12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Venet »

Tomáš...
Možno blbá otázka, (nevyznám sa v tom) ale nedala sa tam spraviť samotiažka, a dať tam aj čerpadlo?
Aj vlk celý aj kozy nasýtené...
Cogito, ergo armatum sum.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Hohepa »

Určitě šlo , jen většina dnešních "inštalatérů" to neumí spočítat.
Takže pokud si to nenastuduješ sám, máš smůlu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od bivoj »

Venet píše:...nedala sa tam spraviť samotiažka, a dať tam aj čerpadlo? ...
Tak jednoduché to není. Stojící čerpadlo je poměrně velký odpor v potrubí. Aby systém fungoval jako samotížka, musel bys tam mít kolem čerpadla velkoprůřezový obtokový okruh a ventil/kohout pro jeho uzavření (pro provoz s čerpadlem).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Fabulous »

Tomáš píše:Nechci dělat přímo reklamu, ale já koupil od jednoho českého pána zdroj, který má v sobě i spínání zásuvky podle teploty, takže příložný termostat mám na krbu a když se dost ohřeje, zapne mi ladomat,který živí akumulační nádobu. K tomu mám obyč autobaterii.
Přistupoval jsem k tomu tak, že autobaterií je všude relativně dost. Když dojde na věc a tahle se mi vybije, tak vezmu tu z auta a budu pokračovat.
V současné době k tomu mám napíchnutou 54Ah a počítám, že hezkých pár hodin bych na tom "dotopil". Jak to nabíjet, když by nešla síť, zatím nemám.

Reklamu klidně udělej. ;)
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od krvfx »

Jen taková drobnost. UPSka, kterou jsem koupil, bere trvale asi 30 W. Při nabíjení samozřejmě víc, tohle je provoz elektroniky a udržovací nabíjení. Je to relativně hodně. Až budu kupovat novou, dám si na tenhle parametr větší pozor.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Tomáš »

Reklamu klidně udělej. ;) [/quote]

Mám pocit, že ten web prve vypadal jinak, ale je to ten zdroj MTN1:
https://zdroje.webnode.cz/zalozni-zdroje/

Zatím funguje dobře, čerpadlo roztočí, zkoušel jsem opakovaně.
Jediné co, tak když právě sepne, při výpadku, tak docela hučí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Na autobaterii je též možno připojit solární panel s regulátorem. Baterie se pak bude dobíjet ze slunce a aparát na napájení čerpadla nebude muset brát elektřinu ze sítě. A při výpadku může při vhodném dimenzování baterie a panelů fungovat v podstatě po neomezeně dlouhou dobu.
Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od bivoj »

Jenže nejvíce je topení potřeba v tuhé zimě, kdy je slunečního svitu velmi poskrovnu. Aby mohl solární systém fungovat na 100% v zimě, musí být o zhruba 600 - 800% předimenzován (především panely) oproti stejnému výkonu v létě.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Alstratt »

Je to tak. Na neco to treba stacit muze ale ... Tim ze mam zahradnicke naradi na elektrinu kde jsou vsechny akumulatory stejne do kazdeho zahradniho naradi (sekacka, krovinak, plotak, fukar, pila ...) tak je mohu pripojit i do power station a tim ... vsak vite. Da se s tim nabit i maly pocet km do Tesly ale to se nevyplati je to malo. Celou strechu velikeho (rozlohove) baraku mame pokrytou solarama a dve mensi vetrne. Jelikoz mi v dome sice bezi vetsi spotreba elektriny, mam toho dost zapleho od pracovnich stroju po kde co tak se mi to vyplati i na zimu. V zime opravdu je potreba lepsi pokryti pokud z toho clovek chce zit. Solary nefunguji nejlepe v zime a v lete ale na jare a podzimu (nemaji radi velkou zimu a velke horka). Mame doma nastesti krb kdyby neco ... ale jinak topime elektrinou. Procentama to mame jinak ale jinak souhlasim. Mate na vyber jak panely tak solarni stresni tasky, Ja davam prednost solarnim stresnim taskam jak z estetickeho dvodu tak odolnosti ... Nejde tedy jen o svetlo ale i o venkovni teplotu no. Pocitejte ale s tim ze porizenim neceho takoveho se stanete sice sobestacnejsi ale nez se vam ty penize vrati trva vazne dlouho.

https://egopowerplus.com/products Akumulatory pouzivam 7.5
https://www.youtube.com/watch?v=R0pcDZRpIo4
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od dracekvo »

1. některé ups k PC mají na některém z pólu baterie přímo napětí 230V. Takže pokud nevíte co děláte nědoporučuju nějaké úpravy typu velká autobaterie bokem.
2. Podle mě stačí UPS s čistým sinus jako záloha pro krátkodobý výpadek.
3. Pokud bude výpadek delší a budu chtít topit, tak není problém si velkou baterii přinést a pomocí nějakého měniče 150 až 300W si to čerpadlo napájet z velké baterie.

Cokoliv navíc mi příde jako mrhání časem a prostředky.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Maric »

Já mám už pár let tento. U domácího použití je trošku rušivé slyšitelné (klasické) cvaknutí termostatu.
http://astip.evron.cz/cz/e-shop/1071288 ... tatem.html
Teď bych vzal ten s možností připojení externího akumulátoru, ale v době kdy jsem ho kupoval, tak byl v akci s vícerychlostním čerpadlem Grundfos, což mi v té době přišlo daleko zajímavější.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Rafael »

Něco z toho bych si rád přečetl:
(Možná by to spíš patřilo, nevím, do Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva...)
Historie není jen nostalgie, ale i poučení a zkušenost.
V knihovničce Cechu topenářů a instalatérů ČR je řada zajímavých publikací, které obsahují studnici znalostí mistrů řemesla v minulosti. Je s podivem, kolik zkušeností odvál čas, a přitom některé by se nám i dnes věru hodily, abychom na ně navázali, abychom se z nich poučili.
https://m.tzb-info.cz/19400-topenarske- ... ublikacich
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Agressor
Příspěvky: 4
Registrován: 01.02.2015 11:12
Pohlaví: muž
Bydliště: Moravia

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Agressor »

Pánové, když se tu bavíte o těch UPSkach, tak s čistým sinusem není problém, ale počítejte s tim, ze motor ma pri rozbehu mnohonasobne vyšší pozadavek na výkon. Takže levnější UPSky, nebo menice nemusi zvládnout tu spicku a přetížením se vypnou. Tohle teda platí samozrejme pro všechny invertory.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Hohepa »

...jak tu již bylo psáno existuje Omezovač náběhového proudu, (soft start)
který tyto problémy vyřeší. :rock
Uživatelský avatar
Agressor
Příspěvky: 4
Registrován: 01.02.2015 11:12
Pohlaví: muž
Bydliště: Moravia

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od Agressor »

Ano, softstart by sel v klidu použít. Ovšem mi prijde lepší koupit silnější měnič a popřípadě ho použít na více spotřebičů, nebo na jeden náročnější na uživení. A vždy je lepší mít rezervu ve výkonu. Čím víc rezervy, tím menší zátěž na elektroniku, což znamená delší životnost. Aspoň dle mého uvážení.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od pracintl »

Ano, ALE

lednice bere 50W, kupuji měnič 600W, doporučený je pro lednice 2000W.
Jedna věc je "síla" měniče, druhá, jak ho unapájet - 600W na 12 W je 50A!!!
2000W na 12V je 166A!!!!! a to vůbec neuvažuju účinost. Jedna věc je kabel, ten se ještě dá nějak vyřešit, druhá věc je připojení - konektory.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od bacil »

600W vysavač na 1kW měniči v autě - zapnu, škubne, na chvilku měnič vypadne, zapnu podruhý (ještě se točí), už naběhne. Pak mám půl minuty na to, abych vysál bordel ,protože jinak vyletí 25A jistič co tam mám... Asi si dám silnější jistič, dráty to unesou.

U normální ledničky bývá problém, že pokud výpadek zastaví motor, ten jede do tlaku a neroztočí se, pak vypadne jeho tepelná pojistka - toto je odběr jako kráva. Musíš ji nechat odpočínout, aby se motor roztočil, případně ji připojit přes výkonový NTC, tipuji 3-6 ohmů. ggl: ntc current limit
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od asterix »

Rozbeh každého motoru ktorý sa pripája priamo je sprevádzaný prúdovým nárazom, obmedzenie prúdu nieje vždy dobrý nápad. Môže sa stať, že sa rotor nerozbehne. On totiž pri štarte potrebuje prekonať rôzne odpory, na čo potrebuje práve prúd. Výhodnejšie je použiť buď frekvenčný menič alebo ešte lepšie nejaký vhodný rozbehový člen NTC ale v kombinácii s kompenzáciou indukčného charakteru motora kapacitou. Prípadne spínanie čepadla "v nule".
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od gambler »

Tak mě první výpadek proudu dokopal k pořízení zdroje 700w. Vše funguje i z provozu na bat. Plus je výhoda studený start z baterky. Ještě k tomu dodělávam malí ostrovní systém. Pár světel na 12v plus usb a klasicky 12v výstup. Další 2 baterie v záloze a solární panel s regulátorem připravený ve sklepě. Večer dám foto
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od gambler »

FOTO:
Přílohy
20200321_201237.jpg
20200322_172451.jpg
20200322_172504.jpg
Odpovědět