Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Jenda »

Chceš nějaký LDO regulátor pro použití v bateriové elektronice. Musí mít ADJ/sense pin kam se dá připojit dělič nebo musí jít podepřít zenerkou a musí mít malý quiescent current. Například IFX54441 vypadá nadějně, ale třeba na Farnellu ho nemají. Takže bych doporučil otevřít Farnell a projít si to tam, určitě něco najdeš. Například http://cz.farnell.com/linear-technology ... dp/1663782
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dr78 »

Díky, to je přesně ono a jako bonus ochrana proti přepólování. Ještě jednou děkuji.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Wagoneer »

Diody lze použít, napětí PN přechodu se téměŕ nemění. Není to odpor. V katalozích tuto hodnotu najdeš u každého typu. Ale myslím, že nejlepší je při tomto odbéru použít malý DC/DC měnič. Např:
http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... pem-lm2596
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Jenda »

Tak jednak je to desetkrát dražší než z eBay, ale především (!) tenhle konkrétní kousek mám, měřil jsem ho, a bere 10 mA jenom tím, že žije.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Wagoneer »

Jenda - jasně že levněji z netu, to byla jen ilustrace. Mám ale taky takový pro napájení proudového čidla a bere mi zhruba polovinu? Ve vlastní spotřebě mé FV se to ztratí..:-)
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dr78 »

DC2DC menič jsem viděl na Aliexpressu za 0.5$ a s voltmetrem za 1.5$. Psal jsem číňanovi, ať mi pošle spotřebu naprázdno, ale odpovědi se IMHO nedočkám. Jde o desku s chipem LM2596S... Voltmeter by měl mít odběr jen po stisku tlačítka. Otázkou je kolik si to opravdu bere na vlastní režii, 10mA je už poměrně dost. Jen nevím, jestli je tam nějaká ochrana baterie. Tedy pokud klesne napětí pod mez. Budu mít jako zdroj olověné baterie, 2x12V. Byl bych hodně smutný, kdybych přijel na chatu po 2 měsících a baterie byla zničená.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od zdoch »

Proč tu plašičku kun nepoháníš solárním panelem? Klidně i přes tu baterku, aby to mělo šťávu v noci a přes den se bude dobíjet (chtělo by to vyřešit nepřebíjení baterie, pokud by byl příliš silný panel). Budeš si moct na chatě dobíjet telefon, nebo pouštět rádio a nebudeš muset řešit dobíjení (vozit každej měsíc baterii domů a pak nabitou zpět na chatu, navíc jak mezi tím pohánět plašičku? Postaru 1,5V baterkama?). Nebudeš muset řešit ani spotřebu regulátoru (holt i ten plošnej spoj musí být z něčeho živ). Navíc bude baterie neustále nabitá (olověné baterky by neměly dlouhodobě klesat pod 90% své kapacity, aby byla zaručena jejich životnost a dobře odolávaly výkyvům teplot).
Samozřejmě by bylo nejlepší koupit velký solární panel s power bankou. Měl by jsi pokrytý vstup do baterie a zároveň výstup, který by jsi případně reguloval pro potřebných 9V. Ale to by bylo trochu dražší řešení. Já mít chatu na samotě bez elektřiny, tak jdu touhle cestou.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dr78 »

Sry, byl jsem na dovolené... Solárem to nepoháním neb otec nechce mít nic na střeše. Má to být instalováno na horách, a pod stolem se mi válí ty APC baterie, tak jsem je chtěl ještě využít. Já se snažim zbylé věci recyklovat a myslím, že by baterie ještě mohla sloužit. Jinak nabité baterie vozit není třeba, neb je na chalupě elektřina, jen je z důvodu bezpečnosti vždy vypnut jistič, když tam nikdo není. Takže je lze každé 1-2 měsíce dobít klasickou nabíječkou na auto baterie.

