Baterie

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Baterie

Příspěvek od JOBU »

Lepšie je zmerať kapacitu batérie ako riešiť vnútorné odpory. Batériu/ článok je potrebné vybiť (na jej menovité minimum, nie totálne) a naplno nabiť, potom pripojiť na záťaž,a zmerať čas, za aký sa vybije (opäť na jej menovité minimum, nie totálne).
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Baterie

Příspěvek od tom384 »

Z olovenejma akecama moc zkusenost nemam, nicmene bych si tipnul ze je to zpusobeny nelinearnim chovanim olovenyho clanku. Zkusil bych zmerit diferencialni odpor blizko pracovniho bodu akumulatoru. Tam uz by ti to melo vyjit v mOhm.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Baterie

Příspěvek od PeFi »

Vnitřní odpor bude lepší měřit ne jako napětí "naprázdno" versus napětí při zátěži, ale měřil bych to pro dvě různé zátěže. Tedy třeba pro 10 ohmů a 20 ohmů.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Baterie

Příspěvek od bacil »

... a to ještě nejmíň až po minutě (do tak velkýho odporu). Navíc PB aku má 2 vnitřní odpory - nabíjecí a vybíjecí. Ale na to přijdete.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

JOBU: Klidně to popiš. Četl jsem o tom. Klidně bych si to zkusil. Problém je jen v tom, že odpor se ti časem zahřívá a začne prostě docela dost topit. A s tím jak se zvedá jeho teplota se mění i jeho rezistivita. Konkrétně v mých případech až tak na kapacitě akumulátoru/baterie až tak moc nezáleží (naopak interní odpor je mnohem lepší ukazatel), ale jak říkám – nebráním se žádné čertovině.
tom384 píše: 11.09.2021 22:27 Z olovenejma akecama moc zkusenost nemam, nicmene bych si tipnul ze je to zpusobeny nelinearnim chovanim olovenyho clanku.
Netýká se to jen olověných článků. Zkoušel jsem i Li-Pol, Li-Ion, výsledky ještě divočejší.
tom384 píše: 11.09.2021 22:27 Zkusil bych zmerit diferencialni odpor blizko pracovniho bodu akumulatoru. Tam uz by ti to melo vyjit v mOhm.
To zní slibně, no akumlátory jsou „sealed“ (VRLA AGM). Takže jestli metoda spočívá v měření uvnitř akumulátoru, tak celkem smůla.
PeFi píše: 11.09.2021 22:29 Vnitřní odpor bude lepší měřit ne jako napětí "naprázdno" versus napětí při zátěži, ale měřil bych to pro dvě různé zátěže. Tedy třeba pro 10 ohmů a 20 ohmů.
To zní rozumně. Blbé je jen že prostě různé hodnoty odporů při tak velké watáži nemám. Mám jeden velký, nastavitelný, ale ten bych musel rekonstruovat tím způsobem že už bych ho musel i namotávat na jádro. Další věc je to potom nějak započítat do rovnice. Prostě se metoda kdy z něčeho vybrakuju odpor, vezmu multimetr a proměřím akumlátor se mi hodně líbí. Je taková rozpadlická. :rofl
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Baterie

Příspěvek od tom384 »

Ne, proste zmeris ubytek napeti treba pri 1 a 2A a protoze mas dI=1, tak ubytek napeti se bude rovnat vnitrnimu odporu clanku.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

tom384: To je dobrý nápad. Takže budu potřebovat nastavitelný odpor hádám tak abych ten rozdíl 1A dosáhl (resp. se co nejblíž k němu dostal), že?
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Baterie

Příspěvek od tom384 »

Vykonovy potenciometr by byl idealni. Pokud bys ale doma dokazal najit neco z ceho bys poskladal odpor radove stejny jan ten teslackej, tak muzes zacit tim. Zmeris ubytek i na tom zbastlenym odporu a vnitrni odpor clanku vypoctes: R=(Utesla - Ubastl)/(Itesla-Ibastl)
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Baterie

Příspěvek od JOBU »

Tak na plne nabitú batériu pripojíš cez ampérmeter nejaké záťaž a meráš čas, za aký sa akumulátor vybije. Podľa vzorca C(Ah) = I(A) x t(h) kde C je výsledná kapacita, I je prúd cez záťaž, a t je čas vybíjania, ti vyjde kapacita batérie. Len je to náročné na čas.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

A na tu zátěž ...
Ale dají se koupit elektronické zátěže i s tím měřením a hlavně odpojením před vybitím.
Cena na alíkovi cca. 1500 Kč.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie

Příspěvek od dracekvo »

A nebo použít modelářskou nabíječku.
Ta umí změřit jak kapacitu, tak vnitřní odpor a další věci. Jako bonus tím nabiju úplně všechno.
Pokud se použije regenerační vybíjení, tak to zvládá i větší proudy.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Baterie

Příspěvek od Grunt »

dracek: Tuhle třeba?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

To bere jen 2A, tak jestli máš třeba 17Ah baterii, tak to budeš vybíjet přes 8 hodin ... Jestli stovku, tak dva dny.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie

Příspěvek od dracekvo »

Tyto malé nabíječky nejsou na testování moc vhodné.
Nechce se mi studovat specifikace, ale pochybuju, že umí regenerativní vybíjení, měřit interní odpor článku.
Vybíjení má sice psané max. 2A, ale max vybíjecí výkon je 5W. Takže na 12V bude vybíjet max 0,4A
Jestli něco slušného i na testování článků, tak nějakou 250W. Mám icharger 106b+ 250W (max vybíjecí proud regenerací 6A) a Turnigy Reaktor 1000W (max vybíjecí proud regenerací 30A)
icharger stačí na takové to testování menších článků. Ta turnigy už je na seriózní testování i větších.

Jinak je potřeba počítat s tím, že regenerativní vybíjení je vybíjení do jiné baterky. Tj. jednu vybíjím a druhou s určitou ztrátou nabíjím. Prý jde vybíjet do nějakého výkonného odporu, ale to jsem nezkoušel.
Bez použití funkce regenerace jsou nabíječky limitovány svým výkonem, který dokážou protopit. icarger 20W a turnigy 80W.

Nicméně stále si myslím, že je lepší dát x tisíc do nabíječky, která umí vše, než 1500 do jednoúčelového zařízení, které použiju tak 2x do roka.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Baterie

Příspěvek od pracintl »

Dloubodobě používám nabíječku Raytronic C14 (nyní se už neprodává, jsou novější modely), na takové to domácí nabíjení v pohodě stačí, nestojí balík, umí skoro vše, kapacitu změří.

https://www.srovnanicen.cz/q/RAYTRONIC%20nabijec/
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

No pozor, každá taková modelářská nabíječka, co má displej, tak umí ukázat, kolik natlačila do baterie. Ale pokud nemá vybíjení, tak ta hodnota není objektivní.
Jak píše dráček, je to na takové škádlení baterky. To vybíjení by se mělo provádět asi obdobně, jak to bude v reálu zatížené. Jinak ta zjištěná hodnota bude zase jen teorie.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie

Příspěvek od dracekvo »

Mám i na bíječky 60a 80W. Na nabíjení to v pohodě stačí, ale na testování to není. Max. tak na ty malé olověné, nebo 18650 atd..
Prostě je tam limit toho výkonu, který dokáže spálit. Autobaterii už s ním nemá smysl zkoušet měřit.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od Audis »

Nabíječku na Ali jsem koupil za 500 Kč model liitokala lii 500. Jsem spokojen mám ji rok. Testovaná zde https://lygte-info.dk/info/roundCellCha ... %20UK.html (test desítek nabíječek z celého světa, anglicky, se slovníkem lze použít)
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

No, ale to teprve není vhodné na měření toho aku, obzvlášť, když ho tam ani nepřipojíš ...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Baterie

Příspěvek od PeFi »

Za 50 Kč si kup nějaký výkonový rezistor, pak budeš mít rezistory dva a můžeš měřit hned ve 4 pracovních bodech.
R1, R2, R1+R2, R1 paralelně s R2.

Jen si rozmysli při jakých proudech je pro tebe zajímavé měřit a pohlídej si, že výkonová ztráta na rezistoru bude v rozumných mezích (tzn nepřekročí cca 80 procent deklarované hodnoty).
Odpovědět