Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Patrol »

Pro uchování důležitých dat je potřeba prostě čas od času data překopírovat na další aktuálně používaná média. Pro každého jsou "důležitá data" trochu jiného typu, ale každý kdo se taková data rozhodne uchovávat třeba i ve více kopiích, by si měl uvědomit, že se k nim může dostat i někdo jiný.
Já bych si chtěl uchovat scanované kopie dokladů a dokumentů, a popř. několik fotek a videí. Ať už zvolím flashku, nebo speciální DVD, stejně by to chtělo nějak zakódovat pro případ, že to padne do rukou někomu cizímu.
:?: Máte nějaký osvědčený způsob kódování? :?:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od bivoj »

TrueCrypt 7.1a
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
hunter
Příspěvky: 135
Registrován: 10.10.2015 19:47
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od hunter »

Já sázím na flešku, je malá, skladná, hodně se na ni vleze a dá se přehrát na PC bez nutnosti čteček což je výhoda. Problémem (teda alespoň pro mě) je, že pokud ji ztratím tak se špatně hledá.
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Martynko »

Napíšu takové zamyšlení, jak posledně zjišťuji, tak poslední ideální datově úložný formát se nejlepším a nejvhodnějším řešením jeví micro SD karta, teda CD či DVD sice vydrží dlouho leč prostě navíc je potřeba mechanika a to celé úložné zařízení komplikuje stejně jako moje obstarožitní pásková mechanika s páskou na 35GB, tedy věc pouze pro doma, CD jsou nejlepší a velmi robustní na chyby a Verbatim AZO vydrží 100let nebo ve větší kapacitě tedy DTD vydrží 160let popřípadě pásková je to nejlepší prozatím vůbec, ale tohle jsou problémové mechanické zařízení komplikující použití zvláště v terénu. Zrovna nedávno jsem si chtěl inovovat moji už hodně starou leč stále velmi dobrou flešku Voyager za větší, nakonec jsem raději měnil kartu v mobilu, měl jsem na ni taky schovanou zálohu a další pitomosti abych to měl propřípad po ruce, výsledek mého bádání je takový, že za 89,- se dá koupit takový malinkatý USB adaptér na microSD, vypadá to jako pidi fleška od Kingston, taky se to chová jako fleška ale zároveň microSD kartu mohu z toho nacpat kamkoliv jinam, do mobilu či tabletu a s redukcí i do foťáku nebo znovu jako USB do počítače, což jen s USB fleškou prostě nejde, za další, většina těch lepších karet je odolná rentgenu, magnetickýmu výmazu a ta moje nová dokonce i slaný vodě (píšou 24h takže ve sladký vodě snad i déle) tedy nemělo smysl šetřit pár stovek a raději jsem koupil tu největší a nejlepší microSD kartu na které mohu mít nejenom tunu muziky ale i schovanou zálohu, starší kartu mít prozatímě jako flešku ale opět mít alokované místro pro druhou zálohu (nejdůležitější data je potřeba mít na dvou místech minimálně, to je snad jasný), velmi důležité věci, které lze stejnak otevřít pouze na PC jako jsou takové ty nekopatibilní wordovské či emailovské data jsem si zabalil a zahesloval do RAR, ten používá AES šifrování takže prolomení už jen 6 místného hesla je velmi těžké, stačí mít na flešce k tomu ještě SLAX a i problém s operačním systémem je vyřešen, opravdu to jde nabootovat a spustit skoro na všem takže jako nouzovka taky dobrý, karty tak mohu kdykoliv v mobilu zaměnit a celkově variace použití se násobí... micro SD se jeví prostě jako dobrá výhoda, jedno zařízení na vícero použití, ano spoléhat se na jednu věc také není nejideálnější, proto tu starší kartu budu mít jako náhradu (i tak má velkou kapacitu). Další aspekt je mít úložiště formátovaný ve FAT32, zvláště microSD, tím se bude karta tvářit prostě jako SDHC a v USB jako obyčejná fleška, kterou mohu použít opravdu snad ve všem, nevýhody tohodle formátu jsou, nicméně na limity se při běžné práci snad nenarazí (asi těžko si na kartu někdo nacpe 4194304 souborů), narazí se spíše na jeden veliký limit a to maximálně 4GB soubory, naopak i tu největší 128GB kartu lze pak použít kdekoliv, vyzkoušeno na hodně zařízeních, i několik let staré zařízení to zkousne jako můj 5 let starý foun, který si ji spokojeně přežvýká... obecně widle FAT32 formátují jen do 32GB ale FAT32 má přitom limit při 32kB clusteru až na 8TB na svazek...
Jediná zásadní myšlenka a to technologie pamětí, ty se mění, do jaké míry jsou teda nové TLC buňky odolné a udrží si data po deklarovanou dobu?, zpravidla se karty vyrábějí MLC a zvláště ty rychlé, od SLC se kvůli kapacitě dávno upustilo, jinak vše nad 32GB je nově pak většinou TLC, každopádně není snad problém si udržovat volné místo a data na kartě jednou za pár let přesouvat aby se obnovovalo uložení buněk a buňky zalágrované dlouholetou zálohou tedy ty, které neměli tolik naběháno pak uvolnit pro volnější data, jinak dlouhodobé uložení asi nevidím...

Tolik k zamyšlení o uchovávání elektronických informací, prioritu si musí zvolit každý, já už na to přišel a je to jednoduché, zvláště v dnešní době kdy se právě formáty taknějak jednotí, snad krom nakouslého jablka, který SD karty vůbec moc nepodporuje lze micro SD kartu použít opravdu skoro ve všem, čímž z tohoto formátu dělá ten nejideálnější možný úložný formát... tak a teď včil mudrujte...
Kubak
Příspěvky: 86
Registrován: 10.09.2015 23:22

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Kubak »

Z praxe můžu říct, že CD/DVD není nejideálnější médium pro zálohu dat. Ano, některé média deklarují životnosti "AŽ 100 let" (bavíme-li se o DVD-RAM), ale hodně záleží i na zápisovém/čtecím zařízení, podmínkách skladování (UV záření, vlhkost,...). Navíc hrozí možnost fyzického poškození. Schválně si zkuste najít nějaké klasické vypálené CD z přelomu milénia. Navíc chtě - nechtě CD/DVD/BR ustupuje.

U flashových zařízení (MicroSD, flash disk, ...) je potřeba si dávat bacha na to, kolikrát se buňky přepíšou. Není problém za rok odrovnat MicroSD kartu, která funguje jako "černá skříňka" v autě. Tady bych doporučoval MicroSD kartu, která má neomezenou záruku a pravidelně jí kontrolovat. Jen ta představa, že se v autě stane "krizová situace" a vy nebudete mít funkční záznam ... :cry: . Relativně zajímavé je sledovat vývoj SSD disků - v moderních počítačích/noteboocích není největší brzdou procesor, ale pevný disk!

Téma formátů flashových zařízení je samo o sobě na další diskuzi. Všechno má své výhody i nevýhody. Pokud přenášíš mezi systémy Mac/Windows, tak se doporučuje ExFAT ("Fat64", podpora od Windows XP s aktualizací a novější). Pokud přenášíš jen v systémech od MS, tak NTFS. Pokud přenášíš do "všeho", tak FAT32 - tady ale narážíš na omezení souboru 4GB aj. Záleží hodně na použití a jaký je pán gurmán :)

Kdybychom řešili zálohu opravdu důkladně, tak se jako nejideálnější možnost jeví diskové pole RAID, které je zabezpečeno proti vyhoření základní desky (ad rozpad: EMP poli, přepětí, kolísavým napětím, se záložním zdrojem), popř. dále zálohováno na externí jednotku v (řádně zabezpečené) síti. A samozřejmě pravidelná záloha bitové kopie systému na externí harddisk skladovaný v zamknutém trezoru.


BTW Pozor si dávejte na levné flash disky z Číny/EU/USA, které deklarují (i nesmyslnou) vysokou hodnotu GB. Nejsou vyjímky s hodnotou kolem 256 GB. I v systému se většinou tyto flashdisky tváří tak, že uvádějí vysokou hodnotu, ovšem data se zapisují, resp. přepisují jako v "černé skříňce"! Reálná kapacita bývá v jednotkách GB.
"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane" Eugene Habiger, generál USAF
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od goral »

CD a DVD opravdu nejsou vhodne z duvodu organickeho puvodu zaznamove vrtsvy, ktera dlouhodobe degraduje.

Vcelku ultimatnim, levnym a kupodivu ceskym resenim problemu zalohovani je DATA Tresor DISC.

http://www.datatresordisc.eu/

Silne doporucuju minimalne nastudovat kazdemu, kdo chce dlouhodobe archivovat. Porizovaci cena na gigabajt je vcelku nizka, precte to prakticky kazda mechanika, vypalovat se to musi na specialni vypalovacce, ale ne moc drahe.

dale k diskuzi:
SSD/Flash rozhodne nepovazovat za spolehlivou zalezitost! Realnych vyrobcu je na svete minimum, takze nejsou moc rozdily mezi znackami (jeste mnohem vice to plati pro harddisky). Flash ma zasadni nevyhodu- pokud umre interni "procesor" ktery ridi ukladani dat, ci se poskodi jakokoliv cast Flash/SSD, data jsou nenavratne v...


RAID diskove pole je IMHO nestastne reseni - ve chvili, kdy odejde RAID radic, musi byt nahrazen totoznym radicem- jiny radic dane diskove pole neprecte. A radic odejde treba za 8 let - v tu chvili je dany model zcela jiste jiz nesehnatelny.
Navic problem pripojenych disku je napriklad ten, ze muze nejaky skodlivy malware zasiforvat vsechno pripojene a je po problemu (o EMP ani nemluve)

Externi disk zamceny v sejfu je obavam se taky nevhodny a to z toho duvodu, ze disk se musi tocit. Netocici se disk, pouzivany obcasne je zasadne nespolehlivy.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Martynko »

