Puškohledy, kolimátory

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Tvl vrbodol... já už nevím, jak ti to mám napsat, přijdeš mi trošku zabržděnej. :roll: Vždyť právě chodí přesně tak, jak má!

Takže naposledy na 1-2 je to na noční vidění, na 3-4 je to na temnou noc a rozkoukaný oči (což si potvrdil, že to tak je). 5-6 bych řekl na podmračený den, 7-8 pro normální použití kolimátoru, 9-10 na extrémní slunce.

Co je na tom k nepochopení? Nebo tam tu tečku ve dne nevidíš na stupně 7,8,9,10? Kde je problém?

Tahle inovace právě chodí tak, jak má, tzn. má i režimy pro úplnou tmu a NV, což obyčejný kolimy nemaj. Ukecej někoho aby tě nechal podívat třeba do Aimpointu za pětadvacet tyček a na stupně 1-6 ve dne taky uvidíš, že nic neuvidíš. ;) Tyhle moderní kvalitní kolimátory maj prostě první polovinu stupnice pro využití za tmy.

S úplně novou baterkou se to bude chovat úplně stejně jak doposud. Dál si uvědom, že na stupeň 6 to můžeš zapnout a bude to na něj zapnutý nepřetržitě svítit cca 5 a půl roku. (50000 hod)... Takže opět se ptám, kde je problém? To, že tam nevidíš ve dne tečku na 1-4 problém fakt rozhodně není, alespoň ne problém kolimátoru... Na denní režimy jsou tam stupně 5-10... Musíš si uvědomit, že stupeň cca 5 na tom tvým odpovídá stupni 1 u kolimátoru bez NV...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od vrbodol »

Ok. Tak přesně takhle jsem to potřeboval vysvětlit. :clap Pak to dává smysl, prostě na to jiný odstupňování nejsem zvyklej a do ničeho jinýho jsem v životě nekoukal vyjma občasnýho prohození zbraní na střelnici ,ale tam mě nenapadlo někomu něco štelovat protože mi to vždycky vyhovovalo a tak nevím. Mě s tim hlavně zmátnul ten prodejce ,když mi říkal ,že bych tam měl něco vidět. Tak dík za to trápení se mnou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

V poho :hand - ten prodejce to IMHO sděloval dle té starší verze (RD1 - kde skutečně byla ta tečka slabě vidět už od 1 - stejně jako v ostatních kolimátorech bez NV) a nenapadlo ho se podívat do té nové... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Toran@ga »

Ahoj,
nějaký typ na malý, levný, odolný mikro kolimátůrek? bude na 45 stupních vedle primární optiky..
díky :hi
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1119
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Haluziak »

Vortex Venom/Viper? Venom mám na závěru G41 500ran a vypadá, že drží.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

Anebo Holosun.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

Nějaký tip na optiku s (asi pevným) zvětšením min. tak 2.5x, max. 4x, aby byla "vojensky" odolná - chci to na AK. Buď rovnou na boční lištu, ale třeba i na piccatinny. Přísvit není nutně podmínkou, ale dobrý obraz a aby to nevážilo 1 kg. Země původu nerozhoduje. Dík!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Vortex Spitfire 3x. Mám ho na kose, páč je supr krátkej a vleze se na kryt od Zendla dostatečně dozadu tak, že nábojnice do něj nemlátí.

Pozor na definice na některých českých webech, které to někdy uvádějí jako kolimátor, což je blbost - je to normální puškohled s fixním 3x zvětšením a podsvětlenou (zeleně/červeně) osnovou (není nutné použít, ale pro taktiku je to výhoda - zvlášť zelené podsvícení je ve dne k nezaplacení).

https://vortexoptics.com/vortex-spitfir ... scope.html

Slušná světelnost, mil-spec krytky retifikace (tj. na drátkách, aby je hloubavý vojín někde neztratil), 2x 45°raily pro nějaký mikrokolim, doživotní záruka, atp...

Jediný mínus na puškách v 7.62x39 je, že taktická osnova je kalibrovaná pro .223 (5.56) takže se člověk musí naučit, kam mu to dolů padá...
vortex_spitfire_3x_16-800x800.jpg
vtx_ps_spitfire_3x_cap-up_fr_w.jpg
IMG_20200429_223709.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Stenny »

hrd: Slyšel jsem velmi dobré ohlasy na Primary Arms Prism Scope (dováží je Habresto) a když jsem ho sám vyzkoušel, jsem s ním taky spokojený. Jediná nevýhoda pro mě je, že k ideální montáži na boční lištu potřebuje nějaký ACOG mount, jinak je zbytečně vysoko nad hlavní.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od vratnikp »

Spitfire je za mne skvelej, je to "prism scope" takže lidi s astigmatismem nemají problém jako s RDS
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Zarozak »

Primary Arms je teď totál vyprodanej,obecně v evropě nyní velký problém od nich něco kloudného sehnat,natož v dobré akční ceně. On je obecně teď problém s čímkoliv z Ameriky.....

Na ten Spitfire jsem se díval,dopodrobna zkoumal všechny recenze,klady i zápory i jsem jej trošku znal z minula.
Potřeboval jsem na aplikaci vyloženě něco menšího,aby to nebylo jako pěst na oko. Zápory prismu 3x nakonec ale ovlivnily výběr,ceny prismů 5x taky a skončil jsem nejspiš u LPVO,kde je poměr cena,výkon,váha asi nejrozumnější.

U prismu 3x je člověk při postřelování malých cílů (řekněme velikosti 1-2MOA) nad 100m opravdu stále velmi omezenej,ono se to nezdá hned při prvním pohledu,ale je to vidět až na střelnici.

LPVO už jeden mám a celkem nakonec spokojenost,je to sice stále dost slabé na mířenku,ale gongy ve větších vzdálenostech to schroupá docela dobře
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

V klasických kolimátorech mám tečku rozplizlou, ale všimnul jsem si, že u holografického EOTechu ne.
Krom těch "prism scopes" a EOTechu je na trhu ještě nějaký jiný kolimátor, který by z tohoto pohledu (oční vady) byl lepší než běžný standard?
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Stenny »

hrd: Obávám se, že ti nezbyde než zkoušet, co sedne zrovna "tvojí vadě." Mám dva kamarády s astigmatismem, jeden přísahá na nějaký Holosun a druhý na EOTech, ale o optice toho druhého oba tvrdí, že je strašná, ač papírově jsou na tom s vadou skoro stejně.
BTW, prism scopes se dělají i v 1x zvětšení (PA Cyclops, třeba), takový kočkopes na pomezí kategorií. Někomu to sedí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Stenny píše: 19.06.2020 13:53 ...BTW, prism scopes se dělají i v 1x zvětšení (PA Cyclops, třeba)...
Nebo, pokud někdo nemá hluboko do kapsy, třeba Leupold prismatic 1x14...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Maximus »

Přesně tak, optiku a kolimátory je potřeba vybírat podle toho, jak si konkrétní kus rozumí s konkrétní optickou vadou oka. S přibývajícími roky a hromadou práce u počítace zjišťuji, že časem budu asi muset přejít z mého EOTechana na něco jiného :evil:
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Serža »

jj...eotecha jsem se bohužel taky musel zbavit, páč jsem neviděl tečku
takže teď mám 2x UTG 3.8" se zelenou tečkou (jeden na AKSU, jeden na EVO3 a oba zatím v pohodě) a snad mi za chvíli přijde maličkej Holosun HE407C Elite...pak napíšu dojmy :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Zarozak »

Mám taky astigmatismus a v Holosunu mi ta malá tečka až takový problém nedělá,sice ji nevidím jako čistě kruhový objekt,ale je naštěstí tak malá,že jde posadit na střed černého středu pistoláku ve 100m a to mi stačí,hodně pomůže stáhnout její jas. Když sundám brýle tak vidím nohapaprskovou kometu přes celé sklíčko :(

Co vidím velmi dobře s touto vadou,tak jsou leptané červené podsvícené tečky právě v těch prismech atd. Tam vidím jasně okrouhlý tvar tečky s jasnými a zřetelnými okraji a na její velikosti vůbec nezáleží,klidně i 1MOA microtečku vidím perfektně a zřetelně. Prostě cokoliv co je naleptané na skle a posléze nasvícené,tak bez problému
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od jameson363 »

Mozna se pletu, ale cokoliv je vyleptane na skle, tak neni kolimator, ale optika a tam by byt problem nemel. Nedokazu si predstavit, jak by to jako kolimatorovalo, kdyz se svitici tecka neodrazi ve smeru pohledu. Byt to nekteri vyrobci jako kolimator nazyvaji.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Zarozak »

Nepleteš se,ale snad tady taky nikdo neplete prism scope s kolimátorem nebo jo? :D

Trochu z jiné bečky,díval jsem se na ten nový strike eagle s BDC3 osnovou a přišlo mi,že je tam tedy mimo té nové osnovy,která je mnohem jemnější než u původního modelu i významný posun v ostrosti a kvalitě obrazu na max. přiblížení,připadá to tak jen mě nebo je to holý fakt?

To tělo taky doznalo jakýchsi změn,přišlo mi,že minimálně od komínků dozadu je to zkrátka tělo z diamondbacku jen s menší stupnicí přiblížení.
Jako celkově dobrý za mě :clap
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od xmenm05 »

Mám otevřený kolimátor docter (ale obecně bych se chtěl zeptat na jakoukoli optiku), můžu ho vyčistit (sklo) těmito ubrousky? (sorry tohle byl první odkaz, co na mě vypadl ... http://kosmetikarecenze.blogspot.com/20 ... bryle.html) nerab bych cokoli poškodil ...
Na brýlích jsem spokojený, použili byste to na puškohled či kolimátor?
Kdo je připraven, není překvapen ...
Odpovědět