Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od zedik »

Dík za to číslo,toho dole jsem si nevšiml
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od snoopee »

zdar kluci, co myslíte ?
https://tinyurl.com/y8ppw97n
dalo by se to pročistit ? já vím, dle fotek těžko říct, ale je to swarovski, měla by to být top kvalita i když starší. Kvalitní skla. Chci uzavřít svou kolekci optiky. Mám monokular vortex solo, jako hlavní EDFko a něco na větší vzdálenost pokukuji po tomhletom
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Argonaut »

koupil jsem 7x50 Delta Titanium. Porovnával jsem to s Yukon Solaris. Oba bez chromatické vady, ale Delta měla lepší světelnost, což při dvojnásobné ceně bylo očekávatelné. Požadavek jsem měl plnění dusíkem a 7x50.
Zkoušel jsem Deltu za šera a jsem docela nadšený. Třeba pod stromem cca 300m už očima vidím tmu, ale dalekohledem křoví a detaily.

Dalekohled je investice na leta, či desítky let, tam se úspora pár tisíc nevyplatí, pokud je viditelný rozdíl.

Za sebe jediné doporučení - vyzkoušet a porovnávat. Tedy ideálně mít v ruce více dalekohledů a zkoušet za stejných podmínek, co sedne více.
Mara
Příspěvky: 1
Registrován: 29.11.2017 10:16
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Mara »

Ahoj, koupil jsem si dalekohled Meopta D-6. Netušíte někdo, jak se používá přiložené upínka? Vypadá, že jí nikdo nikdy nepoužil :-)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

Jestli pojmem "upínka" myslíš takové kožené "Y" s dírkou na jedné straně, tak to jde připnout na dalekohled jen jediným způsobem a než bych vymyslel, jak ti to popsat bez obrázků, tak na to přijdeš sám. Ale je to úplně k ničemu. Sloužilo to k připnutí ke knoflíku uniformy a smysl to mohlo mít naposledy tak za války, k civilu to nevyužiješ už vůbec.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zapadlo »

Dostal jsem starý teodolit. Optika v pořádku, ostření ok, obraz čistý ale ukazuje to vzhůru nohama. Dá se s tím něco dělat? (není to přesně tento model, ale zhruba to sedí)
4f13e59f-7bd4-4f5c-ba6a-4fcfd21652a1.jpg
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od devlop »

nedá, u starších typů se v kontrukci používal tzv. Keplerův dalekohled a ten dává z principu převrácený obraz (v astronomii to nehraje roli). Jen u novějších typů teodolitů je obraz převracen soustavou hranolů do přirozené podoby, viz wiki ;)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Rafael »

Myslím, že obraz převrátit, narovnat na normální zobrazení jde.
Ale asi jen v amatérských konstrukcích. U profi výrobků asi ne. Musela by se skoro celá konstrukce předělat....
*
Jako kluci jsme stavěli jednoduché dalekohledy z brýlových čoček. Podle návodů z ABC, VTM, USS apod. A tam ta možnost uvedená byla.
Ale už si nevzpomínám jaká a nedokážu to dohledat. Matně si vzpomínám, že to bylo o nějakém zrcadle, stříbření apod.
*
Možná někdo napíše víc. Jen tak pro zajímavost by mě to zajímalo, protože praktické využití to asi nemá.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

u astrodalekohledů se před okulár zařadí "zenitové" zrcátko/hranol
viz napříkladhttp://www.supra-dalekohledy.cz/zrcatko ... -4383.html
Jen se musí okulár dát vyndat a okulárový výtah musí mít dostatečný rozsah.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od kubamk »

Ahojte pánové, k ježíšku si chci napsat o dalekohled. Jsem dost v koncích, protože na trhu toho je mraky a podle mě je většina shit. Mám cenovej strop kolem 20k.

Chci zvětšení 7 nebo 8x a čočku 40-50. Rád byhc kdyby to umělo sledovat infra záření + mělo stupnici na odpočet vzdálenosti.Korekci dioptire a dobrou světelenost. Váha do 1kg ideálně do 600-700g.

Původní úvaha: EDF 7×40 - otázka nedá se koupit dnes nový a lepší? Repase z DE stojej kolem 15kCZK.
Mám yukon solaris, za mne špatná světelnost-obecně sklamání.

Tedy máte radu? Jaké dalekohledy používá US army? Rusko?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

EDF byl fajn ve své době, ale už se dlouho nevyrábí a tritium je tedy vždy už vysvícené - lepší jít do něčeho nového ve stejné cenové kategorii..
Lunochod
Příspěvky: 78
Registrován: 27.08.2012 3:11

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Lunochod »

Co se US army týče, tak našel jsem, že používají dalekohledy M22, M24 a M25.

M22 - Steiner - model Steiner M750r 7x50 (cca 1000 dollarů) -> tenhle nejvíc odpovídá tomu co chceš. Podotýkám, že se dělá i civilní verze za poloviční prachy (s osnovou).

M24 - Fujinon - 7x28 - cca 600 dolarů z druhé ruky.
M25 - Freiser optics - M25E - cca 3000 dolarů nový.

Ale osobně bych za ty prachy koupil Meoptu meostar 8x42, byť nemá osnovu ani IR detekci.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od jameson363 »

M22 jako ATN Omega 7x50 muzu doporucit, mel jsem chvili pujcene a kouka pekne, detekci ir zareni nema.

Jinak docela by me zajimalo, jakym stylem detekce ir zareni funguje?
JOBU
Příspěvky: 1785
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dalekohledy

Příspěvek od JOBU »

Je tam sklenená doštička s nástrekom nejakej látky. Každopádne pred použitím bolo potrebné, aby sa doštička "nabila" svetlom, a v noci ju bolo potrebné presunúť pred okulár (u rady D-6i a D-7i točítkom,u PSO-1 páčkou, a u EDF otočením okuláru na doraz, už nepamätám do ktorej strany a naklonením ďalekohľadu, potom sa to preklopilo)
Pri pozorovaní terénu a osvietením infra svetlom sa svetelný zdroj objavil na indikačnej doštičke ako mierne svietiaci bod. Reaguje to na pár metrov dokonca aj na obyčajný diaľkový ovládač. Každopádne v dnešnej vojne pravdepodobne už bez využitia, výkonný infrasvetlomet pre nočné videnie techniky by bol okamžitý cieľ na pár km. Na detekovanie prísvitov skrytých poľovníkov či pytliakov to ale postačuje.
Každopádne ešte existovalo aj niečo také: https://www.ebay.com/itm/MILITARY-IR-IN ... SwDshZ2Pdp ale v našej armáde sme to ale asi nemali.
xajan
Příspěvky: 148
Registrován: 16.06.2016 12:16

Re: Dalekohledy

Příspěvek od xajan »

Lunochod píše: 22.11.2020 13:42
Ale osobně bych za ty prachy koupil Meoptu meostar 8x42, byť nemá osnovu ani IR detekci.
Mohu potvrdit, nejdřív jsem tolik peněz nechtěl utratit, ale udělal jsem dobře.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Dalekohledy

Příspěvek od viktor »

zajdi do Decatlonu, mam od nich ´triedr za par korun a hodne prekvapive dobrej serie 500 maj ještě lepsi serie 900 ale je o dost tezssi, ze serii 500 je prekvapive dobře videt i v noci. Fakt dost dobry, mam tohle https://www.decathlon.cz/dalekohled-500 ... 02383.html
10 x 42 , ještě mají 8 x 42, mel jsem jak jsem psal tohle serie 900 je lepsi ale vyrazne tezssi

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dalekohledy

Příspěvek od hrd »

Koupil jsem Steiner Marine, ty Military mi přišly už dost drahé. Sice se v tom nevyznám, ale obraz má pěkný (hezčí než třeba moje repasovaná D-6). Ale nemá dálkoměrnou osnovu (ani IR detekci, ale na to IR bych si já spíš pořídil nějaký gen1 monokulár, ten je za pár tisíc a bude asi fungovat na tohle lépe).
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od kubamk »

No, decathlon to je přesně to co nechci...díky za ty us dalekohledy kouknu naně. Osnovu chci...
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od kubamk »

kluci je todle m22?

Kód: Vybrat vše

https://www.militarysklad.cz/kategorie/dalekohledy-0204?m=Steiner
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od kubamk »

Máte ještě představu jakej je rozdíl mezi:

Kód: Vybrat vše

https://eshop.meopta.cz/dalekohledy-meostar-b1-plus/dalekohled-meostar-b1-plus-8x32-ruzovy/
a

Kód: Vybrat vše

https://eshop.meopta.cz/dalekohledy-meostar-b1/dalekohled-meostar-b1-1-8x32/
krom barvy verze 1.1 vs plus? Uvažuju nad tou meoptou,ale serou mě, reklamoval sme puškohled a byl sem pro ně opravdu 158kolo u vozu. Zákaznická podpora nula.
Odpovědět