Znovu opakuji, velmi důležité je, jak se k uchovávání dat každý staví, totiž každý máme jiné data, jiné množství a jiné zařízení. O optických médiích toho bylo napsáno, natestováno, vypáleno terabajty, takže se už tohle téma brát vážně nemusí, co se týče DTD, jistěže keramická vrstva nedegraduje, leč DTD má daleko víc negativ než to jediné pozitivum ve formě reálné výdrže 160let a tím jsou klasické DVD, tedy už při zápisu vzniká mnoho chyb, sic jsou do jisté míry opravitelné leč stačí drobný škrábanec či mírná degradace záznamové vrstvy a data jsou nečitelná, DTD má ještě tu nevýhodu, že je nelze přečíst úplně všude natož vypálit a většina notebookových tenkých mechanik to nečte vůbec, tím se DTD zařazuje do stejné kategorie jako jsou páskové mechaniky, jistou výhodu mají DVD-RAM, ty mají v hlavním záznamovým formátu jisté korekce, obdobně jako má pevný disk a při zápisu se data v blocích kontrolují, pokud dojde k problému, sektor se zakáže, to dělá z DVD-RAM nejideálnější zálohovatelné médium, nicméně pro malé kapacity doporučuji CD-R Verbatim AZO, zajednak kvůli veliké odolnosti na chyby, narozdíl od DVD i lehce poškrábané CD chyby nevykazuje. DVD není dobré ani přenášet, při ohybu se můžou slepené disky odlepit a to je fatální pro záznamovou vrstvu, u CD je pouze jedna polykarbonátová vrstva a právě AZO verze mají větší vrstvu krycího laku na té datové vrstvě, celkově tedy několikanásobně odolnější jak DVD ale 5x méně kapacitně, ikdyž se to nezdá. Mimojiné vím o čem mluvím, DTD mám, ale po zjištění, že to opravdu vypálí a přečte zatím jediná mechanika v dosahu a to jsem jich vyzkoušel už několik toto médium zařadil po bok páskové mechaniky, zálohuji na HDD určený pro serverový segment, střídám podle obsahu dat CD-R, DVD-RAM, pásku a flash, mohu porovnávat jejich výhody-nevýhody, ale je to zbytečné, každý máme jiné priority...
Zatímco je tu celkově další "ALE" a tím je skupina "bez mechaniky", takže na CD - DVD mohu zálohovat pouze doma u funkčního PC ale co ti, kterýž mají jen tablet či nějaký větší foun?... tak a teď narážím na to ALE, přeci jsme rozpadlíci a tak rozpadlicky uvažujeme teda pokud dojde k nenadálé situaci, nedokážu si představit, že bych měl zálohu alespoň nejdůležitějších dokumentů (emaily, hesla či oskenované papírové dokumenty) zálohované na zamknutém DVD médiu, které mi v případě evakuace či přesunu bude k ničemu, teda rozhodně ani svůj 15" notebook tahat nebudu už jen pro to, že na baterii vydrží pouze 3h a je těžký, DTD přečte pouze moje externí Pioneer, takže celkově při plnění evakuačního zavazadla jednozněčně zbytečná věc... Beru DVD, DTD, DVD-RAM či jen CD-R jsou dobré věci, ale opravdu pouze pro domácí užívání. Takže otázka přichází znovu, o čem vlastně ta záloha je? je tedy nutno rozlišovat co jsou dočasná data a co trvalá, o co musím pečovat a mít v několika kopiích od mobilu po CD-R a co chci mít po ru ce v případě, když mi jen klekne systém a co vůbec zálohovat smysl nemá.

Nouzová data jsou jistěže právě ty elektronické dokumenty, jistěže je ideální mít elektronizované osobní dokumenty od rodného listu přes občanku a podobně, to jsou věci o které nůžeme vlivem nenadálých situací přijít (povodeň, požár, stěhování, chemický poplach, křeček) a taková elektronická záloha se pak může kdykoliv hodit.
Trvalá data jsou ty, které nejsou životně důležité ale nechceme o ně přijít jen kvůli škytnutí systému, od video záznamu narozenin, fotek svatby matky, či kopií audio nosičů... to jsou data o které tak strašně nejde ale byla by škoda o ně přijít, na to se právě nějaké to DTD jistěže hodí ale i tak může být kopie na větší kartě s nouzovou zálohou...
Dočasná data si ponecháme hlavně v NAS či nějakém USB úložišti, nebudeme to zálohovat na pevné médium, nějaké bijáky si dyžtak stáhnu znovu, fotky nahé sousedky nejsou také nijak důležité... nic z toho k životu nutně nepotřebujeme... to už je důležitější mít připravený hliníkový ešus... pro mne ani ten NAS není tak důležitý, jako mít variabilitu připojení datového úložistě, opět namísto koupě NAS, USB flash či USB disku raději utratím peníze za odolnější micro SD...

Takže se opět dostávám k tomu kam data nacpat, jistěže, celkově zato někde v lese se bez elektronických blbůstek úplně zcela obejdu, leč takový vypnutý mobil či pouze v režimu "letadlo" nespotřebovává tolik energie, dá se v nouzi i malinkým solárním panýlkem dobít a kdykoliv si tak mohu důležité dokumenty přečíst, popřípadě mohu ukázat úředníkům, hasičům, policii a pod. dokonce zjišťuji, že by pdf měli jít otevřít i na tom odolném hloupějším mobilu, co vydrží přes 50 dnů v pohotovosti... ještě k tomu zálohování, u dokumentů mám připravené dvě tuby od šumivých tablet, v nouzi mohu dokumenty vzít sebou, srolovat do tuby ty důležité a tak je uchovat před mokrem... což je ještě lepší varianta před tou elektronickou...

Takže se opět dostávám k tomu dnes nejuniverzálnějšímu datovému médiu a tím je prostě microSD, jistěže data na tom nevydrží dlouho ba ani samotné zařízení ale zvažovat investovat do DTD disků, zda-li vůbec využiji těch 160 let nebo alespoň při nejhorším 16 let či si raději připlatit a koupit odolnou kartu, kterou mohu mít vždy při sobě a data mohu ve většině zařízení přečíst i za cenu, že nevydrží ani těch 16 let, jednoznačně stále vítězí karta, jistěže můžu také kombinovat, nicméně pokud budu s paměťovkou nakládat jako s paměťovkou-zálohou, nikoliv jako s diskem u PC, pak by mi měla vydržet po dobu jak ji budu potřebovat a o tom to zálohování právě je, mít důležité data kdykoliv po ruce, jinak pak nejsou ani záložní a už vůbec nouzová, spíše ani to ne, teda karta v mobilu si jen stěží upíše buňky k smrti takže opět vítězí tato volba.

Pro mne je možnost variabilního přístupu k datovému úložišti důležitější než-li dlouhodobá schopnost uchování samotných dat, pokud mohu, volím více kopií a úložná zařízení kombinuji dle priority...

Takže včil znovu mudrujme...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od proforma »

Ahojte, vcerejsi svatek jsem venovala kopirovani a skenovani pro mne dulezitych dokumentu. Pocitam s ulozenim na mikroSD s adapterem na normalni velikost https://www.alza.cz/kingston-micro-secu ... d=48849877 (tedy zobrazitelne jak v mobilu, tak v PC/NTB) a vedle toho jeste na klasickou flashku. Moje predstava neni zalohovani na 200 let, ale pro strycka prihodu do BoB. A ted jsem se dostala k otazce ochrany dat. Neni problem soubory zaheslovat nebo zasifrovat, ale pak otevrit v eventualne neznamem pristroji (muze se stát, ze o sve prijdu). Takze kompatibilita programu pro zaheslovani/sifrovani pro Android, iOS, WinMobile, Blackberry a Win ci Linux v PC. Mate tip nanejaky postup nebo programek, ktery by byl vyuzitelnyna vsech techto platformach? Dovedu si predstavit i to, ze bych na tu SD kartu/flashku ten obsluzny programek nahrala (portable verze neceho), ale nemam tuseni, co by to melo byt za program a verzi. Vzdyt ani ten - dle meho nazoru - uplne nejznamnejsi Total Commander nekteri uzivatele vubec neznaji a pro mobily je taky jina verze...

A s tim souvisi i technicky pokrok: zjistila jsem, ze uz se vyrabeji i HW zajisteni flashek - bud pres snimac otisku prstu, nebo pres nejaky ciselny kod, napr. tyto: https://www.alza.cz/corsair-padlock-2-8 ... d=18848721 (zadavani numerickeho kodu pres klavesnici na flashce), https://www.alza.cz/lacie-xtremkey-128g ... d=18848721 (sifrovani primo na flashce), http://www.lan-shop.cz/transcend-ts4gjf220-62080 (se cteckou otisku). Co si o tom myslite? Pouzivate? Pouzivali byste? Ja jsem trochu skepticka - cim slozitejsi, tim poruchovejsi (si myslim). Ale nemam zkusenost, tak nevim.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Count »

Pro citlivá data používám PGP od Symantecu. Ať už se rozhodneš šifrovat čímkoli, vždy platí, že bys měla mít klíče pro dešifrování uložené bezpečně na dvou nezávislých zdrojích v případě potřeby. A pokud mi zařízení neumožní dostat se k datům v případě poškození elektroniky, tak bych se jím nezabýval. Flashdisk šifrující svůj obsah s přístupem na otisk prstu se v případě poruchy elektroniky stává mrtvým přívěskem. Máš-li ale zdroj bezpečně zálohován, pak je lepší taková ztráta, či ztráta šifrovaného disku, než mít data bez ochrany.

Mimochodem, jak máš zabezpečeno uložení zdrojů v domácnosti? Je určitě dobře zabývat se šifrování na přenosných médiích, ale pokud nejsou dobře uloženy - trezor, nelépe s protipožární úpravou, je to jen poloviční řešení.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od proforma »

Counte, dik. Na domacich compech sifrovani nemam - nemam na nich zneuzitelna data. Krome adresare toho 1 adresare vytvoreneho vcera :-)

To PGP funguje ve stejne variante pro PC i mobily?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Bill Masen »

Ahoj, jak uložit naskenované doklady je mi jasné, teď je řeším otázku jaké doklady. Co všechno skenujete a zálohujete? Má třeba smysl vytvořit i sadu identifikačních souborů jako třeba rentgen zubů, otisky prstů, vzorek písma, portrétní fotky a fotky zvláštních znamení, mateřských znamének a tetování?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Baca »

Zalezi ako a cim sa chces nechat na zaver zosrotovat :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Count »

Bill Masen píše:Ahoj, jak uložit naskenované doklady je mi jasné, teď je řeším otázku jaké doklady. Co všechno skenujete a zálohujete? Má třeba smysl vytvořit i sadu identifikačních souborů jako třeba rentgen zubů, otisky prstů, vzorek písma, portrétní fotky a fotky zvláštních znamení, mateřských znamének a tetování?
Představ si, že ti vyhoří dům a ty jsi vyběhl v pyžamu a evakuacním batohem a flashdiskem v něm. Co budeš potřebovat? V první řadě doklady (op, pas, řp, zp, rodný list), doklady o vzdělání, smlouvy na nemovitosti (byt, rd, pozemky...) vč výpisu z katastru, smlouvy a doklady k movitému majetku (auto, loď...), doklady k účtům v bance, spoření, hypotéky, půjčky, pracovně právní (zápočťák, pracovní smlouvy...) a nezapomeň na papíry pro své děti. Vhodné je mít i lékařské záznamy a seznam léků a jejich alternativ a po zkušenostech i informace o krevních skupinách rodiny.

V první řadě bys měl mít možnost doložit kdo jsi a na co máš nárok. Jestli máš kérku na noze, nebo plombu, je nepodstatné.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Bill Masen »

Count, dík za odpověď. Zatím mám: občanky, řidičáky, oddací list, doklady o vzdělání pro mě a manželku a pasy, rodné listy, pojištění i u dětí. Dále techničáky k autům, všechny kupní smlouvy, hypotéku i výpis z katastru a papíry k psovi. Ty zápočťáky, pracovní smlouvy a doklady od banky mě nenapadli. Musím doplnit.

Píšeš "po zkušenostech i informace o krevních skupinách rodiny", o tomhle jsem se bavil s kamarádkou, naší rodinnou lékařkou, a říkala, že dětem odebírat krev kuli krevním skupinám je zbytečný, že stejně vždycky dostanou nulku. Jinou sanitka nevozí a v nemocnici si testy udělají sami. Tak nevím, jestli je trápit odběrem krve. Původně jsem jí chtěl dát dětem na identifikační náramky.

Ty identifikační údaje tedy nemají smysl? Třeba pro identifikaci člena rodiny v nemocnici po katastrofě, nebo tak něco?

Samozřejmě všechno uložené do Rar archivu s heslem typu "Nad Štolou 3, poštovní schránka 21, 170 34 Praha 7" nebo tak něco.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od paja »

máte někdo reálnou skušenost z tím že nějaký ouřada uzná sken občanky z tím že jste vyběhli z hořícího baráku s fleškou v ruce?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Baca »

Myslim, ze v takomto pripade by nemal byt akykolvek problem. Navyse (aspon u nas) su v OP biometrocke udaje (vo fotografii) takze overit si identitu by malo ist aj bez elektronickej kopie- cize tieto odaje maju aj policajti ulozene, staci sa postavit pred kameru na policii a je to :-) . Ale ta kopia vsetkym zjednodusi zivot :-)
Prežiť !!!
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od mhi »

Zajimavy thread ... plny uzitecnych rad mixovanych bohuzel s naprostymi nesmysly. My 2 cents:

- zapomente pri archivaci na flash disky / SD karty / SSD disky. Je to flash pamet, popis jak funguje je na https://cs.wikipedia.org/wiki/Flash_pam%C4%9B%C5%A5 (zjednodusene receno se do bunek "napumpuji" elektrony, ktere ale postupne velmi pomalu samovolne mizi). Navic pri dnesnim tlaku na cenu je zatezko koupit "opravdu spolehlivou" flashku.

- Kdyz uz se pro flash/SD rozhodnete (prectete si jeste jednou predchozi), nekupujte flashky z eBaye/alibaby/dealextreme - v drtive vetsine lakavych cen jde o podvod, kdy velikost flashky byla preprogramovana na vyssi hodnotu a nasledne se podle typu FTL ztraci nahodne data, nebo se ztraci cokoliv co je nad realnou velikost flash cipu.

- mohu potvrdit funkcnost i nekterych nejlevnejsich CD po vice nez 15ti letech. Na druhou stranu nektera archivacni DVD po par letech uz byla necitelne.

- pevny disk na archivaci ... mam disk i z roku 1994, ktery dodnes funguje. Potom jsem mel i par disku, ktere odesly "lezenim v supliku" za rok, dva.

- pokud archivujete data, doporucuji je ukladat nekomprimovane. Profik i pri poruse nekterych oblasti archivacniho media zrekonstruuje alespon casti. Zejmena u "solid archivu" (typicky rar/7zip/tar.gz) poruseni libovolne casti = nemoznost dekomprese = konec vsech dat.

- ukladejte si hashe (md5,sha) vsech souboru, aby se dala overit konzistence dat. Neni nic horsi nez rucne prochazet treba 10000 fotek ze dvou poskozenych zaloh a skladat z nich jednu sadu dat.

- je potreba volit vhodny a co nejotevrenejsi datovy format a filesystem, ktery pujde bezne precist i za 20 let.

- jako vhodne reseni pro nekoho muzou byt zalohy na datovou pasku (mechaniky se daji obcas levne koupit vyrazene z firem pro nevyhovujici kapacitu).

Ja mam zalohy vyresene pomoci kombinace externiho HDD a CD / DVD, ale je to samozrejme kazdeho volba.

Mel bych ovsem i otazku: chci umistit nejaka archivni CD mimo dum (riziko pozaru, vykradeni, etc.). Jeden z napadu je udelat do zeme takovy tunel do hloubky (napr. vyzdeny, vylity z betonu, tvarnic, ...), vhodne zaizolovany proti vode i teplote (polystyren). Pri dostatecne hloubce a ve stinu by tam mohla byt po cely rok pomerne konstantni teplota. Co si o tom myslite?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Lyster »

Já jsem si udělal k Vánocům malou radost a koupil jsem si 128GB flashdisk. Ale takový, který se akorát vejde do kovového pouzdra (kapsle) které se používá například na léky, nebo i jako KPZ. Myslim že je to napsoto skvělá kombinace a vyjde to o mnohem méně, než nějaký extra odolný flashdisk už z výroby.
Přílohy
20151220_141112.jpg
20151220_141144o.jpg
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Martynko »

mhi Docela sis hezky naběhnul sám sobě, v prvé řadě nedoporučuješ flash paměti a pak mluvíš o CD/HDD, výš ty vůbec že jsou tyto zařízení na EEPROM/FLASH doslova závislé? do této paměti se nahraje firmware, doslova životně důležitý program, takže záleží na jaké paměti je to nahrané, ono není flash jako flash, existují non-volatile paměti typu EEPROM u kterých lze buňku přepsat klidně 100 000x a zapsaná data vydrží více jak 1000 let ale také novější TLC lfash MOS kde se buňka může přepsat jen 100x a data vydrží na 10let (podle výsledku laboratoří) pokud by si tedy měl však DVD-RW mechaniku, která pro firmware používá z jednoduchých EEPROM, pak by ti vydržela méně než to CD... navíc u mechaniky (CD/HDD) máš navíc možnost selhání mechanického systému, buď ti chcípne laser, poškrábe se ti plotna nebo klepnou hlavičky, celkové jsou záznamová zařízení ve své podstatě naprosto totožné, liší se pouze technologií, která takjisto může selhat :lol:
V přvé řadě je tam řadič, následuje procesor který si přečte program z flash paměti, dále tam máme komunikaci se záznamovou vrstvou, to je buď nakláních hlavy odkud se má číst nebo laser, naprosto totožné, v zápětí tam máš nejslabší článek laser nebo hlavičku, další nejčastěji poruchová věc, laser se časem vysvítí, zanese se optika a je konec, je již známo, že i magnetická vrstva na hliníkovém disku také degraduje ať už chemicky či mechanicky, ono ani parkování hlaviček není ultimátní řešení, stačí blbá vlhkost a namísto klouzavému dosednutí na plochu dopadnou tvrdě jak cyklista při ranní rose... fleška alespoň přímo přistupuje do řadiče paměti, takže se opravdu omezuje mechanický problémy... za mne tedy nic co se točí, vrčí či dělá jiný kravál beru opět jako dočasné úložiště. Pokud i dnešní TLC paměti mají při nejhorší možné variantě přepis 100x, stále je to lepší varianta úchovy dat, paměť se dá třeba každý rok přepsat - obnovení dat, pak mám možnost, že vydrží až 100let ale i za pouhých 10let budu zálohu řešit jinak, proto se nespoléhám na uchování dat po 500let když ani nevím, co bude za rok, to si může dovolit národní archiv, ale i ti stále využívají film, spoleh na datové úložiště je bezpochyb hloupé... V nejčastěji pravděpodobném manévru umírají řadiče, plotny, hlavy, disky, lasery či samotný flash čip umírá až poslední, dále tu jsou problémy se souborovým systémem, což je ještě horší problém než ten mechanický, jistě, zde se CD jeví radikálnější, když je vše natvrdo vypálené...
Takže znova, CD, DVD-RAM, HDD, SSD, Flash, jak libo, ale nutno zařízení kombinovat a pochopit, VŽDY je možnost ztráty dat, neexistuje ultimátní řešeí, krom toho laboratorního, kde se vypaluje do safírového skla ve 3D, ale opět nastává problém s mechanikou čtení-zápis, tedy je pokaždé někde kompromis ale rozhodně bych si jako jediné zažízení nevybral ani HDD, ani CD ba ani flash...

Mimojiné na nejmenovaném IT webu nedávno doslova utýrali nějaké laciné SSD, nakonec naběhalo víc přepisů než je zdrávo a odpadl nejspíše řadič, který si asi už umínil že je konec přestože čipy byli i nadále funkční, spíše asi zafungoval alarm na chyby, které ale nemusí značit totální ztrátu dat... mne také stále fungují CF karty ze starého foťáku a bezproblémů, takže na problémy zápisu dat bych se vybodl a řešil mechanické problémy mechaniky... opět tedy za mne vede jednoznačně microSD, zatím ani jedna ze všech co mám nevykazuje žádné problémy a to je potstivě používám hojně zatímco jsem měl problémy s CD-RW, HDD jakby smet, no a sestřence odpadli USB flešky (čína, vesměs mechanický problém) a nedávno i USB HDD na chybu partition...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od kregan »

V záznamových zařízeních se moc nevyznám, ale CD, který sem vypaloval zhruba před 15 lety jako zálohu se přestávaj načítat :evil:
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět