12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

12V Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu

Příspěvek od gambler »

Zdravím. Přemýšlím o zapojení záložního zdroje ke kotli a čerpadlu. Nabíjení autobaterie + upc. Po dobu výpadku proudu by běžel kotel a čerpadlo. Poté, jako náhradní zdroj na nabíjení přes usb port např. telefon, svítidla nebo baterie. K záložnímu zdroji by byl připojen solární panel pro delší výpadek proudu. Řešil to někdo? Díky.

Nejhorší hrubky opraveny. Fab :head
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Patrol »

To záleží, jestli ho chceš stavět, nebo kupovat, ale hlavně co od toho chceš. Solár ti bude makat spíše v létě, a to zase nepotřebuješ topit. Je to trochu složitější problematika. Záložní zdroj pro čerpadlo kotle nesmí mít pilovej průběh sinusoidy napětí, jinak ti to nepojede, v horším případě budeš trápit čerpadlo.
Doporučil bych ti někde koupit hotovej ten záložní zdroj pro čerpadlo kotle a se solárem si hrát pro jiná využití.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od TomSmith »

Pokud to má být záloha ke kotli tak "obyčejná" UPS byť s "pure Sinus" nemusí fungovat!
Kotle s hlídačem plamene skrz ionizační čidlo jsou často realizovány tak že proud obvodem putuje z elektrody na kostru odtud vodičem PE do rozvodnice a pak vodičem N do kotle a tam se vyhodnocuje. Je to pár mikroA, takže proudové chrániče to nevybaví, ale pokud UPS odpojí rozvod a přepne na svůj střídač (relé přepne fázi i nulák - galvanicky odděleno od sítě) spojení PE-N se přeruší a kotel skončí s hláškou že zhasl plamen.

Takže záloha pro kotel musí kotle "umět".
Jinak to budeš muset nějak dobastlit a to už nemusí být bezpečné.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od krvfx »

Jde o to, jaký kotel. Já mám UPS a 100 AH baterii pro automatický kotel na uhlí. UPS stála asi 4 tisíce, akumulátor stál víc, je potřeba koupit kvalitní. Autobaterie není vhodná, spíš jako nouzovka. Solár zapojený nemám, jelikož nevím, co by to udělalo s UPS.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Hohepa »

Už jsem viděl krabici "UPS" co se k ní připojila autobaterie & čerpadlo kotle a celé se to připojilo na 230V.
Takto přímo myšleno výrobcem.
Kdo to ale vyrábí nevím IMHO je to nějaká menší česká firmička.
Je to takové levné řešení pro krátkodobé výpadky .
Známý, u kterého jsem to před časem viděl, si to pořídil aby mu při výpadku nezačal vařit kotel, třeba v noci když spí .
Na to je ta autobaterie za ty peníze zlatá.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od gambler »

Našel jsem sinusový záložní zdroj 700W na napájení 12V ze sítě nebo soláru. Ten by mohl být ke kotli? A když už se bavíme o záložním zdroji, lze z 12V baterie, která bude dobíjena solárem, nabíjet např. baterky? Tužkové? Popřípadě telefon? Pro případ nouze.

Nejhorší hrubky opraveny. Fab :head
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Z 12V baterie lze bez problémů nabíjet mobily. Stačí na ni připojit autozasuvku (pozor na polaritu), a mobil pak nabíjet nabíječkou do autozasuvky. Tužkové akumulátory by též měly jít dobíjet z 12V baterie, stačí si jen vybrat vhodnou nabíječku.
Připojení FV panelů na 12 V baterii je možné pouze přes solární regulátor, který bude udržovat správné napětí a proud do baterie. Je pravdou, že solár dá v zimě menší výkon. Pokud je zataženo, je výkon panelů od 2 do 10% jmenovitého (za chumeleni, nebo silného deště i 0). Proto bych v tomto případě doporučil dát větší panel (více panelů) a proud do baterie omezit regulátorem, než aby to pak při zatažené obloze nestihalo ( vlastní zkušenost, solár máme doma).

Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od gambler »

12V záložní zdroj budu využívat jen, když budu chtít dobít baterky např. do rádia či baterky. Takže jednou za čas, když už nebude proud. Proto chci udělat solární a schovávat maximálně jen panel, aby nebyl na očích.

Nejhorší hrubky opraveny. Fab :head
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Jason »

Ja jsem kupoval mame zalohu na kotel - klasika na tuha paliva. Je to neco ceskeho, je to jenom na cerpadlo aby se kotel nevyvaril kdyz vypadne proud. Az tam budu tak se podivam kdo to vyrabi a pripadne nafotim
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od gambler »

Díky.
gambler
Příspěvky: 19
Registrován: 26.12.2012 14:07
Pohlaví: muž
Bydliště:

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od gambler »

Co tohle? Omlouvám se za odkaz. Jsou i podobné zdroje. Stačí 500W na kotel s ventilátorem Atmos dc21s a na Landomat a 1 čerpadlo oběhové?

Nejhorší hrubky opraveny. Fab :head
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od turista »

Místo UPS jsem si v Polsku koupil 800w invertor s funkcí UPS. 800W má přepínače nabíjení 5 nebo 10A a preference provozu Solar / Síť. K tomu 55Ah baterii a spokojenost.

http://voltpolska.pl/pl/52-inwertery-so ... atora-mppt

dělají to stojací (S) nebo na zeď (W) . Dále ještě s MPPT měničem, ale bral jsem bez. Na ceneo.pl si najdeš obchod.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Tomáš »

Nechci dělat přímo reklamu, ale já koupil od jednoho českého pána zdroj, který má v sobě i spínání zásuvky podle teploty, takže příložný termostat mám na krbu a když se dost ohřeje, zapne mi ladomat,který živí akumulační nádobu. K tomu mám obyč autobaterii.
Přistupoval jsem k tomu tak, že autobaterií je všude relativně dost. Když dojde na věc a tahle se mi vybije, tak vezmu tu z auta a budu pokračovat.
V současné době k tomu mám napíchnutou 54Ah a počítám, že hezkých pár hodin bych na tom "dotopil". Jak to nabíjet, když by nešla síť, zatím nemám.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od prochazka85 »

přátelé, vami popisovane technicke reseni ma nekolik uskali, jak bylo zmineno, cerpadla jsou nachylna na kvalitu vystupu invertoru, dale taky zde mane pomerne velke ztraty pri prevodu napeti 12=>230
proto z meho pohledu je nejlepsi reseni pouziti 12V cerpadla
protoze v tomto pripade odpada cela rada problematickych komponentu a take ucinost je mnohem lepsi
tzn mala 16Ah baterie vydrzi cerpalo pohanet 48h
a kdyz pripojim autobaterii tak to klidne pojede tyden coz je hodnota o ktere se system s invertorem muze jen zdat
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Patrol »

S tím naprosto souhlasím, ale na druhou stranu je otázka, co je priorita. Je pro mě priorita standardní provoz, nebo provoz v nouzovém režimu?
Čerpadlo na 12V bude mít v nouzovém režimu tebou popsané výhody.
Nevýhody však budou:
- trochu vyšší pořizovací cena 12V čerpadla
- Nutnost 12V zdroje pro běžný provoz (další náklad, další potenciálně poruchové zařízení, další škatule)
- Dlouhodobě ztráty přeměnou 230VAC/12VDC(malé, ale pořád)

Myslím, že fungovat s DC čerpadly, či jinými zařízeními je super, pokud využíváš FV a máš na to připravené rozvody elektřiny. Pro zálohování čerpadla kotle, které využiješ možná 2x za sezónu bych volil jen ten záložní zdroj čerpadla.
Já osobně při výpadku elektřiny potřebuju zálohovat i mrazáky, proto mám velkou trakční baterii a měnič, z čehož při výpadku napájím i ty čerpadla.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od bivoj »

A proč se držet tak při zemi? Ultimátní řešení je dvě tlačné větvě (s automatickými zpětnými ventily) a dvě čerpadla - jedno 230V pro běžný provoz a druhé 12V pro provoz při výpadku napájení.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Patrol »

Teď si nejsem jist, jestli to míníš ironicky, nebo vážně. Samozřejmě, že jde vše ještě pro jistotu vést vícenásobně. Co třeba, že by si udělal ještě jeden rozvod fungující na samotíž?? Já mám v jedné velké místnosti ještě kamna (Jotulky), který fungujou bez elektřiny a v případě nouze se přesuneme bydlet do této místnosti.To je taky záloha, ale jako nejrozumější variantu k prvotně vznesenému dotazu vidím ten záložní zdroj určený přímo pro čerpadlo.Dáš za to cca 5tis a víc se o to moc nemusíš starat, když vypnou proud, samo se to přepne, když ho nahoděj, zase jedeš na sít a baterie se dobije pro další použití. :yes
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Rafael »

Se to tu už řešilo, asi mnohokrát, ale mi to furt nedá i když je to v tomto vlákně OT.

Co pořád máte s těmi oběhovými el. čerpadly? K čemu jsou dobré když existují staré dobré osvědčené řešení úplně nezávislé na el. a nějakých alternativních, nouzových zdrojích.
*
(Už kdysi jsem se do krve kvůli tomu pohádal s instalatérem, bratrancem, při výměně kotle ÚT. A taky i kvůli tomu, že nám chtěl vyměnit litinové radiátory za nějaké blbé plecháče, ocelové rozvody za měděné, velmi razantně snížit objem vody v systému atd.
A velmi jsem si pak užil, škodolibě, jak byl pár dnů bez proudu. S veškerým sotisfikovaným vytápěním byl úplně v prdeli. Byla u nich zima jak v psinci a zval jsem je k nám ať se aspoň trochu ohřejí...).
*
Vzhledem k tomu do jakého rozpadu a prdele se díky EU a zelenému šílenství světa řítíme bych se snažil všem "moderním" technologiím maximálně vyhýbat... A být na nich v co největší míře nezávislí. Tzn. držet se "zastaralých" a osvědčených starých technologií.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od bivoj »

Patrol píše:Teď si nejsem jist, jestli to míníš ironicky, nebo vážně...
Od každého kousek. Nicméně dle mě to až tak nerealistické není - je to o dvou rozdvojkách, dvou ventilech a jednom čerpadle navíc oproti klasickému jednočerpadlu. Instalace pro zkušeného topenáře na chviličku (samozřejmě na suchým potrubí). Elektroinstalace naprosto primitivní - obyčejné 230V rozpínací relé které při ztrátě síťového napájení sepne okruh 12V.
Rafael píše:...K čemu jsou dobré když existují staré dobré osvědčené řešení úplně nezávislé na el. a nějakých alternativních, nouzových zdrojích...
To jsou holt ty moderní technologie, které jsou vždy lepší jak ty zastaralé (jak se snaží v jiném vlákně někdo přesvědčovat). Místo coulových stupaček a půcoulových rozvodů, kde celý systém krásně funguje jako samotížka, se dnes všude cpou tenounké měděné trubičky a pak je holt nutný nucený oběh, protože samotížkou to ta voda v tak malých průměrech a v radiátorech s velkým odporem prostě nedá.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: 12V Záložní zdroj

Příspěvek od Tomáš »

Ja samotížku chtěl (mezi krbovky a akumulačku, do podlahy by šla asi těžko :D ), ale výrobce krbu a akumulační nádrže mi řekli, že takto zapojené být nesmí, což jsem rozporoval, ale když mi pak jeden známý z pojišťovny řekl, že kdyby se něco stalo a já tam neměl čerpadlo, že by se po mě vozila pojišťovna...
tak jsem ho tam dal :head
Odpovědět