Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od goral »

Panove otazka do placu:
pri uklidu jsem nasel (zrejme) D6ku. Tvarove to D6ka je, ma vojensky dilcovy kriz. Ovsem nema zadne znaceni (vyjma rysek na okularech a uhlu mezi ocima). Povrchove je v pouzivanem ale solidnim stavu, kazdopadne si troufnu tvrdit, ze je tu jista pravdepodobnost, ze nekdo odstranoval vojenske razeni (v mistech kde by asi melo byt je nater). Jinak si nedovedu vysvetlit, proc by na dalekohledu nebyla jedina znacka vyrobce.

To jen uvodem ze se asi jedna o meoptu a snad by stalo za to ji zachranit. Problem dalekohledu je, ze potrebuje vycistit. Obe cocky jsou jako kdyby v nich nekdo vysypal saze. Mate nekdo tip na sikovneho optika co by to zvladnul? Uplne se mi nechce to davat patlalum v prumerne optice. Spis bych radeji nekoho osvedcenoho. Samozrejme take dulezita je cena, vzhledem k castce, za kterou se da poridit nova D6ka. Ale je mi to skoda vyhodit tak zkousim zachranu :)
Diky
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

udelej to sam. jestli nejsi levy, tak to zvladnes. d6 a pribuzni nejsou vodo/prachotesni, takze nemuzes nic nenavratne poskodit, a jednotlive tubusy se daji celkem snadno otevrit
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Dalekohledy

Příspěvek od goral »

Levej su hodne, ale zase tady je pro me ztrata 0, takze proc to nezkusit.
Cim to cistit? Staci bavlneny hadrik a a nejaka vec na sklo (uzmu v domacnosti)?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Terminated Account »

Lihem a netkanou jemnou textílií, nebo lihem a ultrazvukem - pokud máš k dispozici.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Dalekohledy

Příspěvek od goral »

Diky...
Uvidime komu to pak donesu v pytlicku na opravu :))
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

líh, na leštění skla se taky celkem osvědčily papírové kapesníky. ale nesmí chlupatět. neboj se toho, dá se to rozebrat nožem ( nedávno jsem takhle v jedné D6 podobně rovnal hnutý hranol)
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Starken »

Jestli to nemáš moc daleko do Jaroměře, tak velice dobrý na dalekohledy je p. Pavel Polanský, Ruská 248, 55102 Jaroměř. T.605444525. (Jestli ještě žije...?)
Myslivci si ho pochvalují (http://www.myslivost.cz/Myslivecke-foru ... eadid=7368) a i mně osobně vyčistil druhoválečného dienstglas 10x50 bmj, poté co mi to jiný optik odmítl s výmluvou, že tyhle starý dalekohledy už nejdou rozšroubovat.
Má i optickou stolici a za vyčištění si účtoval 500,- (tak 4 roky zpět). A s ČSLA optikou má zkušenosti (vzhledem k adrese vám jistě dojde proč).
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od goral »

Petikilo je hodne, kdyz nova D6ka stoji litr, plus mam doma velmi kvalitni kukadlo a jedno slusne kvalitni. Tohle se proste vyskytlo. Vrhnu se na to sam a nejak to dopadne, kazdoapdn ediky za rady
BiSon
Příspěvky: 432
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od BiSon »

K čistení - čistým lihem, isopropylalkoholem, pokud se nebojíš že sundáš antireflexní vrstvy tak můžeš začít acetonem.

Má cenu to nejdřív ofouknout, máš-li čím. Zvlášť je-li na tom prach, čistěním hned na mokro by jsi mohl povrch zbytečně poškrábat. Např. takový balónek, prodává se v sadě na čistení objektivu ve fotopotřebách. Foukat na to ústy není dobré, dech je vlhký.

V laboratoři jsme čistili postupem ofouknout dusíkem -> aceton -> isopropyl -> opláchnout lihem -> ofouknout dusíkem. Tedy vsechno čisté a ne "jenom" technická kvalita.

Nahrubo to vem normálně vatovými tyčinkami, od středu směrem ven. Tyčinkami netřeba extra moc šetřit, ať si jenom nerozpatláváš špínu do tenké vrstvičky.

Doma, pokud není optika extra zapatlaná tak to beru jenom mikrovláknovou utěrkou, případně nějakým sprejem na čištění brýlí + (někdy) vatové tyčinky + mikrovláknovou utěrku. Kamarád co má optiku používá dětské bavlněné pleny.

