Puškohledy, kolimátory

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Germanik1 »

Dal jsem na vás, nahradil jsem na kose vortex 1-6 strike eagle fixnim 3x spitfire a uživatelsky je to přívětivější. Jen se chci zeptat, než vyrazím nastrelovat, jestli jste to dělali podle některé z variant nábojů, nebo jste zvolili kompromis fixní vzdálenosti /např. 120, 150 m/. Pls poraďte, ať nezkoumam dávno objevené
Udělám co musím
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Tak záleží, jak kde a na co střílíš, že... Já si ho nastřelil s BMXkama na 50m (první nástřelná), druhou nástřelnou mám tím pádem v cca 120m, mezi nima to nastoupá o max 10mm a na 200+ už je to +- stejný jako nastřelení na 100m na první nástřelnou...

Důležitý je, že v tom rozmezí těch cca 50 - 150m to mám víceméně v jedné lajně (pro rejpaly - jasně, není to 223, proto píši víceméně)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Germanik1 »

Tak mi to přesně vychází. 120 m jako základní 0, vzhledem k mixu munice, kterou můžu potkat. Takticky do 50 m střelba pudová a nad 150 postřelovani. Víc z toho náboje a zbraně nevymáčknu. Díky za názor
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Rookie81 »

Máte zkušenosti se "scout" puškohledy? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Steyr-Scout-JC-Package-Gun.jpg
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Milli »

Zdravím Rozpadlíci,
mám na vás dotaz, respektive potřebuji poradit, dát dobrý tip. Střílíme s mojí Kotrmelínou LOS (lidovou obrannou střelbu). Je mi skoro šedesát a klasika hledí – muška – cíl mi už moc nejde. Jsem pomalý. LOS se střílí dlouhou na vzdálenost 50–100 metrů. Chtěl bych si na pořídit na karabinu kolimátor se zvětšovacím modulem. Samozřejmě jsem si našel několik pěkných modulů na netu, ale vlastní zkušenost je k nezaplacení. Dáte mi někdo tip na modul, se kterým jste opravdu spokojeni.

Děkuji za pomoc a přeji hezký den
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Ulfhednar »

3xzvětšovák od Vortexu je celkem slušný.
https://eshop.bestpatron.eu/vortex-zvet ... olimatory/
Jsou i lepší, ale tam ta cena roste hodně rychle.
3xkolimator Spitfire je hodně fajn, ale není na každé oko (zejména starší). Je nutné ho vyzkoušet.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Když už, tak ne tu obří prehistorickou fosilii od Vortexu co tady prezentuje ulf, ale jít do "nové" verze "micro": https://eshop.bestpatron.eu/vortex-zvet ... olimatory/

Tenhle zvětšovák mám společně s Aimpoint Comp M5 např. na CSV-9 a pohoda...:
IMG_20210207_220051.jpg
Poznámka - Spitfire 3x NENÍ KOLIMÁTOR!!! Je to krátký puškohled s podsvícenou osnovou (zelené/červené podsvícení) a fixním 3x zvětšením. Díky tomu, že je to puškohled má taky standardní dioptrickou korekci a tak ho není problém používat třeba i bez brýlí. - Mám Spitfire 3x na kose a spokojenost...":
Obrázek

Ale jestli chceš kolimátor + zvětšovací modul, tak ten modul Micro 3X od Vortexu je za mě solidní a relativně levné řešení. Akorát ta gumová krytka je naprd (mě prdla boční gumička hned první den - a tak jsem to nahradil zaklapávacíma univerzálama - viz foto výše...)

Na druhou stranu, Spitfire má na sobě 2 raily v úhlech -45° a +45° a dá se na ně vrznout nějaký super low profile mini kolim (Vortex Viper ap.) a pak má člověk v jednom kombu jak kolim, tak 3x taktický puškohled...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Edit - ještě poznámka - Spitfire má taktickou osnovu kalibrovanou na ráži .223. Při použití na pušce jiné ráže je třeba si zvyknout a naučit se jiné nadsazení.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Nicotinick »

Můžu se zeptat, v čem vidíš smysl (subjektivní výhodu) zvětšovacího modulu na karabině 9L ?
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

V přesnosti. Nevím, kolik je ti let, ale v mým věku (50+) a mých očích už nejsem úplně ready na 50+ m střílet jednou dírou jen s mechanikama nebo kolimátorem. S 3x zvětšovákem to s tím CSVčkem proháním jednou dírou na 75 m bez nějakých větších obtíží... (Navíc - zvětšovák má dioptrickou korekci, takže s ním vidím vše ostře i bez brejlí...) :geek:
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4829
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od cipis »

Take se mi smali, kdyz jsem na evo pridal zvetsovak. Kdyz pak videli vysledky na 50 m, tak je to preslo ... :-D
Predpoklad je samozrejme dobre strelivo, ne sypacky, co maji 8 cm rozptyl na tech 50 m.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od M M »

Mne zatial staci na 9L karabine bezny kolimator, 3x mam na .223ke. Zvazil by som ci 3x bude nablizko vadit - ergo ci klasika + zvacsovak, alebo staci len 3x. Ostatne vzdy sa da prihodit nejaky "mikro".

A ako 50+ mozem len potvrdit, v zavislosti od oci to prestava byt casom na otvorene mieridla. Aktualne este laborujem so slabsimi sosovkami (som od mala kratkozraky) - kompromis medzi "dohladom" a moznostou dobre ostrit na mieridla, uvidime za 10 rokov.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

M M píše: 08.02.2021 9:30 ...Zvazil by som ci 3x bude nablizko vadit...
Proto mám ten Vortex Micro, který je už z výroby vybaven odklopnou montáží. Takže do cca 20-25 m jedu jen přes kolim a na delší cíle si přiklopím zvětšovák...

Ještě přihodím videorecenzi: https://www.youtube.com/watch?v=rO-Hi-h ... mb_rel_end

Za mě, v této cenové relaci nemá chybu. Malý, lehký, výborný obraz, odklápění přímo na montáži (vlevo i vpravo, dá se to snadno přehodit), rychlomontáž. Jen ty originál gumové krytky jsou bolest...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Venet »

Už sa tu na to pýtal Rookie, ale, máte niekto skúsenosti s long eye reliéf optikou na guľovnicu - scout montáž?
A ten Spitfire 3x puškohľad je použiteľný na guľu? Alebo zvládne max tú .223ku?
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

S long relief optikou mám zkušenost pouze z pistole (Thompson/Center Contender) a je občas trochu problém najít kříž - nic pro taktiku. Na pušce by to mohlo být jednodušší, ale tam zkušenost nemám. Jednoznačná nevýhoda long-eye relief optik je minimální zorné pole zvětšeného obrazu, tzn to, na co střílíš si musíš nejdřív najít normálně očima a pak se to snažit najít (a trefit) přes maličké kolečko zvětšeného obrazu viditelného v optice...

Co se týče Spitfire 3x, v papírech má ráži až do 300 Win Mag, tak bych se ho nebál dát na kulovnici. Spousta lidí ho má, stejně jako já, na kose a tam dostává slušný pecky nejen od výstřelu ale i od nosiče... A zatím nevím o nikom, že by se mu vysypal. A i kdyby, tak Vortex má u něho deklarovánu Lifetime Warranty... - Tzn. doživotní záruku.

Teď si ale spíš dělám zálusk na ten jejich novej Spitfire HD Gen2 3/5x... Vypadá neuvěřitelně maličký:
https://vortexoptics.com/spitfire-hd-ge ... scope.html
vtx_rd_spitfire2_5x_fr_w.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

Mě zase zaujalo tohle - https://zbrane.habresto.cz/optika/1657- ... 2-red.html .
Vidím blbě, tak mám místo každé tečky plachetnici, což u prizmy neplatí, tam vidím OK.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Prism scopes mají výhody (obrazec viditelný většinou i bez podsvícení), zaostřitelné i s horším zrakem (viz hrd výše) ale také určité nevýhody - eye relief, tj. musíte je mít dost přesně (+-cm) v určité vzdálenosti od oka a především - nemůžete před ně dát zvětšovák, protože prizmy jsou už samy o sobě z podstaty věci puškohledy. Takže pokud plánujete zvětšovací modul, musíte na prizmy zapomenout...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4829
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od cipis »

Já si z těch prism pořídil toto:
https://zbrane.habresto.cz/optika/1059- ... s-556.html

Dal jsem to na boční montáž na BSRko, no a na 50 m luxus :D Teď ještě vyzkoušet 300 apod.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

To bude luxus ještě větší (v porovnání s kolimátorem). Pod těch 50 jsem s tím trochu zápasil, tam to ideál není.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Tak na vršek toho kukru, jak tam má na to tu picatinny, ještě picnout něco hodně low profile - Vortex Viper ap, ne? ;) Pro nouzovku na hodně blízko...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět