Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
čimango
Příspěvky: 391
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od čimango »

Zdravím přítomné znalce optiky a prosím o rychlou radu - Meopta D6, 6x30, za 1900Kč, nebo sovětský BPC 5, 8x30, za 1200Kč?

Využití civilně - myslivecko - rozpadlické, hledám levný univerzál.

Technické rozdíly mezi nimi znám, ale zatím jsem je neměl v ruce. Jde mi hlavně o porovnání kvality skel. O meoptě je toho tady i jinde na netu celkem dost, o rusákovi skoro nic, jen že by to měla být kopie Zeisse.

Děkuji.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dalekohledy

Příspěvek od hrd »

co byste doporučili jako náhradu za D-6? uvažuji, že bych ji vyměnil za něco modernějšího, v odolném vodotěsném provedení, ale aby to nebylo větší ani těžší
dík za tip
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zarozak »

čimango

Mám BPC 8x42 a pro mě je to dobrý kukr,je velice bytelný jako skoro každý z těch starších a na takové to tahání sebou všudemožně je dobrej.Dá se rychle doostřovat jednoruč.Samozřejmě není to zeiss a nedá se to v ostrosti obrazu rovnat,srovnám li to s válečným zeissem 10x50 čistě skrze pocit z pohledu a světlost,bohužel ani meopta se nechytá na zeisse a to vypadá,že přežil několik sovětských ofenzív :lol:

6x30 je jenom takové polní kukátko,celkem o ničem,myslím,že v té velikosti musí být k sehnání i něco mnohem výkonnějšího,na co něco tak slabého?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

Ne v té velikosti se fakt něco mnohem výkonnějšího nedá vyrobit.
Existují určité fyzikální zákony optiky a jeden z nich říká , že velikost výstupní pupily okuláru,
( tady volně řečeno velikost obrazu promítaný okulárem třeba na papír v místě kde má být oko)
je dán poměrem Průměr objektivu / zvětšení.
Všimni si že u všech tebou zmiňovaných dalekohledu to je cca stejné.
10×50 má pupilu 50/10=5
8×42 má pupilu 42/8=5,25
6×30 má pupilu 30/6=5

Pokud by byl dalekohled 10×30 měl by pupilu jen tři milimetry a něco by si v něm vyděl jen za ostrého slunce.
Kdy by bylo pod mrakem , za šera, viděl by si temno. Jako když na foťáku "zatáhneš" clonu na objektivu.

Ověřit si to můžeš sám stačí černý papír a do něj vystřihnout 30 mm kružnici. Tento otvor pak umístit před objektiv dalekohledu 10×50 a podívat se :D
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od neilz »

zdravim, ma EDF 7x40 hodne nadech do zluta nebo jsou barvy realne ?
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
JOBU
Příspěvky: 1785
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dalekohledy

Příspěvek od JOBU »

Realne.
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od neilz »

dik, ted koukam ze jsou ruzne znacene verze, nektere maj na moste vpredu pismeno ktere znaci rok vyroby a seriove cislo a jine toto znacena na mozse nemaj nebo maj jen cislo, je mezi tema verzema nejakej rozdil ?
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dalekohledy

Příspěvek od hrd »

jako náhradu za D-6 jsem si vytipoval Vortex Raptor 6.5x32, nějaké jiné doporučení? (beru i to, že to nemá smysl měnit)
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dalekohledy

Příspěvek od hrd »

hrd píše:co byste doporučili jako náhradu za D-6? uvažuji, že bych ji vyměnil za něco modernějšího, v odolném vodotěsném provedení, ale aby to nebylo větší ani těžší
dík za tip
Tak jsem si koupil Steiner Navigator Pro 7x30, nevypadá zle, ale zdá se mi, že obraz v D-6 je lepší.
Radek07
Příspěvky: 1180
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Radek07 »

V pátek mi přišel nový pozorovák - Yukon 20-50/50. Dnes vyzkoušen na střelnici. Počasí: částečně zataženo. Vzdálenost 150M. Bez problémů šly vidět zásahy z malorážky na bílém podkladu. 7.62 na černém podkladu taky ok. Za mě za ty love spokojenost (2.199,--Kč). Zatím ještě k tomu nemám stativ. Chtěl jsem něco malého a přenosného. Časem vyzkouším na střelnici 300M. Zásahy na bílém podkladu v dobrém počasí by mohly být vidět.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (20.72 KiB) Zobrazeno 17007 x
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Dalekohledy

Příspěvek od štaflík »

hrd píše:co byste doporučili jako náhradu za D-6? uvažuji, že bych ji vyměnil za něco modernějšího, v odolném vodotěsném provedení, ale aby to nebylo větší ani těžší
dík za tip
Člověče uvažoval jsem podobně jako Ty, vyzkoušel jsem několik relativně levných dalekohledů a bohužel pod 7000,- jsem nenašel NIC, do čeho by semi koukalo stejně dobře, jako do Meopty. Zdůrazňuji subjektivně. Tak jsem to odpískal. Na bazar jsem ale nekoukal.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

Radek07 píše:V pátek mi přišel nový pozorovák - Yukon 20-50/50. Dnes vyzkoušen na střelnici. Počasí: částečně zataženo. Vzdálenost 150M. Bez problémů šly vidět zásahy z malorážky na bílém podkladu. 7.62 na černém podkladu taky ok. Za mě za ty love spokojenost (2.199,--Kč). Zatím ještě k tomu nemám stativ. Chtěl jsem něco malého a přenosného. Časem vyzkouším na střelnici 300M. Zásahy na bílém podkladu v dobrém počasí by mohly být vidět.
měl jsem ho a zbavil jsem se ho
do 100m použitellnej, pak už mi přišlo, že je obraz zašedlej...zejména se vzrůstajícím zvětšením
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Radek07
Příspěvky: 1180
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Radek07 »

Mě šlo o to na těch 100-150M vidět zásahy. Ale uznávám, že první cenu obraz nedostane - na druhou stranu za ty love dobrý ;) .
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Dalekohledy

Příspěvek od pracintl »

Tenhle Yukon mám a na střelnici je pro mne nepoužitelnej - špatnej kontrast, nebo-li je je výše psáno zašedlej obraz.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

Nedoporučil by mi prosím někdo nějaký skladný monokulár do kapsy v nějaké rozumné ceně a kvalitě, u kterého by mi nevadila ztráta/poškození? Zvětšení tak 6x-8x, osnova je plis, ale není podminkou. Jde mi o něco co.bych si vzal sem tam na toulání ven se psem, když nepotřebuju rovnou pořádný dalekohled.
Díky
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

imho něco z řady Vortex Solo
mám Vortex Solo 8x36 RT - díky záměrné osnově umožňuje pěkně odečítat vzdálenosti, čirej obraz, pogumovaný bytelný tělo a zvětšení 8x se dá udržet v ruce...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

Vortex je taková sázka na jistotu, měl jsem ji jako takového tajného favorita, jen jsem nechtěl ovlivňovat. Takže zkušenosti dobré?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

ano
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

Díky :)
Zob
Příspěvky: 2
Registrován: 06.03.2016 1:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zob »

Dobrý den.
Prosím o radu.
Nebude mi vadit při pozorování s monokulárem Vortex Solo 8x36 RT osnova?
Uvítal bych ergonomickou očnici kterou ostatní monokuláry Solo bohužel nemají,ale kříž je pro mě nepotřebný.
Předem dekuji za rady.
Odpovědět