Ještě naprostá blbost, ale tuto chybu vidím hodně často - optika se bere do ruky zásadně za hrany, nebo plochy které nejsou funkční (tj. typicky boční plochy). Pokud to nejde, bojíš se že to neudržíš, rukavice (třeba chirurgické) jsou docela dobrej nápad.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od sigmark »

D6 opravdu snese hodně, hranoly jsou přidržované plechem, když ho povolíš, celý hranol vyndáš. vykoupej ho v lihu a antireflexní vrstvy se neboj, D6 fakt žádnou nemá :-). není to nic drastického, není to ani na práci ve vakuu. rozebereš, vyčistíš, smontuješ. jednoduchý, za hodinku hotový. vím o čem mluvím, už jsem jich taky pár rozebral. jediné co může být problém jsou zatuhlé "matky" ( pro nedostatek lepšího výrazu), držící objektiv ( tu velkou čočku vepředu). kdybyses ně+kde zasekl gorale, SZ
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od bivoj »

sigmark píše:...antireflexní vrstvy se neboj, D6 fakt žádnou nemá...
Pokud je mi známo, tak D6ka antireflexní vrstvu - minimálně na vnější straně čoček objektivu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od sigmark »

žádná z těch co jsem měl v ruce nemá nic co by se tomu podobalo. a že jich pár bylo. Vyráběla se pořád stejně od padesátých let, a ani jeden kus nebyl tímto vybaven.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od bivoj »

Já jednak vycházel z tohoto: http://www.uton.cz/vystroj/dalekohledy/ ... ohled-d-6/ (sekce Péče a čistění dalekohledu)
Skleněná plocha je opatřena antireflexivní vrstvou modré barvy, která je značně citlivá a snadno se poškrábe.
a poté z toho, že ty D6tky co jsem viděl, tak rozhodně měly klasický antireflexní modrý nádech čoček objektivu. Je pravda, že já osobně mám D6ku která má na pravé části (nad okulárem) vyražen rok 1989 (ale nevím, jestli je to rok výroby) a je možné, že dřívější modely to neměly a začali ten antireflex používat až někdy později...?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od sigmark »

mám k disposici kus z r. 54, z r. 82, a rukama mi prošlo ke dvacítce dalších z různých období v tomhle rozpětí až po 89. na žádném z nich jsem nic takového nezaznamenal, a to každý důkladně prohlížím kvůli závadám
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od hipik86 »

Dobrý večer,
nerad bych zakládal nové téma, ale můj problém s tím trochu souvisí. Nedávno jsem zdědil postarší dalekohled, něco z bývalého SSSR. Vzhledem k tomu, že to byla první optika, skrze kterou jsem koukal na nebe (což později přerostlo v hlubší vášeň) má pro mě jistou hodnotu.
Bohužel když jsem si jí bral domu tak jsem při letmé kontrole stavu zjistil, že uvnitř je nějaký odštěpek skla. Při pohledu do jednoho z objektivů je viditelný odštípnutý kus skla. Rád bych se zeptal, jestli nevíte o někom, kdo má zkušenosti s opravami binokulárních dalekohledů? A pokud to bude Praha nebo střední čechy budu jediné rád.
Na netu je sice k nalezení několik servisů, ale nepřijdou mi příliš důvěryhodné..
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od muzzleloader »

hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od hipik86 »

Děkuji!!
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od Tommmmy »

Zdědil jsem dalekohled Meopta 7x50 a zajímalo by mne jestli má někdo zkušenost s někým v okolí Mostu, Chomutova, Teplic, kdo by ho byl schopen vyčistit a celkově omrknout? Také by mne zajímalo, co je to vlastně za "železo"? Já s ním občas pozoruji přilehlé kopce apod. a obraz se mi zdá moc pěkný. Je to srovnatelné s něčím moderním?
Přílohy
IMGP1612 mensi.jpg
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od chodec »

bivoj píše:Já jednak vycházel z tohoto: http://www.uton.cz/vystroj/dalekohledy/ ... ohled-d-6/ (sekce Péče a čistění dalekohledu)
Skleněná plocha je opatřena antireflexivní vrstvou modré barvy, která je značně citlivá a snadno se poškrábe.
a poté z toho, že ty D6tky co jsem viděl, tak rozhodně měly klasický antireflexní modrý nádech čoček objektivu. Je pravda, že já osobně mám D6ku která má na pravé části (nad okulárem) vyražen rok 1989 (ale nevím, jestli je to rok výroby) a je možné, že dřívější modely to neměly a začali ten antireflex používat až někdy později...?
Je to trochu starší téma, ale upřesním antireflexní vrstvu u D-6. Dalekohledy značené D-6 antireflexní vrstvu nemají, ovšem souběžně se vyráběly i dalekohledy Di-6 a ty ji mají, vizuálně se kromě značení neliší. Antireflexní vrstva se neodvíjí tedy od roku výroby dalekohledu, ale od jeho verze.
nonfod
Příspěvky: 3
Registrován: 29.05.2015 7:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění optiky (dalekohledy atd.)

Příspěvek od nonfod »

Vojenskú optiku opravujem 20 rokov ďalekohľad D-6 rozhodne má antyreflexne vrstvy na všetkých optickych plochach a to aj na hranoloch a je jedno či je starší typ Vz 48 alebo rocnik 1953 ci neskorší Ročník prípadne po oprave vo Vop 012 BLudovice alebo vo vtu Liptovský mikuláš.tvrdenia toho pána o opaku sú úplne mimo realitu
Odpovědět