Na webu jsem nakonec našel zapojení s LM2596S a s přídavným voltmetrem (ten by měl odebírat jen po tom stisku tlačítka)
za těch $1.5, akorát to rozšířím o pár součástek pro ochranu podpětí baterie. Našel jsem ve specifikaci schéma se zenerkou, tranzistorem, a 3 odpory. V týdnu to objednám a až přijde tak poreferuji, jaký to má odběr. Číňan mi samozřejmě neodpověděl, kolik to má spotřebu na vlastní režii. :cry: Ještě řeším pod jaké napětí se to má odpojit. Mám v serii dvě olověné 12V baterie. Takže přepokládám, že to budu odpojovat při poklesu pod cca 21.4V (Zenerka na 20V + 2x0.7V = 21.4V). To je pokles pod 10.7V na 12V baterii. Snad je to takto OK. Okolní teplota baterie by měla být v nejhorším případě lehce nad nulou. Tipuji min okolo 5C. Snad to přežije. :)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Jenda »

Podle datasheetu to má klidový proud 5 mA typ. a 10 mA max (přesně jak jsem psal). Takže ti to za dva měsíce vyleakuje 14 Ah.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dr78 »

Hmm, to je hodně. Říkal jsem si, že třeba v reálu to bude méně, že v datasheetech píšou maximum. No ještě můžu mít zdroj 48V nebo ty akumulátory připojit paralelně, ale paralelnímu zapojení se chci vyhnout, aby se mi nepřléval proud z jednoho akumulátoru do druhého. Šlo by tam sice dát nějakou diodu, ale to mi nepřijde jako hezký řešení. Tak možná je teda dát všechny do série a měnit z 48V na 9V. Kapacitu bych pak měl cca 2x14Ah, a to už by 2 měsíce mělo stačit. Polovina by padla na režii (menič, a zbytek na ten plašič). Akorát měnič bude mít asi vyšší režii (při měnění z těch 48V na 9, než z 12V na 9V...), že?
Radim
Příspěvky: 1
Registrován: 08.06.2018 7:38
Pohlaví: muž

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Radim »

a co třeba takový zdroj k PC...... https://vyrobaprvozuj.webnode.cz/zarize ... zeny-z-gf/

Sice spam, alespoň zajímavý. Tak výjimečně nebanuji ;) Fab
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od sauerkraut »

Mozna reseni (krome toho, co navrhl Jenda):

Neni potreba se bat paralelniho zapojeni 12V akumulatoru, nic se prelevat nebude, napeti, kdy se akumulator zacina nabijet je vyssi, nez nejyssi klidove napeti nabiteho akumulatoru. Prepojenim na 24V ucinnost poklesne.

1. vyvezt z baterky odbocku na 4. clanku a tim ziskat 8V olovo a zapojit to naprimo.

2. vykuchat plasicku kun a zjistit, jestli by nejela uplne v pohode na 12V - pripadne po nejakych malych upravach (vetsi odpor pred piezomenicem apod.) Obvody z rady CMOS 4000 snesou snad 15, nebo 18V (ted se mi to nechce hledat)

3. linearni stabilizator postaveny z jednoho CMOS operaku a jednoho FETu. Jediny problem je, kde vzit referencni napeti, aby to nestalo 1mA pro TL431. Bud by slo experimentovat s co nejmensi zenerkou (na co nejmensi vykon) a nebo by se dala pouzit alkalicka 9V baterie, ze ktere by byl tak maly odber, ze by tam vydrzela zhruba stejne dlouho, jako vydrzi skladovani (takze roky).

Zapojeni: delic napeti na vystupu hlida napeti vystupu (+ vstup operaku), pro FETovy operak muze byt z odporu > 1Mohm. Delic napeti s referenci na vstupu dela referenci (- vstup operaku). Vystup operaku jde do gate P-FETu v kladne vetvi. Z gate na + baterky jde nejaky odpor - pouzival jsem 10k, ale tady bych zkusil tak 1M. Klicove je mit operak s malym klidovym odberem a velkym vstupnim odporem. Oba delice se hodi zablokovat kondenzatorem stejne jako vstup a vystup.

4. Nejslozitejsi varianta, muze mit vyssi ucinnost, nez 3 a mohla by fungovat i na 24V. Vychazim z predpokladu, ze plasicka snese nejake cyklicky vykyvy napeti. Rekneme v rozsahu mezi vybitou a nabitou 9V baterkou.

K olovene baterce pripojit DCDC menic s omezenim proudu (na ebayi to oznacuji CCCV - Constant Current Constant Voltage), ktery by obcas nabijel 4 superkondenzatory v serii a z tech pohanet plasicku. Na superkondenzatorech by se muselo hlidat napeti nejakym CMOS operacnim zesilovacem s hysterezi* a spinat to pro 12V muze jakykoliv FET, ktery snese napeti na gate +-15V (typicky snesou +-20V). Pro 24V by bylo potreba dat ke gate FETu jeste nejaky delic/ochranu.

Jenom si nejsem jist odberem balanceru tech superkondenzatoru. Kdyz jsou plne nabite, tak zere hodne, ale nekde okolo 1.5V na kondenzator na nich napeti prakticky prestalo klesat (ze dne na den - coz pro tuhle aplikaci nemusi byt dostatecna informace). Mozna by je slo balancovat paralelne pripojenymi zenerkami na 2.5-2.7V, ktere by za bezneho provozu (9V/4=2.25V) neodebiraly temer zadny proud.

*jedna z moznosti je zpetna vazba odporem a druha (ktere by mohla mit mensi odber proudu) pouzit 2 zesilovace a 2 CMOS hradla NAND zapojene jako klopny obvod R-S - v zasade okopirovat streva obvodu 555.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od bacil »

Nepopisuj mu řešení, které je přes jeho schopnosti. To snad můžeš odhadnout i podle toho že nezměřil proud ani ho neumí správně odhadnout. Ta plašička na baterky typu D nežere jen pár mA, ale má průměrný proud 20 až 50mA, podle baterek (7 nebo 18Ah), které tam dává (nenapsal, jestli tam dává alkaliku, nebo burel). Čili pěkný žrout ať tak, nebo tak.

Nikde se to moc neříká, ale... Pokud je zařízení "na 9V" a má napájecí konektor, musí bez problémů snést podstatně vyšší napětí.
20% technologická rezerva kolísání jmenovitého napájení,
50% rozdíl mezi středním a vrcholovým napětím - tedy idealizovaným napětím naprázdno a pod zátěží
30% kvůli vnitřnímu odporu trafa

Z 12V se ti z něj rozhodně nezakouří.

Paralelně lze řadit aku olověné a lithiové (ne že uděláte mix olovo + lithium!). Toho využij - a hlavně je spojuj nabité, aby se ti neutavil drát. Jedna olověnka tě těžce zklame, vydrží to co ty baterky.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od DeadMan »

Není to úplně o šetření, ale lepší vlákno jsem nenašel.

Nedávno jsem koupil staršímu synovi jeho první herní PC (už dorost do toho věku, kdy to nešlo oddálit).

https://m.alza.cz/alzapc/alza-gamebox-g ... 470528.htm

No a aby to nebylo prckovi líto, tak jsem oživil své staré herní PC co jsem měl.

Problém byl ten, že v něm byla mrtvá grafika a jelo to jen na GPU.

Bohužel do AGP slotu se u nás už nic nového sehnat nedá, jen použité a to jsem nechtěl.

Naštěstí ti komouši v Číně to pořád ještě bouchají jak na běžícím pásu :D

https://s.click.aliexpress.com/e/c5xlLVyU

Takže z toho nakonec vznikla pěkná retro herní mašinka :mrgreen:

CPU Intel pentium 4 2.4Ghz
RAM 2Gb
Grafika ATI Radeon 9000 256Mb
HDD Western Digital 80Gb
Windows XP

Unreal Tournament 2004
Half Life 2
Mortal Kombat 3
GTA San Andreas
Need for Speed Underground 2
Starší Call of Duty nebo Medal of Honor atd. prostě vše kolem roku 2000 si na tom v pohodě zahraje ;) až to vůbec zvládne, takže teď na tom z nostalgie hraju já :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět