocomputerem. Od výchozího bodu jsem si naměřil různé orientační body na dlouhé rovince v průmyslové zóně (nejčastěji dopravní značky a zaparkovaná auta). Srovnával jsem vzdálenosti od 30m do 450m a přesnost byla do 100m +/- 1 metr a na těch 450m byla odchylka od jízdního kola cca 4m.

Zpracování ucházející, pogumovaný povrch, prý voděodolný - nezkoušel jsem.

Zdraví Pylorus
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
hharo
Příspěvky: 289
Registrován: 30.12.2012 11:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od hharo »

Nemá někdo zkušenost s dálkoměrama SNDWAY? Koukal jsem, že dělají modely až na 1500m.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od jerry.mysak »

Jak jsem nakousnul v jiným vláknu, koupil jsem na Alíku laserový dálkoměr. Dám sem pár zkušenností.

Co umí:
-zvětšení 6x
-měřit dálky do 1000m
-měřit úhle mezi objekty
-měřit vzdálenosti mezi objekty
-měřit výšku objektů
-má extrení display na boku

Zkušennosti:
Měří až do cca 1300 m, to je hranice.
Nedá se použít na lesní cestě na větší dálku. Bere to odraz z bližších stromů.
Nedá se měřit dírou ve větvích. Když jste na stromě ( nebo mezi) a kus od vás je pár větví který jsou blízko měřený trajektorie, tak to nejspíš změří ty větve.
Nedá se měřit na vodní hladině. Kachnu na vodě to prostě nevezme, háže to nesmysly.

co se mi líbí
měří to celkem přesně, je to maličký a lehký.

co by se mi líbilo
-i za cenu větších rozměrů zvětšení 8x
-měření do 2 km
-výklopný anenometr
-do dalekohledu integrovaný kompas viz obrázek
-dálkoměrnou stupnici když chcípne baterka
-napájení z AA baterií
-měření plochy
Přílohy
ezgif-6-9f9d5c5b1a09.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Kotatko »

Dalkomeru na AA baterie neni moc a nevypadaji nak hi-tech, i kdyz postaci na zakladni ucel. Ale staci i na AAA, i tech se bude valet po rozpadu vsude dost :) Dalkomer je dobra vec. Mne se treba na prazske strelnici Kapslovna neco nezdalo pri nastrelovani na jejich 100 m stavu. Uchopim dalkomer - a vono to ma k terci jen 93 m. A vedeli to, zmrdi, pac se vymlouvali ze tunel ma 100 m, to jen pojezd terce je kratsi - ale neopravili to ve lzivem popisu strelnice a je to tam tak dodnes...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Venet »

Jerry, čo to je za diaľkomer?
Daj odkaz...
Ja mám starší bushnell Scout 6x, a celkom spokojnosť - pekne chytá objekty na ktoré namieriš, ale nevie merať výšku, len vzdialenosti, uhly, vzdialenosť - preponu a k nej odvesnu, takže výšku si musím vypočítať podľa pytágorovej Běty
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od jerry.mysak »

venet
https://www.aliexpress.com/item/3290791 ... 4c4dky4kJ4

za ty peníze dostačující.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od jerry.mysak »

ješzě jsem koukal na tenhle, ale nelíbil se mi ten untegrovaný akumulátor. Chcípne baterka můžeš to zahodit.

https://www.aliexpress.com/item/4000283 ... 6062%23808
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od bivoj »

Nechci tady dělat nějaký kverulantství, tak to prostě pls berte jen jako názor. Ono všechny tyhle levný dálkoměry jsou víceméně jen takový hračky. Samozřejmě, za pěkného počasí a opatrného používání budou fungovat, ale jsou to prostě přístroje pro dobu "hojnosti a pohody". ;) V případě, že byste něco takového museli dlouho tahat v nepříznivých podmínkách a chtěli, aby to fungovalo nejen za hezkého dne, musíte se poohlédnout v jiných cenových třídách.

Samozřejmě, že se nebudu bavit přímo o armádních mil-spec zařízeních, v cenách stovek tisíc, ale pokud by člověk měl počítat s tím, že dané zařízení má spolehlivě fungovat i ve zhoršených světelných podmínkách a vydržet funkční v jakémkoliv nepříznivém prostředí (sníh, déšť, mlha - tj vodotěsnost, otřesuvzdornost ap.) tak slušné přístroje začínají na cca desítce, pokud chcete civilní "špičku" spíš počítejte s "více desítkami". Nicméně třeba i takový Nikon Monarch 2000, Vortex Ranger 1800 či Sig Sauer Kilo 1400 ap. udělají svoji práci. Jsou to sice pořád víceméně hračky, ale už mají alespoň promítání údajů na "HUD", vodotěsnost ap. Pěkné a užitečné je také spojení funkce dobrého binokuláru s laserovým dálkoměrem, ale tam taková nějaká slušná optika začíná na cca 40k kč...

Ještě jednou, nemám nic proti hračkám, které ucházejícně fungují na rodinném výletě či pod stříškou na střelnici, ale spolehnout se na ně při tvrdším bugoutu či nějaké "bojové akci", ;) to bych asi váhal...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Bill Masen »

Apka od SaB umí taky nějak měřit vzdálenosti. Nijak jsem to nezkoumal, jen jsem na to narazil, tak to sem dávám. https://www.huntersapp.eu/cs/
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Měření vzdáleností

Příspěvek od Ulfhednar »

Nakonec je nejlepší, zapamatovat si výšky pár běžných objektů v okolním světě a naučit se dělit. Pak to řešit starou Meoptou, nebo Vortexem a pod s dálkoměr OÚ osnovou.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět