Počítačové programy a řídící systémy

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2971
Registrován: 28.11.2012 23:44

Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od drigon »

Dobrý den, napadlo mne založit vlákno věnované počítačovým programům. Spousta z nás má nějaký počítač, chytrý kecafon a další elektronické věci, do kterých je třeba nějaký ten program. Pojďme si probrat výhody a nevýhody jednotlivých programů, případně jak nějaký jednoduchý program sestavit. Sám však počítačům moc nerozumím, tak další nechám na Vás a rád se dozvím i něco nového (momentálně mám menší problém - na novém notbuku není program, který by mi umožnil v počítači udělat nákresy. Když sem píši o nějakém tématu (naposled hřebíkové zastavovací brány v obraně vesnice proti přesile), tak než sáhodlouhý popis je lepší nákres. Víte někdo o nějakém takovém programu, který umožňuje kreslení v počítači a je pokud možno ke stažení zadarmo). Těším se na odpovědi. S pozdravem M.
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od Krevel »

nevím úplně co v tomto tématu očekáváš, protože si myslím, že to poslední co v případě PA budeš potřebovat je PC nebo jiná elektronika, která je závislá na připojení k síti (ať už elektrické nebo informační)... jinak téma pro aplikace a programy pro smartphony tady je...
k tvému dotazu kolem tvorby nákresů... taky jsem úplně nepochopil na co to chceš, chceš tvořit výkresy nebo 3D modely, rendery ? zdarma můžeš zkusit třeba google sketchup, jinak docela dobrý cad je zdarma pro android (autocad ws aj.) nebo pro linux (na název si teď nevzpomenu)
drigon
VIP
Příspěvky: 2971
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od drigon »

Jde mi o ty programy, co jsou dostupné v této době. Než to "praskne", tak se výpočetní technika a programy hodí. Potom se uvidí. Přes počítače spolu můžeme komunikovat a na situaci se do určité míry připravit. V přechodové době (než zcela zkolabují dodávky el. proudu a dalších služeb) je si možné přes internet zjistit situaci a nespoléhat se pouze na media. Je však dobré mít patřičné programové vybavení (antivir, protisledovací program, vychytaný operační systém, atd.)
Co se týká kreslení nákresů, mám na mysli počítačovou verzi ručního kreslení (místo na papír to nakreslím do počítače).
Tak jsem popsal, co považuji za vhodné a teď je řada na Vás. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od hanpari »

Zdarma:

Inkscape - vektorová grafika, alternativa k Adobe Illustratoru nebo CorelDraw
http://inkscape.org/?lang=cs

Gimp - bitmapová grafika, alternativa k Adobe Photoshop
http://www.gimp.org/

Blender - 3d grafika (polygonové modelování) a mnohem více, alternativa k 3d Studio MAX, MAYA, apod
http://www.blender.org/

FreeCad - 3d CAD, základní alternativa k Solidworks, Catia, apod
http://sourceforge.net/projects/free-cad/

SolidEdge 2D Drafting - 2D CAD, alternativa k AutoCAd
http://www.plm.automation.siemens.com/c ... ndex.shtml

Předpokládám, že si vybereš, co je ti nejbližší. Když tak se zeptej, zejména první tři znám myslím docela dobře :) Pokud jsi ale začátečník, tak je možná vhodnější Malování ve windows :) Všechny výše uvedené programy jsou poměrně složité nástroje a jako takové dokáží neznalého uživatele spíš odradit. Nicméně až na ten nezralý FreeCad jsou velmi kvalitní. A až na SolidEdge jsou multiplatformové, tj. rozjedeš je i na linuxu nebo applu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od sigmark »

Inkscape je dost šikovný prográmek, když ho člověk zmákne. taky ho používám
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od dracekvo »

Pokud teda obecně.
Tak za mě:
Delphi, nebo C - program pro vývoj desktopových aplikací

Když se v tom naučíte, tak můžete vytvářet libovolné spustitelné prográmky. Sice mě nenapadá k čemu by to v PA době mohlo být, ale jeden nikdy neví.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od JimmyJazz »

Kdyz uz nejaky jazyk vhodny do PA, tak rozhodne Assembler (http://cs.wikipedia.org/wiki/Assembler) - pak staci sehnat obyc 8080 cip, vhodny pripravek a clovek muze napsat treba ovladani svetel, zavlazovani apod. Z jazyku, s kterymi jsem prisel do styku (od pascalu po c++), mi prisel jako nejsnaze zvladnutelny. Druha vec, pokud tento jazyk clovek opravdu zvladne, tak se v nem daji psat neuveritelne silne, stabilne a rychle programy ktere jsou zarovne smesne male.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od maci »

Dne už máš tolik čipů, že naučit se na všechny assembler je nadlidský úkol. Většinou se to píše v C a překladač si s tím poradí.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od dracekvo »

PIC programuju také v ASM, no problémo. Je to 35 instrukcí, nechá se to naučit. Člověk má čip absolutně pod kontrolou, ale nějaké věci jsou v tom dost složité. Lepší je používat silnější čip a psát to v C. Záleží na aplikaci, někdy je lepší to, někdy ono.
Pro desktopové aplikace je v dnešní době assembler nepoužitelný.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od maci »

U PIC se doporučují nové řady a tam už se programuje v C. Nejvíce PIC 18,24,32. PIC32 má stejný výkon jak ARM.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od biskup »

Tak zde se musím zastat Céčka a kompilátorů.

Pokud zapomeneme na procesory pro které existuje jeden kompilátor, ale pro běžné(rozšířené) procesory, dávají kompilátory rychlejší programy než když to bude 99,99 procent programátorů psát přímo v ASM (neberu v potaz SSEx apod. na co ještě nejsou kompilátory optimalizovány.)

Kompilátor bude vrát v potaz třeba rychlost vykonání různých instrukcí apod. V tomto člověk nemá šanci moc konkurovat(i když může existovat jedinec, který to dokáže).

Edit: ale je pravda, že ve velikosti bude ASM nejlepší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od bivoj »

biskup píše:...Kompilátor bude vrát v potaz třeba rychlost vykonání různých instrukcí apod...
Sorry, ale každý (dobrý) programátor v Assembleru přesně ví, kolik taktů procesoru je potřeba na vykonání té či oné instrukce, práce s pamětí apod.. Žádný sebechytřejší kompilátor nikdy nevytvoří rychlejší či kratší program v Assembleru, než zkušený programátor. (Sám v Assembleru čas od času něco programuji, takže vím, o čem mluvím.)
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od biskup »

Bivoj:

Pokud jsi na úrovni Němečka, Sawyer nebo programátor jádra či kompilátorů apod (tedy jeden z tisíců), pak se ti omlouvám.

Pokud budu mít předpoklad, že programuješ něco víc tj. nejenom mám koncák 1-50 a na základě jejich vstupů na lince pouštím dálkově relá, tedy něco na způsob mám na vstupu rengenový snímač a musím komprimovat data + základní analýza toho co je v obraze, nebo třídění dat na úrovni qsort a lepší a jsi občasný nebo průměrný programátor mám stoprocentní jistotu že dobrý kompilátor odvede lepší práci jako ty. Ono kratší kód nerovná se rychlejší. Taky různé techniky co kompilátor používá vymýšleli chytřejší lidé a delší dobu právě kvůly režii paměti či CPU a něvěřím(už nemám iluze díky praxi), že drtivá většina programátorů má schonost překonat kompilátor (tedy až na ty co sem uvedl na začátku).

A sorry(nemyslím to ve zlém), když napíšeš občas taky něco napíšu ukazuje, že mezi ně nepatříš. To já sem tam taky něco udělám v pythonu, a nemám to sebevědomí říci "je to rychlé"....
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od bivoj »

No, já na Assembleru prakticky začínal, to že teď už jen "sem tam něco napíšu" znamená jen to, že normálně většinu věcí píši v C++. Ale tam, kde potřebuji nekompromisní (maximální možnou s ohledem na procesor) rychlost, použiji Assembler. V praxi to vypadá tak, že hlavní program je napsaný v C a časově kritické rutiny jsou v Assembleru. A naprosto jasně vím (neboť si to prostě změřím) že co je chytře napsané v Assembleru je prostě nejrychlejší. Samozřejmě, že u hodně obsáhlých programů je psaní čistě v assembleru už trochu opruz - ale viz výše, toto já nepoužívám.

Kompilátory jsou v dnešní době sice už poměrně "chytré", ale pořád jsou to jen soubry komplexních algoritmů. Nic víc. Dobrý a kreativní programátor v assembleru bude vždy lepší než kompilátor. To je prostě bez debat. (Prostě nepoužije ani o bit nebo takt více, než potřebuje ;) )
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Počítačové programy a řídící systémy

Příspěvek od Reiser »

Na kresleni to myslim dobre shrnul Hanpari, kdo by chtel delat nejake navrhy ve 3D tak na to mi prijde dobrej Google SketchUp. Na nauceni je to jednodussi nez vetsina CAD aplikaci a tak se da v celkem kratke dobe nakreslit i slozitejsi veci. Samozrejme ze se to neda srovnavat s CADem v tom smyslu ze byste z toho dostali kod pro CNC, vypocty pruznosti pevnosti apod.. No ale je to zadarmo. ;) Nevyhodou teda je ze to zatim nepodporuje linux pokud vim. Jinak je tohle dost obecny tema..zalezi k jakymu ucelu potrebujes program. Podle me dneska nema smysl neco sam vyvijet. Muselo by jit opravdu o nejakou uzce zamerenou aplikaci. Ja programuju v jave, sympaticky na tom je ze takova aplikace pak bezi na vetsine platforem. Dani za to je ale rychlost a java pro desktopove aplikace je dneska prakticky mrtva. Drzi se spis uz jen v korporatni sfere. Znalost javy je ale vyhoda treba pri programovani mobilnich aplikaci, kde je daleko vetsi pravdepodobnost ze budete potrebovat napsat aplikaci, kterou se vam nepovedlo nikde najit.
Odpovědět