Akumulátory s dlouhou životností

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Rejsek
Příspěvky: 19
Registrován: 26.08.2017 23:29

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Rejsek »

Ahoj. Nechci zakládat duplicitní téma tak to hodím sem. Koupil jsem si solární mini nabíječku na AA baterie do svého emergency báglu. Mám dotaz ke kvalitě nabíjecích AA baterií. Má někdo dlouhodobější zkušenosti? (já bohužel nemám vůbec žádné). Koukal jsem teď třeba na výše zobrazené eneloop a vypadají solidně. Řekl bych že je asi žádoucí vzít nějaké bez paměťového efektu. Ale jak říkám, nevyznám se v tom. Díky za rady 8-)
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od turista »

Časem dospěješ k tomu, že obvykle je největším problémem samovybíjení (až na speciální užití s velkými proudy).
V současné době provozuju AA NiMh články z Lidlu Tronic 2300 mAh se zeleným proužkem (neber červené 2500) 4 ks za cca 90,-.
A Sanyo - Panasonic Eneloop převážně 4. generace BK-4MCC. Občas se dají koupit někde kolem 60,- za kus.

Pak ještě v AA používám Li-ion 14500 (některé čelovky umí kromě 1,5V i vyšší napětí.),.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od TomSmith »

Další problém je nabíječka. Baterie téhle chemie Ni** potřebují minimálně na záčátku pak i v provozu (podle typu užití) pár formovacích cyklů. To obyčejné nabíječky neumí. Postupně se to zlepšuje a formování se začíná objevovat byť pod jinými názvy a občas i s trochu jinou funkcí. Jako cyklické nabíjení nebo oživení a podobně.
Více viz. google formování
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

Já používám převážně Panasonic Eneloop 1900 mAh. Sice se může zdát, že je to málo, ale mají převážně něco přes 2100mAh, těch 1900mAh je minimální garantováná kapacita. A hlavně oproti bateriím s větší kapacitou snesou o hodně více nabíjecích cyklů. Papírově kolem 1800 nabití. Například Eneloop Pro které mají 2500 mAh dají papírově jen 500 cyklů.
Samozřejmě i tak je 500 cyklů obrovské množství, takže jestli někdo potřebuje řešit větší kapacitu než dlouhověkost baterií, tak doporučují spíše je, nebo podobné baterie jiných značek.

Ještě jedna výhoda Eneloop Pro 2500 mAh je ta, že mají garanci menšího vybíjení 85% za rok. kdežto 1900 mAh "jen 70%" ale to už je myslím jen hraní s čísly.

Jako nabíječku používám Volcraft Charge Manager 420 a tak jednou za 3-4 měs. všechny baterie které nepoužívám projedu cyklem (nabít, vybít, nabít)
vítek
Příspěvky: 1
Registrován: 22.10.2017 10:49
Pohlaví: muž

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od vítek »

Dobrý den má někdo zkušenost s výměnou náplně v louhových bateriích,mám je v provozu již asi 20 let a přestávají držet kapacitu ,potřebovali by repas díky moc za každou radu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od dracekvo »

Kouknul bych se na forum.mypower.cz
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od DeadMan »

Dneska jsem na testování koupil nové akumulátory do foťáku, tak jsem zvědav, jak budou fungovat.

GP ReCyko+ Pro Photo&Flash

http://www.gpbatteries.cz
You cannot kill me as I am already dead!
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od JOBU »

vítek píše:Dobrý den má někdo zkušenost s výměnou náplně v louhových bateriích,mám je v provozu již asi 20 let a přestávají držet kapacitu ,potřebovali by repas díky moc za každou radu.
vyskúšaj google.cz
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Jenda »

Rejsek píše:Ahoj. Nechci zakládat duplicitní téma tak to hodím sem. Koupil jsem si solární mini nabíječku na AA baterie do svého emergency báglu. Mám dotaz ke kvalitě nabíjecích AA baterií. Má někdo dlouhodobější zkušenosti?
Nejlepší: Eneloop, GP ReCyko+

Dá se: iTec, modré průmyslové Electrolux bez dalšího popisu

Umřely: Camelion, Tronic (s šedým proužkem)

Osobně se nicméně snažím vše co jde napájet pomocí lithiovek 18650.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od bacil »

Ještě jsou lithiovky o velikosti tužkovky 14500 a místo druhé (a třetí) dáte 5cm vrut obalený třeba papírem. Mikrotužky 10440 se dělají taky, ale nepodařilo se mě je rozumně sehnat.

Obyčejné levné 14500 mají kapacitu 200-400mAh (je jedno co na nich píšou), značkové kolem 600-1000mAh.

