Noční vidění

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět

Rozpadlík a noční vidění (zohledněte cenu vs. užitek, potřebnost...)

NV považuji za nutnost a to min. II. generaci
72
42%
NV považuji za nutnost, stačí I. generace
25
15%
NV považuji za zbytečnost (peníze raději utratit za něco užitečnějšího)
74
43%
 
Celkem hlasů: 171
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Noční vidění

Příspěvek od hrd »

Já to chápal tak, že se bavíme o NV/termo na zbraň. Bazarové NV, původně vojenské nebo civilní, ale ne low-cost třída, se dají sehnat do řekněme 20? Nabídka termo v bazarech až tak moc široká není a nějaké levné termo na zbrani nemá moji důvěru, že vydrží. Pokud ho má myslivec na 1 ránu / měsíc a pak schová pušku do futrálu, tak asi proč ne. Ale osobně se mi nezdá dobrý nápad si kupovat to úplně nejlevnější, co se vyrábí, a pak to dávat na PA pušku. To mi přijde jako nákup kolimátoru z Ali, jen až se to vyjebe, tak neprovaříš 1000 Kč, ale řádově víc.
Jinak termo do ruky třeba i za 20, proč ne, to se hodí. PS: měl jsem Srbské vojenské Gen1 a Pulsar Challenger, tak zhruba představu, co je v tom vidět, mám. PPS: ty klasické NV mají za mě pořád výhodu proti digitálům, že vydrží delší dobu baterka.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zarozak »

Na té zásadce se mi líbí to, že se nemusí zasahovat do nastřelení puškohledu a jde vždy snadno sundat a používat jako kukátko, což by byl u mě i její hlavní účel. Je jasné, že ten přísvit je prostě demaskující prvek v dnešní době. Ale furt si myslím, že i v dobách nějakého totálního úpadku to bude mít už jen pro obstarání obživy v "prostoru" větší přínos než baterka atd. A především a to je to nejdůležitější, je to cenově dostupné
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

Zarozak píše: 28.01.2022 10:10 Na té zásadce se mi líbí to, že se nemusí zasahovat do nastřelení puškohledu a jde vždy snadno sundat a používat jako kukátko, což by byl u mě i její hlavní účel. Je jasné, že ten přísvit je prostě demaskující prvek v dnešní době. Ale furt si myslím, že i v dobách nějakého totálního úpadku to bude mít už jen pro obstarání obživy v "prostoru" větší přínos než baterka atd. A především a to je to nejdůležitější, je to cenově dostupné
Ok, chapu, jen proste nezapomen, ze u tohodle technickyho vybaveni je to tak, ze co zaplatis, to dostanes. Ja jsem pres ten pard koukal na podzim a byla to vetsi bida, nez jsem cekal. Krome toho, ze to koukalo divne, tak mi i celkova konstrukce prisla takova chatrna. Taky zasadka je nahovno, ze ti prodlouzi puskohled smerem k oku, me to prijde pomerne nelogicky vzhledem k ocnimu reliefu a taky to chce mit posuvnou pazbu. Zasadky se pouzivaly primarne za kolimator stejne jako se pouziva magnifier, tam je na to proste misto a k puskohledu se pouzivaj spis predsadky. Kazdopadne doporucuju si to nekde nejdrive prohlidnout a vyzkouset.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zarozak »

Za kolimátor jsem o tom taky uvažoval, je to taky jedna z možností, ale netuším,jak se bude chovat ta zásadka s 3x zvětšením s kolimátorem s 1x zvětšením, který nejde nijak doostřit.....jestli se už nebude rozplývat obrazec nebo tečka
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Noční vidění

Příspěvek od vratnikp »

ahoj, na jednušku zvažuju noční vidění. Byl mi doporučen pulsar C50 a infiray td50l. Máte s nimi někdo reálnou zkušenost?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Fabulous »

Pulsar: Funkčně celkem OK, ale ze dvou zařízení mi odešly dvě. Už nikdy více.

A na mém NV byl nápis "Vyrobeno v Bělorusku", takže i z tohoto důvodu si ho již nikdy nekoupím.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

Zarozak píše: 29.01.2022 8:38 Za kolimátor jsem o tom taky uvažoval, je to taky jedna z možností, ale netuším,jak se bude chovat ta zásadka s 3x zvětšením s kolimátorem s 1x zvětšením, který nejde nijak doostřit.....jestli se už nebude rozplývat obrazec nebo tečka
Z moji zkusenosti eotech + magnifier je obrazec pres magnifier ostrejsi nez bez.

Vseobecne pnv nekupujes tak casto, mozna zkusit neco nastudovat a vycihat na bazarech. Obcas se daj sehnat nejaky druhy ci stary treti generace kolem 30 tisic. Samozrejme spis cizina, nemecko/polsko. U nas je malej trh, tak se to tu moc nevyskytuje, i kdyz obcas taky jo. Nebo za 30 fox 19 hunt termo. Nizsi rozliseni sice znamena mensi vzdalenost, ale aspon to mas bez debilniho prisvitu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Noční vidění

Příspěvek od Maximus »

Těším se na příští generace digitálních vidění. V rámci vývoje digitálních bojových brýlí IVAS pro US Army padla zmínka o už existujícím digitálním čipu, který kvalitou konkuruje NVG III. gen.

Vývoj digitálních zamerovacu den/noc jde stále překotně dopředu a budoucnost bude v hybridních systémech s termovizí, laserovým dalkomerem a balistickými počítačem kompenzujícím propad střely na základě rady parametru ze senzorů.

Třeba nový PARD 008S LRF to až na tu termovizni větev má v “easy provedení” uz nyní.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
jk61
Příspěvky: 6
Registrován: 26.02.2021 23:28
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jk61 »

Zdravím vespolek!
Vy, co tomu rozumíte, mohli byste hodit odborným okem na vyfiltrované položky nočních vidění? Jasně, vím, že 20.000 Kč jako horní strop znamená nevalné výkony, ale co kdyby...

https://www.militarysklad.cz/kategorie/ ... 0&ost=true
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od čimango »

Jaké bude použití? pokud na běžné pozorování dne, tak digitály se dají do 20000 pořídit už velmi slušné. Pokud to uvažuješ do PA doby, tak je diskvalifikuje nutnost použití přísvitu - v nepřátelském nočáku bude svítit jak baterka.

S těmito konkrétními zkušenost nemám používám lowendovou zásadku Pard předchozí generace a pro lovecké účely nemám důvod měnit za dražší.

Jinak bez přísvitu jsou nejlevnější variantou nižší řady termovizí (s malým rozlišením), ale praktickou zkušenost s nimi nemám.
vrb
VIP
Příspěvky: 897
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Noční vidění

Příspěvek od vrb »

Na co bys to ponejvíce používal?

Potřebuješ identifikovat známý objekt ve tmě?
Nebo zjistit jestli tam vůbec něco je?

Na běžné pokoukani bez rušení okolí, nebo potřebuješ být s tím maximálně sealth taky?

Budeš k tomu potřebovat blizky infra prisvit.

850nm svítí jak brzdové světlo. Dosviti tak 600m.
Pak je 915nm takový kompromis, není tolik vidět ale má dobrý dosah.
940 nm svítí hodně málo a nezpozorujes ho když ho nehledas. Asi jako cigaro na 50m. Dosviti max 300m.
980nm už skoro vůbec není vidět, ale trochu jen přeci jde rozeznat. Do 100m v pohodě ale přes 200m už nedosviti.
1000nm a více už okem vidět není vůbec. Ale je to tak Do 100m max.
Neviditelnost padá, pokud má NV i druhá strana.

Za 20k se dá na bazaru koupit termo monokular 384x288 px. Nebo i za 10k a zbyde ti na nějaký infra NV.

Já osobně používám ( a většina kolegu ) kombo.
Termo monkular na identifikaci, že tam něco je a následně infra NV s přiblížením 6 nebo 12 na přesnou identifikaci co to je.
Samotným NV toho moc nenajdeš.
Odpovědět