Na obyčejnou 350mAh provozuju foťák, který je určený na dvě tužkovky. Udělá na ni kolem 50 fotek.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

Zázrak, nebo podvod? Otestovali jsme prodlužovač životnosti baterií
https://technet.idnes.cz/test-batteroo- ... chnika_nyv
ShreddyzZz

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od ShreddyzZz »

Dobrý den, chtěl bych si zakoupit repasovaný notebrk a zajímala by mě nějaká reálná zkušenost s jejich baterii a délkou životnosti. Zajímal se tady o to už někdo? Nebo existuje již nějaké téma, které zodpovídá mou otázku? Děkuji za odpověď ;)

Spam. Ban. Fab
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

Jak už jsem psal v jiném vláknu (o nabíječkách). Dneska jsem se dal do nabíjení AA a AAA a 18650 Li-on akumulátorů a nechápu, kde je problém.
Nabíjím AA a AAA baterie v nabíječce Voltcraft Charge Manager 420. Poprvé při klasickém nabití Enelop 1900mAh se mi ukázala kapacita jen cca 360mAh, což jsem nechápal, ale jelikož jsem tuto nabíječku moc nepoužíval, tak jsem si řekl, že to asi ukazuje jen hodnotu, kterou dobila do té baterie. Při druhé sadě baterií jsem tedy nedal režim Nabíjení ale Cyklus, aby jsem viděl přesnou kapacitu po nabití a vybití. Po tomto mi ukazovala nabíječka kapacitu něco jen kolem 1100mAh. Nechápu, jak se za rok mohlo něco takového stát? Zkusím ještě jinou sadu baterií, a když to bude opravdu tak mizerné, tak zkusím režim Oživení. Ale nejsou to ani rok staré AA baterie a ještě k tomu Enelop, které mají mít po roce (po plném nabití) něco kolem 75% energie. A za ten rok už jsem je určitě jednou nebo dvakrát nabíjel. Začínám si říkat, jestli není něco s nabíječkou. Ale vážně nevím.

Je možné, že se během cca roku (i kdyby jsem nebral v potaz, že jsem je určitě tak před půl rokem nabíjel.) šli ty baterie tak do kopru? Skladovány v suchu, doma, krabičkách na baterie. Je fakt, že v létě jsem měl v bytě kolem 30st. Ale to by taky snad nemělo mít na to nějak velký vliv. Vážně nevím. Jsem z toho dost špatný.

Máte s tím někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od dracekvo »

Teplota má vliv na samovybíjení. Čím vyšší teplota, tím je samovybíjení vyšší. Ale nemělo by to mít až takový vliv, že by baterka za rok odešla. A těch 30° jsi tam jistě neměl pernamentně celý rok.
Zkusil bych režim oživení. Tj. baterku to několikrát vybije a nabije. Mě příde že ni-mh baterky, když se nepoužívají tak nějak zleniví.
Ale mám tu taky ležáky bílé enelop a když je jednou za čas zkusím, tak vždy ukazují hodnoty okolo 2000mah. Vybíjím proudem 250mA, pokud se nepletu.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

Mě se to právě stalo poprvé. Staré bílé Enelop mam taky staré klidně několik let a nikdy se to takhle nezbláznilo a teď mi právě ukazovali těch cca 360mAh. Projedu to všechno oživením a uvidím.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

Tak aby jsem celou lapálii s AA a AAA bateriemi dal do pořádku. Na konec jsem zjistil, že nejspíš nebyla chyba v bateriích ani v rozbité nabíječce jako takové, ale asi ve špatném kontaktu vidlice na kabelu a zásuvky. Prostě asi vychozená zdířka u zásuvky s horším kontaktem. Proto se asi při manipulaci s nabíječkou mohlo stát, že se resetovali údaje o kapacitě baterií (jak se tahalo za kabel a tak.) Po přepojení nabíječky do jiné zásuvky už vše funguje jak má a i veškeré baterie vypadají v pořádku. Díky bohu za to. Ale nabíjení mi zabralo téměř tři dny. Hrozná pakárna. A to mam jen něco kolem 30 akumulátorů. Ale prostě cyklus nabít -vybít -nabít fakt dlouho trvá. A se 4 kanálovou nabíječkou to byl teda vážně porod.

Proto mi dnes přišla nová 16 kanálová nabíječka. Ale o té víc napíšu ve vlákně o nabíječkách.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od kregan »

Nevíte, zda existuje jeden akumulátor, který by dokázal nahradit 3 AA / 3 D baterie v řadě?
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od dracekvo »

O ničem takovém nevím. Ale vím o Liion náhradách NiMh baterek.
https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lo ... 29914.html

Taky záleží jaký napětí to zařízení zvládne. Nabízí se provoz na jednu li-ion(3,6V) baterku, dvě LifePO (6,6V). Nebo 2x LTO(4,8V), ale ty asi nejsou dostupný ještě v D velikosti.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od bacil »

3 alkalické se dají nahradit jednou lithium něco. Dělají se i v aa rozměru hledej 14500. Pak si kup šroub 5cm dlouhý a obal ho papírem do průměru 14mm. 2x.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Lyster »

kregan píše:Nevíte, zda existuje jeden akumulátor, který by dokázal nahradit 3 AA / 3 D baterie v řadě?
Jak psal Bacil. Li-on 14500 by to měl nahradit. Spolu s redukcí AA na D baterie by to snad fungovat mělo.

Jen pozor na 14500 s vlastní ochranou, jsou většinou o pár mm větší. Tak aby se ti do zařízení nebo té redukce vešly.
Odpovědět